KADER VORMING ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND „Wintercursus JongelBoeren 1952" STUDIEREIS DENEMARKEN NAAR Redactie: Ad. Doeleman, N. Filius, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe, M. Poissonnier en j j de putter. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. op de Volkshogeschool Allardsoog'te Bakkeveen (Fc) De vormingscursussen van de L.J.G. zijn nu reeds enkele weken verleden tijd geworden. Zaamslag en Tholen zijn dit jaar centra van activiteit geweest, van waaruit nieuw voedsel aan de deelnemers sters)t en daar door ook aan hun afdelingen is toe gevoerd. Laten vie er echter vooral voor waken dit einde van deze cursussen niet te gaan beschouwen als een gepast slot van de gehele Kader vorming in deze streken. Als we het programma van de cursussen nader bekijken, zien we dat een gr-oot aantal onderwerpen behandeld moest ivorden in een vrij kort tijdsbestek. Zodat men ook rus tig kan vaststellen dat geen van deze onderwerpen ook maar enigs zins volledig behandeld is. Deze cur sussen kunnen echter ook niet meer dan oriënterend zijn op het wijde ge bied van de jeugdvorming in het al gemeen, en op dat van de landbouw- jongeren in het bijzonder. Niet iedereen zal al hei behandel de begrepen hebben, of soms door inleiding en discussie de smaak er juist van te pakken gekregen hebben. In beide gevallen is het gewenst dat door zelfstudie of het deelnemen aan andere cursussen deze kennis ver diept en uitgebreid zoordt. De mo- geijkheden daartoe zijn in voldoende mate aanwezig, doch helaas moeten we vaststellen dat deze nog maar uiterst schaars worden benut. Als slechts 4 procent van het aan tal leden de Kaderdagen be-oekt, als de winterschool voor jonge boeren en de cursussen in verenigingstechniek van de Volkshogeschool door een enkel lid of enige leden vzorden be zocht, dan moeten we wel eens mei wat afgunst naar andere provincies kijken, waar dit vormingswerk, spe ciaal in Volkshogeschoolverband, een vrij logisch onderdeel van het werk is geworden. Op de aan de trouwe deelnemers (sters) van de cursussen uitgereikte brevetten staat een zin vermeld die we nog even in het volle licht willen plaatsen. „Uit dien hoofde mag verwacht worden dat hij/zij leiding kan geven aan het landbouwjongerenwerk". De vereniging legt daarmee een zekere verantwoording op de schou ders van de brevetbezitters. Er wordt niet zonder meer gespro ken over bepaalde bevoegdheden of bekwaamheden, omdat dit uit den aard der zaak niet gebleken is op deze cursus zonder examen. Er wordt alleen een verwachting uit gesproken in de hoop, dat zij, die dit brevet gekregen hebben, deze niet zuller\ beschamen; B. .eder jaar wordt in de winter deze vier-weekse cursus gehouden. Uit het aantal deelnemers der verschillende provinciën is mij wel duidelijk ge worden, hoe weinig belangstelling (en wellicht ook bekendheid) deze cursus in het Zuiden van het land, en wel speciaal in Zeeland, geniet. Daarom lijkt het mij goed, U een korte indruk van de cursus 1952 te geven. Veien onder U zullen wellicht eens een cursus op een volkshogeschool gevolgd hebben. Meestal zijn deze van korte duur, twee a drie dagen, of een week-end. Deze cursus duurt echter vier volle weken. Het voordeel hiervan is dat men dieper op de verschillende aan geroerde problemen ingaat, dat men eikaar beter leert kennen en waar deren, dat men zich gemakkelijker gaat uiten, en dat zij, die op een korte cursus enige schroom blijven behouden, deze op een lange cursus verliezen. Ook het leren nadenken en aanpassen zijn belangrijke facto ren. De cursus 1952 was ingedeeld in vier groepen, waarvan de eerste week het boerenbedrijf