Het Zeeuws Tijdschrift EMIGRATIE MOGELIJKHEDEN VOOR LANDBOUWERS IN CANADA. HET PACHTPRIJSPEIL IN ZEELAND DOOR DE GRONDKAMER VASTGESTELD. De behandeling van zaaizaad van granen en bieten ter bestrijding van ritnaalden EEN ZEEUWSE BAND. Geen provincie in ons land kent zoveel tegenstel- gen als Zeeland. Godsdienstig kent ons gewest alle groeperingen in een omvang, die ieder voor zich een sterke invloed op het openbare leven mo gelijk maken. Aardrijkskundig is er sprake van een zeer uiteenlopende oriëntering: Noord-Zeeland op Holland en Brabant, Zeeuws-Vlaanderen op België. Ook de afkomst van de bewoners der „eilanden" is zeer verscheiden; hiervan spreekt de taal al even duidelijk als het mensentype. De eco nomie van onze provincie is met ae land- en tuinbouw als voornaamste bestaansbron zeer geschakeerd met in diverse plaatsen een levenaige handel, een veelzijdig recreatie-leven, een gecon centreerde industrie en een belangrijke visserij. Beschouwt men Zeeland als een gewestelijke een heid, dan kan men derhalve spreken van sterke middelpuntvliedende krachten. Geheel juist is deze vergelijking echter niet. Zij wekt n.l. de indruk als zouden centra van kracht afwezig zijn. Wie het godsdienstige leven in zijn onderdelen gade slaat, of het ondanks alle, vaak gezonde, tegenstel lingen bestaande „eilandenbesef"; wie kennis heeft genomen van de rijke historie, die wellicht weinig gemeenschappelijk beleefde gebeurtenissen en cul tuurbezit telt, maar steeds een historisch besefte eenheid van stad en omliggend platteland kent; wie de krachtsontplooiing waarneemt van de ver schillende economische sectoren die weet, dat deze eigenschappen een voorwaarde kunnen zijn tot een provinciale eenheid, die meer is dan een toevallig staatsrechtelijk begrip. De pogingen om van de Zuiderzeepolders een nieuwe twaalfde provincie te maken worden vooral aangevallen om de afwezigheid van een besef historisch bijeen te behoren. Zij zou een kunst matig product worden van een wetgever die niet beschikt over het vermogen om een geestelijke een heid tot stand te brengen. Men heeft er op gewe zen. dat ook de Hollanden en Utrecht een toevallig samenraapsel vormen van mensen uit andere delen van Ons land. Maar hier staat tegenover, dat dit gebied de broedplaats is van onze nationale, als men wil Hoog-Nederlandse cultuur, die klaar blijkelijk alleen in de buurt van het asfalt kan gedijen. Wat Nederland zo levend maakt, dat is de gordel van gewesten rond dit kerngebied. De geest der vervlakking en gelijkschakeling die men nergens zo sterk vindt als juist in dit kerngebied verspreidt zich meer en meer over de „buiten gewesten", een proces dat versterkt wordt door het moderne verkeer, de radin, de pers en vele andere krachten. Hoe is de ondergang van de klederdracht b.v. anders te verklaren? Wat een zegen voor ons land, dat er in de provincies nog zoveel tegenkrachten werkzaam zijn. En, zoals Mr. Linthorst Homan het zegt, wat geeft het als men in een bepaalde provincie wel eens te veel door slaat; het voorrecht van onze vrijheid doet ons het risico van een enigszins overmatig gebruik daar van gaarne aanvaarden. Elke eerlijke overtuiging heeft iets fanatieks. In Zeeuwse begrippen omge rekend: laten landbouw en industrie of bepaalde godsdiensten, of bepaalde streken eens wat scherp tegenover elkaar staan! Mits men de ondanks alles bestaande eenheid niet afbreekt. Het geheel is meer gediend met verdieping van de overtuigin gen dan met een verdoezeling die alleen daar mo gelijk is, waar een eigen geestesbezit