Vel din vent ar is FISCAAL- VARIA De nieuwsdienst UIT DE PROVINCIE II der Vereniging van Oud-Leerlingen R. L. W. S. te Goes meldt Van boerderij en organisatie WALCHEREN. Het grondonderzoek wordt door de practijk alge- meen gewaardeerd en de toelangstelling in die ge bieden. waar de nieuwe kavels zijn toegewezen, is dan ook zeer groot. Opgave voor het grondonder zoek is mogelijk bij de assistenten van de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst of bij de heer J. Bou- man, Nr 93a, te Aagtekerke. Deze monsters worden onderzocht op het Bedrijfs- laboratorium voor Grond- en Gewassenonderzoek te Goes. In het laatste halfjaar zijn er echter op Walche ren ook andere monsternemers werkzaam voor een particulier laboratorium in Groningen. Zodra U dus bezoek krijgt van een monsternemer, dan kunt U ■het beste vragen voor welk laboratorium of hij werkt. Het laboratorium te Goes werkt voor de boeren uit het Zuid-West kleigebied en is het eigen dom van de Stichting voor de Landbouw, van uw eigen organisatie dus. De samenwerking met de Landbouwvoorlichtings- dienst is zeer nauw en op talrijke proefvelden wor den de gegevens in de practijk van jaar tot jaar nauwkeurig nagegaan. Men heeft mij verteld, dat sommige monster nemers van het particuliere laboratorium te Gro ningen zich uitgaven alsof zij deze monsters namen in samenwerking met de Landbouwvoorlichtings- dienst. Indien dit gebeurd is, is deze handelwijze toch al heel unfair. Indien U in het vervolg een monsternemer op be zoek zou krijgen, kunt U hém vragen voor welke instelling hij werkt, voor een particulier laborato rium of voor het Bedrijfslaboratorium voor Grond en Gewassenonderzoek, waarvan het laboratorium te Goes een onderdeel is. Bovendien bezitten alle monsternemers voor Goes een legitimatiebewijs, dat zij U kunnen tonen. Collega's, het is uw eigen belang om te weten waar U uw monsters laat onderzoeken. NOORD-BEVELAND. Voor de akkerbouwers is het voorjaar een drukke tijd. Met ons wisselvallig klimaat is men wel ver plicht om van elke gunstige gelegenheid gebruik te maken. Dit is zowel bij de uitzaai als later bij de verpleging van toepassing. Het juiste tijdstip kiezen, tenminste voor zover dit mogelijk is, kan ons bij verschillende werkzaamheden belangrijke voordelen brengen. Toch zijn er wel eens tijden, en dit komt bij nat weer in het voorjaar ook wel eens voor, dat er niet voldoende productief werk voor de arbeiders is. Dergelijke momenten zijn eigenlijk bij uitstek ge schikt om ook eens wat extra aandacht aan het grasland te besteden. Van de totale oppervlakte mag het dan maar een klein percentage uitmaken, te verwaarlozen is het zeker niet. Op practisch elk bedrijf is toch nog wel een kleiner of groter per ceel weiland in gebruik. En dit is dikwijls, naar verhouding, méér voor verbetering vatbaar dan •het bouwland. Reeds hebben verschillende collega's hun wei in een aantal stukken verdeeld om zo doende te kunnen omweiden. Hierdoor kan meer vee gehouden worden, en ook zal de zode aanzienlijk verbeteren, omreden dat bosvorming zoveel mogelijk voorkomen wordt. Met de stikstof-bemesting kan verder de gras- groei zodanig in de hand gehouden worden, dat de periode van bijvoeren verkort wordt. Zo is uit deze kleine sector ook nog wel het een en ander te putten, wat ook weer het geheel ten goede komt. ZUID-BEVELAND. De grond was Maandag prachtig opgedroogd. In de oudere polders van ons eiland was het de eerste dag dat behoorlijk werk afgeleverd kon worden. Het was voor ons dan ook een tegenvaller, toen er 's avonds uit een onweersbui een grote hoeveelheid regen neerplaste. Onze goede voornemens en ge maakte werkverdeling voor de volgende dag vielen letterlijk en figuurlijk in het water. We kunnen niet nalaten om wat jaloers te zijn op de boeren uit de jongere polders, die al hun zomergraan, vlas en erwten reeds gezaaid hebben. Vorige week hebben wij het in dit artikel gehad over de bouw van een graansilo. Nu wil ik het nog even hebben over een ander soort silo, n.l. de groen- voedersilo. Over