Excursies ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND 8ste Internationale Ploegwedstrijd te Armagh in N.-Ierland op 13 Februari 1952 BLOEIEND LAND Nationale Landdag JAARVERGADERING Z. P. M. AFDELING IJZENDIJKE DE BOERENJEUGD Redactie: Ad. Doeleman, N. Filius, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe, M. Poissormier en J. J. de Putter. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landöouwhuis, Goes. In het zomerprogramma van onze vereniging gaan excursies in ver schillend verhand een steeds grotere rol spelen. Met deze uitbreiding van het aantal gaat soms gepaard een uitbreiding van het aantal dagen dat de excursie wordt gehouden, waardoor dus het einddoel verder weg gezocht kan worden. Vooral de buitenlandse reis heeft tegenwoordig een magische klank in de oren van vele jongeren en we vermoeden dat de propaganda van de reisbureaux en busondernemingen hier niet vreemd aan is. In deze behoefte trachten vele or ganisaties te voorzien door het uit stippelen van buitenlandse excur sies voor hun leden, en ook de L. J. G. heeft zich op dit pad be geven. Laten we er echter voor wa ken dat niet ten koste van alles bui tenlandse excursies steeds de voor rang krijgen, en dat nog wel on danks de meestal beperkte tijd en beperkte middelen. In die gevallen kan men de naam excursie beter weglaten en vervangen door het niet te vertalen woord sightseeing", wat wil zeggen dat de excursie wordt tot een aan eenschakeling van mooie landschap pen en beroemde plaatsen zoals men de beschrijvingen hiervan kan vin den in de eerste de beste gids van een reisbureau. Jan Peters, de secretaris van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap drukt het kernachtig uit als hij schrijft: „Zij en hun ouders moeten er (Zo nodig) van worden overtuigd, dat zij eerst hun EIGEN LAND moe ten leren kennen Het is een vorm van snobisme als we van, soms nog erg jonge 'mensenhoren dat ze al in verschillende vreemde landen zijn geweest, terwijl ze nauwelijks iets kennen van de schoonheid van eigen land en iets weten van het leven van eigen volk". Het eigen land moet daarom in het excursieprogramma steeds een waardige plaats innemen. Tenslotte moeten we er steeds voor oppassen het geheel niet te laten worden tot een ontspanningsreisje. De deelnemers moeten de gelegen heid krijgen iets te weten te komen van de geschiedenis, de cultuur, de levensgewoonten en de volksaard van het land of de streek die wordt bezocht. Waarvoor persoonlijke con tacten een eerste vereiste zijn. Eerst dan kan gesproken worden van een verruiming van de horizon, die vruchten af kan werpen. B. AgenJa ZATERDAG 22 MAART, 7 uur: Jaarvergadering der L. J. G.- Sportclub O. Z.-Vl., bij de heer H. de Vrieze, Markt, Terneuzen. Agenda: Bestuursverkiezing. Bespreking zomerprogramma. Prijsuitreiking dam- en biljart- competitie. II. (Slot.) Misschien zult U zich afvragen, waarom zo'n stijl van ploegen. In Ierland en Engeland beschouwt men dit als de hoogste graad van ploeg- kunst en ik onderschrijf dit vol komen, want het kost wel enige tijd training om dit systeem tot in de per fectie uit te kunnen voeren. Het opzetten van de eerste voor was het moeilijkste. Eerst werden met de achterste schaar (achter de tractoren werden twee schaarploegen en achter de paarden één schaarploeg gebruikt), twee ondiepe merkvoortjes getrokken, waarbij 5 richtpaaltjes ge bruikt mogen worden. De afstand tussen twee voortjes moet ongeveer 25 26 inch bedragen en dan begint men aan de eigenlijke eerste voren met beide scharen tegelijk; de tweede gang wordt direct hier tegenaan ge ploegd, dus is het van belang er op te letten, dat de voorste scharen niet te diep snijden, want anders ontstaat er een rug. De kunst is, deze eerste voren laag en precies aansluitend te krijgen. Bij deze eerste ommegang blijft dus 20 cm