ontbreekt. En nu dan het Zeeuws Tijdschrift. Het meent in deze constellatie een taak te hebben: „De ver breiding van kennis omtrent Zeeland en zijn bewo ners". Het doet dit in populair-wetenschappelijk gestelde artikelen van de hand van bij uitstek des kundigen. En zo ziet de Tholenaar Zeeuws-Vlaan- deren, de Bevelander Schouwen in een nieuw pers pectief; maar ook de industrieel de boer, de Rooms- Katholiek de Protestant, de historisch belangstel lende onze Zeeuwse natuur en zou zouden wij door kunnen gaan. Wilt U enige artikelen: Boerderij namen (Ir. M. A. Geuze), Het Zeeuwse Landschap (Prof. Bijhouwer), De groei van de Zeeuwse be-* volking, Vlaamse invloeden in Zeeland, Walcheren in de verte <de schilder Ewout de Kat), De ver dediging van de Scheldemonden (Admiraal Hel- frich>, de Kaloot als natuurgebied. Vogels in Zee land, Het liberalisme en de Afschaffing in Zeeland, letterkundige bijdragen over het Zeeuwse volks karakter en over Veere, Jacobus Faro, boer en dichter uit Schoondijke, Reinaert de Vos in Hulst, Volksgebruiken in Zeeuws-Viaahderen. Walchcrso industrieën in de tweede helft van de 19e eeuw, Boerderijenbouw in Zeeland, Visserij in Zeeland. Vlasnijverheid op Schouwen-Duiveland. Dit is slechts een greep. De Stichting Zeeuws Tijdschrift onder voorzitterschap van de Commis saris der Koningin in Zeeland heeft nog vele aan trekkelijke plannen. Zij kan het fraai uitgevoerde en prachtig geïllustreerde twee-maandelijkse tijd schrift voor ƒ7,50 per jaar aanbieden, omdat zo velen zich zonder enige verplichting beschikbaar stellen. Na een jaar heeft U een prachtig boek werk van 144 pagina's over ons mooie gewest. Slechts één ding mankeerteen voldoende aan tal abonné's om op de duur staande te blijven. Steunt ons in ons streven dit tijdschrift uit te bou wen tot een band die de Zeeuwen bindt en tot een voorlichtingsorgaan naar biïiten, dat reeds nu op vele plaatsen elders wordt gelezen. U zult daar bij tenslotte Uw eigen kennis verdiepen, juist om dat dit alles op Uw eigen omgeving wordt betrok ken. De administrateur Veerse Singel 178, Middel burg zal U gaarne noteren. DiS M. C. VERBURG, Redactiesecretaris. Nog steeds biedt Canada goede mogelijkheden voor emigranten uit de agararische sector. De snelle ontwikkeling van het land dwingt Canada ertoe een actieve immigratie-politiek te blijven voeren. Er is groot gebrek aan arbeidskrachten door de sterk toegenomen industrie, vooral op de boerde rijen. Het komend voorjaar zullen weer vele farmers uitzien naar hulp voor hun bedrijven. Een gevestigde landarbeidersstand kent men in Canada niet. Vaak doet de boer alleen of met zijn zoons al het werk. Het gebrek aan landarbeiders is in voorjaar en zomer vooral zo groot door de trek naar de steden, waar hogere lonen worden betaald en de jonge mensen meer vertier vinden. Voor de Nederlandse boer, tuinder of landarbei der, die naar Canada emigreert, liggen de kansen voor plaatsing dan ook zeer gunstig. En natuurlijk wil de immigrant op de duur zelf standig worden, een eigen bedrijf krijgen. De mogelijkheden zijn vele. Aan enkele voor waarden moet echter worden voldaan. Enkele jaren arbeid in loondienst zijn beslist nodig voor de im migrant om de taal goed te leren, de bedrijfsvoe ring (in verband met het klimaat zo anders dan in Nederland) en de afzetmogelijkheden. En natuur lijk moet er een spaarpot gevormd zijn. Dat kan. Vooral ongehuwden en gezinnen met opgroeiende kinderen die kunnen medewerken, kunnen weke lijks of maandelijks wat dollars naar de bank bren gen en