in het brandpunt der belangstelling stond. Er werd niet zozeer ingegaan op de technische zijde van het bedrijf, dan wel op de sociale, economische en maatschappe lijke kant. Enkele zeer interessante lezingen werden gehouden door de heer Gaaikema, een Groninger klei boer, over bedrijfsleer. Voor dit on derwerp (en voor de spreker) was de belangstelling zo groot, dat één praatmiddag uitgroeide tot drie praatmiddagen. Zelfs toen kwam de spreker nog niet klaar met de beant woording van de vele vragen, welke onder de cursisten losgekomen waren. Hieruit blijkt ook wel heel duide lijk, welk een groot enthousiasme er onder de deelnemers heerste. Zeer uitvoerig werd in deze lezingen de verhouding van werkgever tot werk nemer behandeld. Dit punt werd nog speciaal belicht in een discussie, waaraan een tiental landarbeiders uit Friesland deel namen. De tweede week werd het dorps, en verenigingsleven onder de loupe ge nomen. Naar mijn persoonlijke me ning was dit wel de interessantste week van de gehele cursus. Zo hoor den we o.a. lezingen, b.v. van de directrice van de Stichting Opbouw Drente over het maatschappelijk werk ten plattelande, verenigings techniek e.a. De derde weck werd behandeld: de landbouw in Nederland. Mr. Kuil man hield een inleiding over het landbouw organisatiewezen; Dr. Van Stuivenberg over het coöperatie wezen, Dr. Van der Wielen over onze Nederlandse bodem en zijn bevolking; Ir. Bruggeman over de vergrotings mogelijkheden, en Ir. Witteveen over de verbeteringsmogelijkheden van on ze bodem. Aan het slot van deze derde week hield Dr. P. J. Meertens nog een lezing over: „De boer in de literatuur". Hoewel ik besef, dat ik een dode opsomming van namen en onderwer pen heb gegeven, wilde ik hiermee toch even duidelijk uit laten komen, hoe goed de leiding van deze cursus de Nederlandse landbouw in zijn ver schillende onderdelen en problemen tracht te belichten, en hiervoor als lichtbron deskundige personen uit nodigt. De vierde week stond in het teken van de buitenlandse landbouw, waar bij verschillende Europese landen nader bekeken werden. Enkele punten van het totale pro gramma dienen wel afzonderlijk ver- -.méld te. worden. In de-eerste plaats- de krantbespreking, welke om de twee drie dagen onder leiding van Mr. Stapel gebeurde. Hierdoor kreeg men een beetd van de politieke ver houdingen in binnen, en buitenland. Enkele morgens per week werden doorgebracht in studiegroepen, welke uit 5 k 6 personen bestonden, en een door de leider opgegeven onder werp zo goed mogelijk trachtten te bestuderen. Het practisch werk 2 3 uren per dag) gaf een welkome afwisse ling, evenals sport, welke onder lei ding van een sportleraar beoefend werd. Bijzonder nuttig en leerzaam waren de lezingen en wenken over het voordragen en spreken in het openbaar, welke gegeven werden door de bekende voordrachtskunste nares Aafje Top. In deze cursus maakten we ook een voorstelling mee in de Groninger Stadsschouwburg, waar Charlotte Kohier de hoofdrol vertolkte in het toneelstuk „De Passiebloem". Eén avond genoten we van een con cert door de Groninger Orkestvereni ging. Helaas zijn we op het platte land meestal niet in de gelegenheid zulke mooie en op hoog peil staande avonden mee te maken. En indien we dan eens deze mogelijkheid heb ben, dan grijpen we Jipm meestal nog niet Daarom is het zo goed, dat op deze cursus ons de ogen geopend werd voor deze mooie avonden. Ieder week werd één excursie ge maakt, welke in het teken stond van het onderwerp van de betreffende week, zo b.v. de eerste week land bouwbedrijven in Drente en Gronin gen, tweede week de dorpsgemeen schap in Oldeberkoop (Pr.), derde week enkele