Ritnaalden tJldlrifna Van boerderij en organisatie UIT DE PROVINCIE Landbouwbureau Wiersum OF ER EEN NIEUWE SUIKERFABRIEK MOET KOMEN. In het Februarl-nummer van „Coöperatie" von den we lezenswaardige gegevens over deze kwestie, die we hier sterk verkort weergeven. Het sterk vergrote suikerbietenareaal (1931 1940 gemiddeld 43.000 ha 1949 en volgende jaren 67.000 ha) is nationaal economisch gezien voor delig, daar de Cuba-suiker ƒ16,per 100 kg meer kost en deze bedragen in dollars moeten worden betaald. Door de sterk verhoogde consumptie (1939 29,3 kg per hoofd 1950 35,4 kg per hoofd) moest in het suikerjaar 1951/52 toch nog 140.000 ton wor den ingevoerd. Ook gezien de veevoedersituatie is deze teelt in verband met de bijproducten zeer be langrijk. De Minister schijnt te streven naar een uitbreiding van het areaal tot 75.000 ha, wat in ver band met diverse welbekende moeilijkheden in de zeekleistreken, vooral gezocht zal moeten worden in de zandstreken, op de dalgronden en in de nieu we polders. Bij de behandeling van de Landbouwbegroting in de Tweede Kamer heeft de Minister bovenge noemde vraag niet zonder meer bevestigend beant woord. Wel gaf hij te kennen dat op de duur in verband met de nieuwe productiegebieden, een fabriek daar gewenst is. In genoemd artikel tracht de heer T(ybout) deze vraag, uitgaande van de huidige situatie, op te lossen. De zes coöperatieve fabrieken in Neder land verwerken ongeveer 62 van de bieten, ter wijl de zes particuliere fabrieken de rest ont vangen. De Nederlandse fabrieken zijn, in verband met het goedkope vervoer te water, groter opgezet dan elders. Na de oorlog zijn de fabrieken sterk ge moderniseerd en uitgebreid, zodat nu in 1952 een verwerkingscapaciteit van 40 millioen kg gehaald kan worden. Bij een gemiddelde opbrengst van 40 ton per ha, kan dus de gewenste 75.000 ton ver werkt worden. Daar deze areaaluitbreiding vooralsnog-niet ver wacht kan worden, kan de vraag gesteld worden of er niet beter een nieuwe fabriek in de nieuwe polders gebouwd had kunnen worden, inplaats van alle uitbreidingen. De bouw van een nieuwe fabriek vergt grote kapitalen en brengt risico's met zich mee, terwijl de bestaande fabrieken, doordat ze nè de oorlog toch vernieuwingen moesten ondergaan, sneller en goedkoper aan het grotere areaal aangepast kun nen worden. Een staatje van geschatte capaciteit en uitzaai over 1952 geeft het volgende beeld: Capaciteit Uitzaai Zeeland 8,75 26,7 Noord-Brabant 42,50 16,0 Zuid-Ho^and 21,25 15,4 -Noord-Holland 7,50 9.1 Sc Groningen 20,— 11,8 100,— 79,0 De resterende 21 van de uitzaai komt uit de andere provincies, waaronder de N.O.-polder met 5,1 Het vervoer van de bieten over langere afstand heeft, aldus de heer T., nooit tot moeilijkheden aanleiding gegeven, terwijl in vele gevallen het vervoer te water over lange afstand goedkoper is dan vervoer per as over kortere afstand. Bovend en zou een nieuwe fabriek in de polders wel gunstig liggen t.o.v. de aanvoer, doch niet t. o. v. de afvoer der producten en aanvoer van hulpstoffen. Tenslotte wijst schrijver er nog op, dat het wel eens gebruikte argument als zou deze nieuwe fa briek door middel van voorlichting sterk stimu lerend kunnen werken op de verbouw in de zand streken, van weinig waarde is, omdat dit ook aan de bestaande fabrieken overgelaten zou kunnen worden. Daarom acht de heer T. deze kwestie eerst de overweging waard zodra de Oostpolder in cultuur gebracht zal zijn en een uitgebreide en stabiele bietenteelt op de zandgrond tot stand ge komen zal zijn. (Advertentie.) Voor een SUCCESVOLLE BESTRIJDING: Zaad behandeling met Lindaan-preparaat. Zowel voor granen, maïs als bietenzaad. Vraagt uw handelaar of GRONINGEN. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. De pachtprijzen van de landbouwgronden staan thans in het middelpunt van de belangstelling van iedere landbouwer. Dit waarschijnlijk na de ver- schillende uiteenzettingen van vooraanstaande per- sonen, die hierover hun inzicht ten beste gaven op vergaderingen en ook daar buiten. Dit alles is nu gevolgd door een toegestane ver. hoging door de Grondkamer goedgekeurd. Niemand zal deze pachtregeling als onredelijk aanvoelen; te lang heeft men gewacht om de pach- ten mee op te trekken. Wat dit laatste betreft, kan ook hetzelfde worden vastgesteld bij de huur van woningen. Voer deze personen is óók het leven duurder gewonden, terwijl ook door hen meer belasting gelden moeten worden afgedragen. Gevolg hiervan is geweest, dat het onderhoud meer en meer werd afgewenteld op de gebruiker, pachter of huurder, zonder dat weer bij het vast. stellen van de prijzen van onze producten dit vol- doende werd gecompenseerd. De post onderhoud van de bedrijfsgebouwen enz. behoort in deze tijd niet meer bij de kleine uitgaven. Officieel is dus verhoging van de pacht toege staan, cie ten goede komt, en met recht, aan de verpachter, maar geheel anders komt dit nu ten opzichte van de pachter; waar kan hij deze ver. hoging van uitgaven uit zien te halen? Het ogenblik waarop dit nu alles tot stand komt, is niet zo gunstig, omdat nu vele prijzrn van pro- ducten in een dalende richting gaan. Wij zien, dat er steeds meer van alles en overal aan de markt komt, zodat er grote kans bestaat, waar veel din gen op wijzen, dat verschillende artikelen een top. hoogte al hebben bereikt. In c"e vrije sector geloven wij niet, dat wij daar nog compensatie voor de verhoging kunnen ver- wachten. Wij gaan dan ook volledig accoo^d met de uitspraak van de Friesche Mij van Landbouw, die verhoging van het Pachtniveau goedkeurt, doch met volledige doorberekening in de prijzen van de landbouwproducten. NOORD-BEVELAND. Het voorjaar is weer in aantocht en verschillen de collega's hebben alweer een gedeelte van hun zaad aan de aarde toevertrouwd. Het komt ieder jaar terug en steeds voelt men opnieuw dat dit de tijd is dat de winter zijn terrein prijs moet geven aan de komende lente. Het is echter wel te hopen dat dit met wat minder regen gepaard zal gaan dan 't vorig jaar. Alles is de afgelonen maanden zo goed mogelijk in orde gemaakt. Men heeft de werktuigen nagezien, keuze gedaan aangaande de rassen enz. Een belanernk nunt, waarover de meningen ook nogal verdeeld zijn, is, wel de stik stofbemesting. Er kan voorop gesteld worden dat ieder jaar in deze ook op zichzelf staat. Wat een benaald newas het ene jaar verdragen kan, is een volgend jaar soms te veel. Maar het verschil tussen de bpdrüven onderling kan, ook bii gelijke omstandigheden, vrii groot zon. En wie heeft het in deze bij het rechte eind? D:egene die de aift steeds maar mepr opdröft, of diegene die ook hier de gulden «middenweg kiest? Het is geen gemakkelijk punt, maar vast staat, dat de laatste minder risico loopt. Het geeft b.v. ook wel eens te denken als men de gehalte's van de su'kerbieten bekijkt bij de tegenwoordige hoge giften. Men moet h'eruit niet concluderen dat het de bedoeling van schrijver dezes is, om in het alge meen te rVeiten voor een verlaging van de stikstof giften. Wel kan men zich persoonliik de vraag eens stellen: ..Hoe is het on mijn bedrijf, en is het mogelijk dat de hoeveelheid die ik geef economisch niet verantwoord is?" ZUID BEVELAND. Vóó** ons ligt het rapport van de Silo-Commis sie, die in het leven geroepen is om na te gaan in hoeverre de bouw van een graansilo in coöperatief verband economisch verantwoord is. We moeten erkennen, dat de heren commissie leden een degelijk en goed gefundeerd rapnort heb ben samengesteld, en na het te hebben gelezen zult U het met ons eens zijn, dat de bouw van een silo volkomen verantwoord is en dat een ieder, die mee wil werken aan een regelmatiger graanafzet, waarvan hij dan zelf de vruchten plukt, dient mee te wecken om de bouw van een silo op Zuid-Béve- land mogelijk te maken. Ongetwijfeld zullen velen uwer wel eens in de magaz'inen van de C. Z. A. V. V. geweest zijn. Het febeuHe meermalen, dat deze overvol w^ren en het is vrij logisch, dat het werken in dergelijke overvolle nekhuizen grote moeilijkheden met zich meeb-engt. Daarnaast gaat men er steads meer en meer toe over om direct van het land te dorsen, dus zowel met combine als met de gewone dors machine. D't kan op een brpaald tijdstip een enor me hoeveelheid graan opleveren, die meestal nog de een of andere behandeling moet ondergaan om houdbaar te zijn of geschikt te maken voor opslag. De commiséie komt in haar rapport tot de con clusie, dat er voor de bouw van een graansilo een afzonderlijke Coöperatieve silo-vereniging dient te worden opgericht en dat de meest geschikte plaats om de graansilo te plaatsen Wemeldinge is. Het vóór en tegen