Emigratie van landbouwers naar Canada Inzaaien OnoIers&Bgs van slootkanten EINDLES MOTOR- EN TREKKERCURSUS TE OOSTBURG. Afdeling Zeeland der Ned. Wolfederatie G. A. Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek De Canadese Regering heeft na het uitbreken van een mond- en klauwzeer epidemie in Saskat chewan tijdelijk maatregelen getroffen welke ge leid hebben tot een beslissing dat landbouwers families uit de landen, waar deze ziekte ook heerst, niet zullen kunnen vertrekken totdat een besluit is genomen omtrent de voorwaarden waaronder deze emigranten in Canada toegelaten kunnen worden. Verder is dóór de Canadese Regering een invoerverbod uitgevaardigd van vlees en levend vee. In veeartsenijkundige kring verbaasde men zich niet over de Canadese maatregel. In dat land, wa?r jarenlang de veestapel vrij is gebleven van deze ziekte en dus zeer gevoelig is, kan een epidemie zich zeer snel verspreiden en uitbreiden. Indien mond- en klauwzeer in Canada vaste voet zou krij gen, zou de economie van dit land hevig worden geschokt, gezien het feit, dat deze voor een belang rijk deel op de veeteelt berust. Reeds in het begin van 1951 is door de Canadese Regering een verscherpt toezicht gelast op alle ge ïmporteerde artikelen die de infectie zouden kun nen overbrengen. Voorts werden beperkende bepalingen gemaakt t.a.z. de aanvoer per schip van zekere dierlijke pro ducten, zoals huiden, vachten, beenderen, wol, kaas, borstels, vlees, vleesproducten, alsmede van hooi, stro en andere, voor verpakking dienende producten. Toen dus ontdekt werd dat de ziekte was binnen gebracht door de 29-jarige Duitse boerenarbeider Willy Brunt jen, dia nog maar sinds kort in Canada is, lag het volkomen in de lijn van bovengenoemde maatregelen, dat een „tijdelijk" verbod voor immi gratie van landbouwers-families zou worden uit gevaardigd. Overigens bestaat er geen ongerustheid over de vooruitzichten en wordt door de Nederlandse auto riteiten er niet aan getwijfeld dat spoedig een op lossing zal worden gevonden. Onmiddellijk na het bekend worden van de Ca nadese maatregelen zijn in Den Haag besprekin gen begonnen tussen Mr Ir B. W. Haveman, de Regeringscommissaris voor de Emigratie, en de heer A. A. Ewen, Hoofd van de Canadese Immi gratiedienst hier te lande. Het voorstel van de Nederlandse Regering is de emigranten te voorzien van een verklaring door de plaatselijke autoriteiten, dat het desbetreffende emigrantengezin vrij van mond- en klauwzeer- virus is. Tevens zal alles worden gedaan om de emigrant en zijn goederen te desinfecteren. De mogelijk heden zijn dat dit in Nederland dan wel in Canada zal geschieden. Ter voorbereiding van de Nederlandse garanties aan Canada zijn reeds besprekingen gaande, waar bij o.a. medische en veterinaire deskundigen zijn betrokken. Het is de bedoeling na te gaan welke ontsmet tingsmethoden dienen te worden toegepast. Intussen is de „Zuiderkruis" met emigranten op 4 Maart zonder oponthoud naar Canada vertrok ken, met de toezegging, dat deze emigranten bij hun aankomst geen moeilijkheden zullen onder vinden. De aanmelding alsmede selectie van -emigranten zal doorgaan op normale voet. Er zullen echter „tijdelijk" geen visa worden verstrekt aan de ge noemde groep. Hierdoor kan enige vertraging optreden in de uitvoering van het emigratie-schema." Volgens mededeling van Minister Joekes in de 2e Kamer hebben de Canadese autoriteiten volledig begrip voor de moeilijkheden voor ons land en wordt er naar gestreefd om zo spoedig mogelijk tot een oplossing te komen. De positie van Nederland is in deze wel gunstig door de uitstekende rosp die haar voortreffelijk ge organiseerde veeartsenijkundige dienst geniet. Bij de grote ruilverkavelingsobjecten op Walche- ren en Schouwen-Duiveland worden oude sloten dichtgemaakt en nieuwe rechte sloten gegraven. Wanneer de kanten van deze nieuwe sloten aan hun lot ove-gelaten worden, krijgt men veelal last van inzakken en begroeiing met onkruid. Om dit tegen te gaan is het van groot belang dat de sloot wallen zo spoedig mogelijk ingezaaid worden met een geschikt grasmengsel. Op het ogenblik is het daarvoor de beste tijd. De slootkanten zijn nog voldoende vochtig voor het kiemen van het zaad. Om de kieming te