Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw ZITDAG BOEKHOUDBUREAU. ALGEMENE LEDENVERGADERING RONDOM DE BOERDERIJ. UIT DE AFDELINGEN. NEDERLAND—CANADA. OUDENDAGSVERZORGING. DENK OM DE MAGNESIUM-BEMESTING OP ONZE ZANDGRONDEN. NIEUWENDIJK: Donderdag 20 Maart 1951, van 1011,30 uur, in café v. d. HeuveL der Onderlinge Hagelverzekeringsmij vanwege de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw op Woensdag 19 Maart a.s., des n.m. twee uur, in Café-Restaurant .,De Beurs", Grote Markt te Breda. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Rekening en verantwoording over het jaar 1951. 5. Balans per 1 Januari 1952. 6. Voorstel inzake verdeling van de winst over het jaar 1951. 7. Begroting voor het jaar 1952. 8. Verslag over het jaar 1951. 9. Vaststelling van het bedrag bedoeld in art. 5 der statuten (jaarlijkse bijdrage of premie). 10. Verkiezing van een bestuurslid. Periodiek aftredend is de heer A. Korteweg. 11. Verkiezing van Commissarissen. Periodiek aftredend zijn de heren A. J. Konings en C. Timmers. 12. Benoeming van een college van schatters, bestaande uit tenminste 10 personen. 13. Uitkering deelnemers'ekeningen. 14. Mededelingen van Bestuur en Commissaris- sen. 15. Rondvraag. 16. Sluiting. Namens Bestuur en Commissarissen, L. J. NELEMANS, Voorzitter. A. KORTEWEG, Secretaris. LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA. Zo zijn we weer aangeland in de meestal drukke maand Maart. De akkerbouwer ziet het als een goed teken, wanneer hij in deze maand liefst zo veel mogelijk het zaad aan de akker kan toever trouwen. Al in de laatste week van Februari zijn velen op 't land bezig geweest met kunstmest zaaien, enkelen zag men al met dè paarden en zaalmachine in 't veld en zelfs zijn in deze laatste Februarlweek al enkele percelen graan of erwten gezaaid. Bij de kunstmestpakhuizen was het daarom ge durende deze weken een drukte van belang. Het gevolg, was dan ook, dat men soms lang moest wachten, voordat men aan de beurt was, ondanks het feit dat meestal met twee ploegen gewerkt werd, n.l. van 's mo-gens 6 tot 's avonds 10 uur. Maar wij kunnen als boeren niet eisen dat de steeds groeiende afname van kunstmeststoffen in slechts enkele weken door de leveranciers kan worden verwerkt. De schuld ligt hier zake1- ook bij onszelf; de meeste pakhuizen zaten tjokvol, doch in de laatste week van Februari begon men pas met de afname. Wanneer nu elk bedrijf en vooral degenen die zich dit financieel veroorloven kunnen, begonnen om in 't begin van Feb-uari of eind Januari al een gedeelte van de benodigde kunstmest af te nemen (bijv. de helft) en de rest dan tijdens de uitzaai, zou dit voor een vlotte aflevering en voor de leve ranciers ren uitkomst zijn. De werkzaamheden, vooral voor de leveranciers In ve-band met de aanwezige transportmiddelen, zouden dan beter verdeeld zijn, wat uiteindelijk een ieder ten goede zou komen voor een vlotte afleve ring tijdens de zaaitijd. Thans was 't soms zó, dat enkele bedrijven in de Biesbosch, die hun benodigde kunstmeststoffen per schip moeten ontvangen, reeds aan 't eggen en zaaien waren, zonder dat nog de nodige kunstmest aanwezig was. Deze dienen daarom zeke~ een volgend jaar, wan neer zoals thans geen vorst de scheepvaart belem mert, zo mogelijk al in Januari hun afname te regelen, waardoor die scheepsvrachten althans ge ruimd zijn vóór de grote drukte beg'nt. De bietenprijzen zijn nu ook bekend en zijn wel aanlokkelijk: laat U daardoor echter niet verleiden door meer bieten te telen dan de toestand van Uw bedrijf in ziin geheel dat toelaat. Denk om 't bie- tencystenaaltje. Wanneer de arbeidsbezetting zulks toelaat zou misschien b^ter de aardappelteelt iets kunnen wor den uitgebreid. DE BIESBOSCH. Het kan zeer zeke~ tot de uitzonderingen gere kend worden dat in Februari met de VQorjaarszaal kan worden aangevarigen. De grond is in vergelijking met vorig jaar in heel wat betere conditie, ondanks dat er geen vorst van betekenis haar gunstige invloed op de struc tuur heeft kunnen uitoefenen. Een boer staat steeds voor verrassingen en zo is het ook nu weer gegaan. Half Februari zou niemand de voorspelling heb- ben durven doen, dat we ongeveer een week later volop in de voorjaarszaai zouden zitten. Al was het vroeger zó, dat men in Februari alleen maar zomertarwe, haver en in een enkel geval erwten aan de grond durfde toe te