N.-Brabantsche ii van Landbouw AARDAPPELMARKT ROTTERDAM. AARDAPPELMARKT GOES. STROVLAS. VEEMARKT ROTTERDAM. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH. ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU. OUDENDAGSVERZORGING. VAN DE PENNINGMEESTER. TOEZENDING BLAD. RIJKSVEETEELTCONSULENT VOOR NOORD-BRABANT. RIJKSLANDBOUWCONSULENT- SCHAPPEN IN NOORD BRABANT. Rondom de Boerderij is. De buitenlandse gerst, welke beschikbaar werd gestald- op de- z.g. roggecertifieaten was weer lager te koop, De wintergerst kon zich niet handhaven en noteerde, eveneens lager, met geringe belang stelling. De haver was aan het begin van de week zeer flauw gestemd. In het midden der week kwam hiervoor meer interesse en konden iets hogere prij zen gemaakt worden. De laatste dagen was de vraag zeer gering en werd tegen steeds lagere prijzen gelaten, zodat als geheel de binnenlandse markt met een flauwe stemming sloot. De \yaarde der maïsbonnen is iets opgelopen. Kippenmaïsbonnen, die begin December 1951 op ƒ18,25 stonden, zijn thans voor 3,75 te koop. De bonnen voor gerst zijn onveranderd in prijs en van de andere artikelen is de waarde practisch nihil gebleven. De bonnen voor lijnkoeken, die begin December nog een waarde van 12,50 vertegen woordigden, brengen thans nog maar ongeveer 0,40 op. De daling is dus wel buitengewoon groot geweest. Op een of ander moment zal er schoon schip gemaakt moeten worden met de distributie- hoeveelheden, die niet zijn opgenomen, aangezien anders de bonnen, waarop geen goed wordt ge vraagd, de bij het A.V.A. aanwezige kwantiteiten blijven blokkeren. In dit verband willen wij ook wijzen op de be kendmaking, dat de toewijzingen voor veevoeder rantsoenen met ingang van 1 September a.s. met 10 zullen worden verminderd. Men zou kunnen redeneren, dat de importeurs en mengvoeder industrie zich dan op dit moment maar moeten dekken, omdat de hoeveelheden op de bonnen thans nog kunnen worden opgenomen, maar vergeten dient niet te worden, dat een prijsverlaging in de toekomst geenszins uitgesloten is. De genoemde groepen zouden dan dus met -dure grondstoffen zitten, terwijl wel vaststaat, dat de bereidheid om deze dure grondstoffen af te nemen, wanneer cr een algehele prijsverlaging is geweest, niet groot zal zijn. Vanzelfsprekend is daarbij de prijsvor ming van de vrije granen in het volgend jaar van belang. Daarover is natuurlijk nog niets te zeg gen, aangezien hiervoor nog geen gegevens be staan. C. B. Op de aardappelbeurs te Rotterdam noteerden klci-aardappelen 35 mm opwaarts Maandag: voor Bintjes ƒ12; Alpha's ƒ9,50 tot ƒ10; Furore ƒ13; Bevelanders 13,50 tot 14 en Meerlanders 12 tot 12,50. Van zandaardappelen 35 mm opwaarts no teerden Voran 8,50 evenals Record. Eigenheimers brachten 8,75 tot 9 op, IJsselster 10 en Liber- tas en Noordeling 9,50. Voor voeraardappelen werd 5 tot 6,75 genoteerd, alles per 100 kg, be rekend op de handelsvoorwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Alpha 9 tot ƒ9,75; Bintje ƒ11 tot ƒ12; Furore ƒ12 tot ƒ12,50; Voeraardappelen ƒ4,50 tot ƒ5. De prijzen zijn berekend volgens de Algemene Handelsvoorwaarden per wagon, auto, schip, franco sörteerinrichting. Er is vrij veel vraag naar stro vlas. Daar de vlassers echter slechts lage prijzen wensen te be steden komen er zeer weinig zaken tot stand. Er zijn echter telers die hun vlas tot elke prijs wen sen te verkopen, zodat zelfs van afbraakprijzen kan worden gesproken. Goed gerepeld vlas 