Premieverlening Dienst Kleine Boerenbedrijven Voor de Plattelandsvrouw Mededelingen Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst Zeeuws Voorlichtingsinstituut op Verzekeringsgebied (Z.V.V.) Auto's- en tractorverzekering WIJ LAZEN VOOR U: „CHARLOTTE ANCKARBERG". Om de rationalisatie van kleine boerenbedrijven te bevorderen kan in 1952 in Zeeland en West- Brabant premie worden verstrekt voor de hier onder genoemde objecten. De premies kunnen alleen worden gegeven aan aanvragers, die als hoofdberoep landbouwer of veehouder hebben. Be drijven met 10 en meer ha cultuurgrond komen niet in aanmerking. Ook een kapitaalbezit van ƒ35.000,— en meer heeft uitsluiting voor premies tengevolge. OBJECTEN. Aankoop en inzaai van gras- en klaverzaadmengsels. Om voor premie in aanmerking te komen moet ten minste 0.25 ha van een mengsel worden in gezaaid. Deze inzaai mag in het algemeen niet leiden tot vergroting van de oppervlakte grasland. Voor volledige B.G.-mengsels, welke in de rassen- lijst zijn opgenomen, wordt 30 premie verstrekt. Voor in de rassenlijst opgenomen T.K.-mengsels wordt 40 premie uitgekeerd. Premieverlening vindt alleen plaats nadat N.A.K. certificaten en/of verklaringen met rekeningen van het geleverde zijn overgelegd. Aankoop en inzaai van rode klaver. Als eis wordt gesteld, dat tenminste 0.25 ha wordt ingezaaid van door de N.A.K. te velde goed gekeurde rode-klaverzaad als hoofdgewas. Deze premieverstrekking heeft uitsluitend betrekking op de navolgende klaverrassen: Landrassen: Groninger rode klaver; Rode maas klaver; Roosendaalse rode klaver; Gendringse rode klaver. Erkende inlandse rassen: Rode klaver C.B.; Rode klaver Kuhn. Ter verkrijging van de premie dienen N.A.K. certificaten en/of verklaringen met rekeningen van het geleverde zaad te worden overgelegd. De pre mie bedraagt 40 r/c van de aankoopkosten. Aankoop en gebruik van verplaatsbare zomerhokken voor pluimvee. Degenen die als hoofdberoep landbouwer of vee houder hebben en verder geheel voldoen aan de algemeen gestelde eisen kunnen premie verkrijgen bij aankoop en gebruik van verplaatsbare zomer hokken. Het aantal hokken waarvoor premie kan worden verleend hangt af van de kuikentoewijzing 1952. De hokken, huisvesting en verzorging van de kippenstapel moeten voldoen aan de gestelde eisen. De premie bedraagt 40 van de aanschaf fingsprijs met bepaalde maxima. Alleen aanvra gen vóór 1 Mei 1952 gedaan, kunnen in behande ling worden genomen. Aankoop van rundvee. Bij aankoop en/of vervanging van vrouwelijk rundvee bestaat, indien daardoor een niet onbe langrijke productieverhoging verwacht kan wor den, mogelijkheid van premieverlening. Degene, die gebruik wenst te maken van deze premie dient volledig inlichtingen omtrent zijn veestapel en be drijfsvoering aan de rayonassistent in zijn gebied te verstrekken. Deze kan dan nagaan of de moge lijkheid van premieverstrekking bestaat. De pre miebedragen zijn afhankelijk van productie- en fokwaarde en bedragen ten hoogste voor melk- en kalfkoeien ƒ175,—; drachtige pinken en vaarzen 150,guste pinken 115,—; graskalveren ƒ90,jonge kalveren ƒ50, De premie zal dit jaar proefsgewijs worden ver strekt in individuële gevallen en alleen voor zwart bont vee. Aanschaf en gebruik van schotten voor individuële voedering in de stal. Wanneer voor individuële voedering in de stal schotten worden aangekocht en gebruikt, kan daar op een premie worden verleend wanneer wordt voldaan aan de gestelde eisen. De premie bedraagt 50 van de kosten tot een maximum van 10, per te gebruiken individuële voederruimte. verlening dienen volledige inlichtingen omtrent aan te schaffen werktuigen en doel der vereniging aan de rayonassistent te verstrekken, deze kan dan nagaan of de mogelijkheid van premieverstrekking bestaat. Coöperatieve verenigingen voor bewaring van pootaardappelen. Coöperatieve verenigingen van land- en tuinbou wers, welke ter bevordering van de bewaring van pootaardappelen zijn opgericht, kunnen voor een te bouwen c.q. te verbeteren (incl. uitbreiding) pootaardappelenbewaarplaats, voor premie in aan merking komen wanneer aan bepaalde eisen wordt voldaan. Voor belanghebbenden kan de rayon assistent nagaan of in bepaalde gevallen premie verstrekt zal kunnen worden. Voor alle genoemde objecten dienen de aanvra gen te worden gericht