N.-Brabantsche ii van Landbouw ZITDAG BOEKHOUDBUREAU. SPRANG-CAPELLE. AUTO- EN TRACTORVERZEKERING BOERDERIJBRANDEN IN JANUARI. RONDOM DE BOERDERIJ. ARBEIDSVOORZIENING IN DE BIESBOSCH. ZEVENBERGEN: Donderdag 3 April 11—12% uur, Hotel Tholenaar. Subsidieregeling kleine bedrijven. Landbouwers uit Sprang-Capelle co., die de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst willen raadple gen inzake de subsidie-regeling voor kleine boe en- bedrijven, kunnen zich opgeven bij onderstaande adressen: Ad. Timmermans, Nieuwevaart 39, Sprang- Capelle. H. cc Bie, Kerkstraat, Sprang-Capelle. Het betreft hier een noodmaatregel, daar de betreffende assistent van de R.V.L.D. nog steeds ziek is. Slootkantensnijder. Door de vereniging van jonge landbouwers te Sprang-Capelle is een slootkantensnijder aange schaft. D: ze wordt voor leden van de Coöp. Land- bouwvereniging tegen vergoeding beschikbaar ge steld. Inlichtingen worden verstrekt door J. Snijaer Azn te Sprang. De administrateur van de Coöperatieve Landbouwvereniging Sprang-Capelle, J. DEN HOLLANDER. De belangstelling voor deelname aan de Onder linge Ve zekeringsmij voor Motorvoertuigen van wege de Z. L. M., neemt ook bij de leden van onze organisatie nog steeds toe. Geen wonder trouwens, Wanneer men weet, at deze verzekering niet alleen een volledige dekking heeft. (W.A. tot 230.030), maar bovendien ue premies zeer laag liggen. Door zich bij deze Onderlinge te verzeke en, kan men dus jaarlijks een belangrijk bedrag aan premie Uitsparen. Vaak blijkt, dat men van plan is zijn verzekering van auto en tractor bij deze Onderlinge onde^ te brengen, doch dat men te laat de thans lopende polis heeft opgezegd. Controleer daarom tijdig Uw polissen. Inlichtingen worden voorts gaarne verstrekt door onderstaande districtsvertegenwoordigers van de verzekeringen de- N.B.M.L.: A. D. Ba el, Stationsstraat 2, Zevenbergen. G. van den Brand, Chaamseweg A 148, Baarlc- Nassau. P. Buis, C 32, Gemonde. H. Duine, Stoofdijk B 112, Dinteloord. J. Huisman, „De Hoge Haghorst", Diessen. C. Huizing, Berg, F 2, Nuenen. G. J. H. van Kruistum, Mariëndaalstraat 16, Utrecht (afd. Werkendam). M. J. T. Sneep, B 71, Fijnaart. D. Oerlemans, Loonscheaijk B 19, Vrijhoeve- Capelle. O. Walraven, C 187, Almkerk. De Stichting voor de Landbouw meldt ons het volgende: In de maand Januari van dit jaar zijn tien e-nstigo boerderijbranden voorgekomen, waarbij de boer derij geneel werd verwoest of zwaar beschadigd c-n wel 1 in Ove ijssel, 2 in Gelderland, 2 in Zuid- Holland, 3 in Noord-Brabant en 2 in Limburg. De directe totale schade, door deze tien branden ver oorzaakt wordt geraaml op ƒ345.250. Bij deze branden gingen £8 stuks rundvee verloren en 45 stuks kleinvee. In vier gevallen is de oorzaak van de brand on bekend gebleven; drie branden zijn veroorzaakt door speien met vuur; tweemaal was de oorzaak te wijten aan defecte elect ische installaties; één- maal was een brandende kat in het stro gelopen. Hoe de kat in brand was geraakt wordt niet ge meld. Het Bureau Brandweer van het Ministerie van Binnenlandse Zaken hetwelk ons deze gegevens ver. schafte, deelde hierbij mede, dat het mee mogelijk is op korte te mijn een opgave te verstrekken van het totale aantal boerderijbranden en van ce totale schade, omdat er ook tal van kleine branden en brandjes zijn voorgekomen. Hoewel het totale aantal gevallen van brand veel groter is, ligt het totale bedrag van de aangerichte schade niet veel hoger, dan het hierbovengenoemde van ƒ345.250. Het ligt in de bedoeling in de toekomst regel matig een overzicht van het aantal ernstige boer derij oranden te geven en tevens van ce aangerichte schade. Zulks om de landbouw voortdurend te