coöperatieve fabrieken in Leeuwarden, en als aansluiting op de vierde week, deze zomer een stu diereis naar Denemarken, waarvoor het K.N.L.C. subsidie geeft, 't Is me wel duidelijk geworden, dat de L.J.G. in Zeeland van de organisatie en grondige voorbereidingen, welkè deze excursies hebben, nog heel wat kan leren Eén van de buitenlandse deel nemers aan deze cursus gebruikte de volgende beeldspraak: „Het is als met een nieuwe land bouwmachine. Men kijkt er vreemd tegen aan, men kan er niet- mee om gaan, doch, indien men hem heeft leren hanteren, dan heeft men er zijn volle belangstelling voor, en zal het vele voordelen geven". En met „het" bedoel ik hier dan de vele onderwerpen, welke in deze vier leerzame weken aangesneden zijn. Moge deze mooie cursus het vol gend jaar meer Zeeuwen onder zijn deelnemers tellen! MARKO ROMEYtt. CONTACTAVOND VAN DE L. J. G. STREEK O. Z.-VLAANDEREN MET DE NIEUWE LEDEN. In zijn openingswoord merkt de Voorzitter J. W. de Putter op, dat cr niet 22 maar 29 nieuwe leden zijn, voorwaar een overweldigend succes voor deze streek. Na een kort welkomst woord aan de nieuwe leden in de gelederen van de L. J. G. geeft de Voorzitter het woord aan de Secretaresse Cath. Haak om het jaarverslag voor te lezen. Hierdoor kregen de nieuwe leden een overzicht van het werk dat G. Z.-Vlaanderen gepresteerd heeft in 1951. Het volgende punt was een rede door de Voorzitter, die het „doel en streven" der L. J. G. uiteenzette. Na deze zware kost werden er met accordeon-begeleiding van mej. J. de Feijter enige liedjes gezongen. Het referaat door H. de Feijter kon wegens ongesteldheid niet doorgaan. Is. Bos zette in het kort de opbouw van onze organisatie uiteen. Na de pauze was dan het gewich tige moment van insignes uitreiken aan de orde. Eén voor één riep de voorzitter de nieuwe leden naar voren, spelde hen het insigne op en drukte hen de hand. Na dit plechtige moment nam dc vice-voorzitter andermaal liet woord, dankte namens het Streekbestuur de voorzitter voor dit groots opgezette werk, v/aarvoor hij zich kosten noch moeite gespaard heeft en bood hem een klein geschenk aan. Als laatste punt volgde dan de film over Zwitserland en Italië, vertoond door Ir J. Bos. Deze film viel zeer zeker heel erg in de smaak bij alle leden, ze zullen zeker gohoopt hebben ook eens zo'n reis te kunnen maken. Na de omvraag sloot de voorzitter, onder dank aan allen, deze gezellige en uitstekend geslaagde bijeenkomst. We zongen gezamenlijk nog voor het uiteengaan het L. J. G.-lied. De Secretaresse, CATH. HAAK. Evenals vorig jaar is er aan de Winterschool voor Jonge Boeren van de Volkshogeschool „Allardsoog" te Bakkeveen, weer een excursie naar het buitenland verbonden. Ditmaal gaat de reis naar Denemarken. De hiervoor vastgelegde datum is 2030 Juni (een kleine wijziging voorbe houden). Behalve de deelnemers aan de Winterschool kunnen een beperk', aantal anderen aan deze studiereis deelnemen. Er zal worden verbleven op Volkshogescholen. Uit het ontworpen programma kunnen we noemen: verblijf in Zuid- Jutland; verblijf op Seeland. Bezoek aan Dalun landbouwschool; bezoek aan verschillende typen bedrijven t:i agrarische industrieën; bezoek aan Roskilde en Kopenhagen. Er wordt met eigen bus gereisd. De deelnemerskosten bedragen ƒ145 (alles inbegrepen). Volledige bijzonderheden worden te zijner tijd door de Volkshogeschool „Allard'- oog" verstrekt, waar men zich nu al vast kan opgeven. Daar er slechts een beperkt aantal plaatsen1 beschik baar is, wordt men verzócht zich zo spoedig mogelijk aan te rheïde^. Volkshogeschool „ALLARDSOOQ", Békkèveeri (Fr,)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 5