MARKTBE RICHTEN Dit de Kringen en Afdelingen KRING W. ZUID-BEVELAND. DER Z. L. M. BEDRIJFSSTUDIEGROEP THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. JAARVERGADERING DER AFD. GRIJPSKERKE DER Z. L. M. OP 27 FEBRUARI. GRAANBEURS ROTTERDAM. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH. VEEMARKT ROTTERDAM. AARD APPELMARKT ROTTERDAM. AARDAPPELMARKT GOES. STROVLAS. je een weg. De township heeft een grinder en een sneeuwploeg en 1 of 2 grint vrachtwagens. Een grinder is een machine die de wegen in de zomer in orde houdt maar helpt ook de farmers om de draingleuven dicht te duwen. De draingleuven worden gemaakt door de drainmachine en een man legt met een haak aan een steel direct de bui zen achter de machine, voordat er grond in de gleuf kan rollen. Als dan de draineermachine klaar is vragen ze de townshipgrinder om het land weer gelijk te maken. Dat kost de farmer 5 3 per uur, maar in 1 uur maakt hij meer als 1 mile glad. Dus daar kun je niet met een schop aan beginnen. De provincie draagt de zorg voor de hoofdwegen (highway's)deze wegen zijn meest betonwegen en zijn allemaal genummerd. Als je in Quebec aan komt en je hebt een toeristen-landkaartje behoef je nergens de weg te vragen om naar Strathroy of desnoods naar Vancouver te rijden, want je ziet bij elk wisselpunt van hoofdwegen en bij elk zijweg getje, dat op de hoofdweg uitkomt, het nummer van de hoofdweg. Zo heb je b.v. highway No. 2 van Quebec tot Detroit en dat is een afstand van 748. mile, dat is 1197 km. Ontario is van Oost tot West aan de Zuidkant en langs highway No. 2 548 mile wijd. Sommige vrienden uit Holland schrij ven: Het is wel fijn dat je broer nu ook naar Ontario is gekomen, maar ze weten niet dat hij ongeveer 400 miles van ons af zit. Wij zien elkan der dus zodoende ook niet alle dagen. Mijn dank voor de plaatsruimte in jullie land bouwblad en tot de volgende keer maar weer. Mocht soms iemand vragen willen stellen over het een of ander, ook toekomstige emigranten, ik wil graag van dienst zijn met inlichtingen. A. KUIJSTEN. KRING NOORD BEVELAND DER Z. L. M. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN AFD. NOORD-BEVELAND. Streek Noord-Beveland der L. J. G. en Z. P. M. Houdt U vooral de avond van Donderdag 20 Maart vrij. Op een gezellige avond, welke om 19.30 uur begint kunt U de schittende film van de Nederlandse Heide Mij. „Langs ongebaende Klingen" zien; een terechtzitting meemaken in de éénacker „Een grandioos idee", waarmee de derde priis werd behaald in het toneelconcours der L. J. G.; het zangkoor van de Plattelandsvrouwen be luisteren. ALGEMENE LEDENVERGADERING op Zaterdag 15 Maart a.s. om half drie uur 's mid dags, in Hotel „Centraal" te Goes. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Rekening en verantwoording over 1951/52. 5. Benoeming kascorramissie. 6. Bestuursverkiezing. Aftredend is de heer J. M. Klompe (herkiesbaar). 7. Inleiding van de heer O. H. Wegner over het Zeeuws Instituut voor Voorlichting op Ver- zeke'ingsgebied. 8. Inleiding van de heer F. de Groene over het koelen van aardappelen met buitenlucht. 9. Vertoning van enige films op landbouw- - gebied, o.a. over de bestrijding van de run derhorzel. 10. Rondvraag. 