ongeploegd, het geen in onze ogen erg vreemd, maar in Ierland vanzelfsprekend is. Alleen op stoppelland gebruikt men de, zo als bij ons bekende, dubbele opening. Men moet daarna links en rechts van de eerste minstens 8 voren ploegen en daarna in de voor van de buur man verder gaan en vaneen gaan ploegen, zodat men eindigt met het maken van een open voor, die ondiep moet zijn. Hoewel we die dag hard gewerkt hebben, konden we op de terugtocht naar het hotel toch niet zeggen, dat we de andere morgen beslagen ten ijs zouden komen. De wedstrijd begon om 10 uur. Het terrein lag op een heuvel en hier waren drie lange banen afgezet 16 meter uit elkaar waren de piotnum mers (plot is het stukje wat geploegd moet worden) uitgezet en hier moest worden begonnen op de als boven omschreven wijze. De plots waren 40 meter lang. De grond was een kalkarme, teem achtige grond. Het ploegen op een helling was al een eerste moeilijk heid. Nadat het nachtvorstje ontdooid was, begon er al gauw slip op te tre den en was het nodig de rubberban den door ijzeren wielen te vervangen. Wegens de gladde wegen, waren verscheidene deelnemers te laat ge komen en begonnen, dus werd de finish verlengd van 1 uur tot half twee en hoe vreemd het ook lijkt, voor dat kleine stukje hadden we die tijd ook hard nodig, want de snelheid op een ploegwedstrijd is zo laag mo gelijk met een zo laag mogelijk toe rental, hetgeen vele tractoren lieten blijken met luide pingels en kokende radiatoren. De paardensectie had tot half drie de tijd. Na de finish gingen we eikaars „plots" bekijken en waren het er over eens, dat het nog niet zo slecht was gegaan, hoewel er aan de open voor meestal wat ontbrak. Er was in ieder geval beter werk geleverd dan het vorige jaar. De rest moesten we aan de oppermachtige jury-leden overlaten, die met spiedende ogen de „plots" bekeken. U begrijpt hoe nieuwsgierig we waren naar de uit slag, want ook in de klasse van de buitenlanders, die apart gerangschikt werden, was een behoorlijk aantal deelnemers. Er kon met recht over een „International" gesproken wor den, want behalve de Ieren waren er de deelnemers uit verschillende delen van Groot-Brittannië, uit Canada, Zwitserland, Noorwegen en Holland. Ook dongen er nog een paar dames mee naar de hoogste ploeg-eer. Laat in de avond werd bekend, dat één onzer In de prijzen zat en U zult onze blijdschap begrijpen toen we Donderdagmorgen vernamen, dat Schil van Dorsser de tweede prijs in de Inter, class had verworven. De eerste prijs was voor de Canadese tractor kampioen Norman Tyndall, de derde voor Zwitserland en de vierde voor een Noor. Verder waren er nog vier handicap prijzen, die verleend werden voor behoorlijk werk, dat juist niet voor een prijs in aanmer king kwam. Bij ons was Jan Kranen burg de gelukkige. De Lady's Cup werd gewonnen door mej. Jean Burns van het Isle of Man met Ferguson. In het geheel waren er 121 deel nemers. Hiervan ploegden 37 deel nemers met paarden. Dat deze dag niet ongemerkt voorbijgegaan is blijkt wel uit de aanwezigheid van 10.000 toeschouwers, die tussen de reeksen deelnemers door modderden. Iedere deelnemer was aan de arm en op de trekker herkenbaar aan een nummer, dat correspondeerde met de catalogus, waarmede de bezoekers gewapend waren. De buitenlanders en de Ierse kampioenen trokken veel belangstelling, evenals de jongste deelnemer, een 14-jarige Noor, die poolkoud bleef bij zo'n grote mate van belangstelling. Verder was aan deze dag een kleine werktuigenten toonstelling verbonden, een speciaal veld, waar fabrieksdemonstrateurs hun ploegen lieten werken, verver singstenten enz. Kortom het is bijna een soort volksfeest. Fotografen lopen over en weer en handtekening verzamelaars hebben het speciaal op de buitenlanders voorzien. De overige dagen, want het gehele verblijf in Ierland duurde 5 dagen, werden goed