UIT DE I 1 Van boerderij en organisatie OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. De voorjaarswerkzaamheden zijn op gang. Nog in Februari werd het eerste zaad aan de grond toevertrouwd, zeker een maand vroeger dan het voorjaar van 1951. De grond laat zich best be werken, hij is behoorlijk droog en de structuur valt niet tegen. De weinige laatste nachtvorsten zijn zeker hiervoor nog van invloed geweest. Iedere jaargang is voor de boer anders, dit blijkt nu weer duidelijk. Op volle kracht gaan wij dus trachten zo vlug mogelijk als het weer het nog toelaat, de haver (Marne), de erwten (Rondo) en de zomergerst (Balder) uitgezaaid te krijgen. Direct hierop volgt dan het vlas dat ook weer in grote partijen zal worden uitgezaaid. Voor aardappelen bestaat niet zo'n grote be langstelling, terwijl bieten zullen worden uitge zaaid op de vastgestelde percelen, die tenminste onderzocht zijn op aaltjes. Zonder onderzoek hier toe is het niet verantwoord een dergelijk perceel met bieten in te zaaien. Een te grote teleurstel ling en financiële tegenvaller zou hiervan het ge volg kunnen zijn, omdat in ons gewest al zeer veel bieten zijn verbouwd. Dus opgepast voor een niet verantwoorde en overdreven uitzaai. Het is niet alleen de bietenmoeheid die een belangrijke rol speelt maar wij hebben nu ook kunnen lezen, dat in Oost Zeeuws-Vlaanderen het grootste percentage vergelingsziekte voorkomt. Duidelijk blijkt uit dit alles dat de vruchtbaarheid van onze grond -aan het tanen is. (Of dat de luizen zich sterk kunnen vermeerderen. Red. Nog even komen wij terug op de gehouden ver gaderingen van het L. C. C., die allen prettig zijn verlopen. Alhoewel het bezoek veel beter had kun nen zijn; wat meer reclame hiervoor had zeker stimulerend gewerkt. Maar wij zijn tevreden, het heeft zeker zijn nut gehad. Wij hebben veel goeds gehoord en onze conclusie moet zeker zijn, dat de coöperaties zeer nuttig werk verrichten ten voor dele van de gehele landbouw. Ze verdienen dan ook de volle sympathie van iedere boer persoonlijk. WALCHEREN. Op de bedrijven is de winterrust nu definitief voorbij, op de kalkrijke en lichte gronden is de in zaai reeds begonnen en we zullen hopen, dat de oude polder Walcheren spoedig zal kunnen volgen. Een vroeg voorjaar betekent niet alleen een goede werkverdeling, maar in de meeste gevallen ook een goed oogstjaar. Dat er op deze regel uitzon deringen bestaan, spreekt voor zich en we hebben in 1951 allen ondervonden dat ook een laat voor jaar toch nog goede resultaten kan geven wanneer de zomer maar meewerkt. Het voorjaar is altijd een mooie tijd op elke boer derij, het is de tijd dat overal nieuw leven komt; het is als of de natuur ontwaakt uit haar winter slaap. Het jonge groen spruit weer uit en de vogels zingen hun hoogste lied. Het zaad wordt weer aan Moeder Aarde toever trouwd, in de stille hoop dat deze ons met een rijke oogst zal belonen. Nog steeds komen de afrekeningen van de Rijks dienst voor Landbouw Herstel in een regelmatig tempo bij de boeren. Nu zijn het de afrekeningen van de veestapel, de z.g. 2e afrekening. Voor de bedragen die gestort zijn op de Rijks bij- drage-rekening of Herstelbank, bestaat de moge lijkheid om deze in vrij geld te ontvangen indien U rekeningen toont van bedrijfsuitgaven. Elke Donderdag houdt de R. L. V. D. hiervoor zitting in het Bureau voor de Herverkaveling, Loskade 27 (Kamer 4), te Middelburg. Het is merkwaardig dat vele collega's dit geld blijkbaar niet nodig hebben, deze tegoeden rustig laten staan en het geld niet opnemen. Toch zou dit geld in de meeste gevallen nuttig in het bedrijf kunnen worden besteed. Wanneer men dit geld niet opneemt zou men de indruk