„SHELL" Op de Ere-galerij Gebrs DE JONGH Lonen en sociale voorzieningen Aangifte veldkeuring van Zomergewassen WAT SAMENWERKING VtLKiviAG De afzet van de melk op Zuid-Beveland Bestrijdingsmiddelen lien te weinig gelden zouden worden opgebracht Dit zou betekenen, dat het fonds voor consumptie- aardappelen in-de~-toekomst. alleen zou worden aangewend ten behoeve van de klei-aardappélen. Na uitvoerige discussie heeft het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw besloten zijn voorstel van 20 Februari ongewijzigd te hand haven en dus aan het Bedrijfschap wederom voor te stellen 30,per ha te heffen, op het zand 1 ha zonder meer vrij te stellen ten behoeve van ver- voedering op eigen bedrijf, terwijl ook de fabrieks aardappelen niet aan het Consumptie-Aardappel Fonds deelnemen. 5?. Op 1 April a.s. zal het 45 jaar geleden zijn, dat de heer Abr. den Braber in dienst t^ad op het be drijf van de heer M. C. van Dijke, „Bouwlust", St. Philipsland. Tevens is hij in dezelfde maand 30 jaar getrouwd en 20 jaar koster van de Oud. Geref. Ke~k in St. Philipsland; een maand vol jubilea dus. Op 1 April a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer A. J. Tavenicr in dienst trad op het be- drijf van de heer G. dc Jager te Wolfaartsdijk. Hoewel deze rubriek uite-aard regelmatig derge- lijke jubilea vermeld, blijft zulk een lange dienst tijd niettemin een zeldzaamheid. De heer A. Neele, Nieuwlandseweg, Middelburg, is op 30 Maa't 25 jaar in dienst bij de Firma Gebr. P. en J. Mesu, fruittelersbedrijf. Onze hartelijke gelukwensen. Aan de deelnemers die vorig jaar zomergewas- sen voor de keuring hebben aangegeven zijn de for mulieren voor aangifte weer toegezonden. De aangifte is opengesteld tot en met Dinsdag 15 April a.s. Bij aangifte moeten alle certificaten welke op het aangegeven perceel betrekking hebben wo-den ingeleverd,' terwijl het verschuldigde aangiftegeld bij inlevering van het aangifteformulier moet worden voldaan. Het ve'schuldigde aangiftegeld bedraagt ƒ10 per ha voor granen, zaden en peul vruchten met een minimum van f 6 per brdrijf, 14 per ha. Voo- aardappelen -met een minimum van ƒ8 per bedrijf en f 15 nrr ha. Voor maïs met een minimum van 9 per bedrijf. Het aangiftegeld is verschuldigd over de geme ten maat van h** ingegeven perceel, düs over de bezaaide oppervlakte. Voor de aangegeven percelen aardappelen is geen aangiftegeld verschuldigd over de oppervlak, te van de wendakkers (kopeinden). D:ze opper vlakte mag dus wo-den afgetrokken van de totale opoervlakte van het aangegeven perceel. De opbrengst van de wendakkers mag ook niet bij de gekeurde partij gevoegd worden. De aangifte voor de keuring van zome-gewas- sen kan geschieden rechtstreeks bij de Keurings dienst Zeeland Grote Markt 9 te Goes (Postreke ning No. 438510) of bij de contróleu-s van d^ keu ringsdienst die zitting houden in de navolgende plaatsen in het tijdvak van 115 April voor het in ontvangst nemen der aangifteformulieren. Zoals reeds eerde- is me "egedeeld zullen in het vervolg de keuringslijsten en het jaarverslag niet meer gratis worden ve strekt, maar zullen deze be schikbaar worden gesteld ad f 1 per exemplaar. Opgave voor toezending van de keuringslijst en/of het jaarve slag moeten tegelijk bij de aangifte wor- den gedaan, zomede betaling van de kosten. Aangifte-formulieren zijn op aanvraag gratis verkrijgbaar op het kantoor van de Keu-ingsdienst Zeelard (telefoonnummer K. 11002443) te