25 tot 32 ct. per kg; goede kwaliteit ongerepeld vlas 20 tot 25 ct. per kg; Tweede kwaliteit gelepeld 15 tot 25 cent per kg; ongerepeld vlas 12 tot 20 ct. per kg. Op de veemarkt te Rotterdam werden Maandag aangevoerd 781 stuk vette koeien en ossen en 563 varkens. De handel in rundvee verliep tamelijk bij iets hogere prijzen, welke liepen van 2,35 tct ƒ3,05 per kg gesl. gew. De aanvoer van varkens was iets ruimer. De handel verliep traag. Bij prijzen van ƒ2 tot 2,04 per kg levend gewicht. Prima exemplaren brachten boven de notering op. Op de veemarkt van Woensdag werden aange voerd 5980 stuks vee, zijnde: 2474 runderen, 230 vette kalveren. 1312 nuchtere kalveren, 232 zeugen, 237 lopers, 1395 biggen, 70 schapen, 19 geiten, 11 lammeren. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van ƒ700 tot ƒ1000; Guiste koeien ƒ525 tot f765; Kalfvaarzen 675 tot ƒ975; Klamvaarzen ƒ575 tot ƒ675: Guiste vaarzen ƒ550 tot ƒ650: Pinken ƒ385 tot f525; Graskalveren ƒ210 tot f320; Fokkalveren ƒ95 tot ƒ145; Nuchtere slachtkalveren ƒ38 tot ƒ45, zware soorten liepen tot ƒ55; Drachtige zeugen ƒ285 tot ƒ395; Lopers ƒ75 tot f115; Biggen ƒ45 tot ƒ67; Schapen ƒ70 tot ƒ95; Vett° schapen liepen tot ƒ140; Ooien met lammeren 135 tot 170, alles per stuk. Aanvoer van slachtvee: 876 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten f 3,10 tot 3,20, le kw. 2,95 tot 3,05, 2e kw. 2,70 tot 2,80. 3e kw. 2,40 tot f 2,50; vette stieren 2,50 tot 2,70, worstkoeien 2,15 tot 2,30, alles per kg gesl. gew. Vette kalveren, lichte van ƒ1,60 tot ƒ2; Vette kalveren, zware 2,10 tot 2,25; prima zware lie pen tot 2,40; Nuchtere slachtkalveren ƒ1,10 tot 1,20Zware soorten ƒ1,25 tot .f l',30 per kg lev. gew.Slachtzeugen 1,70 tot 1,78 per kg lev. gew. met 4"kg tarra. DINTELOORD: Woensdag 26 Maart 11%—1 uur, Hotel Korf. FIJNAART: Vrijdag 28 Maart 10%12% uur. Hotel De „Graanbeurs". Hotel „Korf". In ons vorig bericht over bovengenoemd onder-, werp werd gewaarschuwd tegen de ongemoti veerde, wijze, waarop blijkbaar door sommigen uit de verzekeringswereld getracht wordt om posten af te sluiten, door de mensen vrees aan te jagen over een komende wettelijke verplichting. Wij wezen er daarbij op, dat men zich in dezen niet door vrees moet laten leiden, doch door het gezond inzicht, dat men dan alleen een verzekering dient af te sluiten, wanneer men overtuigd is van het nut hiervan. Door een drukfout kwam de volgende zin te luiden „inderdaad is dit niet in vele gevallen aanwezig". Inplaats van „niet" dient natuurlijk „nut" te worden gelezen, waarmee wij dus bedoelen, dat in vele gevallen het ook voor onze boeren en tuinders dus overweging verdient om op dit gebied een vrij willige voorziening te treffen. Verzekeringen echter is een zaak van vertrou wen, waarbij daarnaast de eis mag worden gesteld, dat deze verzekering solide en voordelig is. Aan deze eisen voldoet het Onderling Boerenverzeke- ringsfonds, waaraan ingevolge besluit van het Bestuur der N.B.M.L. voortaan de belangen van onze leden voldoende bekend en zal zich ongetwij- toevertrouwd. Voor nadere inlichtingen kan men zich ten allen tijde wenden tot het secretariaat der N.B.M.L. Het doet ons genoegen te kunnen mee delen, dat ten dienste van onze leden en in overleg met het Bestuur van het O.B.F. als medewerker is benoemd de heer P. J. van Loon te Wouw. De heer Van Loon is als schrijver van het gedenkboek bij onze ldeen voldoende bekend en zal zich ongetwij feld na de nodige