MARKTBERICHTEN BIJ U IS DIT TOCH NIET HET GEVAL? ALGEMEEN OVERZICHT. GRAANBEURS ROTTERDAM. VEEMARKT VHERTOGENBOSCH. VEEMARKT ROTTERDAM- bedrijf terug moet keren, komen fouten voor. De SGhadefdie daardoor ontstaat-weegt voel zwaarder dan de kosten van dit onderzoek.' De verhouding tussen de behoeften van het ge was en de bemestingstoestand van de grond, zal dan ook vaak een onevenwichtig beeld te zien geven. Dat de voedingselementen als stikstof, fos- forzuur, kali en kalk voor de groei onontbeerlijk zijn en dus in grote hoeveelheden afgenomen wor den, behoeft geen betoog. De verhoudingen waarin deze meststoffen ge geven worden laat nogal eens wat te wensen over, alsook de tijd van toediening. We zullen hier niet verder op ingaan, maar meer de nadruk leggen op het Magnesium. In de laatste jaren komt vooral in het voorjaar veel Magnesium-gebrek voor. Op onze zandgron den lijden 80 van de gewassen aan dit gebrek, terwijl verschillende weilanden min of meer een tekort aan Magnesium laten zien. Voor enige tijd meende men dat het Magnesium voor de plantengroei slechts de betekenis had van een sporen-element, waarvan dus maar zeer ge ringe hoeveelheden nodig waren om een goede plantengroei mogelijk te maken. Niets is minder waar, want al is de behoefte aan Magnesium gerin ger dan aan stikstof, fosforzuuT\ kali en kalk, toch stelt de plant ten opzichte van de Magnesium-voor ziening tamelijk hoge eisen. De onttrekking van de hoeveelheid Magnesium aan de grond loopt bij de verschillende gewassen uiteen van 1050 kg per ha. In het kort willen we ingaan op de functie welke het Magnesium vervult bij de groei der planten. a. Magnesium is een der bouwstenen van het bladgroen en is als zodanig van enorme beteke nis voor de assimilatie van de plant Een tekort aan Magnesium uit zich dientenge volge dan ook in een verkleuming van de bladeren. De verkleuringen zijn voor de verschillende gewas sen niet gelijk. Bij granen treedt bij een lichte aan tasting van Magnesium-gebrek vaak een zeer be paalde schifting van het bladgroen op, welke als tijgering van het blad bekend staat. b. Verder speelt Magnesium een belangrijke rol bij de verplaatsing van het fosfaat. Het Magnesium heeft de eigenschap het fosfaat gemakkelijker te verplaatsen en bevordert zo doende een goede zaadvormirig, een regelmatige afrijping van het zaad en een goed wortelstelsel. Welke factoren bevorderen het Magnesium- gebrek. a. Een slechte kalktoestand. Uit proeven is gebleken, dat de hoeveelheid aan opneembaar Mag nesium zeer sterk afneemt indien de zuurheid van de grond toeneemt. Noodzakelijk is dus niet alleen een goede Mag nesiumtoestand, doch ook een goede kalktoestand van Uw percelen. b. Gebrek aan Magnesium. Daar onze zandgron den arm zijn aan Magnesium en de gewassen jaar lijks pl.m. 30 kg aan de grond onttrekken, zal hier mede rekening gehouden moeten worden. Vroeger lagen de opbrengsten op lager niveau en werden dus minder eisen gesteld aan de grónd. Bovendien werd meer Magnesium toegediend, daar slakkenmeel en patentkali nogal wat Magnesium bevatten, welke meststoffen destijds meer wérden gebruikt dan thans. c. Het geven van hoge kaligiften, of late aan wending van kali, daar de aanwezigheid van veel kali de opname van Magnesium tegenwerkt. Van de stikstofmeststoffen werken de