Goes en bij de controleurs van deze Dienst. ZITDAGEN: MAANDAG 7 APRIL. Hulst van 14 uur, in de R. K. Landbouwwinter- school. WOENSDAG 2 EN 9 APRIL. Terneuzen van 101 uur, in Hotel ,,Des Pays-Bas". Oostbu-g van 14 uur, in Hotel De Vuijst. Wissenkerke van 101 uur, in Hotel „De Kroon". DONDERDAG 3 EN 10 APRIL. Middelburg van 124 uur, in „De Eendracht". Kortgene van 102 uur, in Hotel ,.De Korenbeu-s". St. Maartensdijk van 101 uur, in „Hof van Holland". Zierikzee: van 10—1 uur, in „Huis van Nassau". DONDERDAG 10 APRIL. Koewacht van 26 uur, in Café H. A. de Schepper. ZATERDAG 5 EN 12 APRIL. Axel van 14 uur, in Hotn1 C. Jargon. Tholen van 101 uur, in „Hof van Holland". St. Philipsland van 111 uur, in Hotel „De „Duiventros". IJzendijke van 101 uur, in Hotel Lievens. DINSDAG 15 APRIL. Heikant-St. Jansteen van 15 uur, bij J. Inghels— De Block, Café „Centrum", Julianastraat 15. Hulst van 14 uur, in de R. K. Landbouwwinter- school. Denkt om de sluitingsdatum voor aangifte van Zomergewassen: 15 APRIL 1952. Het is zeker geen eenvoudig probleem om de melk, die op Zuid-Beveland wordt geproduceerd, langs de voor de melkveehouders meest rendabèle weg af te zetten. Er zijn reeds vele pogingen ge daan om dit vraagstuk tot een oplossing te bren gen en .het zal de lezers van dit blad bekend zijn, datmomenteel een commissie uit de drie land bouworganisaties zich met deze zaak bezig houdt. De bedoeling van deze commissie is te trachten een afzetapparaat in het leven le roepen, door mid del Waarvan de melkveehouders hun overtollige melk gezamenlijk kunnen verkopen. Hierdoor wórdt het immers mogelijk tegenover de afnemers 'n sterkere positie in te nemen. Iedere veehouder af zonderlijk kan op. de prijs van de melk geen enkele invloed uitoefenen, want de hoeveelheid, die hij aanbiedt, is daarvoor veel te klein. Anders wordt het, wanneer men al die kleine beetjes bij elkaar gaat voegen. Dan beschikt men over enkele mil- lioenen liters, waarmee met betrekking tot de prijs vorming wel iets kan worden bereikt. Het is daarom duidelijk, dat een gezamenlijke verkoop in het belang is van de betrokken veehou ders. Dat deze conclusie juist is, blijkt ook we" uit de actie, welke door de grootste afnemer van de overtollige Zuid-Bevelandse melk wordt ge voerd tegen de pogingen om tot gezamenlijke ver koop te komen. Uit dit feit alleen mogen we reeds afleiden, dat het werk van genoemde commissie de volledige steun van alle melkveehouders ver dient. Zou Hollandia haar positie namelijk niet be dreigd zien, dan zou zij zich om het streven van de commissie niet zo druk maken en dan zou ze zeker geen pogingen doen het te ondermijnen. Zij doet dit echter wel terdege, want in een twee tal circulaires worden haar leveranciers gewaar schuwd om toch vooral geen medewerking aan de in oprichting zijnde organisatie te verlenen. Ge adviseerd wordt om de „vrijheid" als een kostbaar goed te bewaren', ómdat men alleen dan baas blijft over de eigen melk. Nu hebben wij zo het idee, dat men bij Hollandia onder vrijheid vooral verstaat „het niet georgani seerd zijn". Wij kunnen ons wel voorstellen, dat zij deze toe stand graag bestendigd wil zien. Immers, wanneer een afnemer van een bepaald product ve^ aanbie ders tegenover zich vindt, die allen afzonderlijk dat product aan hem willen verkopen, dan is het voor die afnemer niet zo'n grote kunst om de individue'e verkopers min of meer tegen elkaar uit te spelen. Mocht dit met de leveranc'ers