TUINBOUW TUINBOUW-ALLERLEI Korte berichten. MARKTBERICHTEN DECADESOMMEN. Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek VOORBEREIDENDE CURSUS RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL GOES. GRAANBEURS ROTTERDAM. ALGEMEEN OVERZICHT. Onlangs hield de Afd. Tuinbouw van het K.N.L.C. haar jaarvergadering te Amsterdam, welke onder leiding stond van de heer W. J. van Kampen. In zijn openingswoord wéés hij o.m. op de exportmoeilijkheden naar Engeland, België, Frankrijk enz. Tijdens de vergadering werd een motie aan de Minister van Landbouw verzonden van de volgende inhoud: MOTIE. De afdeling Tuinbouw van het K. N. L. C. heden in algemene vergadering bijeen te Am sterdam, kennis genomen hebbende van de ernstige be dreiging welke er reeds in de nabije toekomst bestaat voor de export van tuinbouwproducten naar West-Duitsland, als gevolg van de op 1 October 1951 in werking getreden nieuwe Duit se invoerrechten, eenstemmig van mening zijnde, dat hierdoor de bestaanszekerheid van tal van tuinbouwbe drijven in groot gevaar wordt gebracht, verzoekt de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening met de meeste klem ten spoedigste alle stappen te willen ondernemen, welke kunnen leiden tot een verlaging op korte termijn van de Duitse invoerrechten op die pro ducten, waarvoor, op grond van de verhoogde tarieven, urgente en ernstige moeilijkheden met betrekking tot de export naar Duitsland worden verwacht en verder pogingen in het werk te wil len stellen om binnen afzienbare tijd met West- Duitsland tot een bevredigende regeling te komen voor alle Duitse invoerrechten, welke onze export van tuinbouwproducten ernstig be lemmeren. Uit deze motie spreekt zeer zeker geen optimis me; het lijkt meer op het luiden van de noodklok. Niet alleen staat de afzet van tuinbouwproducten naar Duitsland er ongunstig voor, doch ook naar de andere Europese landen. Inplaats van volledige vrijhandel gaan de meeste landen er toe over zich zelf te beschermen. Evenals Nederland zijn finan ciële positie tracht te verbeteren door meer te ex porteren dan te importeren, doen onze buren hun best ditzelfde te bereiken. Waar enigszins moge lijk trachten onze buren die import te beperken, die de minst nadelige gevolgen heeft voor hun bin nenlandse economie. Op de import van tuinbouw producten schijnt nu in de eerste plaats bezuinigd te kunnen worden, hetgeen voor Nederland als tuinbouwexporterend land allerminst plezierig is. In Engeland streeft n.l. de landbouworganisatie eveneens naar verhoging van de importheffingen. Naar Frankrijk vlot de export niet vanwege de be talingsmoeilijkheden. De Duitse kwekers dringen er bij hun regering op aan, om in de eerste plaats een behoorlijke afzet van eigen producten te garanderen, Zweden en Zwitserland geven ons weinig hoop en over de Benelux kunnen wij beter zwijgen. De vooruit zichten, inzake de afzet van onze tuinbouwproduc ten, zijn, zo geschetst, niet gunstig. Och, men zou kunnen opmerken, dat ook de vooruitzichten voor 1951 er niet rooskleurig uitzagen en achteraf van de neerslag in mm van de regenstations in Zeeland over de maand Februari 1952. Ie 2e 3e Decade Decade Decade Tot. Haamstede (West. Vuurt.) 25.1 23.8 0.7 49.6 Haamstede (De Blinkert) 28.6 20.3 2.9 51.8 Kerkwerve 24.2 22.4 46.6 Brouwershaven 33.9 22.9 1.0 57.8 Noordgouwe 31.3 24.3 1.2 56.8 Anna Jacöbapolder 32.3 21.3 0.2 53.8 Kortgene 32.4 16.8 49.2 St. Annaland 29.4 21.2 0.2 50.8 Stavenisse 35.0 22.5 0.4 57.9 Tholen 31.7 20.8 52.5 Oranjezon 32.4 21.3 0.3 54.0 N. en St. Joosland Westkapelle 29.0 21.3 0.4 50.7 Vlissingen 29.2 23.5 1.0 53.7 Middelburg 31.0 21.9 0.2 53.1 Kraaiertpolder 22.1 19.8 0.4 42.3 Ovezande 26.4 21.6 48.0 Wolf aartsdijk 25.1 21.4 46.5 Wilhelminadorp - Kapelle 49.0 Krabbendijke 28.1 20.9 Rilland 26.5 17.8 0.2 44.5 Cadzand 16.6 22.0 1.5 40.1 Cadzand (Haven) 20.1 23.9 0.7 44.7 Groede 22.2 25.3 47.5 Biervliet St. Kruis 32.0 27.3 59.3 Philippine 30.4 28.7 0.5 59.6 Terneuzen 28.3 24.0 52.3 Axel 22.2 28.8 51.0 St. Jansteen 37.9 28.3 66.2 mogen wij zeggen, dat het geweldig is meegeval len. De uitkomsten, vooral in de fruitteeltsector, zijn