vertrouwen en aan vlas cn bieten in de gehele maand Maart nog niet dacht, nu weet men haast niet wat het eerst ge zaaid moet worden. Verschillende perceeltjes vlas en zelfs bieten zijn in de eerste week van Maart gezaaid. Door sommigen wordt het gewaagd ge. noemd, maar de tijd dat men het zeer onverstandig noemt, is toch voorbij. De zaaitijd als zodanig is niet de enige factor die hierbij een rol speelt. Van zeer groot belang is de hoedanigheid van de grond wat de structuur, e.d. betreft. Onze streek slaat in deze in de meeste gevallen geen slecht figuur omdat onze gronden, mits behoorlijk uit het water, over het algemeen goed doorlatend zijn en in de bovenlaag snel opdrogen. In het voorjaar geeft dit groter voordelen, waar tegenover staat dat in droge perioden moeilijkheden kunnen ontstaan door onvoldoende vocht in het jeugdstadium der planten en ook bij de verdere ontwikkeling. Vroeg gezaaid is dus voor onze streek van bui tengewoon groot belang, gezien de genoemde be zwaren. Dit voorjaar zal cr gelegenheid bestaan voor de bietentelers om bij wijze van proef gebruik te ma ken van de z.g. Precisiezaaimachm-> bij het zaaien van gepolijst bietenzaad. Voor- inlichtingen kan •men zich wenden tot de assistent van de landbouw- vocrlichtingsdienst. Voor ons gebied de heer P. den Hollander, Hoogstraat 95 te Werkendam. De proeven op wat meer uitgebreide schaal met de rijenbemesting zullen nu ter hand worden ge nomen, omdat men er in geslaagd is een gecombi neerde aardappelpootmachine-kunstmeststrooier te construëren. Het laat zich aanzien dat er toekomst in deze methode zit. Aan de praktijk nu de taak om de werkelijke voordelen te onderzoeken. De afd. Dinteloord houdt op Maandag 17 Maart a.s. een ledenvergadering in café Korf, aldaar. Spmker Ir. Kupers, Rijkslandbouwc.onsulent over het bouwplan, en de heer Korteweg, secretaris der N.B.M.L., over de P.B.O. Afdeling Werkendam. Op 7 Maart j.l. hield de afdeling Werkendam als afsluiting van het winter seizoen 19511952 een filmavond in Hotel Maas dam te Werkendam. Wegens ziekte was de heer A. Korteweg tot onze grote spijt verhinderd aanwezig te zijn. De vóor- zitte- deed de verheugende mededeling, dat de indijking van de Biesbosch ook dit jaar voortgezet zal worden, n.l. de aanleg van de dijk van Spiering polder naar Hofpolder en aansluitend hierop de dijk naar de Biesboschhaven. Tevens werden de aanwezigen gewezen op de bepalingen van de Veiligheidswet, waarbij ons voor. geschreven wordt, dat od ieder bedrijf een verband- kist aanwezig dient te zijn. De 'leden zijn in de gelegenheid zich via de afde ling een verbandkist, die aan de wettig gestelde eisen voldoet, aan te schaffen tegen gereduceerde prijs. Bestellingen kunnen gedaan worden bij het Sec-etariaat: Mariëndaalstraat 16, Utrecht. Ook de afdeling Verzekeringen van de N.BM.L. werd nog eens onder de aandacht van de leden gebracht. Vooral de auto. en tractorverzekering biedt voor de leden g^ote financiële voordelen. Ook hierover kan men zich wenden tot de secretaris. De vertoonde films gaven een beeld van de wijze waarop de P.T.T. haar post moet bezorgen in de Biesbosch, hoe in Amerika één man de oogst kan binnenhalen en hoe aldaar de boe-derijen van elec- tricitelt worden voorzien. Moge er over het laat ste onderwerp ook spoedig een film over de Bies bosch kunnen verschijnen. Na de pauze voerde de K.L.M. ons dooa Indone sië en liet een Vereniging van Vogelbr schermers in Amerika zien, hoe zij daar trachten de vogel stand op peil te houden en te beschermen. Na h0\*.' otwoord van de voorzitter waarbij over „grootse* plannen gesproken werd, was men nog enige tijd gezellig bijeen. G. J. H. VAN KRUISTUM, Secr.-Penn. Door de vereniging NederlandCanada wordt een maandblad uitgegeven, waa-in op cultuur- en economisch gebied interessante bijzonderheden zijn te vinden over Canada als land in opkomst. Zo wordt o.a. mededelingen gedaan over de tot standkoming van een Hollandse polder in Britsch Columbia, een polder die op initiatief van Neder landers en met Nedrrlands kapitaal wo"dt inge dijkt. Het. initiatief, hierfoe werd genomen door Mr. J. Blom,' Directeur van de Transatlantische Hypotheekbanken te Vancouver. In het najaar van 1950 werd Ir. Biezeveld, Directeur van het Tech. nisch Adviesbureau van de Unie van Waterschaps bonden, aangezocht om een nadere studie van het project te maken. Er werd