dat is de goede manier. De immigrant moet zich een reputatie opbouwen, moet bekend worden als een ijverig en crediewaar- dig man. Een goede naam is vele dollars waard. Boerderijen zijn er in geheel Canada te koop. Voor zeer uiteenlopende prijzen natuurlijk, al naar gelang de ligging en de kwaliteit van de grond. Het is niet nodig, dat men direct de volle koopsom betaalt; meestal is het voldoende een kwart of minder direct op tafel te leggen. De rest kan men dan afbetalen in jaarlijkse termijnen. In de couranten worden vele bedrijven aange boden, maar de immigrant doet zeer verstandig bij deze aanbiedingen uiterst voorzichtig te zijn. De Canadese regering heeft een speciale dienst, de „Settlement service", in het leven geroepen, die tot taak heeft behulpzaam te zijn bij het zoeken van een bedrijf en bij de onderhandelingen met de ver koper. De adviezen van deze dienst zijn onschat baar. Dat het goed boeren is in Canada hebben al vele immigranten ondervonden. Een groot percentage van de landbouwers, die in de afgelopen jarën naar Canada emigreerden, hebben zich zelfstandig ge vestigd en maken het goed. De toenemende industrialisatie van het land en de steeds groeiende bevolking betekenen een zich steeds uitbreidende binnenlandse markt, terwijl de export van agrarische producten voor de Canadese boer ook zeer belangrijk is. Voor duizenden liggen er nog goede mogelijk heden in dit grote ruime land, dochmen be reide zich voor dat de eerste jaren zwaar en moei lijk zullen zijn, want de overgang is groot. Maar hierna wordt het steeds beter. Men raakt bekend in het land en rrien krijgt oog voor de grote mogelijkheden die er liggen. Ieder die over emigratie denkt doet verstandig zo snel mogelijk te beginnen met het leren van de Engelse taal. De emigrant die genoeg Engels spreekt om zich verstaanbaar te kunnen maken en de Canadezen te kunnen begrijpen, slaagt vlugger en komt gemakkelijker door de eerste moeilijke jaren heen. Herhaaldelijk is van verpachterszijde aangedron gen op publicatie van de pachtnormen, welke door de Grondkamer bij het taxeren van de verschillende pachtobjecten worden toegepast. De Grondkamer meent aan deze wens te moeten voldoen, temeer daar één dezer dagen besloten is de normen voor het maximum pachtpeil te ver hogen. Onder maximaal pachtpeil wordt hier ver staan de hoogs ttoelaatbare pachtprijs voor grond van de allerbeste kwalittit. Daar ook de iets minder goede gronden tenge volge van de verhoging van het maximum pacht peil enigszins in pacht zullen stijgen, heeft de Grondkamer voor elk district ook het gemiddelde pachtpeil, d.i. de pachtprijs, welke in dat district het veelvuldigst voorkomt, vastgesteld. Het ligt niet in de bedoeling de pacht van gron den van slechte kwaliteit te verhogen. De pachtnormen ten aanzien van onbehuisd land zijn voor de onderscheidene districten als volgt vastgesteld: Gemidd. pachtp./max. pachtp. per ha per ha Schouwen-Duiveland ƒ130 k 135 ƒ170 Tholen en St. Philipsl. 130 k 135 170 Zuid-Beveland 130 k 135 170 Noord-Beveland 140 k 145 170 Walcheren 130 170 Oost Zeeuws-Vlaanderen 130 160 West Zeeuws-Vlaanderen 135 160 De volgende normen gelden voor: Humusrijke tuingrond 275 per ha. Boomgaarden. Zeer goede boomgaarden, door de verpachter in geplant: a. geheel of grotendeels opgekweekt door de pachter. Ie. bij verpachting voor tenminste 12 jaar, gedu rende de le 12 jaar maximaal gemiddeld 250 per ha. 2e. daarna maximaal 500 per ha. b. niet opgekweekt door de pachter: indien zij in volle productie zijn, maximaal 750 per ha. Met inachtneming van bovengenoemde normen, zal de pachtprijs schattenderwijs moeten worden bepaald ten aanzien van: 1. boomgaarden van mindere kwaliteit, al dan niet in volle productie; 2. boomgaarden, die door de pachter zijn inge plant. 