DE BO Operatie geslaagd Het Toneelconcours te Goes ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND 8ste Internationale Ploegwedstrijd te Armagh in N.-Ierland op 13 Februari 1952 BLOEIEND LAND. NATIONALE LANDDAG. OP 7 MEI 1952 KESTEREN (Betuwe). Dit kunnen we rustig neerzetten boven deze regels over het Toneelconcours. En gelukkig be hoeven we er niet aan toe te voegen: Patiënt overleden"zoals een schrijver in „De Boeren- jeugd" dit het vorig jaar meende te moeten doen. Gelukkig, en dit zal deze schrijver met ons eens zijn, is het tegendeel waar gebleken en heeft het resultaat onze verwachtingen overtroffen. Een grotere deelname en een beter bezette zaal v/preken in dezen wél duidelijke taal. Er kan veel veranderen in een jaar en de To- neélcommissie heeft door dit resultaat op on- wedersprekelijke wijze haar bestaansrecht bewe zen. Want door haar bemoeiingen ken men over het algemeen toch spreken van een goed gehalte van het gebodene. De streek West Zeeuws-Vlaan- deren kan met voldoening terugzien op haar, zij het laat genomen, besluit om haar medewerking te verlenen aan de totstandkoming van dit or gaan op toneelgebied. Een ten volle verdiende eerste prijs, die nog op waardige wijze met een, blijvend geschenk moet worden aangevuld, is het resultaat hiervan geweest. Hopelijk zal de streek Schouwen, nu ze. onlangs met een afdeling van de Z. P. M. is versterkt, in het komende jaar, naast een voorzitter van de Toneelcommissie ook voor een afvaardiging op de planken zorg dragen. De aanmerkelijke verbetering van de keuze der stukken, van het spel en de aankleding, ze heb ben ons allen in de mening versterkt dat er goede krachten schuilen in de gelederen der L. J. G. De ze krachten moeten tot ontplooiing kunnen ko men, doordat er een richting wordt aangegeven. Een richting die zeker niet in de eerste plaats moet afgaan op de smaak van het publiek, doch eerder rekening moet houden met hetgeen des kundigen hierover kunnen doen leren. Zelfwerk zaamheid is een prachtig begrip, doch het heeft voedsel nodig om in leven te blijven. We hopen dat de Toneelcommissie er in zal slagen om ook in de toekomst op het gebied van voorlichting en organisatie de organisatie rijkelijk van voedsêl te voorzien, opdat de zetter de kop nooit zal behoe ven uit te breiden met de fatale woorden „patiënt- overleden". B. Zaterdag 1 Maart werd dan voor de 2e maal in L. J. G.-verband een toneelconcours te Goes ge houden. Dikwijls wordt gezegd „een goed begin is het •halve werk", doch ik geloof, dat bij onze toneel concoursen dit niet geheel uitkomt. Allen gingen we eigenlijk met een beetje benauwd hart naar Goes, terugdenkende aan ons le concours. Toen we om 10 uur in de „Prins van Oranje" binnenkwamen, bleek ook alles nog niet op rolle tjes te lopen. Gelukkig buiten de schuld van de leiding. De heer Schlingemann bleek door ziekte verhin derd te zijn als jurylid op te treden, doch hiervoor was een pracht-oplossing, daar wij de eer hadden twee gasten van 't Groninger Rederijker Verbond in ons midden te hebben, waarvan mevr. Dron Wiersma bereid was de plaats van Mr. Schlinge mann in te nemen. Maar nog waren de moeilijkheden niet uit de weg geruimd, daar de boten uit Zeeuws-Vlaande- ren door de mist gestagneerd waren, zodat mevr. v. -d. Broecke—de Man en onze vice-voorzitter niet vóór 12 uur aanwezig konden zijn. Tot die tijd trad onze tweede Groninger gast als jurylid op en ik moest de taak van Michiel Risseeuw overnemen om het concours te openen. Toen echter ook deze problemen opgelost waren verliep het bij de mi» Redactie: Ad. Doeleman, N. Filius, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe, M. Poissonnier en J. J. de Putter. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. nuut. Alles bleek prima georganiseerd te zijn. In de pauzes speelden de L. J. G.