OVERZICHT ZITDAGEN l BOEKHOUDBUREAU ZATERDAG 8 MAART 1952. middelburg WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen ZITDAGEN SECRETARIAAT Z. L. M. D. J. VAN DER HAVE No. 3012 Frankering bij abonnement: Terneuzen iconologisch voor Zoslnnci 40e Jaargang ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van artike len slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L. M. en N.-Br. Mij van Landbouw ont vangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELDvoor nitt-leden van deze orga- saties bedraagt 10,per jaar. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis, Goes - Tel. 2345. ADVERTENTIETARIEF: Per mm 15 cent; minimum pee advertentie 2,Incassokosten 0,15. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen of aan het Landbouwhuis te Goes. Het weer in de eerste week van Maart is geluk kig mooi en de voorjaarswerkzaamheden zijn dan ook op vele plaatsen begonnen. Wat een verschil met verleden jaar, toen we een zeer laat en nat voorjaar beleefden. Ondanks de late inzaai en de slechte structuur van de grond viel de oogst 1951 toch nog mee. Moge ook dit vroege begin leiden tot goede resultaten voor de boer, daar goede opbrengsten in de eerste plaats bepalend zijn voor de welvaart van de boerenstand. Met dit uitrijden is dan tegelijk het winterseizoen weer achter de rug. Het winterseizoen, dat voor vele boeren een periode van betrekkelijke rust bete kent, doch juist voor de organisatie tot de drukste maanden gerekend moet worden. Door het Secre tariaat werden weer vele afdelings- en kringver gaderingen bezocht en werden verschillende onder werpen behandeld, terwijl op vele plaatsen de mid dagen en avonden werden opgevrolijkt door film voorstellingen. Tot ons groot genoegen was de opkomst over het algemeen zeer bevredigend te noemen, hetgeen voor besturen en voor de spre kers altijd plezierig is. Ondanks de vele vergade ringen, bijeenkomsten en uitvoeringen wisten de afdelingen behoorlijk leden te trekken. Een ander plezierig verschijnsel is, dat het ledental der Z.L.M. een neiging tot stijgen vertoont. Het bewijst, dat de activiteit van het Bestuur gewaardeerd wordt en dat steeds meerderen het belang gaan inzien van het lidmaatschap van een standsorganisatie. Premies wachtgeld- en werkloosheids verzekering. De wachtgeld- en werkloosheidsverzekering is opnieuw in het middelpunt van de belangstelling gekomen en wel door een publicatie die in ver schillende dagbladen heeft gestaan, omtrent de hoogte van de premies. Zo lazen wij in het dagblad Trouw" van Don derdag 21 Februari het volgende artikeltje: De premies voor de wachtgeldverzekering inge volge de op 1 Juli a.s. in werking tredende werk loosheidswet zijn vastgesteld als volgt: vaste land arbeiders 1 van het loon, losse arbeiders 10 In het bouwbedrijf neemt men het vorstrisico voor eigen rekening, waardoor de premie kon worden vastgesteld op 4,5 Textielbedrijven 2 grafi sche bedrijven 2,2 metaal 2,6 vervoer 2 bakkers en slagers 2 sigaretten, en kerftabak industrie 1,2 Dit werd medegedeeld door mr. H. J. Morren, directeur van het Alg. Werkloosheids fonds. De premie voor de wachtgeldverzekering wordt door elke bedrijfsvereniging afzonderlijk vastgesteld, in verband met het werkloosheidsri sico in de betrokken bedrijfstak. Gemiddeld zal dit c.a. 2,8 van het loon bedragen, welke premie door de werkgever en de werknemer ieder voor de helft wordt betaald. De premie voor de werkloosheidsverzekering is door de minister voor het eerste jaar voor het ge hele bedrijfsleven vastgesteld eveneens op 2,8 Hiervan