ammo- nium-verbindingen de opneming van Magnesium tegen, terwijl de nitraten de opname bevorderen. d. Slechte structuur; welke ontstaat door te weinig gebruik van organische mest, stalmest of groenbemesting en waardoor het gehele organische en anorganische evenwicht verstoord wordt. Een slechte structuur kunt U echter ook gemak kelijk krijgen door te veel grondbewerking toe te passen in het voorjaar. Als gevolg van de verwaarlozing van vele gron den, is de practijk nu aangewezen op: 1. Ruime toediening van kalk- en Magnesium- houdende kalkmeststoffen. 2. Fosfaat-bemestingen in de vorm van slak kenmeel. 3. Matige kalkgiften en zeer zeker geen late aanwendingen van kali toepassen. Bij inachtneming van de drie bovengenoemde oorzaken zullen we minder moeilijkheden krijgen. Om echter nog eens met proefveld-gegevens dui delijk te maken welke rol kalk en Magnesium ver vullen, geven wij U hier de resultaten van een kalk-Magnesiumproefveld met aardappelen. De grond waarop dit proefveld werd aangelegd, was lichte zandgrond met een laag Magnesium gehalte. Het proefveld werd verdeeld in 12 veldjes, waar van 10 veldjes bemest werden met verschillende hoeveelheden kalk, om verschillende kalktoestan den te krijgen. Om de verhouding kalk-Magnesium te kunnen nagaan, werden 6 veldjes bemest met Magnesium- sulfaat tegen 300 kg per ha. Op dit proefveld wer den aardappelen verbouwd, waarvan alle veldjes gelijke hoeveelheden super, kali en stikstof kregen, respectievelijk tegen 700 kg super, 250 kg zwavel zure kali, 250 kg kalkammonsalpeter per ha. Bij deze bemesting vertoonden de veldjes, welke geen Magnesium hadden ontvangen, al gauw Magnesium-gebrek. Eind Juli ging ook de pH meespreken en de veld jes met de hoogste kalkgiften hadden de beste loof- ontwikkeling. De resultaten van al de veldjes komen hierna voor in de volgorde zoals het proefveldschema was opgesteld. No. Kalkgift Magnesgift PH Opbrengst veldjes per are per ha veldjes aardapp. 1 0 300 "4.6 74.9 2 25 5.25 63.8 3 140 300 6.2 90.2 4 90 6.25 74.4 5 48 300 5.5 89.2 6 48 5.65 71.8 7 24 300 5.1 91.4 8 84 300 5.9 94.3 9 0 4.75 51.8 10 130 6.4 83.0 11 74 300 5.85 94.4 12 74 5.80 94.0 De totale opbrengst is van 100 bossen, welke een oppervlakte beslaan van 22.8 m2.. De opbrengst van veldje 9 zonder kalk en Mag nesium, gaf maar een half gewas, waarvan de op brengst nog voor uit kriel bestond. De veldjes 3 cn 11 met de hoogste kalkgift plus Magnesium, gaven de hoogste opbrengsten. Uit de resultaten van dit proefveld blijkt nog eens overduidelijk hoe belangrijk de kalk-Magne- siumverhouding is voor het verkrijgen van een ge zond gewas en goede opbrengst. Rijkslandbouwconsulentschap Zevenbergen, Ass. voor Bodem en Bemesting, J. VAN EXSEL. In de verschillende delen van ons land ziet men nog wel eensgraslandpercelen waar de ontwate ring zeer veel te wensen overlaat. Soms zijn de sloten onvoldoende onderhouden, maar meestal ligt de fout op het perceel: de greppels voldoen niet aan de eisen die we hieraan mogen stellen. Dit kan veroorzaakt zijn doordat de boer totaal niets aan het greppelen heeft gedaan (zeer ernstig) ofwel in de loop van de winter zijn de greppels verstopt geraakt (mollen e.d.L Hoe het ook zij, het is thans van het grootste be lang dat de ontwatering onmiddellijk in orde wordt gebracht; voor een deel is de