wijzen op het b'andgevaar en tot voorzichtigheid te manen. Hoezeer dit nodig is, kan blijken uit de cijfers over '51. In dat jaar zijn immers 560 boer derijbranden voorgekomen, welke 'n totale schade hebben veroorzaakt van ƒ9.400.000. Dit is gemid deld meer dan 10 branden en meer dan 183.000 schade per week. Dit is meer dan vijf en twintig duizend gulden schade per dag! Hierbij zijn alleen genomen de branden van gebouwen; branden van hooibergen, korenmijten e d. vallen er niet onder. Bovenstaand bcicht moge ons er bij bepalen, dat het zaak is zoveel mogelijk maatregelen te t-effen, -die een eventuele brand kunnen voor komen. De aanwezigheid van een brandblusappa- raat b.v. is niet overbodig cn kan soms een ernstige ramp besparen. En wanneer zich desondanks het ergste voor mocht doen, hoe is het dan met Uw polis? Vaak blijkt bij b'andschade, dat men te laag verzekerd is. Voor luttele guldens premie per jaar meer kan men zich soms een grote teleurstelling besparen. Men vergelijke dan tevens eens de premie, die men thans betaalt met die, welke men zou be talen bij deelname aan de brand verzeke ing der N.B.M.L. Tien tegen één dat U meedoet en aan sluit bij de verzekering van Uw eigen organisatie. Inlichtingen hiervoor kunnen worden verstrekt door de districtsve tegenwoordigers van de ver zekeringen der N.BM.L., wier namen in boven, staand bericht reeds werden genoemd. BRABANTSE BIESBOSCH. De lenteperiode is nu met ingang van 21 Maart definitief ingeluid. Men kan het nu allerwege aan de natuur gaan zien, dat de winte- het tegen de jonge wilskracht van de lente heeft af moeten leg gen. Het jonge groen spruit aan alle kanten naar buiten, de knoppen en tere bloesems der bomen, het uitspruitende jonge gras, de prille voorjaars gewassen die het gewaagd hebben hun ce ste spruiten boven het grondoppervlak te steken en ie groei hervattende wintergewassen, alles wijst er op, dat de eerste schreden op weg naar de zo mer zijn ingezet. De grootste spanning van de zoo1 jaarszaai is er al wat af, want vrijwel de neeste akkers zijn bezaaid en hier -en daar zijn percelen van de vroegst gezaaide de eerste resul- :aten al te zien. Het is alles in een zeer snel tempo gegaan en men vraagt zich wel eens af hoe men dat vroeger allemaal klaar speelde toen e' alleen nog maar met paarden en gebrekkige werktuigen gewerkt werd. De oudere landbouwers weten dat nog als de dag van gisteren en ze beweren bovendien dat men het toen helemaal niet zo druk had als de jachtende en 's nachts werkende boe en van tegenwoordig. Men werkte toen veel systematischer, iedere knecht had zijn vaste span paarJen en cr werd op tijd in- en uitgespannen zonder daar van af te wijken. Wanneer dan half April de akkers bezaaid wa en was men dik tevreien, want bieten en aard appelen mochten zeker niet te vroeg aan de grond toevertrouwd worden. Nu is het advies, wat vandaag kan behoeft mor gen niet te gebeuren en wie het best gemechani seerd is, over voldoende ervaren a-beidskrachten ■beschikt en organisatievermogen heeft, slaagt cr het beste in om veel werk in een korte periode te verzetten. Maar zo langzame'hand begint het er toch op te lijken dat een boer geen boer meer is, hij moet eveneens zowat volslagen monteur en constructie werker zijn. Daarbij moet zeker niet minder che- micus wezen, want vrijwel de gehele bemesting, de behandeling met dive se chemische middelen van het zaaizaad, bespuitingen en bestuivingen van de gewassen, het is alles chemie wat de klok slaatt. Dit is de technische kant van de zaak. A "ministra- tief dient hij niet zover van oen accountant af te staan en wat zeer belangrijk is, hij dient een goede rekenknobbel en feeling voor handelsaangelegen heden