11. Sluiting. J. M. KLOMPE, Voorzitter. A. E. BRUIJNING, Secretaris. Op Donderdag 13 Maart 1952 te 7 uur, zal in hotel „Hof van Holland" te Tholen, een vergadering worden gehouden waarin behandeld zal worden het belangrijk onderwerp: „De teelt en bewerking van maïs". Spreke s: Dr. Ir. Van Beekom over „Rassen- keuze; Jac. Boonman over „Cultuur"; B. W. Alink over „Dorsen en drogen". Toegankelijk voor leden van de Z. L. M. De voorzitter de heer A. W. Cevaal heette alle aanwezigen hartelijk welkom, inzonderheid de Algemeen Secretaris Mr Schlingemann en de leeen van de L. J. G. afd. Oostkapelle en Omstre ken, die ook voer deze avond waren uitgenodigd. De Secretaris las de notulen die onveranderd we den goedgekeurd en getekend. Hij bracht zijn jaarverslag uit cn hieruit bleek, dat de afdeling 40 lef en heeft en dat 1951 een goed verenigingsjaar en ook een goed boerenjaar is geweest. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat er een batig saldo is van ƒ211,87. De commissies voor de vraagpunten brachten hun rapporten uit die met enkele kleine wijzigin gen werden vastgesteld. Hierna kreeg Mr. Schlingemann het woord, die sprak over: „Het landbouwbeleid van de Redering". Hierop volgde een drukke bespreking. Verder werden nog prachtige landbouwfilms vrtoond. De voorzitter dankte Mr. Schlingemann voor wat hij te zien en te horen heeft gegeven De voorzitter der L. J. G., de heer J. Poppe, sprak woorden van dank voor de uitnodiging en de welkomstwoorden. Niemand meer het woord verlangend sloot de voorzitter onder dank aan allen deze welgeslaagde avond. Het was iammer dat de opkomst voor deze mooie avond niet beter was. K. POPPE, Secretaris. J AARVERG ADERIN G AFD. LEWEDORP—NIEUWDORP DER Z.L.M. Maandagmiddag 25 Februari j.l. hielden we onze jaarvergadering in café-restaurant „De goede ver wachting" te Lewedorp, onder leiding van voorzit ter Jacs. van 't Westeinde, welke een kort openings- en welkomstwoord sprak. Tarwe. Het aanbod is klein en werd vlot opge nomen. Voor doorsneekwaliteit werd 25,20 be taald. Enige prima partijen maakten een kleine premie. Gerst. Er is hiervoor iets meer belangstelling en een kleine opleving was dan ook te constateren; doorsneekwaliteit 37,75. Haver. Ging iets vlotter van de hand voor 28,75 29,—. Maïs. Geringe belangstelling tot 44,50. Groene erwten. Trager handelde goede partijen werden wel vlot geplaatst, 4058. Schokkers. Terughoudend, waardoor de markt flauw aandeed, 4064. Bruine Bonen. Minder vraag dan vorige week. ƒ30—42,50. Blauwmaanzaad. Stil. 8795. Karwyzaad. Stil. 5865. In de week van 25 Februari tot en met 1 Maart gaf de binnenlandse graanmarkt een iets vaster beeld te zien. Het tarweaanbod was klein, dat regelmatig tegen onveranderde prijzen door de meelfabrieken werd opgenomen. Rogge had in de afgelopen week meer belangstelling, waardoor dit artikel iets hoger noteerde. Als gevolg hiervan is men in de productiegebieden minder geneigd af Uit e^n geheim weekboek van Bram uit da Slikhoek 3 Maart. De boer stapt over 'tland, Hij voelt het voorjaar komen. De winter is voorbij, Nu 't werk ter hand genomen Het is vroeg voorjaar. Je voelt het aan, wanneer je buiten loopt. De zon maakt het al heerlijk warm en je krijgt last van je jas, want van binnen uit wordt het boerenhart ook warm, wanneer het voorjaar wordt. Hij loopt over de akker, schopt tegen de ploegsneden of ze al wat uit elkaar val len en ziet met vreugde het grijs worden der akkers. Hij gaat naar de boerderij, laat eerst eens een span proberen en valt dit mee, dan zie je direct alles in