tot de rayonassistent van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst in Uw gebied. Deze kan tevens nadere inlichtingen verstrekken. De Rijkslandbouwconsulenten, Voor de Zeeuwse eilanden: Dr Ir C. W. C. VAN BEEKOM. Voor Zeeuws-Vlaanderen: Ir P. R. BOUMAN. Voor West Noord-Brabant, Ir L. J. P. KUPERS. Hoewel dit Instituut midden in de rustperiode ontstaan is zijn er toch al vele Kring- eruAfdelings- besturén, welke onze deskundige, de heer O. H. Wegner, op haar vergadering een spreekbeurt heb ben laten vervullen. Intussen nadert de zomerperiode, hetgeen be tekent, dat het vergaderseizoen achter de rug is. Het contact met de leden zal nu onderhouden wor den via zitdagen op de beurzen. Gezien de omvang van de werkzaamheden raden wij U echter aan niet op de zitdagen te wachten. Indien U n.l. spoedig bezoek wenst voor het ver strekken van inlichtingen, poliscontröle, bemidde ling over Uw oudendagsvoorziening-, successie-, studie- en uitzetverzekering, belastingbesparing enz., zend dan even een berichtje aan het Secreta riaat van het Z. V. V., Landbouwhuis, Goes, Tel. 2345. Iedere Dinsdag zitdag op het Landbouwhuis. Let wel, dat een waakzaam oog ook in de meest voor de hand liggende dingen een verbetering kan ontdekken. Het aantal auto's en tractoren, welke bij da On derlinge Verzekerings Mij. voor Motorvoertuigen der Z. L. M. verzekerd zijn, is nog steeds stijgende. Er zijn evenwel diverse leden, die wel bij de On derlinge der Z. L. M. wensten te verzekeren, doch de opzegtermijn van hun lopende polis (meestal 3 maanden) niet in ogenschouw hadden genomen. Wij wijzen hier slechts op dit feit, omdat er wel licht nog meer leden zijn, die op deze zaken niet letten, hetgeen dan echter een verlenging van de verzekeringstermijn voor 1 of meer jaren tegen Uw zin kan betekenen. Inlichtingen omtrent voorwaarden en tarieven steeds verkrijgbaar bij de districtsvertegenwoordi gers en op liet Secretariaat van de Onderl. Verz. Mij. der Z. L. M., Landbouwhuis, Goes. Let wel: Een kans moet U in de vlucht grijpen. de L. De Zweedse schrijfster Margit Söderholm, die met haar eerste boek: „Als de dauw hangt komt er regen", de grote Zweedse literatuurprijs van 30.000 kronen verwierf, heeft de verwachtingen, die men omtrent haar verder werk koesterde, niet teleurgesteld. Zij heeft in „Charlotte Anckarberg" ons een boek geschonken, dat mogelijk nog betere kwaliteiten bezit dan haar eersteling, al is het een ander genre. Het is een machtige roman, knap van bouw, goed doordacht en. weloverwogen en zij stempelt Margit Söderholm tot een der beste romancières van deze tijd. De geschiedenis speelt zich ten dele af in Napoleontische tijd en de schrijfster heeft als on derwerp gekozen het leven van Charlotte Anckar berg, gravin Tyrstra, een vrouw die inderdaad heeft geleefd en in de historie van haar streek voortleeft als een harteloze, keiharde vrouw, die haar menseh uitbuitte en er ontelbare minnaars op na hield en met harten speelde. Margit Söderholm heeft dieper gevorst in dit vrouwenleven en veel ontdekt, wat door de kro nieken verzwegen werd en zo is dit boek geworden tot een meeslepende roman van een strijdend vrou wenhart, een boek dat alle vrouwen zal interes, seren en dat men in één adem uitleest. De Zuid-Hollandse Uitgeversmaatschappij ver- zorgde de uitgave uitstekend. Het boek kost ge bonden ƒ11,50. L. N. H. G. Aankoop en inzaai van voederiupine. Bij inzaai van tenminste 0.25 ha door de N.A.K. goedgekeurde voederlupine kan een premie van 40 van de aankoopkosten worden verstrekt. N.A.K. certificaten en/of verklaringen en rekenin gen dienen te worden overgelegd. Bouw van gr oenvoeders ilo's. Bij bouw van groenvoedersilo's kan men voor premieverstrekking in aanmerking komen mits de silo's voldoen aan de gestelde eisen. De premie bedraagt ƒ5,per m3. Aanschaf en gebruik van opzetstukken voor groenvoedersilo's. De premie kan alleen worden verstrekt wanneer het opzetstuk voldoet aan de gestelde eisen en be draagt 5:f— per m3. Per bedrijf wordt maximaal 100,verstrekt na overlegging van de nota. Bouw van aardappelsilo's. Bij bouw van aardappelsïio's kan men voor pre mieverstrekking in aanmerking komen, mits de silo's voldoen aan de gestelde eisen. De premie be draagt 7,50 per m3. Bouw van gierkelders. Bij bouw van gierkelders kan men voor