goed geweest. Reden te meer voor de optimis ten om in de uitbreiding van de fruitteelt geen gevaren te zien. De afgelopen winter is, dank zij de gunstige uitkomsten, het fruitteeltareaal weer met ettelijke ha uitgebreid. De overbevolking van Nederland dringt mede in de richting van in tensivering van het bedrijf. Reeds eerder hebben wij ons afgevraagd of het verantwoord is het areaal fruitteelt uit te blijven breiden. De topproductie van het bestaande areaal, waar van een groot gedeelte in de veertiger jaren mo dern is aangeplant, is nog lang niet bereikt. Zeker heid omtrent de afzet is er in geen enkel opzicht, zodat o.i. het uitbreiden van het areaal veel weg heeft van een gokje. De tijd zal ons leren of wij in deze gelijk krijgen. Arbeidsovereenkomsten. Intussen verwijzen wij onze tuinbouwleden naar de rubriek: „Lonen en sociale voorzieningen" in dit blad, waarin gewezen wordt op de noodzakelijkheid de arbeidsovereenkomst met vaste arbeiders, schriftelijk vast te leggen. Tenslotte nog iets over de Onderlinge Fruittelers Hagelverz. Mij. In 1949 werd op initiatief van een aantal fruit telers de Onderlinge Fruittelers Hagelverz. Mij. opgericht met het doel op onderlinge basis, dus gezamenlijk, het risico van hagelschade te dragen. Van deze Onderlinge kunnen alle fruittelers lid worden, die hun bedrijf uitoefenen in Zeeland en West Noord-Brabant. Vanzelfsprekend wordt gewerkt met een voor schotpremie, welke 1 °/o van de verzekerde waarde bedraagt. Nu het seizoen nadert, waarin dit hagel- schaderisico weer een voorname rol gaat spelen, menen wij goed te doen er hier op te wijzen, dat belangstellenden alle gewenste inlichtingen kunnen verkrijgen op het Secretariaat der Onderlinge Fruittelers Hagelverzekerings Mij., Landbouwhuis, Goes, Tel. 2345. Zij, die wel eens hagelschade heb ben geleden weten welke financiële consequenties zulks met zich brengt. de L. 18 Maart. 't Is weer druk op d' akker, Nog drukker dan 't begin, De zaaimachines zaaien Het voorjaarsgraan er in Het zaaien is weer begonnen, de gang zit er weer in. Alle paarden en trekkers zijn in 'tveld. Het is zo'n mooi bedrijvig gezicht. Hier is een trekker aan 't eggen, daar trekken de trouwe viervoeters de eggen; ginds staat een trekker voor de zaaimachine en op een stuk er naast trekken de paarden haar voort. De kanten worden gekweekt om alles goed schoon te houden. De grepen gaan wel eens wat diep en dan zie je, dat er beneden nog geen kruimel structuur bestaat. We zijn aan onze tweede kavel vlas begonnen. Je zou er sla in zaaien. En op de eerste, die nog in Februari is gezaaid, komen de eerste plantjes al boven. Er is toch al groei. Je kunt het ook zien aan de tarwe, die de kunstmest te pakken heeft en een mooie groene kleur krijgt. Ook het koolzaad is aan 't groeien en de plantjes komen wat bij. Het onkruid in 't koolzaad vraagt al om de wiedmachine. We zagen ook al een sproeimachine door de tarwe rijden voor de chemische onkruidbestrijding; hoofd zakelijk voor klaprozen, die nu nog klein zijn en een grote hekel hieraan hebben. Ze verdwijnen als sneeuw voor de zon, doch het moet vroeg gebeuren, anders heeft het te weinig resultaat. Ook moeten we van 't voorjaar veel zorg aan het ontsmetten van zaaigraan besteden. De oogsttijd '51 was nu niet bepaald rooskleurig en veel zaaizaad zal bezet zijn met kiemschimmels, alsook de grond. Dus geen zaadje niet-ontsmet de grond in. Het voorkomt teleurstelling door te dunne stand. Zo heeft de boer zijn voorjaarszorgen. Hij loopt dan hier, dan daar; pracizeert over dit en over dat. Ja, dat land moet die kunstmest hebben en het andere deze. Ja, er was vorig jaar nogal een mooie groenbe- mesting op, dus dat kan wel wat minder. Het voor ste stuk is maar pijpaarde grond; daar zal wel wat méér op moeten. Hij raadpleegt de grondanalyses en rekent, ter wijl hij van het éne naar het andere stuk land gaat. Toch loopt alles als een uurwerk. Doch, terwijl dit dagboek groeit, komt een onweder op en kletst de regen tegen de ruiten. De rekening voor morgen moet weer overge maakt worden, doch dit zal zeker de laatste keer niet zijn. De landman gaat