de weer en de zaaimachine volgt dra de eggen en het voorjaarswerk is begonnen. Je merkt hat aan alles, ook in de natuur. De wilde eenden vliegen weer al met twee tegelijk, de pa trijzen hebben ook allen een partner gekozen en in de kattenwereld op de boerderij, zijn de liefdes histories zó klankvol, dat ze ons soms uit de slaap houden. De leeuweriken stijgen jubelend op naar omhoog en men hoort hun schriele keelgeluidjes nog wanneer wij ze al uit het oog verloren hebben. De meyel zit boven in de perelaar en fluit dat het een lust is, om heel de wereld te verkondigen, dat het voorjaar is gekomen. De schooljongens komen met de jassen op hun arm uit de school, waar het snikheet was en mor gen doen ze een korte broek aan, want 't is niet te harden. De meisjes trekken hun wollen kleren zo uit, want 't is niet uit te houden, je zoudt bijna sten doen morgen, wanneer ze mogen, een dun zomerjurkje aan en er wordt van de moeders heel wat gevergd om deze voorjaarskuren binnen de perken te houden, 't Zit in ieder mens. Oude stijve mensen gaan ineens wat rechter, zwaaien met hun stok of ze tien jaar jonger geworden zijn. De handel in zaaigraan beleeft zijn hoogtepunt. Een week geleden alles nog doodstroom, ineens worden ze van alle kanten opgebeld, of dat graan ook nog ooit komt. 't Is al zolang besteld en 't wordt toch nu zeker zachtjes aan tijd, dat we het krijgen. De pakhuisbaas weet zijn oosten uit zijn westen niet door de overstelpende drukte. De landbouwmachinehandelaars komen niet van de telefoon, als maar oproepen of die machines nu toch eens afgestuurd worden. Wat hebben we er anders nog aan van 't jaar. Ja, zo is de mens en de kalender wijst 4 Maart 1952. Het is of de lentezon in alle mensen het bloed harder doet stromen en men wil alles tegelijk en de weerberichten hebben geen drukker gehoor dan nu. We geloven zelfs niet meer, wanneer ze zeg gen, morgenmiddag enige regen. Dat zal wel niet bij ons zijn, denken we onhoorbaar. Toch vinden we het fijn, dat we weer aan de gang zijn en we lopen met gelukkige gezichten met ons handen op de rug achter de zaaimachine, wanneer het land zo ligt, dat men er sla op zou zaaien. Wat is 't voorjaar een mcoïe tijd! Uit de rekening en verantwoording bleek dat er een batig saldo in kas is. Als afgevaardigde voor de te houden vergaderingen in 1952 werd aangewe zen W. A. Bierens en als diens plaatsvervanger M. Boonman. De aftredende vice-voorzitter W. J. de Vlieger werd herbenoemd. De uitgereikte vraag punten der Z.L.M. werden breedvoerig besproken en er werd een rapport opgesteld. Ir. J. Bos, Adj.-Secr. der Z.L.M. te Goes hield een inleiding over de hedendaagse landbouwpoli tiek, waarop bespreking volgde. Na afloop der ver gadering werden nog enige films vertoond, waar ook de huisgenoten bij vertegenwoordigd waren. Vertoond werden o.a.: Journaal 1951 en Z. L. M.- excursie naar Z.-O. Frankrijk. Deze films waren zeer mooi en erg duidelijk en scherp, in 't geheel genomen een prachtvertoning. We keerden dan ook allen welvoldaan huiswaarts. De Secretaris, M. B. SLABBEKOORN. te geven, zodat het aanbod aanmerkelijk minder is dan de voorlaatste weken. Hoewel de zomergerst weinig attentie had, kon toch ook hiervan de prijs enigszins aantrekken. Het aanbod zowel als de vraag bleven ook heden gering. Wintergerst had een flinke belangstelling waardoor dit artikel thans ca 0,75 hoger noteert