in. één en hetzelfde gebied minder gemakkelijk gaan, omdat deze meestal van elkaar de uitbetaalde prijzen wel ver nemen, dan kan de afnemer, daar waar hij de minste concurrentie heeft, lagere prijzen besteden dan elders, waar hij moet concurreren om zijn af nemers te behouden. In ieder geval speelt hij daar het gemakkelijkst zijn spel. waar hij geen georga niseerde verkopers tegenover zich vindt, dus wan neer de leveranciers zogenaamd „vrij" ziin. Nu ziin wii van mening, d^t de vrijheid, die hier worét bedoeld, voor de betrokken verkopers weinig aantrekkelijks heeft. Zij zijn immers bijna geheel afhankelijk van de afnemer en dat is nooit prettig, hoe betrouwbaar die afnemer ook mag ziin. Het begrip „vrijheid" bet°kent voor ons nog altijd ren grote mate van onafhankelijkheid en wij hechten daarom veel waarde aan ren samenwerking, waar door deze onafhankelijkheid kan worden verkre gen. Juist door de georganiseerde verkoop van de melk op Zuid-Beveland zullen de veehouders min der afhankelijk kunnen worden en dit gaat natuur lijk ten koste van de vrijheid van Hollrnd'a. In dit licht bezien zal het een ieder duidelh'k zijn, waarom de laatste haar actie voert. Haar belangen komen nu een keer niet overeen met die van de me^veehouders. Deze willen natuurlijk graag de hoogst mogelijke prijs voor hun melk hebben, ter wijl de afnemer tracht een zo groot mogelijke wmst te behalen uit zijn bedrijf. Nu kunnen er tussen beide partijen nog wel op (Advertentie) Zuiver ingesteld op verneveling „KONDPROX" Kopcroxychloride 50 °/o Cu „She 1" ARKOTINE Emulsie (Olie-Emulsie met D.D-T.) „Shell" ARKOTINE Meng-Olie (D.D.7. in Olie) „Shell" SUPONA „666" 50 °/o H.S.H. '(hoogwaardig vloeibaar H.C-H.-prep.) „Shell" M.C.P.A. voor Cnkruidbestrijdirff in granen, grasland en gazons Vraagt inlichtingen of reizigersbezoek Postbus 35 - GOES een bevredigende manier zaken worden gedaan, maar uan we u^uhj i his voovwa iue. a u tie partners ongeveer van gelijke sterkte moeten zijn. up het ogenohk is dit zeker niet het geval, want de leveranciers hebben geen enkele invloed en moeten maar afwachten welke prijs de afnemer belieft te betalen. Wij laten hier pij geheel buiten beschouwing of deze prijs momenteel al dan niet juist is. Het kan best zijn, dat de leveranciers in het geheel geen klachten hebben, maar dat doet aan de zaak als zodanig niets af. Een afhankelijke positie als die, waarin de mèlk- veehouders thans verkeren, houdt altijd gevaren in. Om te voorkomen, dat deze zich op een bèpaald moment openbaren, d.enen er maatregelen te wor den getroilen. De standsorganisaties zijn deze mening ook toe gedaan en zij hebben door middel van haar com missie de manier aangegeven, waarop dit het beste kan geschieden. Dit is ook haar taak, want zij zijn er om de belangen van de leden te behartigen. Bij Holland.a vindt men dit blijkbaar niet juist, want de directeur van haar fabriek te Oud-Gastel, heeft op een van de contactbijeenkomsten te Goes gezegd, dat zijn grootste bezwaar tegen de afzet organisatie is, dat het initiatief tot het stichten hiervan, niet van de melkveehouders zelf is ge komen. Wij begrijpen deze redenering helemaal niet, en na het verzenden van de genoemde circu- lanes, krijgen wij de indruk, dat dit argument wel erg ver gezocht is, om toch maar iets te hebben, wat voor openbaar gebruik bestemd kon worden. In de circulaires wordt over dit bezwaar, dat men o.i. nooit een bezwaar kan noemen, namelijk