bevorderen is het aan te bevelen de kanten vooraf open te harken en na het in zaaien in te harken. Alt grasmengsal kan genomen worden in kf per ha- Op de van 8 tot 10 November 1951 gehouden bij eenkomst te Bern van directeuren van de veeartse nijkundige diensten uit 15 landen, welke bijeen komst heeft plaats gevonden onder auspiciën van het Internationaal Bureau voor Besmettelijke Vee ziekten (zetelt te Parijs), en waaraan ook vertegen woordigers van de F.A.O. en de O.E.E.S. deel namen, bleken dr diensten van Denemarken en Nederland verreweg het best georganiseerd, en konden de afgevaardigden van béide landen na drukkelijk verklaren, dat in hun landen geen enkele reden tot het afslachten van vee bestond, aange zien in hun landen met vaccinatie op grote schaal zeer goede resultaten zijn verkregen. De hoofdinspectie van de Veeartsenijkundige Dienst van Den Haag heeft een verklaring afge geven, dat het absoluut mogelijk is het overbren gen van mond- en klauwzeer te voorkomen door het treffen van desinfecterende maatregelen. Tijdens het afdrukken van dit nummer bereikte ons het bericht, dat onmiddellijk na het bekend maken van bovenstaande maatregel van de Cana dese regering in Den Haag besprekingen zijn be gonnen tussen Mr. Ir. B. W. Haveman, de rege- rings-commissaris voor de emigratie, en de heer A. A. Ewen, hoofd van de Canadese immigratie dienst ïüer te lande. In deze besprekingen is overeenstemming be reikt inzake de te treffen maatregelen, welke voor dc Canadese regering een waarborg bieden, dat de besmetting niet door middel van de góederen, welke de emigranten meenemen, zal worden overge bracht. De aanmeldingskantorcn krijgen mededelingen aangaande de voorschriften, waaraan de emigrant zich heeft te houden. RED. Woensdag j.l. vond in de Ambachtsschool te Oostburg de eindles plaats van de motor- en trek kercursus vanwege de Cursuscommissie uit de ge organiseerde landbouw. De aanwezigen werden verwelkomd door de voorzitter, de heer J. le Clercq Sr., wahrna nog een les volgde van de heer W. P. v. d. Beukei, leider van de cursus. Deze sloot hierop aan met verschil- lendé vragen, tot de leerlingen gericht. Hoewel het aantal deelnemers aan de cursus ge ringer was dan gewoonlijk, was deze toch een eroot succes door de ambitie, waarmede de leerlingen de cursus hebben gevolgd. Na afloop van de ondervraging deelde de heer J. le Clercq de diploma's uit. Gediplomeerd werden: P. Risseeuw Az. te Cad- zand, P. de Smit en J. van 't Westeinde te Groette, J. W. Hoste te Nieuwvliet, A. de Smit te Oostburg, Joh. le Clercq Jz. en J. Lec-nhouts te Retranche- ment en P. S. Dekker te Zuidzande. De heer L. van Dijk. als ambtenaar belast met het toezicht op de cursus, sprak hierna de jongelui toe en gaf een enkele beschouwing over de beteke nis van de motortractie in c!e landbouw. De leerling P. S. Dekker; dankte de cursusleider namens zijn medeleerlingen, onder aanbieding van een. geschenk. De heer v. d. Beukei beeloot met een toepasselijk slotwoord. Engels raaigras hooi type 15 kg Kropaar 10 Roodzwenk (gewoon) 5 Witte klaver 4 Bij een sloot van 500 m lengte met een 1.20 m brede wal is de oppervlakte dus 600 m2 en heeft men van de verschillende grassoorten respectieve, lijk 9 ons, 6 ons, 3 ons en 2Vi ons nodig. Dit grasmengsel heeft de beste kans van slagen, omdat hierin weinig droogte- en zoutgevoelige grassoorten zijn opgenomen. Bij het op deze wijze inzaaien van de slootkan ten hebben we niet alleen het voordeel, dat onkruid en minderwaardige grassoorten onderdrukt wor den, maar bovendien, .dat het kanthooi een betere voedingswaarde heeft naast een behoorlijke op brengst. Kruiningen, Maart 1952. De Hoofdassistent voor de Weide- en Voedcrbouw, F. DE RONDE. In de loop van de volgende maand zal een begin worden gemaakt met de nabetaling over de door de leden der N. W. F. geleverde scheerwol 1951. Be- langhebbendcn zullen tijdig met datum en plaats op de hoogte worden gesteld; de nabetaling'zal worden gecombineerd met een verstrekking van wollen goederen. De grootte der nabetaling is aanzienlijk meer, dan die over scheer 1950 (20 cn is door het Bestuur bepaald op 33'/j van de opbrengst der in 1951 geleverde wol. De in voorkoop geleverde wol valt hier natuurlijk