dan aan het begin van de week. Het aanbod is ook nu nog gering. Het aan bod van haver was aan het begin van de week groot met een geringe vraag. In de loop van de week kwam hiervoor meer belangstelling speciaal voor termijnleveringen, waaruit geconcludeerd mag worden, dat dit in hoofdzaak dekkingen waren of speculatie betrof. Tot op heden blijft dit artikel veel gevraagd, terwijl het aanbod op de laatste dagen aanmerkelijk minder was, zodat veel zaken tegen hogere prijzen tot stand kwamen. De vraag naar directe binnenlandse voergranen van con sumptiezijde blijft evenwel gering, terwijl de voor raden in da consumptiegebieden groot zijn. Uit een en ander mag men afleiden, dat een grote vraag voor de toekomst, waarop zich de markt thans ont wikkelt, niet te verwachten is. De vaste stemming waarop de markt sloot is dan ook moeilijk te ver klaren. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 5.393 stuks vee, zijnde: 2020 runderen, 171 vette kalveren, 1241 nuchtere kalveren, 190 zeugen, 290 lopers, 1374 biggen, 90 schapen, 17 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk. en kalf koeien van 700ƒ985; Gulste koeien ƒ550—ƒ825; Kalf vaarzen ƒ650—ƒ950; Klamvaarzen ƒ550ƒ650; Guiste vaarzen ƒ525 ƒ625; Pinken 375500; Graskalveien ƒ195 ƒ310; Fokkalveren ƒ90—ƒ145; Drachtige zeugen 285375, met stamboekpapieren liepen tot ƒ410; Lopers ƒ80ƒ110; Biggen 5072; Wei schapen 65—90; Drachtige schapen 110—155, alles per stuk. Aanvoer slachtvee: 766 stuks. Prijzen: le kw. liepen tot 3, 2e kw. 2,702,90, 3e kw. 2,40— ƒ2,50; vette stieren ƒ2,40—ƒ2,65, worstkoeien ƒ2,15—ƒ2,35, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren lichte van ƒ1,602,15; idem zware ƒ2,202,55; prima boven notering; Nuch tere slachtkalveren van 1,151,25; Zware soor ten ƒ1,30ƒ1,40; Slachtzeugen ƒ1,67ƒ1,76, per kg levend gewicht met 4 kg tarra, extra boven notering. Op de veemarkt te Rotterdam werden Dinsdag in totaal 1699 stuks vee aangevoerd. Daarbij waren 910 koeien en ossen. De prijs voor vette koeien was naar gelang van kwaliteit 2,30 tot 3 per kg geslacht gewicht. De handel was kalm. De aanvoer van varkens was ruim, maar de handel traag. Varkens brachten naar gelang van kwali teit ƒ2 tot ƒ2,06 per kg levend gewicht op. Op de aardappelbeurs te Rotterdam noteerden klei-aardappelen 35 mm opwaarts Dinsdag voor Bintje ƒ12,Alpha ƒ10,Furore ƒ13,tot 13,75, Bevelander 14,tot 14,50 en Meerlan- der 13,Voor zandaardappelen 35 mm op waarts waren de noteringen Voran 8,50, Eigen heimer 9,— tot 9.25, IJsselster 10,50 en Liber- tas 10,Voeraardappelen kostten 5,tot ƒ7,alles per 100 kg. De prijzen zijn berekend op de handelsvoorwaarden, vastgesteld voor dé verkoop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. Alpha ƒ9,50—ƒ10; Bintje ƒ10,50—ƒ11; Meer- lander ƒ12—ƒ13; Furore 12,50—13,50; Voer aardappelen 45,25. De prijzen zijn berekend volgens de algemene handelsvoorwaarden per wagon, schip, auto, franco sorteerinrichting. De strovlasmarkt is zeer flauw gestemd. De vlassers wensen eerst de ontwikkeling van de markt voor vlaslint af te wachten. De enkele aan kopen van strovlas die gedaan worden gebeuren door vlassers die geen grondstof meer in voorraad hebben. Goede kwaliteit gerepeld vlas 3037 ct; goede kwaliteit ongerepeld 2429 ct; 'tweede kwaliteit gerepeld 2030 ct; ongerepeld 17—24 ct per kg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 10