hele maal niet gerept. Hoe het ook zij, laten de veehouders goed be denken, dat zij nu een kans hebben om uit de positie van volledige afhankelijkheid te gereken. Zij doen verstandig deze kans te benutten door zich als één man achter het streven van de .com missie te plaatsen en geen gehoor te geven aan adviezen van hen, die niet in de eerste plaats het belang van de veehouders voorop stellen. VERPLICHTE AANMELDING VAN WERKGEVERS INGEVOLGE DE WERKLOOSHEIDSWET. Met het oog op de voorbereidingen, welke getrof fen moeten worden voor de uitvoering van de Werkloosheidswet, welke op 1 Juli 1952 in werking zal treden, acht het Bestuur van de Bedrijfsvereni- ging voor Ziekengeldverzekering, Kinderbijslag verzekering en Wachtgeld- en Werkloosheidsver- zc kering voor het Agrarisch Bedrijf het gewenst het navolgende onder de aandacht van ce werk gevers te brengen: - Voorde uitvoering van de Werkloosheidswet zijn door de Minister 25 vakbedrijfsverenigingen en één algemene bedrijfsvereniging erkend, Op grond van de bepalingen dezer wet is ieders werkgever van rechtswege aangesloten bij die bedrijfsvereni ging, waarbij hij volgens het desbetreffende uit voeringsbesluit is ingedeeld. Iedere werkgever is verplicht zich te melden bij die bedrijfsvereniging waarbij hij krachtens boven genoemd uitvoeringsbesluit is ingedeeld. Dit be tekent, dat alle werkgevers, die een agrarisch be drijf uitoefenen, zich moeten melden bij de Bedrijfs vereniging voor Zieken"'eldve zekering, Kinder bijslagverzekering en Wachtgeld- en Werkloos heidsverzekering voor het Agrarisch Bedrijf. Nu zijn bij deze bedrijfsvereniging voor de uitvoering van de Ziektewet en de Kinderbijslagwet al ruim 90.000 leden aangesloten. Om te voorkomen, dat al deze leden, waarvan de gegevens bekend zijn, een aanmeldingsformulier ingevolge de Werkloos heidswet moeten invullen, heeft het Algemeen Werkloosheidsfonds op verzoek van het Bestuur der Bedrijfsvereniging er zijn goedkeuring aan ge hecht, dat zij die reeds lid zijn van de Bedrijfsver eniging voornoemd geen aanmeldingsformulier in gevolge ce Werkloosheidswet behoeven in te vul len. Deze vrijstelling geldt derhalve niet voor de werkgevers in de agrarische bedrijven, die voor de ziekengeld, en kinderbijslagverzekering zijn aan gesloten bij de Raad van Arbeid of een andere be drijfsvereniging dan die voor het agra-isch bedrijf. Deze werkgevers zullen met ingang van 1 Juli 1952 voor de uitvoering van de Werkloosheidswet als lid van de Bed-ijfsvereniging voor het Agra risch Bedrijf moeten worden ingeschreven. Voorzover de namen en adressen van deze werk gevers bekend zijn, we^d hun inmiddels door de afdelingen der Bedrijfsvereniging een aanmeldings formulier toegezonden. Het is van belang dat deze formulieren zo spoe dig mogelijk ingevuld worden teruggezonden aan het opgegeven adres. Ook indien de werkgever van mening is dat hij gezien het door hem uitge oefende bedrijf niet of niet meer thuis behoort bij de Bedrijfsve eniging voor het Agrarisch Bedrijf, gelieve hij het formulier toch terug te zenden met zijn bemerkingen. Het kan voorkomen, dat een werkgever met een land- of tuinbouwbedrijf, die geen lid is van de Bed-ijfsvereniging voor het Agrarisch Bedrijf, geen Aanmeldingsformulier heeft ontvangen. In dat geval zal de werkgever zich moeten aanmelden bij de Bedrijfsvereniging, waarvan het adres is: Singel 126130 te Amsterdam.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 2