TUINBOUW Nieuwe garantieprijs voor baconvarkens STEMMEN UIT DE PRACTIJK UIT EN VOOR DE POLDER. KORTE BERICHTEN DE NIEUWSDIENST VOORJAARSGEDACHTEN. Men kan het zo voelen dat het weer voorjaar wordt. Men kan het ook zien en horen. Men voelt het doordat men verkwikt wordt door een heerlijk koesterende zon die een grote opruiming houdt van alle griep en aanverwante bacteriën. Men ziet het door het nieuwe leven in de natuur, het bruisende nieuwe leven door niets te weerhouden, zowel in het planten- als in het dierenrijk. Men hoort het reeds 's morgens vroeg, wanneer de merel en lijster hun lied aanheffen en de mens aanmoedigen om zelf ook blijde en verheugd te zijn, want zie de plasregens zijn opgehouden en het wordt weer alles nieuw op de aarde. Wij zelf merken het dikwijls zo weinig op hoe mooi ons plattelandsleven wel is. Vergelijk daar bij de mensen-pakhuizen in steden, fabrieken of mijnen eens. Wat missen zij veel wat wij dagelijks voor niets ontvangen. Geen wonder dat de stede ling het ganse jaar vervuld is met die ene gedach te, als het weer maar eens vacantie is dan kunnen we eens heerlijk genieten. Ja, wij hebben weinig of geen vacantie en de stadsmens soms zeer veel. Maar met dit al zou ik toch niet graag in een stad wonen. Dan maar weinig vrije tijd maar dé vrije natuur naast en in mij. Over vrije tijd gesproken; dë fruitteler heeft in 't voorjaar niet veel tijd om na te denken; we! denkt hij hóe moet alles op tijd klaar zijn. Want al is het een open ivinter geweest er'waren veel onwerkbare dagen. Veel „houtzaag- dagen" zijn er geweest en veel dagen met een halve .productiviteit. Zodoende is het ongemerkt voorjaar en zitten velen nog met de snoei overhoop en moet alles niaar vlug afgedaan worden. Een late snoei is meestal niet voordelig, men spuit veel hout voor niets zoals b.v. met de V. B. C. bespuiting. Ook gaan er voedingsstoffen verloren en het ergste is dat men het zo nauw niet meer neemt, omdat an der werk ook roept. Cok onze meststoffen moeten zo vlug mogelijk gestrooid worden, willen we het volle profijt er van trekken. En dan de bespuiting die onze volle aandacht verdient. De V. B. C.-bespuitingen konden nog naar wens worden uitgevoerd en als de temperatuur stijgt zullen de kleurstof-bespuitingen reeds aan de gang ziin wanneer U dit artikeltje leest. Dan ziet alles weer geel wat er mee in aanraking komt. Men ziet gele mensen, machines, paarden en ook de honden van de baas zijn geel geverfd, zelfs katten met gele poten is geen zeldzaamheid. Een stadsmens vindt dit niet „charmant" en ge bruikt misschien wel het woord „vreselijk toch". Ook onder ons zijn er nog wel die het verschrikke lijk vinden, dat ze er een beetje gekleurd uitzien. Maar goed beschouwd is er niets vreselijks en ake ligs aan. Een goede fruitteler wast met plezier zijn bomen eens grondig af. Hij ziet in gedachten ai die insecten en plagen, die zijn fruit kunnen beschadigen, er zo maar afvallen en dat beetje kleurverandering neemt hij op de koop toe. Ik voor mij zie liever een fruitteler, die wat onder de kleurstof en de olie zit, dan al die surrogaat heer tjes of nufjes die nog nooit iets gepresteerd heb ben en waar de maatschappij niet door opgebouwd wor,dt. Nog veel te veel lopen er in ons arme landje van die dametjes en heertjes, die nergens anders over denken dan over pretjes en dansjes, toiletten en permanent. Die de toch al slecht voorziene staats ruif leeg eten en vergeten dat ze een hoofd en handen hebben gkregen om mee te werken. Nie mand, ook de meisjes van onze fruittelers niet, behoeven zich te schamen wanneer ze in het be drijf werken. Het werkpak is het adelpak van de agrariër. In dit werkpak voelt hij zich thuis, kan hij het meeste in presteren, wordt het geld in ver diend, de grondslag gelegd van zijn en 's lands welvaart. Zo gaat dan de fruitteler weer met nieuwe energie aan de slag. Zijn eerste werk is 's mor gens om kwart voor zes naar het weerbericht luis teren, waarnaar hij zijn werk kan regelen. De dagen vliegen om, hij gaat in het bedrijf op, heeft weinig tijd om verkeerde dingen te doen en werkt bewust of onbewust mede om zijn gezin en zijn land een waardig bestaan te geven. Stap voor stap zal hij de ontwikkeling in zijn bedrijf kunnen vo^en. De teleurstelling zal hem niet gespaard blijven, maar ondanks dit alles houdt hij vol en zal met blijdschap ook kunnen oogsten, waar hij met zoveel liefde ook aan ge arbeid heeft. Tot de volgende maal. JAAP UIT 't BOGERDJE. Terwijl ik