de belangrijkheid behoeven wij niet verder uit te weiden, want wij weten allen, dat wanneer wij voer in de silo inkuilen, er minder kant-verlies plaats heeft en dat het gehalte aan verteerbaar eiwit niet, of veel minder, terugloopt tijdens de bewaring. Op al deze voordelen is door de vakbladen en Voorlichtingsdienst dikwijls genoeg gewezen. En dat er in de komende winter een groot tekort zal zijn aan krachtvoer, wordt steeds duidelijker, voor al nu weer een rantsoen-vermindering van 10 in het vooruitzicht is gesteld. Op verschillende bedrijven zullen daarom deze zomer weer silo's gebouwd worden. Om de bouw zo goed mogelijk te kunnen regelen, heeft irnen er over gedacht, dat weer gezamenlijk te doen. De commissie, die verleden jaar de voorbereidin gen maakte, zal waarschijnlijk zulks ook dit jaar weer doen. Over de adressen, waar U zich voor het bouwen van een silo op kunt geven, vindt U nog een mededeling in dit blad. De tijd vóór we aan het bouwen gaan, is kort, daarom: geeft U vlug op. SCHOUWEN EN DUIVELAND. Wanneer dit blad verschijnt, zal reeds zeer veel zaad aan de bodem zijn toevertrouwd. Hoe ziet het bouwplan er uit? Wij krijgen de indruk, dat er geen grote veranderingen hebben plaats ge vonden. Misschien iets meer vlas, erwten en uien. Hoewel men ook wel de indruk krijgt, dat vooral de laatste weken de vlasuitzaai min of meer ge remd is geworden door het dalen der prijzen. Wij vernamen zelfs, dat reeds aangekocht vlaszaad niet meer tenvolle uitgezaaid zal worden. De prij zen zijn inderdaad belangrijk teruggelopen, hoewel voor goede kwaliteit altijd nog behoorlijke prijzen worden geboden. Afwijkende of slechte kwaliteit, is bijna onverkoopbaar. Het lijkt ons voorlopig nog geen bewijs, dat het met de hoge prijzen van het vlas gedaan is. Het tegendeel kunnen wij uiter aard ook niet bewijzen. Zoals reeds meermalen is gezegd, zaait niet de markt na, dit is altijd, of althans dikwijls, gevaar lijk. De belangstelling voor de erwten is min of meer begrijpelijk; de laatste jaren goede opbrengsten met in 1951#hoge prijzen. De laatste tijd hebben we het regelmatig over de akkerbouw gehad en het weiland vergeten. Dit is niet juist, om vroeg en goed gras te krijgen moet vroeg bemest worden. Degenen, die zulks nog niet deden, doen dit thans spoedig. Bij het doorkruisen van onze polders en wanneer men ook wel eens buiten het eiland komt, ziet men toch nog wel buitengewoon veel verschil in struc tuur van de grond. De grond b.v. in niet-geïnun- deerd geweest zijnde gebieden, ligt stukken beter. Nog steeds vraagt onze grond extra behandeling en bemesting b.v. in de vorm van gips en groen- bemesting. Vooral dit laatste bevelen wij in uw aandacht aan. Zaait zoveel mogelijk klaver of iets dergelijks onder de granen. De resultaten spreken voor zichzelf. De ervaring met schuimaarde is prima. Bestelt nog heden voor a.s. zomer. Heeft u al een of meer silo's opgegeven bij de secretaris van de Bedrijfsstudiegrocp? 25 Maart is de sluitingsdatum. Doe het dus zo spoedig moge lijk. Het voer uit deze silo is schitterend. Dit wordt nog elk jaar beter, omdat men steeds meer erva ring krijgt op welke wijze de silo het best gevuld kan worden. Gaven we in ons vorig artikeltje meer de inlei ding, thans de kern van de zaak. Per 30 April 1935 draagt A. zijn bedrijf over aan B. Zijn bedrijfsinventaris staat te boek voor 18.000. Hij verkoopt deze aan B. voor ƒ18.000 en ont vangt van dezen voor de veldinventaris 15000. Zijn gewone winst over 1934/1935 bedraagt 20.000. De winst over zijn laatste boekjaar bedraagt dus in totaal: a. Gewone winst ƒ20.000 b. liquidatiewinst veldinventaris 15.000 Totale winst 35.000 Dit volle bedrag was onder de wet 1914 onbelast en is nu (het gevolg der schattingen art. 12 Besluit buiten beschouwing latende) geheel belast. Aan de onder b. genoemde post moeten we nu volle aandacht schenken. Laten we eenvoudigheidshalve aannemen dat A. in Nov. 1930 de levende en dode inventaris over nam voor 18.000 en de veldinventaris voor 80000. In zijn boeken nam hij