van de plaatsen, die voor de bouw ervan in aanmerking kwamen, is goed over wogen en duidelijk opgesteld, waarna men tot de conclusie kwam, dat het Wemeldinge diende te zijn. De vaste exploitatie-kosten zijn vrij hoog, maar blijven gelijk als men de betreffende silo-ruimte één-, twee- of zelfs driemaal gebruikt. De variabele kosten zijn veel lager, maar worden bij meer dan twcemalig gebruik van de ruimte, naar evenredigheid hoger. Hieruit blijkt dus, dat het meerdere malen ge bruiken van de silo-ruimte, de kosten per 100 kg product, aanmerkelijk lager maakt. Het is dan ook te hopen, dat iedere deelnemer aan de coöperatieve afzet, zowel het klein- als het groot-landbouwbedrijf, het als een morele plicht voelt o<m mee te helpen aan de stichting van een graansilo en dit tot uiting te brengen door ern ver antwoorde deelname in de Coöperatieve Silo-ver eniging. THOLEN—ST.PHILIPSLAND. De eerst gezaaide percelen vlas en gerst komen al voor de dag. Daaruit is te zien, dat de grond- temperatuur niet tegenvalt. Na enkele dagen zaai en was de regen een spelbreker. Tot nu toe is de grond te nat voor het bewerken en inzaaien. De barometer wijst echter mooier weer aan. We hopen dan ook zo spoedig mogelijk verder te kunnen gaan met de zaai. Als de grond voldoende opgedroogd is, verdient het sterk aanbeveling om de luzerne flink te eggen. Deze bewerking gaat het vergrassen van de luzer ne tegen, terwijl de luzernewortels tevens meer luchttoet'-eding krijgen en beter ontwikkelen. Hier door wordt een hogere opbrengst verkregen. Onge veer 14 dagen na het eggen, wanneer de grond goed opgedroogd is, kan ren bewerking met de ketting- egge volgen of gerold worden. Dit is noodzakelijk om de grasbosjes met grondkluitjes omlaag te drukken. Anders kan hiervan veel last worden on- dervonden bij het maaien van de luzerne. Nu straks ook de werkloosheid-verzekering bij' ons zijn intrede doet, komt er weer maar idem zoveel administratie bij. Als het ingewikkeld kan, waarom zal men het dan eenvoudig doen! Het was veel eenvoudiger om alle sociale lasten maar in één bedrag te laten verrekenen. Over het geld, dat dit allemaal weer gaat kosten, willen we maar zwijgen. Nieuwe werkloosheid-verzekeringen kunnen aan de slag. Hoeveel van het op te brengen geld zal er we_er aan de strijkstok blijven hangen? Ons landje is inderdaad te klein voor zoveel mensen! SCHOUWEN EN DUIVELAND. Vorige week Woensdag was de Bedrijfsstudie- groep in vergadering bijeen. Het onderwerp dat door de heer Nieuwenhuijze, assistent R. L. V. D., werd ingeleid, luidde: Maaidorsen tegenover het oogsten van onze granen op de oude wijze, dus met de graanmaaier en daarna met de normale dors machine of dorsen. Gezien de behoorlijke opkomst was dit onder werp een goede keuze van het bestuur. Voornoem de heer Nieuwenhuijze leidde het één en ander op zeer duidelijke wijze in. Het is mij niet mogelijk het geheel weer te geven. Laten wij met de conclusie mogen volstaan. Deze was: onder de huidige omstandigheden, hoge stroprijzen, brengt het maaidorsen van gerst, tarwe e.d. geen financiële voordelen. Geheel anders is het b.v. gesteld met het oogsten van Blauwmaanzaad. Uiteraard spreekt bij het be oordelen, of men è.1 dan niet moet maaidorsen, de bergruimte, etc. een woordje mee. Het spreekt dan ook vanzelf, dat elk geval op zichzelf bekeken dient te worden. In dezelfde bijeenkomst werd besloten de heer Kalverkamp van het Instituut voor Werktuigen te - vragen een lezing te komen houden over eggen, etc. De voorzitter deelde verder mede, dat a.s. zomer een demonstratie zal worden gegeven met ver schillende tractorstoppeleggen. Verder werd overeengekomen, dat er weer voor gezamenlijke rekening getracht zal worden silo's te bouwen. Er zal hierover een advertentie wor den geplaatst. Wij wekken alle Schouwen- en Duivelanders op over te gaan tot het bouwen van één of meerdere silo's. Voor zover ons bekend, zijn ze vorig jaar tot volle tevredenheid gebouwd. Alleen had men ze gemiddeld iets groter gewenst. Na het zaaien van enkele percelen gerst, haver en vlas, zijn we weer gedwongen de eg, etc. aan de kant te zetten. De eerste percelen vlas begin nen iets groen te worden. De grond moet dus niét erg koud zijn, anders zou de kieming niet kunnen plaats vinden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 3