kunnen wekken dat deze vergoedingen overbodig zijn en dat zullen de meeste collega's toch wel niet bedoelen. ZUID-BEVELAND. Het startschot voor de eerste ronde in de land bouw is gelost. De door wind en zon grijs gewor den akkers lokten om bewerkt te worden. En wij gaven daarop graag antwoord. Vanaf Maandagmorgen werden paarden en tractoren van stal en uit schuur gehaald om op het land het zaaibed in orde te maken. In het be gin was het op de wat lager gelegen hoeken en kanten van de percelen nog wat vochtig, maar op de iets hoger gelegen gedeeltes werkte de grond goed. Wanneer het nu heel de week droog blijft, dan zal Zaterdag, wanneer dit blad verschijnt, het grootste deel van het vlas, gerst, haver en erwten zaad aan de grond toevertrouwd zijn. Nu we het toch over het zaaien hebben, denk ik op eens aan de geruchten die verspreid worden over een bepaling dat de uitzaai van ongekeurd vlaszaad verboden is. Om er iets meer van te weten te komen ben ik 's avonds in de landbouw bladen gedoken, maar zonder resultaat; er was geen artikel te vinden die de praatjes bevestigde. Mochten ze evenwel op waarheid berusten dan zal dat voor verschillende vlastelers moeilijkheden meebrengen, want waar haal je nu één, twee, drie ander-zaad vandaan. Aan de andere kant zit er veel goeds aan die bepaling in verband met de export van zaaizaad, maar het is jammer dat die beschikking zo laat afgekomen is. De tijd dat het vee naar het weiland moet nadert met rasse schreden. De eerste drie lopen zelfs al in de poel; de eigenaar zal wel denken: vroeg in de wei is vroeg vet. Voor de personen die het jongvee nog op stal hebben is het nu nog mooi tijd om de runderhor zels te bestrijden. Door het afborstelen van de bulten met een Derris-oplossing of in strijken met Derris-zalf krijgt men een goede bestrijding. Deze behandeling zal meestal 2 of 3 keer moeten gebeu ren om ook de larven die zich wat langzaam ont wikkelen, en later pas zichtbaar worden, te doden. Als we zorgen dat al het vee, vrij van horzels naai buiten gaat, dan besparen wij de dieren veel pijn en ons zelf veel moeilijkheden. En we lopen geer kans om strata een bekeuring te krijgen. Want de veeartsenijkundigedienst zal de komende zomer weer een strenge controle uitoefenen. Noot van de redactie. De hier aangesneden kwestie kan als volgt wor den samengevat: Het zaaizaad te gebruiken door de boeren be hoeft niet aan bepaalde eisen te voldoen en dus ook niet gekeurd te zijn. Indien echter de teler aan de keuring wil deelnemen moet hij gebruik maken van zaad dat al dan niet op het bedrijf is goedgekeurd. Het zaaizaad te gebruiken door vlaslandhuurders moet te velde zijn goedgekeurd en kan dan zijn: a. van eigen teelt met partij-certificaat; b. van ongerepeld aangekocht vlas met partij certificaat of normaal geplombeerd; c. aangekocht geplombeerd en op partij goed gekeurd. De aflevering van het z.g. „handelszaad" voor binnnenlands verbruik is niet toegestaan. Los hiervan is er sprake van, dat mede in ver band met de export, op den duur alleen zowel te velde als op partij gekeurd zaad verhandeld zal mogen worden, zodat de categorie „handelszaad" zou komen te vervallen. Een beslissing hieromtrent is echter nog niet genomen. THOLEN—ST. PHILIPSLAND. De laatste tijd kan men wat critiek beluisteren op de overzichtschrijver, omdat deze te veel over de veehouderij en weiland schrijft en te weinig over de landbouw. Inderdaad worden de eerst ge noemde punten wat meer in de belangstelling ge bracht door de laatste. Dit is echter ook wel nodig, want op het gebied van de teelt van land bouwgewassen worden er weinig grove fouten ge maakt. Geheel anders ligt dit nog op het terrein van de