betaalt het Rijk 1,4 en de werkgevers en werknemers ieder 0,7 De S.E.R. heeft de regering geadviseerd, de werknemers een even redige loonsverhoging te geven. Een unicum in de wereld te willen zij» is niet altijd aanbevelenswaard. Ook in de Provinciale Zeeuwse Courant was een artikel aan deze premies gewijd, waarboven het hoofd stond ,,Onze werkloosheidswet een uni cum in de wereld". Nu moeten we in de eerste plaats opmerken, dat de wachtgeldpremie voor het landbouwbedrijf nog niet definitief vaststaat. Nog steeds zijn er bespre kingen over de hoogte van de wachtgeldpremies voor losse landarbeiders gaande en we hopen, dat het genoemde percentage van 10 nog verlaagd zal kunnen worden. Wanneer immers voor de los se landarbeiders een premie betaald moet worden van 10 van het loon, waarvan de ene helft door de werkgever en de andere helft door de werk nemer moet worden opgebracht en wanneer dan deze door de werknemer te betalen 5 als loons verhoging zou worden gecompenseerd, dan zou een dergelijke loonsverhoging ook moeten gelden voor de vaste landarbeiders, daar anders het voor deel voor de vaste landarbeiders verloren zou gaan en dus het streven naar het vormen van vaste kernen op de bedrijven hiermede onmogelijk ge maakt wordt. De wachtgeldpremie is in de landbouw zo hoog, omdat de seizoenwerkloosheid in deze bedrijfstak groot is. Geeft men de vaste arbeiders nu geen voordelen boven de losse, dan zal dit tot gevolg hebben, dat de vaste zich los gaan maken, waar door de premie voor de losse arbeiders opnieuw omhoog zou moeten en men zou dan van de wal in de sloot terecht komen. Voorlopig zullen we echter dienen af te wachten, wat de Regering in deze zeer moeilijke kwestie uiteindelijk zal beslissen en we zullen dan ook ons commentaar hierover moeten opschorten. In de tweede plaats achten wij het feit, dat onze werkloosheidswet volgens de directeur van het werkloosheidsfonds een unicum is in de wereld, nu helemaal niet een feit waarover we zo verheugd moeten zijn. Dat er een voorziening wordt getrof fen voor diegenen, die onvrijwillig werkloos wor den is begrijpelijk, maar dat de wachtgeld- en werkloosheidswet na zeer langdurige discussies en hierop gevolgde compromissen de uitvoering weer zo ingewikkeld mogelijk heeft gemaakt, valt o.i. zeker niet toe te juichen. Het schijnt, dat wij in ons land alles tot in de perfectie moeten doen, waar door de uitvoering van dergelijke wetten voor de géwone burger op de duur niet meer te volgen is. Dit heeft o.a. het grote bezwaar, dat deze gewone burger aan al deze maatregelen een gruwelijke hekel krijgt, hoewel hij de maatregelen als zoda nig wel billijken kan. Hoeveel boeren hebben we b.v. niet horen verzuchten: „Laat ons gerust iets meer moeten betalen voor de sociale wetgeving, als we dan ook maar van de administratieve romp slomp af waren". Ook de nieuwe wachtgeld, en werkloosheidswet lijdt o.i. weer aan het euvel van ingewikkeldheid. Bovendien is het maar zeer de vraag of een per centage van 80 van het loon niet zo hoog is, dat de werklust hierdoor vermindert. Men vatte dit niet te licht, aangezien op het ogenblik bijvoor beeld de Belgische arbeiders, die vroeger in gebie den als Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen kwamen werken, tegenwoordig niet meer komen, omdat zij als werklozen in België aan steun bijna net zoveel trekken, als zij met werken in Holland verdienen. Het lijkt ons onverstandig om reeds bij het in wer king treden van de wet, het percentage van de uit kering op 80 te stellen. Want blijkt het boven