al zaaiende en hopende. Evenals vorig jaar zal ook thans weer bij voldoende belangstelling een voorbereidende cursus worden georganiseerd aan de Rijksland- bouwwinterschool te Goes, welke bestemd is voor hen, die voornemens zijn in September 1952 toe latingsexamen te doen. Het examen omvat de vakken: Ned. taal, rekenen en aardrijkskunde, terwijl tevens een praktijk opstel moet worden gemaakt. De voorbereidende cursus wordt gedurende één dag per week gegeven in de maanden Mei, Juni en Juli. Zij, die aan deze voorbereidende cursus wensen deel te nemen worden verzocht zich vóór 20 April a.s. mondeling of schriftelijk aan te melden bij de Directeur van de school, Ravelijn de Groene Jager 8 te Goes (tel. 2151), die gaarne alle gewenste in lichtingen verstrekt. Men wordt verzocht bij de aanmelding op te geven: Naam, woonplaats, geboortedatum en vooropleiding. Voor uitvoering van landbouwwerk door het Bureau Oogstvoorziening van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zal het Bureau aan de boeren in rekening brengen een percentage voor sociale en andere voorzieningen gelijk aan hetgeen zij voor losse vakarbeiders moe ten betalen vermeerderd met een bijdrage in de kosten van vervoer en huisvesting, plus 10 van het tarief voor de diensten van het Bureau Oogst voorziening. Voor het jaar 1952 is het aan de boeren in reke ning te brengen bedrag, behoudens tussentijdse wijzigingen, onveranderd vastgesteld op het tarief, vermeerderd met een totaal-percentage van 45. Op Woensdag 26 Maart 1952 worden van 1416 uur op het bedrijf van de Gebrs. Gort aan de Slo- terweg in de Haarlemmermeer, werktuigen gede monstreerd voor de bewerking van kleigrond in het voorjaar. Deze demonstratie wordt georganiseerd door de Stichting voor de Landbouw in samenwerking met de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst en het Insti tuut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie. Getoond worden de werktuigen voor het gereed maken van aardappelland en van bietenland. De weg naar het demonstratieterrein zal met pijlen worden aangegeven, o.a. vanaf de grote weg AmsterdamDen Haag. Het bureau van de wnd. Rijkspluimveeteeltcon- sulent voor Noord-Holland, Zuid-Holland en Zee land, de heer Ir B. H. van der Zanden, is gevestigd te Leidsendam, Ruysdaellaan 11. Het telefoon nummer is K 17612368. Bij beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, is, te rekenen met ingang van 1 Mei 1952, aan de heer P. J. A. Doot- jes op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ad ministratief ambtenaar B, le klasse, tevens con cierge in vaste dienst bij de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst, ter standplaats Goes. Tarwe. Het aanbod is klein geworden en vindt kopers voor 25,25 doorsneekwaliteit, bekende condities. Gerst. Dit artikel is totaal verlaten. Er werd gelaten voor 33,75. waardoor enige kopers in de markt kwamen. Haver. Ook hiervoor was vrijwel geen belang stelling. Maalhaver tot 28. Maïs. Er waren enige kopers, die biedingen van 40 tot 40,50 uitbrachten. Schokkers. Matige belangstelling voor prima partijen. Notering 40 tot 68. Groene Erwten. De kooplust was minder. Min dere kwaliteiten moeilijk te plaatsen, 40 tot 59. Bruine Bonen. Onveranderd flauw, 28 tot 38. Rozijnerwten en Capucijners. Zonder omzetten. Blauwmaanzaad. 80 tot 98. Karwijzaad. Stil. 58 tot 66. De binnenlandse graanmarkt bleef in de week van 10 tot 15 Maart flauw gestemd. Het tarwe- aanbod was kleiner dan de voorlaatste weken en werd tegen vrijwel onveranderde prijzen door de meelfabrieken vlot opgenomen. De roggemarkt was flauw gestemd met geringe omzetten. Voor latere leveringen bestond er geen belangstelling. Wel was er de laatste dagen vraag naar goede gedroogde rogge en werden verschillende partijen uit de markt genomen. Door een ruim aanbod was dit evenwel niet van invloed op de prijs, zodat ook thans deze markt nog flauw gestemd is. De zomer- grestmarkt is verlaten. In de afgelopen week zijn hierin practisch geen zaken gedaan. De vraag bleef zeer klein, hoewel ook het aanbod niet dringend

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 6