OVERZICHT ZITDAGEN BÖEKHOUDBUREAU M I D D E L B U 1 waarin opgenomen het NOORD-BRAB ANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen ZITDAGEN SECRETARIAAT. D. J. VAN DER HAVE No. 3013. Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 15 MAART 1952. 40e Jaargang ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van artike len slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L. M. en N.-Br. Mij van Landbouw ont vangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor niet-leden van deze orga- saties bedraagt 10,per jaar. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis, Goes - Tel. 2345. ADVERTENTIETARIEF: Per mm 15 cent; minimum per advertentie 2,Incassokosten 0,15. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen of aan ha» Landbouwhuis te Goes. In alle bladen hebben de nieuwe richtlijnen van de Grondkamer Zeeland voor de pachtprijzen gestaan en men weet nu dus algemeen, waar men aan toe is. Men weet de maxima althans, die eventueel in de toekomst zul len worden goedgekeurd. Het is naar onze mening goed er nog eens op te wijzen, dat deze maxima gelden voor de beste omstandigheden. Zij gelden alleen dus voor de beste gronden, die prima ver kaveld zijn, en alleen voor gebouwen en woning, die in goede staat verkeren. Voor de zogenaamde afwijkende gronden worden vanzelfsprekend kor tingen toegepast en als wij goed zijn ingelicht ligt het tevens in de bedoeling de verschillen in kwali teit beter te doen uitkomen in de pachtprijzen. Hier volgt dus uit, dat eigenaren van afwijkende en slechte gronden hoogstwaarschijnlijk, wanneer zij reeds aan het door de Grondkamer voor hun eigendom toegestane maximum zaten, slechts uiterst geringe of misschien zelfs geen verhogin gen zullen krijgen goedgekeurd. Wij achten een dergelijke, wat duidelijker sprei ding, zeker billijk en ook in het belang van de landbouw in het algemeen, omdat er als het ware o.a. een prikkel in verborgen zit, de omstandig heden en de kwaliteit van de gronden zoveel als mogelijk js te verbeteren. Een tweede voordeel van de publicatie van de Grondkamer is, dat zowel eigenaren als pachters thans goed zijn ingelicht omtrent de normen, die gehanteerd zullen worden. Wij geloven dat open baarheid in deze dingen het werk van de Grond kamer ten goede komt. Over de hoogte der maxima is het moeilijk te oordelen. UT OP u SAECK JL. OOSTBURG: Woensdag 19 Maart in Café „De Windt". ZIERIKZEE: Iedere Donderdag in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Iedere Donderdag in Café „De Eendracht". De zitdag op Donderdag 20 Maart hopen we met twee personen te houden. THOLEN: Zaterdag 22 Maart in Hotel „Hof van Holland". ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 15 Maart, in hotel „De Druiventros", van 1012 uur. MIDDELBURG: Donderdag 20 Maart, in café „De Vriendschap", van 24 uur. THOLÉN: Zaterdag 22 Maart, 10%12% uur, in hotel „Hof Van Holland". HULST: Maandag 24 Maart, 2%4 uur, in hotel „Het Bonte Hert". TERNEUZEN: Woensdag 26 Maart, 2%—4% uur, in hotel „Des Pays-Bas". ZIERIKEE: Donderdag 27 Maart, 1112% uur, in hotel „Huis van Nassau". GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Komt hier met uw vragen op pacht-, juridisch-, economisch-, sociaal- en technisch gebied. Waren de pachten te laag? Wij hebben in enkele kringen en afdelingen ge durende het winterseizoen deze vraag besproken. Bij de beantwoording moet men altijd trachten objectief te blijven. Men moet de belangen van beide partijen, die bij het afsluiten van een pacht overeenkomst betrokken zijn, in het oog houden, doch tevens de economische mogelijkheden en ten slotte het landbouwbelang in het algemeen. Te lage pachten schaden het belang van de eigenaar en zeker ook het algemene landbouwbelang. Te hoge pachten schaden het belang van de pachter en de algemene economische toestand. Wij gaan er van uit, dat een vrije pachtprijs vorming in ons land op het ogenblik niet mogelijk is en ook niet gewenst. Afgezien nog van de grote schaarste aan grond, laat de gedeeltelijk geleide economie, die onze Regering betracht, zulks niet toe. Want hoe men ook over geleide economie mag denken, zij is er. In de laatste maanden hoorde men nogal eens de mening verkondigen, dat de pachtprijzen veel te laag waren in ons land. De argumenten, die hiervoor dan werden aangevoerd, waren niet alle even duidelijk onzes inziens. Het argument, dat de inkomsten van de pachter het betalen van aanzien lijk hogere pachtprijzen zou toelaten, lijkt ons niet ter zake. De risico's, welke de grondgebruiker, en dus zeker ook de pachter, telken jare loopt zijn zodanig, dat men onmogelijk de hoogte van de pachtprijzen kan aanpassen aan het inkomen van de pachter. Dit zou, in uiterste consequentie doorgevoerd, betekenen, dat de pachtprijs in een verliesjaar dus nul zou dienen te bedragen. Het argument, dat de verpachter uit de op brengst van zijn eigendom niet meer behoorlijk kan leven, lijkt ons ook niet deugdelijk. Dit ligt namelijk aan het zeer dure leven en aan de hoge belastingdruk. Dat een eigenaar van