-orkestjes. Vóór de middag dat uit Goes en na de middag dat uit Hoek. De toneelcommissie onder leiding van Koos de Vrieze verdient dan ook wel een extra vermelding. Begrijpelijkerwijze was de belangstelling in de morgen niet zo groot a'ls in de middag, doch viel het toen zelfs niet tegen. Zodat na de middag de vice-voorzitter M. Risseeuw de talrijke aanwezigen nogmaals een welkom kon toe roepen. Wel was het jammer dat niet meer ouderen hun belangstel ling hebben getoond, want ik geloof, dat ook voor hen deze reis beloond was geworden. Maar nu weet u nog niets van de uitslag van het eigenlijke concours. Hierbij wil ik me geheel aansluiten bij het oor deel van de jury welke bij het einde de prijzen be kend maakte en de nodige critiek gaf. Mevr. v. d. Broeckede Man begon met te zeggen, dat zij blij was verleden jaar misschien met haar critiek wat scherp te zijn geweest, gezien de goede vooruitgang die er over het algemeen te constate ren viel. Inderdaad geloof ik 'dat juist deze critiek die mijns inziens gerechtvaardigd was, ons juist heeft geprikkeld er voor te zorgen, dat dit niet meer zou voorkomen. Ook geloof ik, dat de jury dit jaar zeker niet te streng is opgetreden. Dat wil niet zeggen, dat men geen aanmerkingen had. Zo moet er meer aandacht aan uitspraak, décors met meubilering, schikken van bloemen enz. besteed worden. Ook werd er b.v. een tafel met een groen kleed gedekt, bloemen voor een speler geplaatst, zodat deze onzichtbaar was, enz. Ook waren de gebaren en bewegingen niet vol doende bij de rol aangepast; men durft zich over het algemeen niet voldoende los te maken van zich zelf. Ook was de grimeur matig tot slecht. Verder nog vele kleinigheden zoals het praten met een sigaar in de mond. Ook de kleding moest het ontgelden, waarbij vooral de heren een aardig duwtje kregen. Waarbij mevr. v. d. Broecke de Man de dames aan spoorde hierbij de heren te helpen, doch ik geloof dat ook de heren de dames, nog wel eens een lesje kunnen geven. Doch dit maar even terzijde. Voor ik de prijzen hieronder laat volgen, wil ik niet na- laten vóór al de indruk weg te nemen, dat wij nu al een heel eind op weg zijn en hierbij denk ik nog eens terug wat ik dit najaar in Groningen heb ge zien. Dan moet ik toch wel constateren, dat we nog een lange weg hebben te bewandelen vóór we die afstand hebben ingehaald. Maarde goede richting hebben we gevonden. De uitslagen voor de groepen zijn dan 1. W. Zeeuws Vlaanderen met „De Jas". 2. O. Zeeuws Vlaanderen met „Eerst aanvragen". 3. N. Beveland met „Een grandioos idee". Verder werd er onderscheid gemaakt tussen de beste speler individueel. 1. De Moeder uit „De Jas" (Mej. v. d. Slikke). 2. De Boer uit „Eerst aanvragen" (De Kubber). 3. De Rechter uit „Een grandioos Idee*' (v. Oeve ren). Ook kregen nog 2 kleine rollen een speciale ver melding vooral daar juist ook deze kleine rollen heel belangrijk zijn om een goed lopend geheel te krijgen. Dit waren de garderobière uit „De papie ren" val" (mej. De Jager) en de schooier uit „De Jas" (deze laatste was zo goed verkleed, dat hij onherkenbaar was). De heer Risseeuw sloot deze goed geslaagde dag waarbij hij speciaal een woord van dank tot de jury richtte en hun een klein geschenk aanbood, terwijl hij ook zijn dank aan de spelers en de or kestjes uitbracht. En natuurlijk ook de toneelcom missie werd niet vergeten, daar deze zich wel heel verdienstelijk heeft gemaakt. AD. DOELEMAN Nu we in Nederland sedert kort het Landelijk Comité Technisch Plattelands-Jongerenwerk ken nen, dat het wedstrijdelement sterk op de voor grond stelt, leek het de redactie goed een verslag te plaatsen van een Internationale ploegwedstrijd in Ierland, opdat de lezers hieruit kunnen conclu deren dat er op dit gebied mogelijkheden voldoen de liggen om meer dan tot nog toe het werk van de L. J. G. ook tot het practische en