te hebben. Er komt dus heel wat om de hoek kijken om te voldoen aan de eisen die men aan de landbouwer van 1952 kan stellen. LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA. Onze streek is nu eens niet de laatste wat be treft de voorjaarswe'kzaamheden op de akkers. Vooral het Westelijk gedeelte staat er wat het zaaien en klaarmaken van het land betreft be hoorlijk goed voor. Bij de begindatum van de lente waren vrijwel alle granen en ewten reeds gezaaid, alsmede het allergrootste gedeelte van het vlas. Zelfs enkelen hadden reeds een perceeltje bieten gezaaid; vroege aardappelen zijn er ook al enkele 1 percelen gepoot. Vooral de bietenzaai, zo vroeg in Maart is wel een zeldzaamheid! 't Is wel opmerkelijk dat juist de droog geploeg de percelen het vlugst opdrogen en hier wel aan- merkelijk verschil te bespeuren valt tussen vroeg en laat meestal natter) geploegd land. Alhoewel het klaarmaken van de meeste gron. den vrij vlot verloopt en zelfs een mooi zaaibed geeft over 't algemeen, zijn de eerstgenoemde gron- den toch nog steeds iets voor, wat betreft de hoe danigheid van 't zaaibed en 't daarvoor benodigde werk. In enkele polders is deze winter het waterpeil met pl.m. 15 cm verlaagd; dit geeft een zichtbare verbetering ten opzichte van andere polders waar dat nog niet of in niet voldoende mate gebeurde. Hopelijk zal deze verlaging van 't winterpeil door meerdere polderbesturen worden gevolgd en zo mogelijk ook in de thans bedoelde polders nog vedere voortgang vinden in de komende jaren. Hoe dieper het land, vooral in de winter (ook weiland) in de kleistreken ontwaterd is, hoe droger de grond, waardoor meer kansen op vroege zaai in het voo jaar. Vrijwel steeds geven de vroegst gezaaide per celen met natuurlijk de verdere cultuurmaatrege- len up to date zoals bemesting en onkruidbestrij- ding, de hoogste opbrengsten. Wat de juiste bemesting betreft, een dezer dagen ontving een collega juist de uitslag van enkele grondmonsters thuis. Nog juist precies op tijd. Want w->t bleek n.L; bij de uitslag was het a'vies van de Voorlichtingsdienst, dat aanmerkelijk min der fosforzuur behoefde gezaaid te worden dan de boer reeds in zijn bemestingplan voor die percelen had vastgesteld. Dit kon daarom nog juist gewij zigd worden, wat een cirect voordeel gal van enkele tientallen guldens. Als men elk jaar bijv. één derde of één vierde van de percelen laat bemonsteren voor g ond- onde-zoek komt men in een viertal jaren ron. en leert men de toestand van al z.jn gronden tot in de finesses kennen. De kosten daarvoor kan men als normale bev ijfsuitgaven boeken en komen meestal vrij Z2ker in de vorm van betere resultaten door juistere bemestingen en daardooor be.ere op brengsten veelvoudig ie ug!-' Dat steeds meerderen de noodzakelijkheid van goeed voorlichting gaan inzien, b.eek vorige week doordat op de praatavond van de rayon„ssistent zich zeventien nieuwe leden opgaven als lid der Vereniging voor Bedrijfsvoo lienting. Goed zo, collega s, zo voortgaan, e zijn over enkele jaren alle boeren lid van deze vereniging. Over de werkzaamheden van de plaatselijke com missie van ce Stichting voor de landbouw in de Biesbosch is over het jaar 1951 een verslag uitge- oiiiCiit, waarin interessante cn leerzame bijzonder heden voorkomen over het werk van deze co.nm.s- sie. Deze commissie houdt zich v.nl. bezig met de organisatie en de regeling van de arbeiusvoo zie- ning. Door haar arbeid heeft zij weten te bereiken, dat de C.A.O. ook in het algelopen jaar over net alge meen zowel door boeren als a bciders werd na- geieefd. Alleen met ae vLsboeien neeit ae com missie moeilijkheden gehad, daar deze voor op rapen, binden en hopen vaak belangrijk