besteed met trips door het Ierse landschap, bezichtigen van gebouwen en van een proefboerderij. Voor de avonden waren program ma's gearrangeerd, een speciaal diner met de prijsuitreiking, kortom een perfecte organisatie. Elk buitenlands team had iemand, die zich speciaal met haar leden bezighield en hen met raad en daad bijstond. Dit waren meestal mensen van een of andere handelsmaatschappij, die op de een of andere wijze in de N.I.P.A. geïnteresseerd zijn. Voor ons was dat Mr Swinson, van een grote oliever koop mij, die ons op buitengewone wijze heeft beziggehouden. Ook de David-Brown mensen zullen wij niet gauw vergeten. Als ik een van de voornaamste pun ten moet noemen, die aan zo'n Intern. Ploegwedstrijd verbonden zijn, dan is het wel het buitengewone internatio nale contact, dat op deze wijze wordt gelegd. De buitenlanders waren in een hotel ondergebracht en tot laat in de nacht werd er in de hotelkamers in allerlei talen van gedachten gewis seld en ik acht dit van grote waarde. De verschillende speldjes waarmede de buitenlanders getooid waren, wer den gretig uitgewisseld en menigeen zal met plezier aan deze gezellige avonden terugdenken. Alvorens dit verslag te besluiten wil ik nog even terugkomen op de perfecte organisatie. In verband met het overlijden van Koning George VI warén verschillende programma's af gelast; toch zal dit Hollandse team met genoegen aan deze tijd terug denken. De Ieren zijn een gastvrij volk en een ieder voelt er zich op zijn gemak. Daarom hoop ik, dat ook wij de 10 vertegenwoordigers van de Ulster Young Farmers Club, die in de eerste helft van Juni Nederland hopen, te bezoeken, datgene kunnen geven, wat wij hebben ontvangen. Vrijdag 16 Februari vertrokken de meeste teams. De Noren scheepten hun grote rode bestelwagen in Lame in om naar Schotland over te steken en hun weg te vervolgen. Wij verlieten Belfast Zaterdag avond 17 Februari, 's Zondags waren wij in Londen, waar we nog gelegen heid hadden iets van 's werelds groot ste stad te zien, met zijn machtige gebouwen. Moe van het reizen, maar voldaan, ging de Hollandse ploeg de andere morgen aan boord van de oude „Mecklenburg", die, ons over een kalm zeetje met 22 mijl per uur naar de Hoek terugbracht. A. C. STEHOUWER. Georganiseerd door de Bonden van Oud-leerlingen van het Land- en Tuinbouw- en Landbouwhuishoud- onderwijs in Gelderland (B.O.G. en B.O.L.H.) op 7 Mei 1952, Resteren, Betuwe. Ochtendprogramma: sprekers de Hoogedelgestrenge heer H. D. Lou- wes en Zijne Excellentie Ir. C. Staf. Deze werd gehouden op 23 Febr. in Hotel „De Vier Emmers" te IJzen- dijke. De presidente opende de vergade ring met enkele welkomstwoorden, waarna de notulen werden voorge lezen door de secretaresse mej. S. Dieleman. Ook het jaarverslag was interes sant, er is dit afgelopen jaar veel ge beurd. Vervolgens werd de financiële kant bekeken, waaruit bleek dat er een batig slot was. Daarna volgde de uitslag van de bakwedstrijd: 1. J. Riemens; 2. F. Luteijn; 3. C. Riemens. Er waren veel mooie en lekkere in zendingen bij, zodat het moeilijk was om de prijzen zo te verdelen dat iedereen tevreden was. Toen volgde de stemming, waarbij mej. C. van Hoeve werd herkozen als presidente, M. van der Slikke als vice- presidente, S. Neijssen als secreta resse, M. Dhondt als penningmeeste- resse en M. de Regt als alg. adjunct. Mej. S. de Blaey hield een inleiding over „Houding en Beweging", waar hier op het platteland nog niet zo erg veel aandacht aan geschonken wordt, daarom was dit erg leuk. Daarna werd alles gereed gemaakt voor de maaltijd die we samen zou den met de L. J. G. en die erg gezel lig verliep. Het was verder ook een geslaagde avond en het was tijd voor we het wisten. De avond werd besloten met een stoelendans. De Secretaresse, S. NEIJSSEN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 5