schade reeds onher stelbaar. Op natte plekken zijn de planten zeer slecht beworteld; bij enige zomerdroogte zullen de In de week van 3 tot 8 Maart was de stemming op d? binnenlandse graanmarkt wederom flauw. De omzetten in tarwe waren klein tegen onveran derde prijzen. De vraag naar rogge bleef in deze berichtsperiode gering, waardoor de prijs zich niet kon handhaven. Er was weinig belangstelling op latere termijnen. Het aanbod was echter klein. Zomergerst lag verlaten in de markt. Er zijn geen zaken van betekenis te melden. De prijsdaling zette zich voort. Wintergerst noteerde in het begin van de week hoger. Drze prijs kon zich echter niet geheel hand haven. Het aanbod was gering. Hiertegenover stond echter een ruim aanbod van buitenlandse gerst, die beschikbaar gesteld werd op de zgn. rogge-certificaten. Deze gerst was gemakkelijk te koop. Hoewel de haver Dinsdag op de Groninger Beurs een hogere notering kreeg, kon de prijs zich op het eind van de week niet handhaven onder de druk van het steeds groter wordende aanbod. De consumptievraag naar dit artikel was zeer klein, zodat wij geen hogere prijzen verwachten zolang deze vraag gering blijft. De markt sloot met een flauwe stemming voor alle artikelen. Het aanbod van inlandse lucerne is zeer groot. Ondanks de verplichting tot opname in de meng voeders staat het wel vast, dat de partijen niet alle geruimd zullen worden. De buitenlandse noteringen van enkele produc ten zijn als volgt: Mais-No. 2 Yellow Corn, Mrt/Apr.-afl. US 9, c.i.f. Antwerpen (ca 34,20 per 100 kg)Milo-No. 2 Yellow, Mrt/Apr.-afl. US 8,25 c.i.f. Antwerpen (ca 31,35 per- 100 kg). Haver-No. 3 Can. Western Jan./Apr.-afl. US 7,62 c.i.f. Antwerpen (ca ƒ28,95 per 100 kg). Haver-No. 3 Can. Western Oct./Nov.- afl. US 7,35 c.i.f. Antwerpen (ca 27,95 per 100 Tarwe. De aanvoer wordt belangrijk minder. Overigens was de belangstelling goed; doorsnee- kwaliteit bekende condities 25,25. Gerst. Lag Maandag practisch buiten de belang stelling; van consumentenzijde is de vraag vrijwel nihil, tot ƒ37, Haver. Ook hiervoor bestond practisch geen be langstelling. Maalhaver deed ƒ28,25ƒ28,50. Maïs. Geen omzetten. De prijzen zullen al naar de kwaliteit variëren van 40 tot 45. Groene Erwten. Het aanbod wordt kleiner; men blijft de betere kwaliteiten vragen, 40—61. grassen juist op die plekken hét eerst te kampen krijgen met watergebrek! Verder-betekent nat Tand stêéds koud land,'wat weer inhoudt dat het grasklaverbestand pas laat aan de groei zal komen. Dus allemaal pünten die een maximale productie van het grasland in de weg staan, wat bij de huidige hoge krach (voeder, prijzen nadelig is voor de uiteindelijke bedrijfs resultaten. Ons advies is dan ook: controleer alle greppels enz., ook van de verafgelegen percelen. Zorg er in de toekomst voor dat het grasland in de herfst goed wordt ontwaterd zodat de genoemde beswaren voor Uw bedrijf niét meer geleien. 