boven de taneven van de C.A O. betaalden. Bovendien was in de C.A.O. niet voorzien in een tarief voor het op apen en binden uit sprei achter de grote vlaspluKm-cnines. De ervaring leerde, dat hiervoor het dubbele tarief diende te worden gesteld als voor het gewone binden moest worden gege ven. Dezelfde moeilijkhei a van het binden acuter de grote machine deed zich ook voor bij het hagen. Op dezelfde wijze als voor het binden heeft de commissie ook voor het hagen -een oplossing gezocht. In de C.A.O. voor het contractjaar 1952 1953 zouden ook voor bovengenoemde werkzaam heden ta1 ieven dienen te worden opgenomen. Een andere moeilijkheid was het verschijnsel, dat vrijwel uitsluitena de maximum C.A O.-tar.even worden toegepast, ook dan, wanneer de noodzaak daartoe niet aanwezig was. Veel boeFen gaan hier toe te gemakkelijk over, terwijl vele arbeiders dit vaak ten onrecme verlangen. Op dit gebied heb ben beide partijen nog wel wat te leren. Ook bij de maïsteelt deed zich de behoefte gevoe len aan een tarief voor de oogst van dit gewas. De ervaring heeft de commissie geieid tot de volgende richtlijn: a. uitb-eken der kolven met schutbladeren ver wijderen 160 tot 200 per ha. b. uitbreken der kolven zonder schutbladeren verwijderen 70 tot 100 per ha. Aanvulling van arbeidstekorten. De samenwerking tussen de commissie, het Arbeidsbureau en Bureau Oogstvoorziening was in dit gebied zeer gunstig. Over d,e te nemen maatregelen werd steeds on derling overleg gepleegd en elk der pa-tijen was steeds op de hoogte van de stand van zaken. Evenals in 1950 werd ook in het voorjaar van 1951 een onderzoek ingesteld op de bedrijven naar de eventuele tekorten aan arbeide s enerzijds cn dc arbeidsreserve anderzij ."s. Hieruit bleek, dat het tekort tijdens de bietenverpleging groter zou zijn dan in 1950. Tegenover dit teket stond weliswaar een flinke arbeidsreserve in het land van Heusden en Altena, maar gezien de grote afstand konden de aroeiuers ae be rijven met op eigen gelegenheid bereiken. Inschakeling van vervoer bleek hle voor nodig. Voor deze arbeiders werd de A.-regeling toegepast (140 man), terwijl daarnaast e:n groep in coxonneverbjnl we d ingeschakeld (25 manj. In totaal werden voor de bietenverpleging pl.m. 165 arbeiders ingeschakeld. Ook voor vlas wieden en later het plukken werd een aantal arbeiders aangetrokken. Door de on gunstige weersomstandigheden moesten enkele percelen vlas n.l. met de hand worden getrokken. Na de vlasoogst trad er enige ontspanning in. Echter bleven nog pl.m. 60 arbeiders in dienst van velschillende landbouwers onder toepassing van de A.-regeling. Dit dienstverband bleef zonder onderbreking bestaan tot December. Ook voor 'e bieten- en witlofoogst moest een groot tekort wor den aangevuld. Hierdoor werden door B. O.-arbeiders aangetrok ken en uit het Land van Heusden en Altena, Bom- melerwaard. Waspik, Oosterhout, Etten -enz. De uit- voe ing der objecten had plaats deels onder leiding van de Ned. Heidemij, -en deels onder leiding van de N.V. Grontmij. In ce loop van de maand Octo ber waren in totaal plm. 325 arbeiders van clde.s in de Biesbosch werkzaam. De werkzaamheden van de commissie hebben tot resultaat gehad, dat de arbeidsvoorziening in de Biesbosch over het jaar 1951 bevredigend Js ge weest. Ook de medewerking van B. O. en Arbeids bureau Almkerk hebben hiertoe veel bijgedragen. Dank zij deze samenwerking kon worden bereikt, dat de tarieven van de C.A.O. wer 'en gehand- haafd, de verplegings- cn oogstw' rkzaamheden tijdig we'den uitgevoerd, en eventuële geschillen door de commissie tot tevredenheid van beide par tijen konden worden opgelost.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 7