premie verstrekking in aanmerking komen wanneer de inhoud in overeenstemming is met de aanwezige veestapel en de kelder voldoet aan de gestelde eisen. De premie bedraagt 12,per m". Aankoop en gebruik van een verplaatsbare drinkwatervoorziening. Bij aanschaf en gebruik van een verplaatsbare drinkwatervoorziening voor het vee in de weide kan een premie verleend worden. De grootte van het reservoir moet in overeenstemming zijn met de op het bedrijf aanwezige veestapel en er dient een intensief om weidingssysteem te worden toege past. Het materiaal en de installatie moeten vol doen aan de gestelde eisen. De premie bedraagt 40 van de aanschaffingskosten tot een maxi mum van 175,per bedrijf. Aankoop en aanleg van een drinkwatervoor ziening door middel van pompinstallaties. Indien wordt overgegaan tot het pulsen of slaan van een pomp voor watervoorziening in stal en/of weiland, kan men voor een premie in aanmerking komen. Materiaal, water ca pariteit en water moe ten voldoen aan de gestelde eisen. Er dient een intensief omweidingssysteem te worden toegepast. De premie bedraagt 40 van de kosten met bepaalde maxima per onderdeel. Aankoop en gebruik van volautomatische drink waterbakjes in de stal. Indien overgegaan wordt tot aanschaffing en plaatsing van vol-automatische drinkwaterbakjes in de stal kan men voor premieverlening in aan merking komen. De aansluiting van deze bakjes kan zowel geschieden op de waterleiding als op een gesloten watertank. De aanleg, het gebruikte materaal en het systeem moeten voldoen aan de gestelde eisen. De premie bedraagt 40 van de kosten tot een maximum van ƒ25,— per drink- bakje. Aanschaf en gebruik van maisdroogreniien. Bij aanschaf en gebruik van maïsdroogrennen kan een premie worden verleend mits het geheel van stevig en deugdelijk materiaal is gebouwd en verder voldaan is aan de gestelde eisen. De premie bedraagt 7,per strekkende meter droogren tot een maximum van ƒ120.per ha' inaïs. Aanschaf en gebruik van ruiters. Bij aanschaf van ruiters kan een premie worden gegeven. De premie wordt uitgekeerd per aange schafte ruiter met een maxima voor de op het be drijf aanwezige oppervlakte grasland en kunst- weide. Deze premie zal alleen gedurende 1952 wor den verstrekt. Inrichting en verbetering van stalruimte in een bestaand gebouw. Voor het inrichten en verbeteren van stalruimte voor varkens en/of rundvee in een bestaand ge bouw kan premie worden gegeven. Normaal on derhoud en nieuwbouw vallen buiten het kader van deze premieregeling. De premie bedraagt 40 van de kosten tot een maximum van 800, per bedrijf en kan alleen worden verstrekt wan neer de inrichting voldoet aan de gestelde eisen. Verbetering van bouw- en grasland- De Rijkslandbouwconsulent kan meewerken aan het verstrekken van een premie voor verbetering van bouw- en grasland. De premie bedraagt 40 c/r. van de kosten met een maximum van 200,per ha en wordt alleen verstrekt, wanneer op andere wijze geen premie-tegemoetkoming of subsidie wordt gegeven. Bekalking. Indien door een grondanalyse wordt aangetoond, dat bekalking noodzakelijk is, kan in bepaalde ge bieden over de aankoopkosten op boerderij een premie worden verstrekt voor aankoop van kalk- meststoffen. De premie, bedraagt 30 en wordt slechts uitgekeerd wanneer de bekalking volgens de aanwijzingen wordt uitgevoerd. Onderzoek grondmonsters. Wanneer wordt overgegaan tot grondonderzoek, kan. mits de monsters worden onderzocht door het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonder- zoek, een premie worden verstrekt tot een bedrag van 25 van de kosten welke door het Bedrijfs laboratorium in rekening worden gebracht. Onderzoek gewasmonslers. Bij onderzoek van gewasmonsters door het Be drijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonder- zoek kan een premie verstrekt worden van 50 van de kosten welke door het Bedrijfslaboratorium in rekening worden gebracht. Werktuigcoöperaties. Indien een groep van personen overgaat tot het oprichten van een vereniging, met als doel het voor gezamenlijke rekening exploiteren van land bouwwerktuigen, kan op de aanschaffingskosten daarvan een premie worden verstrekt, mits aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. Degenen die februlk wensen te maken van deze premie

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 4