dit artikel zit samen te stellen en een verdwaalde blik naar buiten werp, wordt mijn oog reeds geboeid door bloeiende sneeuwklokjes en gele crocus. Wat zijn ze mooi, dë voorboden van de lente. In da bloementuin zien we de vaste planten reeds uitlopen en overal komen de tulpen uit de grond, terwi jl de narcissen reeds hun bloem knoppen tonen. Het zijn allemaal voortekenen van de komende lente. De natuur belooft ons weer een uitbundige weelde van kleurennuances. Het weer is zachter geworden en de mogelijk heden voor het bespuiten van onze fruitbomen veelvuldiger. Wanneer dit artikel wordt geplaatst zal de meeste V.B.C. reeds zijn verspoten en zal het nodig zijn om over te schakelen op de andere winterbe- strijdingsmiddelen. Wanneer de temperatuur op de dag tot 8° C. stijgt en de gemiddelde etmaal- temperatuur ongeveer 5° C. bedraagt, dan kan D.N.C. worden verspoten. Reken er op, wil men het grootst mogelijke ren dement van een D.N.C.-bespuiting hebben, dat men overvloedig en krachtig spuit. Bij voorkeur kiest men de dagen, waarop de zon niet te zien is, dus bedekte lucht, en niet te snel drogend, dus een hoge luchtvochtigheid. Denk om de onderbeplanting,, aardbeien zijn zeer gevoelig voor een D.N.C.-bespuiting, wanneer men dus in een tuin moet spuiten, dek dan de aardbeien af, men voorkomt- dan een heleboel narigheid. Hoewel men D.N.C. vrij laat kan gebruiken, is men toch gewaarschuwd, daar het moet zijn ver spoten vóór dat de knoppen opengaan. Zoals bekend is, zijn V.B.C. en D.N.C. beide af doende werkzaam tegen de eieren van bladluizen enwintervlinders. Tegen de eieren van spint en wantsen zijn zè echter niet voldoende werkzaam. Wanneer men veel aantasting heeft van spint, verdient het dus aanbeveling om uit te zien naar "een meer werkzamer preparaat. We kunnen dan de gecombineerde middelen gebruiken, zoals de minerale olie D.N.C.-preparaten. Het moment waarop deze kunnen worden ver spoten is hetzelfde als dat van de gewone D.N.C.- preparaten. Een afdoende bestrijding van de spint bereikt men echter met deze middelen niet, een aanvullen de bespuiting zal later moeten worden uitgevoerd, in een ander artikel komen we daar nader op terug. Niet werkzaam tegen spinteieren zijn de V.B.C.- D.N.C.-preparaten. Heeft men veel last van winter- vlinder, dan doet men beter deze preparaten niet te gebruiken, omdat ze t.o.v. wintervlinder-eieren minder werkzaam zijn dan de gewone D.N.C. Als het enigszins mogelijk is, past dan een win- terbestrijding toe, het geeft in ieder geval de zekerheid dat men een groot gedeelte van het ge spuis,, dat in de vorm van eieren op onze vrucht bomen voorkomt opruimt. R. A. ADGEVER. en de middelen voor de che mische bestrijding ziin verkrijgbaar bij: Fa. P. J. DE PUNDER, Kwadendamme, telef. K 1194235. De Plantenziektenkundige Dienst herinnert er aan, dat slechts éénmaal in de 3 jaar aardappelen op dezelfde grond verbouwd mogen worden, ter voorkoming van de aardappelmoeheid. Waar dus in 1951 of 1950 aardappelen stonden, mogen in 1952 aardappelen niet worden gepoot. In gebieden of op bedrijven, waar ontheffing werd gegeven, gelden natuurlijk alleen de ontheffingsbepalingen. Op volks- en particuliere tuinen mag slechts van de grond met aardappelen worden beteeld, met dien verstande, dat dit jaar aardappelen niet mo gen staan op grond waar in 1951 aardappelen wer den geteeld. Men kan dit jaar dus in tuinen desnoods nog aardappelen poten op grond van 1950, maar in elk tuintje mag in totaal beslist niet meer dan van de oppervlakte met aardappelen worden beteeld. Indien enigszins mogelijk tele men echter niet op grond van 1950, maar boude zich reeds dit jaar aan de regel: 1 maal in de 3 jaar aardappelen op dezelfde grond. Op besmet verklaarde grond mogen aardappelen, tomaten, boomkwekerijgewassen en bloembollen in het geheel niet worden geteeld. Ook de teelt van koolplanten, koolraapplanten en ander materiaal, dat bestemd is voor uitplant elders, is op besmet verklaarde terreinen verboden. Dit geldt natuurlijk niet voor de teelt van kool en koolrapen voor consumptiedoeleinden. De berichten omtrent besmetverklaringen wor den aan betrokkene persoonlijk gestuurd of door de gemeente openbaar afgekondigd, zodat een ieder zich op de hoogte kan stellen of op zijn grond een teeltverbod is gelegd. De Belgische Minister van Landbouw heeft de invoer van stalmest uit Nederland verboden in ver band met de uitbreiding van het mond- en klauw zeer langs de BelgischNederlandse grens. Dit