een uitvoerig rapport over de mogelijkheden uitgebracht en talloze grond monsters werden genomen. De resultaten waren zeer gunstig cn dus werd er een combinatie ge vormd, de Canadian Commercial Corporation of the Netherlands, die het gebied aankocht en de inpol dering ter hand nam. Thans is men bezig de dijken aan te leggen en hoopt men eind 1952 of begin 1953 het land lang zamerhand te kunnen gaan gebruiken. Er is een plan gemaakt om in de polder een opleidingscentrum te vestigen voor ongehuwde Nederlandse jongelui, teneinde hen gereed te ma ken voor het Canadese leven in de landbouw. Men wil voorts deze polder (Pitt meadows) maken tot een centrum van samenwerking van Canadees en Nederlands initiatief,, tot het verkrij gen van goed land met een ontmoetingspunt voor Canadese en Nederlandse cultuur, waardoor beide landen dichter tot elkaar kunnen worden ge bracht. Wie iets meer over dit belangwekkend Neder lands initiatief wil weten, krijgt hiertoe binnen kort de gelegenheid, doordat door de vereniging Nede'landCanada afdeling Breda aan Mr. Blom, die tevens Directeur van de Pittpolder is, is ge vraagd een lezing te willen houden over zijn reis door Canada. Deze lezing zal worden gehouden op Woensdag 19 Maart a.s., des avonds 8 uur, in hotel „De Kroon", Boschst-aat 28 te Breda. Alle belang stellenden zijn van harte welkom. Daar Canada verschillende van onze lezers interesseert, meen den wij goed te doen op bovenstaande de aandacht te vestigen. Herhaaldelijk wordt ons gevraagd, wat er eigen lijk gaande is op het gebied van een wettelijke oudendagsverzorging, waarmee blijkbaar door ver schillende vertegenwoordigers van levens- en pen- sioenverzekeringen nog al wordt geschermd bij hun bezoek aan boeren en tuinders. Het argument is dan vaak: sluit nu nog gauw ren verzekering (en dan liefst bij mij), want straks komt er een wettelijke regeling, die U veel duurder uit zal komen en minder geschikt voor U is. Dit argument slaat blijkbaar bij verschillenden in, hoewel wij voor deze methode weinig bewonde ring kunnen hebben. Wat is namelijk het geval? Er is inderdaad een definitieve regeling ouder domsvoorziening in de maak, ter vervanging van de z.g. noodwet Drees. Zoals bekend waarborgt deze noodwet Drees aan iedere Nederlander 'n zekere voorz'enm", voor zover zijn inkomen beneden oen bepaald minimum ligt. Deze noodregeling werd twee jaar verlengd en zal mogelijk nogmaals verlengd moeten wor den, daar de definitieve regeling voorlopig nog niet in de Staten-Generaal zal worden behandeld. Ook is het betreffende wetsontwerp nog niet ge publiceerd, zodat over de toekomstige regeling nog niets met zekerheid valt te zeggen. Alle bewerin gen hierover zijn daarom op zijn minst genomen „voorbarig" en moeten dus worden beschouwd als een welkom argument om hierdoor zoveel moge lijk posten af te kunnen sluiten. Wa achten het echter een gezond standpunt, dat men alleen een levens- of pensioen verzekering af sluit, wanneer men overtuigd is van het nut hier van. Inderdaad is dit niet in vele gevallen aanwe zig. Vrees voor een eventuele verplichting is echter ook in dezen een slechte raadgever. Zoals bekend heeft de N.B.M.L. op dit gebied een over eenkomst aangegaan met het Onderlinge Boeren- ve'zekeringsfonds en zal hiervoor ten behoeve Van de leden onzer organisatie een medewerker worden aangesteld. Men kan dus voor voorlichting op dit gebied bij de eigen organisatie terecht, die ge meend heeft dit objectief en in het belang van haar leden te moeten gaan doen. Door welke factoren wordt het Magnesium gebrek beïnvloed, en hoe kan men dit euvel tegen gaan? Nu het voorjaar weer nadert, zal iedere prac- tische boer zich afvragen, od welk? immer hij moet bemesten om met zo weinig mogelijk risico, een zo hoog mogelnke opbrengst te krijgen. Alvorens tot aankoop de'r meststoffen over te gaan, z""l men goed doen eerst een bemestingplan op te stellen. Zo'n bemestingsplan zal men moeten baseren op de uitkomsten van het grondonderzoek, wil het evenwicht in de grond niet verstoord wor den met al de nadelige gevolgen van dien. Dat nog veel fouten gemaakt worden in deze, komt omdat man-in -hét algemeen nog niet-over tuigd Is van het nut van grondonderzoek. - Zolang grondonderzoek door de boeren niet gezien wordt als vaste bedrijfsonkosten, dat regelmatig op ieder

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 8