OVERZICHT ZITDAGEN M B0EKH0UDBU1EAU onusch-Tê chnol o c ZATERDAG 29 MAART 1952. WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen ZITDAGEN SECRETARIAAT. D. J. VAN DER HAVE voor ZceT~ h' I r; D F. r. - No. 2115. Frankering bij abonnement: Terneuzen 40e Jaargang ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van arti kelen slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L M. en N.-Br. Mij van Landbouw ont vangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor niet-leden van deze orga nisaties bedraagt ƒ10,— per jaar. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis, Goes - Tel. 2345. ADVERTENTIETARIEF: Per mm 15 cent; minimum per advertentie ƒ2.—. Incassokosten ƒ0,15. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen of aan het Landbouwhuis te Goes. Wij beleven heden ten dage een wonderlijke tegenstrijdigheid. Terwijl er geen directe redenen zijn aan te wij zen, dalen de voedergranen op de binnenlandse vrije markt steeds verder. Men kan natuurlijk wel verschillende factoren opnoemen, die hier hun in vloed doen gelden, doch deze gehele gang van zaken vormt een wonderlijke tegenstrijdigheid met de noodkreten, die Minister Mansholt over de vee voedervoorziening uit. Wanneer men immers de twee hieronder vol gende berichten leest, dan moet elke buitenstaan der tot de conclusie komen, dat de nood hoog ge stegen is: „De Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening en de Stichting voor de Landbouw maken het volgende bekend: Reeds herhaaldelijk is er op gewezen, dat een voldoende aanvoer van veevoeder uit het buiten land tot instandhouding van onze intensief ge voerde veehouderij niet onder alle omstandig heden is verzekerd. Weliswaar heeft de voorzie ning tot dusverre geen moeilijkheden opgeleverd, maar thans moet worden geconstateerd, dat op dit terrein grote gevaren dreigen. De beschikbare hoeveelheden voeder op de wereldmarkt zijn van dien aard, dat met name de voorziening van voe dergranen op een zeer wankele basis is komen te staan. Zowel de Stichting voor de Landbouw als de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening zouden zich niet verantwoord achten, in dien zij er niet met klem bij de bedrijfsgenoten op zouden aandringen onverwijld maatregelen te tref fen, welke er toe leiden, dat op de Nederlandse bedrijven in meerdere mate diè producten worden gewonnen, welke in de pHats treden van peliik- soortige importproducten. Hierbij wordt vooral ge dacht aan het scheuren van grasland en aan ue verbouw van meer intensieve gewassen. Zij zien zich genoodzaakt de aandacht er op te vestigen, dat laksheid of falen ten aanzien van bovenge noemde omschakeling de mogelijkheid tot ernstige ontwrichting inhoudt, waarvan de consequenties met name voor de boeren zeer ernstig kunnen zijn. Het is een boerenbelang en een nationaal belang van de eerste orde, dat het intensieve karakter van ons landbouwbedrijf blijft behouden. OOSTRTTRG: Woensdag 2 April in Café „De Win't". ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 3 April in Hotel „Hof van Holland". ZIERIKZEE: Pdere Donderdag in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG- Iede-e Donderdag in Café „De Eendracht". Het ligt in het voornemen de zitdag van Donderdag 3 April met 2 personen te houden. ST. PHILIPSI AND: Zaterdag 5 April in Hotel „De Druiventros". AXEL: Zaterdag 29 Maart van 2%4% uur in Hotel „De Lozanne." OOSTBURG: Woensdag 2 April, in Café „De Vuijst", van 24 uur. GOES: iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Komt hier mQt uw vragen op pacht, juridisch, economisch, sociaal en technisch gebied. Tegelijk met het bekendmaken van de ernst van de toestand heeft de Minister op initiatief van de Stichting voor de Landbouw een commissie be noemd, bestaande uit een aantal vertegenwoordi gers van de Stichting en een gelijk aantal hoofd ambtenaren van zijn Departement, om na te gaan of bijzondere maatregelen kunnen worden getrof fen, teneinde het dreigend voedertekort het hoofd te kunnen bieden." Ook het tweede bericht wijst op een ernstige toe stand. Veevoederrantsocnen worden verlaagd. „De Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening deelt mede, dat de veevoederrantsoe nen voor het komende seizoen, dus ingaande per 1 September 1952, zullen worden verlaagd. De om standigheden voor de import van veevoedergrond stoffen zijn zodanig, dat moet worden gerekend op een verlaging van de normen met gemiddeld 10 Er zal nog overleg worden gepleegd over da vraag, op welke wijze de vermindering van de veevoeder rantsoenen over de verschillende categorieën kan worden verdeeld. Deze bekendmaking heeft ten doel, de veehou derij thans reeds in de gelegenheid te stellen, zich. eventueel door wijziging van het bouwplan, bij de rantsoenverlaging aan te passen. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat deze mededeling niet de vol strekte gerantie inhoudt, dat de rantsoenen tot September 1953 op dit ge middeld peil van 90 der huidige krachtvoeder- normen gehandhaafd kunnen bliiven." Deze verlaging van het veevoederrantsoen is als een logisch gevolg te beschouwen van de mede delingen, die de Minister nu reeds vele melen heeft doen horen, en die inhouden, dat de veevoe- dersituatJe in de wereld ren somber perspectief beeft. Een maatregel, die overigens vooral die kippen- en varkenshouders zal treffen die zelve zeer weinig eigen voeder kunnen verbouwen. In- d'en echter de prijzen der vrije granen met abnor maal hoog oplopen kan ook dit meevallen. Het zou van deze mensen verstandig zrn zich nu reeds voor zover hen mogelijk is in te dekken tegen de thans ge'dende prijzen. Maar men ziet altijd, dat bij een dalende markt de kopers zich afzijdig hou den in de hoop op een verdere daling. Voorlopig geen maatregelen. Het huidige prijsverloop heeft in ieder geval tot gevolg, dat in een gezamenlijke vergadering van de afdelingen Akkerbouw, Veehouderij en Kleine Boerenvraagstukken der Stichting voor de Land bouw geen dezer commissies het noodzakelijk acht te aan het hoofdbestuur voorstellen te doen voor onmiddellijk ingrijpen. Wel meenden zowel de veehouderijcommissie als de commissie voor Kleine Boerenvraagstukken, dat bij de huidige voergraanprijzen de positie van het veredelingsbedrijf weliswaar moeilijk is, doch anderzijds waren zij van oordeel, dat onder de hui dige omstandigheden het nog n:'et verantwoord zou zijn thans reeds ingrijpende en drastische maatrege'en t'a treffen. Het hoofdbestuur kon in zijn vergadering van Woensdag deze mening delen. Dit betekent dus, dat tenzij de prijzen alarme rend hoog zouden oplopen voor de voergranen, die thans aan de markt komen en die afkomstig zijn uit oogst 1951 niets meer Wordt gedaan. Hoe het verloop der prijzen zal zijn voor de gra nen uit oogst 1952, is vanzelfsprekend nu nog niet te zeggen. Daarom is het thans nog giet mogelijk te beslissen óf inderdaad maatregelen gewenst zijn. De vertegenwoordigers van de verschillende commissies waren unaniem van mening, dat het n et aangaat deze prijzen in het wilde weg te laten oplopen, wanneer de rentabiliteit van de veehou derij daardoor in gevaar zou komen. Het hoofdbestuur zal uitmaken wanneer even tueel maatregelen genomen moeten worden ter voorkoming van te grote onevenwichtigheid tus sen voergraanprijzen en prijzen der veehouderij- producten. Het is echter wel noodzakelijk, dat de INHOUD: Overzicht Zitdagen Boekhoudbureau en Secretariaat der Z. L. M. Op de ere-galerij Aangifte veldkeuring van Zomergewassen De afzet van de melk op Zuid-Beveland Lonen en sociale voorzieningen: Verplichte aanmelding van werkgevers ingevolge de Werkloosheidswet Tuinbouw: De fruitteeltbedrijven in de Noord-Oost polder; Uit en voor de polder Onderwijs: Voor bereidende cursus R. L. W. S. te Goes; Lagere land bouwschool te Oudelande Vraag en Antwoord De Boerenjeugd Onze gewassen en hun be lagers Noord-Brabantse Maatschappij van Land bouw Veehouderij: Rundveeverbetering op St. Philipsland Voor de Plattelandsvrouw: Stichting nationale actie voor vrije tijds-besteding Uit de Kringen en Afdelingen: Werktuigenbeurs Kring SchouwenDuiveland der Z. L. M.; Vergadering Afd. Arnemuiden der Z. L. M.; Vergadering Afd. Veere der Z. L. M. Korte Berichten Bram uit de Slikhoek Marktberichten. plannen voor de maatregelen gereed liggen, zodra het gevaar gaat dreigen. Daarom heeft een con tactgroep uit Akkerbouw, Veehouderij en Kleine Boeren besloten aan het hoofdbestuur voor te stel len haar de concrete uitwerking der eventueel te nemen maatregelen op te draden. Het hoofdbe stuur heeft zich in zijn vergadering van 19 Maart kunnen verenigen met deze suggestie. De contact groep zal dientengevolge binnenkort weer bijeen komen om haar werkzaamheden voort te zetten. Kosten hulp van Bureau Oogstvoorziening. In het weekoverzicht van de Stichting voor de Landbouw lazen wij dat door de regering, na overleg met de Stichting voor de Landbouw werd besloten, dat de kosten, welke in 1952 door het Bureau Oogstvoorziening voor het uitvoeren van landbouwwerk aan de boeren in rekening zullen worden gebracht, op dezelfde wijze zullen worden vastgesteld als in vorige jaren. Dit betekent dat, behoudens tussentijdse wijzigingen,bij het inzet ten van colonnes zal worden doorberekend het tarief van de collectieve arbeidsovereenkomst of bindende regeling, vermeerderd met 45 Deze 45 zijn bestemd voor sociale en andere voorzie ningen en de diensten van het Bureau Oogstvoor ziening. Wij zijn verheugd, dat het oorspronkelijke plan, om deze in rekening te brengen kosten te ver hogen tot 55 niet door is gegaan. Maakt men de onkosten te hoog, dan verliest de hulpverlening veel van haar bedoeling. Fondsvorming consumptie-aardappelen. Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft in zijn vergadering van 19 Maart nogmaals een uitgebreide bespreking gevoerd over de fondsvorming voor consumptie-aardappelen. In zijn vergadering van 20 Februari had het hoofdbestuur besloten aan het Bedrijfschap voor Aardappelen voor te stellen ƒ30,per ha te hef fen en 1 ha van alle bedrijven op het zand zonder meer vrij te stellen. Het bestuur van het Bedrijf schap voor Aardappelen was echter van mening, dat het aanbeveling zou verdienen 30,per ha te heffen voor alle klei-, zand- en fabrieksaard appelen, met dién verstande, dat van alle bedrij ven een halve ha wordt vrijgesteld. Indien de vrij stelling meer dan een halve ha zou bedragen, zou volgens het bestuur van het Bedrijfschap de areaal heffing op zandaardappel'en geheel kunnen wor den afgeschaft, omdat dan door de zandaardappe- KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE Voor spoedbestellingen telefoneren; Kapelle-Biezelinge 441 (3 lijnen).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 1