schijnt vooral in verband te staan met het optre den van type C van deze ziekté in het Noorden van België. Wij maken onze leden, speciaal op West-Zuid- Beveland, er op attent, dat op 15 Maart a.s. de Kring een algemene vergadering houdt. Op deze bijeenkomst kunnen de leden nader kennis maken met de heer Wegner, onze adviseur op verzekeringsgebied, die daar een inleiding zal houden. Daarnaast zal ook een inleiding worden gehou den over het bewaren van poot- en consumptie aardappelen in lucht gekoelde ruimte. Deze nieuwere bewaarmethode wordt ook in onze provincie meer en meer toegepast. Zij, die reeds in het bezit zijn van een lucht- gekoelde ruimte, zijn over deze bewaring zeer tevreden. Vooral zij, die met plannen rondlopen ook in deze iets te gaan doen, hetzij op eigen bedrijf hetzij op coöperatieve grondslag, zullen goed doen deze kringvergadering te bezoeken. Door de Regelingscommissie voor de Paasvee- tentoonstelling is bericht ontvangen dat op 25 Maart tijdens de tentoonstelling een groep land bouwers uit België een bezoek aan Goes zal bren gen en wel speciaal aan de veemarkt. De landbouwers en handelaren kunnen dus dan aan de buitenlanders tonen tot welke resultaten men in Zeeland met opfokken van dieren in staat is. Voor de slagersvaktentoonstelling bestaat zo'n grote belangstelling, dat besloten is in verband met de beschikbare ruimte geen deelname van slagers van buiten Zeeland toestaan. Volgens Landbouwwereldnieuws, vrezen de. Britse boeren dit jaar voor een tekort aan arbeids krachten bij de aardappeloogst. De Regering heeft toegezegd te zullen, helpen door het inschakelen van vrijwilligers en scholie ren. Men verwacht dat het areaal 20.0QQ. ha gro ter zal zijn dan verleden jaar. Begin Februari heeft de Britse minister van Landbouw medegedeeld, dat een premie van 130 per ha zal worden uitgekeerd voor grasland dat minstens 4 jaar oud is en na het scheuren wordt ingezaaid met een goed te keuren gewas (tarwe, gerst, haver, rogge, gemengd graan, voedergewas sen, aardappelen, lijnzaad). Op deze wijze hoopt de Minister 200;000 ha bouwland te verkrijgen met een opbrengst van 500.000 ton voedergraan. der Vereniging van Oud-leerlingen R. L. W. S. Goes meldt: DAT besloten is op haar bestuursvergadering van 3 Maart j.l. DAT de jaarvergadering zal plaats hebben op Zaterdag 22 Maart 's nam. 1 uur; DAT dan iedereen vrij is en komen kan; DAT er 2 belangrijke causeriën worden gehouden met films; DAT iedere oud-leerling aanwezig moet zijn om tot meerdere activiteit te komen; DAT er meer contact met de school zal worden gelegd; DAT de jongeren ook in hun belang hieraan hun medewerking moeten verlenen; DAT alleen dan tot een bloeiende vereniging kan worden gekomen; DAT op die middag over deze nieuwe koers wordt gesproken; en DAT iedereen, die in de lezingen belang stelt, har telijk welkom is om 2 uur. (Wordt vervolgd over 14 dagen.) ALS GEVOLG VAN DE DUURDERE VOERGRANEN. Als gevolg van de verhoging van de prijs van gedistribueerde voedergranen, heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening thans ook de reeds aangekondigde verhoging van de garantieprijs voor baconvarkens vastgesteld. Deze garantieprijs bedroeg tot nu toe 2,38 per kg geslacht gewicht. Het Landbouw Economisch In stituut heeft berekend, dat de prijsverhoging van de gedistribueerde voedergranen met per 100 kg, leidt tot een kostprijsverhoging, voor de baconvarkens van 0,16 per kg geslacht gewicht. De garantieprijs voor baconvarkens zal dan ook rnet ingang van 18 Februari 1952 met 0,16 wor den verhoogd tot 2,54 per kg geslacht gewicht. Naar men weet, worden de baconfabrieken in de gelegenheid gesteld, de baconvarkens naar kwali teit uit te betalen, met toekenning van kwaliteits toeslagen. Hoewel het juister zou zijn de garantie prijs vast te stellen voor de gemiddelde kwaliteit bacon, heeft de Minister gemeend thans nog geen wijziging in het geldende systeem aan te moeten brengen, aangezien het een tussentijdse prijswijzi ging betreft. Teneinde de baconf abrieken in staat te stellen vpor ue- be tere kwaliteit varkens een extra toeslag te betalen van 0,06 respectievelijk 0,03 voor Te elan wel 2e kwaliteit, zal de overheid bij de vast stelling.; van de baconvergoedingeny die de fabri kanten ontvangen, rekening houden met deze extra kvvaliteitstoeslagen. Het zal daardoor mogelijk zijn voor de le kwaliteit baconvarkens f2,8'0 per kg geslacht gewicht te betalen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 8