3. boomgaarden, waarvan de productie afne mend is. Bij de vaststelling van de pachtprijs van een hofstede wordt de pachtprijs van de bijbehorende landerijen verhoogd met een toeslag voor de ge bouwen te weten: voor het woongedeelte ƒ100 tot ƒ400; voor de bedrijfsgebouwen: ƒ10 tot 25 per ha, afhankelijk o.m. van de omvang en de staat der gebouwen en de grootte van het bedrijf. In bijzondere gevallen, te beoordelen door de Grondkamer, kan van bovenvermelde toeslagen worden afgeweken. De Grondkamer voor Zeeland. Voor de bestrijding van ritnaalden of koperwor men bij de behandeling van zaaizaad van granen en bieten maakt men nog wel eens gebruik van een 5 7c HCH bevattend poeder, waarvan 50100 kg per ha wordt uitgestrooid of in de grond ge werkt. Behalve de vrij hoge kosten, die hieraan zijn verbonden, heeft deze grondbehandeling tevens het bezwaar, dat de smaak van gewassen, waarvan de wortels of knollen voor consumptie zijn be stemd, nadelig wordt beïnvloed. Zelfs een jaar na de behandeling blijken aardappelen, die op een der gelijk perceel worden verbouwd, nog een afwijken de smaak te bezitten. Nu kan door het mengen van zaaizaad met een HCH bevattend middel even eens schade door ritnaalden worden voorkomen. Deze werkwijze, waarbij het met HCH gemengde zaad machinaal wordt uitgezaaid, is reeds door veel landbouwers toegepast. Een HCH-product bestaat uit een mengsel van zeer nauw verwante chemische verbindingen. De insectendodende eigenschap van HCH berust voor al op de werking van één van deze verbindingen, n.l. het gamma-isomeer. Steeds meer worden pro ducten in de handel gebracht, die niet het HCH, maar alleen het gamma-isomeer bevatten. Deze producten noemt men lindaan-preparaten. Uit veldproeven in 1950 en 1951 is gebleken, dat een zaadbehandeling met een product, dat alleen gamma-isomeer bevat, tegen ritnaalden evengoede resultaten geeft als de behandeling met een HCH- product. Een groot voordeel van deze lindaan- preparaten is, dat ze op kiemende zaden veel min der beschadiging teweeg brengen dan de HCH- producten. Vooral om deze reden verdient voor een zaadbehandeling het gebruik van lindaan-pre- paraten de voorkeur. Hiervan kunnen de volgende speciaal voor dit doel samengestelde preparaten worden gebruikt (volgens dosering en alphabetisch gerangschikt) Middel Fabrikant of Importeur: Dosering per 1 kg zaad: Granen en Maïs Bieten AAritna Agronexit Dagisol lindaan Z Lirogasan Isogam 15 Linda-Rit Duphar zaadbehandeling B Septalin De 25 HCH-spuitpoeders, die in 1951 voor de zaadbehandeling in aanmerking kwamen, kunnen nog worden gebruikt. Men dient er echter reke ning mee te houden, dat deze poeders meer kans op enige kiembeschadiging of groeiremming geven dan de llndaan-preparaten. Zo kan bijvoorbeeld Wiersum Groningen Cela Ingelheim Dagra Diemen Ligtermoet Rotterdam I. C. I. Rotterdam Noury v/d Lande Deventer Philips Roxane Amsterdam Asepta Delft 5 gram 10 gram 5 10 5 10 5 10 7 14 7 14 10 20 15 30 de voor maïs gewenste dosering van HCH moeilijk worden toegepast, daar de kans op beschadigingen bij dit gewas te groot is. Met het oog hierop kun nen van deze spuitpoeders alleen de merken wor den gebruikt, die door de fabrikant voor de zaad behandeling worden aanbevolen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 6