genoemde gevaar hier inderdaad aanwezig, dan zal een verlaging van het percentage van 80 niet anders dan met grote arbeidsonrust gepaard kun nen gaan. En als men tenslotte bedenkt, dat in een rijk land als Amerika de uitkeringen bij werk loosheid over het algemeen de 60 niet te boven gaan, dan vrezen wij dat het arme Nederland te hoog heeft gegrepen. Men kan de dingen nu een maal ook tè goed willen doen. De prijzen der voedergranen dalende. Nog steeds kan men in de pers artikelen en be schouwingen aantreffen over de gevolgen van de verlaging van de Regeringssubsidie op 't geïmpor teerde veevoeder. Ook in de gelederen van de Stichting voor de Landbouw in Den Haag houdt men zich met dit vraagstuk bezig. Wij krijgen de indruk, dat de vertegenwoordigers van de ge mengde zandbedrijven in de Stichting bezig zijn de zaken te overdrijven en dat de secretarissen der betrokken afdelingen van de Stichting hierdoor aangewakkerd, zich gezet hebben aan het ontwer pen van plannen, die eruit bestaan, dat men zoekt INHOUD: Overzicht Zitdagen Boekhoudbureau en Secretariaat der Z.L.M. Wij lazen voor U Agenda Z. L. M.-Afdelingen Zitdagen Zeeuws Voorlichtingsinstituut op verzekeringsgebied Programma verplichte Voorjaarsstierenkeuringen Van Boerderij en Organisatie De behoefte aan drinkwater bij ons vee Fiscaal Varia De Boe- renjeugd Het Zeeuws Tijdschrift Emigratie: Mogelijkheden voor landbouwers in Canada Het Pachtprijspeil in Zeeland vastgesteld De be handeling van zaaizaad van granen en bieten ter bestrijding van ritnaalden Omweiden in de prac- tijk De Zeeuwse klederdracht Rassenkeuze Zomertarwe Tuinbouw: Voorjaarsgedachten Korte Berichten Nieuwsdienst vereniging Oud leerlingen R. L. W. S. te Goes Nieuwe garantie prijs voor baconvarkens Noord Brabantse Maat- Noord-Beveland der L. J. G. en Z. P. M. Uit de schappij van Landbouw Algemene Vergade ring Kring West Zuid-Beveland der Z. L. M. Ver gadering Bedrijfsstudiegroep TholenSt. Philips- land Verslag jaarverg. Afd. Grijpskerke der Z. L. M. Verslag verg. Afd. LewedorpNieuwdorp der Z.L.M. Marktberichten Bram uit de Slikhoek. TERNEUZEN: Woensdag 12 Maart a.s., in hotel des Pays-Bas. KORTGENE: Donderdag 13 Maart, in hotel „De Korenbeurs". ZIERIKZEE: Iedere Donderdag, in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Iedere Donderdag, in café „De Eendracht". OOSTBURG: Woensdag 12 Maart, in Café „De Vuijst", van 24 uur. ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 13 Maart, in hotel „Schlingelandt", van 10%12% uur. ST. PHILIPSLANDZaterdag 15 Maart, in hotel „De Druiventros", van 1012 uur. MIDDELBURG: Donderdag 20 Maart, in café „De Vriendschap", van 24 uur. GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Komt hier met uw vragen op pacht-, juridisch-, economisch-, sociaal, en technisch gebied. naar maatregelen, die de voordelen, die er voor de akkerbouwsector zouden voortvloeien uit 's Minis ters maatregel, zouden moeten afromen en die deze room dan ten goede zouden moeten doen komen aan genoemde zandbedrijven. Zo wordt als een der middelen genoemd een areaalheffing op de voedergranen, waarvan de op brengst dan op de een of andere manier zou moe ten dienen om deze gemengde bedrijven te helpen. Nu zijn wij voor niets zo bevreesd als voor theorie, die niet aangepast wordt aan de praktijk en het lijkt er veel op of men thans bezig is KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE Het 1000 korrelgewicht is belangrijk voor zaaimaïs bij het bepalen van de zaaizaadhoeveelheid

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 1