veevoeding, verbouw voedergewassen en weide-exploitatie. Wanneer hier aangegeven werd dat door juiste rassenkeuze, grondbewerking, bemesting en ver pleging de opbrengst van de suikerbieten met 50 en meer verhoogd kon worden, er zouden weinig collega's zijn die dit niet wilden proberen. Wan neer echter aangegeven wordt hoe de opbrengst van het grasland van 2800 kg zetmeelwaarde per ha tot b.v. 4000 kg zetmeelwaarde en meer te brengen is gelooft men het wel. Gelukkig zijn er enkele bedrijven die ook het grasland prima verzorgen en daarvan ruim 500C kg zetmeelwaarde per ha oogsten. Wanneer al het grasland zo goed aangepakt werd, konden er zeker 2000 stuks rundvee meer op het grasland in ons district gehouden worden. De lezers die cri tiek hebben dienen te bedenken, dat alleen een goed vriend iemand zijn feilen toont. Jammer ge noeg is het dikwijls zo, dat iemand die met de strooppot loopt meer getapt is. Door enkele boeren onder St. Maartensdijk is de laatste weken intensief propaganda gemaakt bij hun collega's in de omgeving om gezamenlijk op het electrisch net aan te sluiten. Deze poging is met succes bekroond, zodat aanstaande winter het grootste gedeelte van de bewoners van de Noord polder en het Uiterst Nieuwland zich van alle electrische comfort kunnen bedienen. Sommige collega's vonden het garantiebedrag te hoog, doch bij gebruik van alle electrische apparaten in huis en schuur, wordt er zeker 300 aan stroom ver bruikt. Ook is bij aansluiting aan het electrisch net een eigen aardappelbewaarplaats met buiten- luchtkoeling mogelijk. De meeste schuren worden niet meer volledig benut, en het inrichten van een bewaarplaats voor aardappelen of eventueel uien, is dan voordeliger, dan het bewaren in de grote koelhuizen. Verschillende Zeeuwse bedrijven be schikken reeds over een dergelijke bewaarruimte in de schuur en zijn hierover buitengewoon te vreden. In de zwaardere polders werd op 27 Februari reeds vlas en zomergraan gezaaid, dit is wel zeer vroeg. Als de grond echter goed is kan er zonder bezwaar vroeg gezaaid worden. Soms wordt er echter in veel te natte grond gezaaid en is de structuur aardig bedorven voor het verdere groei seizoen. Dit moet zoveel mogelijk voorkomen wor den. Dus alleen zaaien wanneer de grond inder daad geschikt is. Tevens de waarschuwing: zaai vooral niet te diep. We mogen dan het zaad weer aan de aarde toevertrouwen op hope van een goede oogst. SCHOUWEN EN DUIVELAND. Als gevolg van de enkele zonnige dagen van vorige week enige percelen gerst en vlas gezaaid. Wanneer men z'n oor te luisteren legt, krijgt men de indruk, dat vooral belangstelling bestaat voor het extra vroeg zaaien van vlas. Dit speciaal naar aanleiding van het artikeltje van de R.L.V.D. te Axel in ons blad van 23 Febr. j.l. De uitkomsten van de genomen proeven wijzen onomstotelijk in de richting van vroeg zaaien. Dit is ons landbou wers natuurlijk bekend en het geldt zeker niet alleen voor vlas doch voor vele gewassen. Moet men nu onder alle omstandigheden vroeg zaaien? Natuurlijk niet! Aan het slot van bedoeld artikel wordt gezegd: „zaait vroeg? mits het land gereed is". M.a.w. de grond moet geschikt zijn, dus niet nat en te koud. Men stare zich niet blind op de weergegeven cijfers, doch leze ook de rest van het artikel en past het toe op Uw eigen om standigheden. Dit is het uiteindelijke doel van het verhaal. In ons overzicht van vorige week hebben wij be loofd terug te komen op het afscheid van de voor zitter van de Kring der Z. L. M. De Secretaris, de heer Hanse, gaf een kort over zicht van hetgeen onder leiding van de heer Van de Zande tot stand is gekomen en aan welke be langrijke onderdelen van het bedrijf en samen leving speciale aandacht is besteed. Uiteraard is het niet mogelijk het gehele verslag van de heer Hanse weer te geven, mogen wij vol staan met hier en daar een greep te doen? Op 4 Juli 1929 werd de heer Van de Zande met overweldigende meerderheid van stemmen tot Kringvoorzitter gekozen. Vanaf 29 Febr. 1844 gingen 12 voorzitters aan hem vooraf. Het was de heer B. G. v. d. Have die voor hem het langst de voorzittershamer hanteerde, n.l. 18 jaren. Dit re cord is door de heer Van de Zande glansrijk ge broken, hij bracht het op 23 jaren. 