echter de veldinventaris niet op zoals veelvuldig het geval was. (Daar deze veldinventaris voor de Vermogensbelasting vrij was, was tegen deze onvolkomenheid weinig be zwaar) In- zijn boeken had A. dus alleen de inventaris ad 18.000. Hij ontvangt nu echter voor levende en dode inventaris 18.000 en voor de veldinventaris 15.000 Samen 33.000 In zijn boeken komt de inventaris voor met 18.000 Derhalve oneer ontvangen en dus winst 15.000 Deze winst komt zoals we boven zagen bij de ge wone winst. Onder de wet 1914 zou deze 15.000 evenmin als de gewone winst belast zijn geweest daar per 1 Mei 1935 de bron van inkomen, het landbouwbedrijf, voor A. niet meer bestond. Had in 1935 echter het Besluit 1941 gegolden, dan was alles belast. Hier wreekt zich dus voor A. een technische fout, n.l. deze, dat hij in 1930 het 'bedrag van de veld inventaris ad ƒ8000 (hiervoor nam hij deze over) niet op zijn inventaris plaatste. Had hij dit wel ge daan dan zou de berekening der winst zijn: Gewone winst Verkoop veldinventaris 15.000 Boekwaarde veldinventaris 8.000 ƒ20.000 7.000 Totale winst 27.000 en niet 35.000 als in de eerste berekening. Met bovenstaande menen wij te hebben doen zien, welke rol de veldinventaris bij de Inkomen- berekening volgens het Besluit Ink. Bel. 1941 speelt. Het was om deze reden dat ons Bureau reeds in 1941 bij de beginnende bedrijven de veld inventaris met een bepaald bedrag in de boeken opnam. Voor de bestaande bedrijven kon dit echter niet, daar dan de winst met de waarde van de veldinven taris zou zijn verhoogd als boven berekend. Dit schiep een grote onbillijkheid daar volkomen te goeder trouw en eenvoudigheidshalve de veldinven taris voor 1941 niet werd opgenomen. Bij de wet Belastingherziening 1947 is hierover meermalen gesproken en mede door een gedurige actie van de Belastingcommissie uit de Stichting van de Landbouw in nauwe samenwerking met de Vereniging voor Landbouwboekhouding is bereikt geworden dat de Minister van Financiën bij Reso lutie van 27 Juli 1948 No. 192, de mogelijkheid heeft geopend van het z.g. belastingvrij activeren van de veldinventaris. Deze Resolutie houdt dus in dat zij die de veld inventaris niet in hun boeken opnamen, dit nu op de beginbalans van het op 1 Jauari 1946 lopende boekjaar kunnen doen, zonder dat hun winst daar door wordt beïnvloed. De minister opende dus voor A. (zie boven) de gelegenheid om per 1 Mei 1946 (als hij dan nog boer was geweest) de veld inventaris op te nemen, zonder dat deze de winst op 3D April 1945 omhoog bracht (doorbreking balanscontinuïteit) Nu was hiermede wel principieel de weg ge- effend, maar practisch waren er toch nog wel enkele moeilijkheden. O.a. deed zich de vraag voor, welke we in ons eerste artikeltje even aan roerden, voor welke waarde deze inventaris kon worden opgenomen. Hier doen zich verschillende mogelijkheden voor. De beste en theoretisch alleen juiste methode van waardering is een nauwkeurige opsomming der werkelijke^ kosten. Dit stuit echter op zeer grote practische bezwaren. Het bepalen van deze kosten is zeer moeilijk en de controle is zeer moeilijk. Ter tegemoetkoming van deze bezwaren is daar om een regeling door de Minister ontworpen die in de practijk eenvoudig is toe te passen. Hierover in ons slotartikeltje. M. DAT de jaarvergadering plaats vindt op a.s. Za terdag 22 Maart nam. 1 uur; DAT ze plaats vindt in de „Prins van Oranje", nam. 1 uur; DAT er eerst een causerie van Ir Kupers gehou den wordt over: nieuwe inzichten bemesting, daarna bespreking; DAT Ir Bos het onderwerp bodemonderzoek be handelt met filmstrook; DAT daarna bespreking van dit onderwerp aan vangt; DAT indien nog tijd, enige films worden vertoond; DAT er plaats genoeg is, zodat niemand hiervoor achter moet blijven; DAT iedereen welkom is, ook niet-leden der Veren, en deze om 2 uur worden verwacht; DAT er voor elk wat wils is, zie bovenstaande, en wanneer ieder lid een paar mensen mee brengt, de zaal vol wordt. (Wordt vervolgd over 14 dagen.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 3