'BE WEIDE-AFRASTERING. Een nieuwe vinding. De tijd is weer aangebroken, dat gezorgd moet worden voor een doelmatige weide-afrastering .in verband met het komend weide-seizoen. In dit ver. band is het wel interessant de aandacht te kunnen vestigen op een nieuw systeem, dat vooral bij-het gebruik van schrikdraad een verbetering kan be tekenen. Op éen persconferentie gehouden op 11 Maart j.l. op het gemeentehuis te Willemstad werd een nadere uiteenzetting gegeven over deze vinding, waarop intussen octrooi is aangevraagd. Het systeem, dat door de heer Looij, opzichter van de polder Ruigenhil is ontwikkeld, komt hierop neer, dat de bekende isolatoren komen te vervallen. Hiervoor is in de weidepaal (betonnen, houten of ijzeren palen) een inkeping gemaakt, waarin een isolerende rubbervulling past. Deze rubbervulling heeft opzij een gleuf, waardoor de draad gemakke lijk in en uit kan worden genomen. De draad ligt los in deze vulling, zodat deze op eenvoudige wijze aan het eind van de afrastering met een wartel kan worden aangedraaid en bijgesteld. De palen van schokbeton, waarvan de prijs vermoedelijk onge veer op 2,50 per stuk zal komen, zullen worden gemaakt door de firma Van Dijk te Dordrecht. Per 14 m afstand zal een paal nodig zijn. De vinding zal onder de naam S.L.W.-afrastering te zien zijn op de eerstkomende agrarische Jaarbeurs te Utrecht. Als hoofdvertegenwoordiger voor de ver- koop zal optreden de heer J. Sneep, Stadsendijk te Willemstad. Schokkers. Een goede vraag voor kwaliteits- ^'erdoor kon de prijs wat aantrekken. 4571. Bruine bonen. Onveranderde stemming bij vorige week. ƒ30—ƒ42,50. Blauwmaanzaad. Hiervoor was meer belangstel ling, waardoor de prijs voor goede kwaliteit optrok tot 100. PJJ?™ Sjs Karwijzaad. Ook hiervoor was Maandag meer attentie voor prijzen van 62ƒ69. Op de graanbeurs te Rotterdam was de stem ming voor tarwe Maandag prijshoudend. De note ring was 23,50ƒ25,25, terwijl de betere kwali teit tot 25,50 noteerde. De prima kwaliteit zonder vochtconditie deed 24,75ƒ25,50. Voor voeder- granen was de markt flauw gestemd. Zomergerst noteerde ƒ35,00ƒ37,00; haver 26,50—-08,00 en rogge 3233,25. Groene erwten noteerden 40 62 en de betere soorten tot 64. Schokkers be dongen 3864 en bruine bonen bij flauwe han del 3040. Deze prijzen zijn de officieuse no teringen per 100 kg franco Rotterdam. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 5724 stuks vee, zijnde: 2428 runderen, 248 vette kalveren, 1194 nuchtere kalveren, 165 zeugen, 269 lopers, 1334 biggen, 69 schapen, 17 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalf koeien van 700 tot 975; Guiste koeien ƒ525 tot f775; Kalfvaarzen ƒ650 tot ƒ950; Klamvaarzen 550 tot ƒ650; Guiste vaarzen ƒ525 ƒ625; Pinken 375 tot ƒ500; Graskalveren ƒ200 ƒ315; Fokkalveren ƒ100 tot ƒ140; Drachtige zeu gen ƒ280 tot 385; Lopers 75 tot ƒ105; Biggen ƒ45 tot 68; Schapen 70 tot ƒ110, alles per stuk. Zware soorten Guiste koeien liepen tot 800 per stuk. Kalfvaarzen met papieren boven notering. Vette schapen liepen tot 140 per stuk. Aanvoer van slachtvee: 905 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten 3 tot ƒ3,05, le kw. ƒ2,80 tot 2,90, 2e kw. ƒ2,60 tot 2,75, 3e kw. 2,35 tot 2,50; vette stieren ƒ2 45 tot 2,65; worstkoeien ƒ2,10 tot ƒ2,25, alles per kg gesl. gew. Vette kalveren, lichte van ƒ1,50 tot ƒ1,90; Vette kalveren, zware ƒ2 tot 2,35, met papieren boven notering: Nuchtere slachtkalveren ƒ1,05 tot 1,15; Zware soorten 1,20 tot 1,25 per kg lev. gew.; Slachtzeugen 1,70 tot 1,83 per kg lev. gew. met 4 kg tarra, extra boven notering. Op de veemarkt te Rotterdam werden Maandag 965 vette koeien en ossen en 483 varkens aange-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 9