technische ge deelte uit te breiden. Voor de achtste keer heeft de Northern Ireland Ploughing Association haar Internationale ploeg wedstrijd gehouden. Evenals het vorige jaar had het Centraal Comité voor Uitwisseling van Jonge Boeren en Tuinders een uitnodiging ontvangen om een Nederlands team af te vaardigen. Verscheidene van onze jonge boeren bleken bereid hieraan mede te doen, maar het vertegenwoordigende team mocht niet groter zijn dan 5 personen. Op 10 Februari j.l. was het Nederlandse contin gent gereed voor het vertrek en scheepte zich te Hoek van Holland in op het s.s. Arnhem om via Engeland en de Ierse Zee naar Belfast te gaan, waar men na de generale repetitie klaar zou zijn om „the battle on the furrows" aan te vangen. Hoewel Neptunus behoorlijk in de zee had ge roerd, bleken deze landrotten toch ook goede ma trozen te zijn. Van Harwich ging het per trein dwars door Engeland, via Lincoln, Sheffield cn Manchester naar Liverpool. Daar de trein ons door een variërend landschap voerde met glooiende akkers, de goede landbouwstreken van Lincoln shire, de heuvels en bergen bij Manchester, was deze trip alleszins de moeite waard. Na nog enige tijd door Liverpool gewandeld te hebben, welke stad ons niet erg kon bekoren, was het tijd voor de tweede maal zee te kiezen. Bij aankomst in Belfast op 12 Februari werden we heel hartelijk ontvangen en direct naar ons hotel gebracht om ons klaar te maken voor de training. Het was niet moeilijk weer om te scha kelen naar de ploeg, want we werden al gauw in de Internationale sfeer gebracht. In hetzelfde hotel ontmoetten we het Zwitserse en later ook het Noorse team. We waren dus niet de enigen van het vasteland. De Hollandse groep bestond uit drie oud-Ierland- gangers en twee nieuwelingen t.w. Nico Rensink, Arie Stehouwer en Jan Kranenburg, welke laatste de paardensectie zou meedoen en Wim van der Beek en Schil v. Dorsser. Het trainings- en wedstrijdterrein was gelegen in de buurt van Armagh pl.m. 35 mijl ten Z. W. van Belfast. Castedillen, zoals dit landgoed heet, be- -hoort aan een grpot ziekenhuis. Wanneer ik nu dé organisatie met het vorige jaar ga vergelijken, dan was de trainingsdag veel beter geregeld. Rensink, Van Dorsser en Stehouwer hadden de David Brown gekozen; v. d. Beek de Ferguson en Kranenburg, zoals reeds gezegd, koos de paarden a'ls trekkrachten. De trainingsdag werd serieus opgevat en dank zij de hulp van de technische mensen van fabriek en importeur, waren wij in staat ons in die korte tijd om te schakelen naar .het, zoveel van ons ver schillende ploegsysteem, hoewel één trainingsdag te weinig is. Onze paardenploeger was al enigs zins met de werkwijze bekend en de tractorrijder.'', kregen eerst onderricht in de afstelling van hun ploeg. De eisen, die voor de wedstrijd gesteld worden, waren voor degenen, die in de hydraulic class deel namen, zoals bovengenoemden, de volgende: Geploegd imoest worden het z.g. general purpose systeem. Dit verkrijgt men met een tamelijk lang en smal rister, enigszins schroefvormig gevormd met smalle schaar. De voor moest precies 10 inch breed zijn en min. 5Y2 inch diep; pl.m. 6 inch was de diepte. Veel dieper kan hier niet geploegd worden, want dan stoot men telkens op zwerfsteen, die veelvuldig in de ondergrond aanwezig is. De voren worden in hun geheel omgekeerd en mogen niet gebroken zijn. Het gras moet juist verdwenen zijn; ploegwedstrijden worden altijd op grasland gehouden, zodat men de voren daksgewijs tegen- elkaar ziet liggen, gescheiden door 'n strakke lijn. (Wordt vervolgd.) ter gelegenheid van het eerste Lustrum van de Plattelands jongeren Gemeenschap Nederland, georganiseerd door de Bonden van Oud-leerlingen van het Land- en Tuinbouw- en Landbouwhuishoud- onderwijs in Gelderland (B. O. G. en B. O. L. H.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 5