1929, het eerste jaar van het voorzitterschap, werd ingesteld een commissie voor Beursnoterin gen, een comm. inzake een nieuwe veiling. 1931 medewerking bij het tot standkomen van de Lagere Tuinbouwschool te Haamstede. In hetzelfde jaar werd gewezen op de noodzake lijke bedrijfsvoorlichting door deskundige mensen. Medewerking bij het tot standkomen van de Coöp. Aank. Veren. Schouwen en Duiveland. 1935. Een fokveedag van varkens en schapen. Proeven werden genomen met ontbitterde lupinen. Er werden modelrantsoenen gedrukt voor jonge- paarden, jongvee en melkkoeien. 1936. De landbouw-crisis-organisatie draaide op volle toeren. Het was v. d. Zande die de touwtjes voor ons Eiland in handen hield. Het kringwerk gaat onverminderd voort, we zien de oprichting van de Veren, tot Bestrijding van de T.B.C. onder het rundvee. 1937. De grote landbouwtentoonstelling, die vele honderden mensen naar Schouwen en Duive land trok. 1938. Het tot standkomen van een Onderlinge Hagelverzekering. Pogingen werden nogmaals in het werk gesteld t.a.v. de waterleiding in het lage land van Schouwen. De ophanden zijnde oorlog deed de uitvoering verhinderen. Pas na het be ëindigen van deze tweede wereldoorlog zou dit ver- wezelijkt kunnen worden. 1939. Het tot standkomen van de Lagere Land bouwschool te Nieuwerkerk. 1940/1945. „Oorlog" en „bezetting"; een tijd van intense arbeid om alles zo goed mogelijk voor de Schouwen en Duivelandse bevolking te doen ver lopen. De kring was gedoemd om vanaf 12 Nov. 1941 tot en met 12 Juli 1945 haar werkzaamheden te staken. Niet het werk van de heer v. d. Zande was klaar, denkt hierbij maar het vorderen van paarden, vrijstellingen voor werk elders, inunda tie, evacuatie, enz., enz. 13 Juli 1945 is weer nieuw leven geblazen in on ze oude Kring; de raderen draaiden weer spoedig op volle toeren. 1947. Oprichting van een Onderlinge Autover zekering van de Z. L. M., waarvan wijlen de heer De Oude weliswaar de initiatiefnemer was. Het resultaat van deze verzekering spreekt voor zich zelf, zie de navolging in de rest van onze provincie. 1948. Samenwerking met de melkfederatie om tot verbetering in afzet en prijsverhouding van de melk te komen; we zien hieruit geboren de C. M. M. C. 1950. Het tot standkomen van de K. I. en de aanleg van de veelbesproken waterleiding in het lage land van Schouwen. 1951. De kroon op het vele werk, n.l. de lang gekoesterde wens, de opening van een landbouw- proefbedrijf „De Scheldemonden" te Bruinisse. Het was de heer Van de Zande die de stoot gaf om tot bedoeld bedrijf te geraken. In hetzelfde jaar nog een extra kroon „een Koninklijke onderschei ding". 1952. Het afscheid als voorzitter van onze kring. Zie hier een kleine opsomming van al hetgeen door U en onder Uw leiding gedaan is. Er zijn in de landbouw vele moeilijkheden, en waar klopte men het eerst aan? Het was bij de Voorzitter, het is bij meneer Van de Zande; bij H. C.; bij Hubrecht of bie den Baes; het komt alle maal op hetzelfde neer en dit zegt ons genoeg. 23 jaar lang, met het volste vertrouwen de goede zaak te dienen, de zaak van de Z. L. M„ die

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 3