buiten, terwijl ook de niet. leden geen nabetaling zullen ontvangen. De bere kening vindt dus uitsluitend plaats over de par tijen, waarvoor de voorschotprijs is uitbetaald. Uit het bovenstaande moge blijken, van hoe groot financieel voordeel het is als lid der Ned. Wolfede ratie te zijn ingeschreven. Dit nog afgezien van het feit, dat vele leden in 1951 door de vrijwillige voor verkoop reeds een prijs van 10 tot ƒ16 per kg voor een deel van hun wol hebben ontvangen. Bovendien zijn de prijzen der breigarens weer verlaagd, waardoor eveneens een niet onbelangrijk voordeel kan worden verkregen. De prijzen varië ren nu van 1,50 tot 1,85 per knot van 100 gram. Ten aanzien van de prijzen der ruwe wol, die deze zomer door de N. W. F. zullen worden be taald, valt thans uiteraard nog niets te zeggen. Het is evenwel van groot belang bij het vernemen dezer p-ijzen te bedenken, dat de laatste 3 jaren nabeta lingen zijn gedaan van 10 20 en 33V3 waarbij het tegoed aan ledenkapitaal, dat in 1950 ook 15 bedroeg buiten beschouwing wordt ge laten. Moge het bovenstaande de sohapenhouders, die zich tot nu toe afzij-'ig hielden, ertoe brengen als lid tot de Nederlandse Wolfederatie toe te treden. Aanvragen hiertoe, alsmede ve'zoeken om nadere inlichtingen, gelieve men te richten aan het Secre tariaat der Afdeling Zeeland, Landbouwhuis te Goes (telef. 2345 toestel 7). W. C. SINKE, Secretaris. 11 Maart De regen is gekomen En dreef de boer in huis Met paarden en tractoren, Het staat weer netjes thuis. Ja, zo is het gegaan. De gang was er mooi in; de regen kwam en 'twas uit. De boer toog met zijn hoofd naar beneden naar huis en zijn vrouw zag van ve", hoe de barometer stond. Zij heeft dit al meer mee gemaakt en weet dan precies de toon te vinden om veel te voorkomen. Ja, 't is nog maar begin Maart en het gaat zelden dan ineens achter elkaar. Zie maar naar vo~ig jaar, zegt zij niet te hard, maar toch hard genoeg om haar ega, die reeds achter een krant gedoken zit, het te doen horen. Er zal weer wel wat zon komen en je kunt er weer op los gaan. Hij leest vlug de marktberichten en leest het wee-bericht drie keer over, waarin staat, „meest droog, alleen kans op motregen." In zichzelf denkt hij, motregen'tis overal door geregend tot op mijn hemd toe en dat noemen ze motregen. Hij loopt weer al naar buiten om te zien of het nog regent. Zo gaat 't leven in 't voorjaar '52 van de boer door. Hij was zo vol met allerlei plannen geweest toen de zon zo mooi scheen en het land zo lekker viel. Eerst dat vlas, dan de haver, de erwten en dan, als 't kan, nog de ge'st. Voor de volgende week was alles in zijn brein reeds besteld en hij zag ze al bijna aan 't wieden bezig. Doch alles zal reg kom en aan deze natte narigheid komt óók een eind. Hij leest 's avonds nog eens de landbouw versla gen en komt opeens weer tegen de actie van vorig jaar op Tien Gemeten tegen de vergelingsziekte, de mangelkuilen vóór 1 April op te ruimen, welke daar zo'n best resultaat heeft gehad. Ja, daar moest toch ieder weldenkend landbouwer aan meedoen. Door de kuilen worden de luizen daarin opgekweekt en straks strijken zij op onze suikerbieten velden neer, daar zij uitstekend vliegen kunnen, en ver oorzaken daar de besmetting. Vorig jaar gaf een proef op Zuid Beveland een goed resultaat, doch werd er nog wat bedorven doordat een buurman hier niet aan meedeed. Ja, maar wat kost ons, wanneer we de mangels op ruimen, dat andere veevoeder niet, dat we dan aan moeten schaffen? Dat moet elke boer voor zichzelf uitkienen en er ook rekening mee houden wat de vergelingsziekte ons kost. Uit proeven is gebleken, dat cr van 1000 tot 8000 kg schade per ha kan worden gesticht door voor. noemde ziekte en dat betekent ook heel wat. Laten de boeren deze zaak eens goed onder de ogen zien en b.v. buurlui met elkaar deze zaak eens regelen en proeven doen en later ook de genomen proeven even doorgeven ten algemene nutte. Veel te weinig worden er nog proeven genomen op ons gebied, dat nog vol vragen ligt, en nog minder worden de uitslagen gepubliceerd. Dat kon toch ande-s? Wij allen, die toch tot dezelfde partij der landbouwers behoren, konden op dit gebied heel wit méér doen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 6