een behoor lijke hofstede, die hij in een leven van hard werken bij elkaar heeft gespaard, uit de opbrengst van deze hofstede niet meer kan leven, achten wij na tuurlijk foutief. Doch dat de hoogte van de pacht prijs aangepast zou moeten worden aan de mini mum levensbehoefte van de eigenaar, achten wij geen houdbare stelling. Veeleer menen wij, dat de verpachter een rede lijke rente moet maken van zijn kapitaal. Deze rente, waarvan het moeilijk is de juiste hoogte aan te geven, was de laatste jaren, mede tengevolge van de steeds stijgende lasten, onvoldoende gewor den. Derhalve wordt een verhoging van de maxima algemeen wel als redelijk gevoeld. De thans door de Grondkamer gepubliceerde maxima lijken ons vooreerst zeker redelijk. Men zal de praktijk en de economische ontwikkeling dienen aan te zien, alvorens opnieuw zijn gedachten over deze normen te laten gaan. Wij hebben vorige week, in een ander verband, reeds geschreven, dat de economische wereld situatie wel eens op een keerpunt zou kunnen staan. Algemeen bespeurt men een afwachtende houding bij de kopers, waardoor de prijzen eerder iets de dalende kant lijken op te gaan, dan de stijgende. Afwachten hoe de nieuwe pachtnormen voldoen past hierbij dus goed. Zijn de door de Minister gepubliceerde richtlijnen bindend? Zoals men weet is aan de publicatie van de Zeeuwse Grondkamer een bekendmaking van de Ministers van Landbouw en Justitie vooraf gegaan. De Commissie Grondgebruik van de Stichting voor de Landbouw heeft zich afgevraagd of deze richtlijnen bindende kracht hebben of niet. Haar mening moge hier volgen: De opzet van de richtlijnen was vooral gericht op de bevordering van de coördinatie in de ver- INHOUD: Overzicht Zitdagen Boekhoudbureau en Secretariaat Z. L. M. Op de Ere-galerij Even noteren: Wijziging telefoonnummers Prov. Voed- selcommissaris en het A.V.A. Wij lazen voor II Van Boerderij en Organisatie Fiscaal-varia: Veldinventaris Programma verplichte voorjaars- stierenkeuringen Verplichte inlevering Gerst, Haver en Tarwe Zitdagen Zeeuws Voorlich tingsinstituut op Verzekeringsgebied De verge- lingsziekte en onze voederbietenkuilen De Boe- renjeugd Emigratie van landbouwers naar Ca nada Inzaaien van slootkanten Afdeling Zee land der Nederlandsche Wolfederatie Eindles motor- en trekkerscursus te Oostburg Bram uit de Slikhoek Voor de Plattelandsvrouw: Uit een Amerikaans Landbouwblad Twee Jubilarrissen bij de Veiling Walcheren Contactavond Streek Noord-Beveland der L. J. G. en Z. P. M. Uit de Kringen en Afdelingen: Agenda Alg. ledenverga dering Kring West Zuid-Beveland der Z. L. M.; Verslag alg. vergadering Afd. Oostkapelle der Z. L. M.; Verslag jaarvergadering Afd. Koude- kerke der Z. L. M.; Verslag vergadering Afd. Serooskerke (W.) der Z. L. M. Noord-Brabant sche Maatschappij van Landbouw Marktberich ten Vraag en antwoord Korte Berichten. schillende pachtniveaux, welke de Grondkamers aanhouden. Ongetwijfeld verdient deze doelstelling toe juiching. Het is toch wel zeer onbevredigend, dat voor landbouwgronden met soortgelijke productie mogelijkheden, ligging en verkaveling, verschillen de pachtprijzen worden vastgesteld. Eveneens be staan verschillen in de toeslagen voor gebouwen, welke de Grondkamers toekennen. Ook hiervoor geeft de ministeriële beschikking normen, zij het dat deze uiteraard'ruim gesteld zijn. Intussen schijnen deze richtlijnen in de kringen van de Grondkamers nogal enige deining veroor zaakt te hebben. Dit is o.m. een gevolg van de omstandigheid, dat bepaalde Grondkamers, hun pachtniveau hoger hadden opgetrokken, dan de maximum toelaatbare pachtprijs ingevolge deze beschikking. Vandaar dat de vraag van belang is of de Grondkamers aan deze normen gebonden zijn en in individuele gevallen'hiervan kunnen af wijken, dan wel 'dat zij deze als advies zouden kun nen opvatten. De Commissie Grondgebruik komt tot de slot som, dat de betekenis van „leidraad" niet verder kan strekken dan een advies, hetwelk de Grond kamer wél dan niet kan toepassen. Ingevolge artikel 1 van het Pachtbesluit is de Grondkamer autonoom in de beoordeling van de omstan digheid of de overeengekomen pachtprestatie de pachter een redelijke winst waarborgt. Het zou in strijd zijn met dit artikel indien bij een uitvoerings voorschrift het begrip „redelijke winst" voor be paalde gronden en bedrijfstypen door de hier be doelde Ministers zou worden vastgesteld en de Grondkamers slechts aan de hand van deze ge objectiveerde redelijke winst de productiemogelijk heden van het te toetsen bedrijf zouden moeten beoordelen. Deze opvatting is ook in overeenstemming met de tegenstelling;, welke artikel 49 van het Pacht besluit in het '4e en 5e lid maakt. In het 4e lid wordt n.l. gesproken van door de Ministers van Justitie en van Landbouw te stellen algemene regelen betreffende inrichting en werkwijze der KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE Het 1000 korrelgewicht is belangrijk voor zaaimaïs bij het bepalen van de zaaizaadhoeveelheid!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 1