vooropleiding in korte tijd in deze materie weten in te werken. Wij vertrouwen dat met objectieve voorlichting op het terrein van de oudendagsverzorging in een behoefte zal worden voorzien en stellen ons voor, hierop in het Landbouwblad nog nader terug te komen. Wij ontvingen intussen op postrekening der N.B.M.L. de contributie voor het jaar 1952 van de afdeling de Kempen, welke wij bij deze verant woorden. Onze dank aan deze actieve afdeling en haar penningmeester. Het komt blijkbaar voor, dat leden niet tijdig het Landbouwblad ontvangen. Dif kan o.a. het gevolg zijn van een onjuiste adressering. Ook blijken er te zijn, die vaak 2 bladen ontvan gen. Ook dit is natuurlijk niet goed. Wil men in deze gevallen even een kaartje aan het secretariaat der N.B.M.L. sturen? Wij zullen dan zorgen, dat deze klachten zo spoedig mogelijk worden opge heven. Vanwege het Rijksveeteeltconsulentschap zal voorlopig iedere Woensdag zitdag worden gehou den te 's-Hertogenbosch op de Veemarkt, te begin nen Woensdag 2 April. Hierbij zal gelegenheid zijn tot het inwinnen van adviezen en het plegen van overleg inzake veefok kerij, kunstmatige inseminatie en veevoeding. Vanaf 11 uur tot ongeveer 13 uur zal men de afgevaardigde van deze dienst kunnen treffen in hetzelfde lokaal waar ook een afgevaardigde van de Gezondheidsdienst zitting heeft. Dit is in de voorste hal, rechts van de hoofdingang en dan de laatste deur. De Rijksveeteeltconsulent, Ir. A. TH. ARIENS. De Directeur-Generaal van de Landbouw; Gelet op het Koninklijk Besluit van 20 Mei 1914, No. 55; Mede gelet op het Koninklijk Besluit van 6 Februari 1952, No. 28, betreffende aanstelling van Ir. C. J. van Meel als Hoofdingenieur bij de Voor lichtingsdienst ten behoeve van de Landbouw, en de beschikking van de Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening van 16 Januari 1952, No. L 17504, Directie van de Landbouw, Afdeling A.W., inzake intrekking van de waarneming door Ir. W. C. A. C. Franken van het Rijkslandbouw- consulentschap te Oss; besluit: met ingang van 1 Januari 1952 a. in te trékken zijn beschikking van 25 Mei 1951, No. L 3723, Directie van de Landbouw, Afde ling A.W., voor zoveel betreft sub b, waarbij de Ingenieur bij- de Voorlichtingsdienst tenbe- hoeve van de Landbouw, Ir. J. M. Schijen, met de waarneming van de werkzaamheden, ver bonden aan het Rijkslandbouwconsulentschap te Breda, werd belast; to. eveneens in te trekken zijn beschikking van 14 September 1951, No. L 11719 Directie van de Landbouw,Af deling A.W., voor zoveel betreft sub b; waarbij de Ingenieur bij de Voorlicn- tingsdienst ten behoeve van de Landbouw Ir. A. H.. Crijns met de werkzaamheden,' verbon den aan - het Rijkslandbouwconsulentschap te Eindhoven,-werd'belast; c. de Rijkslaridbouwconsulent Ir. C. J. van Meel, ter standplaats Breda, te belasten met de werk zaamheden, verbonden aan het Rijkslandbouw consulentschap, omvattende het gedeelte van de provincie Noord-Brabant voor zoveel betreft de gemeenten: Zundert, Rijsbergen, Breda, Teteringen, Oosterhout, Dongen, Nieuw-Ginne- ken, Gilze en Rijen, Chaam, Baarle Nassau, Alphen en"Riel, Goirle,-Tilburg, Loon op Zand, Drunen, Heusden, Waalwijk, Helvoirt, Vught, Udenhout, Haaren, Berkel, Enschot, Oister- wijk, Moergestel, Hilvarenbeek, Diessen, Hoge en Lage Mierde,Reusel, Bladel en Netersel, Engelen, Vlijmen; d. de Rijkslandtoouwconsulent Ir. A. H. Crijns, ter standplaats Eindhoven, te belasten met de werkzaamheden verbonden aan het Rijksland bouwconsulentschap omvattende het gedeelte van de provincie Noord-Brabant voor zoveel betreft de gemeenten: Luikgestel, Be-geijk, Hoogeloon c.a., Eersel, Riethoven, Wester hoven, Valkenswaard, Leende, Maarheeze, Bu- del, Heeze, Waalre, Veldhoven, Vessem c.a., Eindhoven, Geldrop, Mierlo, Nuenen c.a., Son en Breugel, Best, Oirschot, Liempde, Boxtel, Esch, St. Oedenrode, Lieshout, Stiphout, Hel mond, Aarle-Rixtel, Beek en Donk, Gemert, Bakel en Milheeze, Deurne, Asten, Someren, O. en ,W. Middelbeers; e. de Rijkslandbouwconsulent Ir. W. C. A. C. Franken, onder gelijktijdige aanwijzing van de gemeente Oss tot standplaats, te belasten met de werkzaamheden verbonden aan het Rijks landbouwconsulentschap, omvattende het ge deelte van de. provincie Noord-Brabant, voor zoveel betreft de gemeenten: 's-Hertogenbosch, Empel en Meerwijk, Rosmalen, Alem c.a., Den Dungen, Berlicum, St. Michielsgestel, Schijn- del, Heeswijk, Dinther, Nistelrode, Heesch, Nuland, Geffen, Lith, Oss, Megen c.a., Êir- chem, Ravenstein, Schayk, Grave, Zeeland, Uden, Veghel, Erp, Boekei, Beers, Mill en St. Hubert, Wanroy, Oploo c.a., Vierlingsbeek, Boxmeer, Oeffeit, Haps c.a., Cuyk c.a. 's-Gravenhage, 5 Maart 1952. De Dirècteur-Generaal van de Landbouw, (get.) A. W. VAN DE PLASSCHE. OOST-BRABANT. Het voorjaar is weer aangebroken en de voor jaarswerkzaamheden zijn weer op volle gang. Allerwegen ziet men de boeren kunstmest zaaien, stalmest rijden, ploegen en eggen. Allemaal din gen die nu eenmaal nodig zijn, opdat, wanneer het zaad aan de aarde wordt toevertrouwd de grond en de bemesting zo zijn, dat het zaad een zo gun stig mogelijke ontkieming en voeding kan ont vangen. Het is gelukkig dat we de laatste weken behoor lijk droog weer hebben gehad. Want ondanks de open winter, hebben de boeren deze winter heel weinig op het land kunnen doen. Enkele zeer hoge percelen uitgezonderd, was het veel en veel te nat. Daardoor heeft men heel weinig vooraf kunnen werken, zodat er nu veel tegelijk komt. Daarom zal het goede weer ten volle moeten wor den benut. Alleen moet men de zaak ook weer niet gaan overdrijven. Het is toch zo, dat zolang de grond te koud en te nat is er van een goede ontkie ming geen sprake kan zijn. Veel meer raken we hierdoor mee achter en kost ons dit gewoonlijk extra dure stikstof. Nu weet ik wel: we hebben alles niet in de hand, maar we zullen toch zoveel mogelijk alle onnodige kosten en uitgaven moeten vermijden, vooral nu de buikriem steeds nauwer wordt toegehaald. Daarom kan niet genoeg de nadruk worden ge legd op het nemen van grondmonsters. Ik was een week geleden op een plaats waar een boer me vertelde, dat grondonderzoek on znn gronden bad uitgewezen, dat hij de eerste 8 10 jaar geen fos. forzuur behoefde te zaaien en als je dat dan hoort, dan stel je je onwillekeurig de vraag: Kost een dergelijke bemesting, jaren toegepast op zo'n be drijf de boer niet veel geld waar hij niets aan heeft en zijn grond niet? Want steeds blijft de vraag nog open, hoeveel fosforzuur er in de loop der jaren bovendien is uitgespoeld, waar geen cent voor terug komt. Oordeelkundig ^bemesten kan men alleen als men weet, wat aanwezig is. en wat nodig is. Als men zo eens rondkijkt, ziet men dat er nog al wat ge scheurd wordt, ondanks dat de Minister-geen scheurpremie beschikbaar stelt. Ik vind dit een zeer gezond standpunt. Als men hierdoor de vee-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 7