Eggen bij de voorjaarsbewerking ZITDAGEN n BOEKHOUDBUREAU ZATERDAG 1 MAART 1952. waarin opgenomen het NOORD-BRAB ANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen D. J. VAN DER HAVE No. 3011. Frankering bij abonnement: Terneuzen 40e Jaargang; ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van artike len slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L. M. en N.-Br. Mij van Landbouw ont vangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor niet-leden va* deze orga- saties bedraagt 10,per jaar. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis, Goes - Tel. 2345. ADVERTENTIETARIEF: Per mm 15 cent; minimum per advertentie 2,Incassokosten j 0,15. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen of aan het Landbouwhuis te Goes. INHOUD: Zitdagen Boekhoudbureau Eggen bij de voorjaarsbewerking Wij lazen voor U Op de ere-galerij Agenda Z. L. M.-Afdelingen Merriekeuringen Afdeling Zeeland Konkl. Vereni ging „Het Nederlandsche Trekpaard" Program ma verplichte voorjaarsstierenkeuringen 1952 Van Boerderij en Organisatie Verzekeringszaken Indrukken uit de Eeuwfeestpaleizen te Brussel Lonen en Sociale Voorzieningen: Lonen in de Land. en Tuinbouw; Wachtgeld, en Werkloosheid verzekering in de landbouw en de vaste arbeiders; Perikelen rond de werkloosheidswet; De schadever goeding van de pachter bij onteigening De Bde- renjeugd Aangiftebiljetten inkomsten Premie, verlening kleine boerenbedrijven Grondbewer- kingswenken vóór het oogsten Buitenluchtkoe- ling in graan Tuinbouw: Uit en voor de Polder Voor de Plattelandsvrouw Mededelingen van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst Uit de Krin gen en Afdelingen Decadesommen neerslag in Januari Marktberichten Noord-Brabantse Mij van Landbouw Korte Berichten. OOSTBURG: Woensdag 5 Maart, in Café „De Windt". ZIERIKZEEIedere Donderdag, in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Iedere Donderdag, in Café „De Eendracht". De zitdag van Donderdag 6 Maart hopen wij te houden met 2 personen. ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 6 Maart, in Hotel „Hof van Holland". ST. PHILIPSLANDZaterdag 8 Maart, in Café „De Druiventros". Op elk landbouwbedrijf, ook op dat waarop slechts zeer weinig werktuigen aanwezig zijn, komt een eg voor. Op de wat grótere bedrijven zijn dit er zelfs meer en op de grote akkerbouwbedrijven heeft men veelal een sortering van zware tot lichte eg gen ter beschikking. Op de laatste is ook bijna al tijd een cultivator aanwezig. We willen hier alleen spreken over de eggen, die bij het gereedmaken van het zaaibed in het voor jaar worden gebruikt. Daarnaast komen andere eggen voor, die men voornamelijk voor het bestrij den van onkruiden gebruikt. Eggen gebruikt men in het voorjaar hoofdzakelijk voor een tweeledig doel, nl. om de grond los te ma ken en om de bouwvoor te egaliseren en te ver kruimelen. De cultivator wordt alleen daar ge bruikt, waar met een eg een onvoldoende diepe be werking zou worden verkregen of op gronden, die sterk vervuild zijn door wortelonkruiden. Een nevenvoordeel van deze grondbewerking in het voorjaar is, dat de in de winter dichtgeslagen grond wordt losgemaakt, waardoor de lucht beter in de grond kan doordringen, zodat deze veel eer der opdroogt en geschikt wordt voor inzaaien. Voor elk gewas is eeri be erking op een bepaalde diepte nodig. Vlas en bieten vragen een minder diep losgemaakte laag dan graan; voor erwten en bonen moet de grond wat dieper worden losge maakt, terwijl vooral aardappelen in het voorjaar een diepe grondbewerking verlangen. Om een goed zaaibed te maken voor fijne zaden, zoals graszaad, blauwmaanzaad, spinaziezaad, is het van belang, dat men de grond fijn verkruimelt. Hierbij zal dan ook de eg in combinatie met een landrol (liefst een cambridgerol) worden gebezigd. Maakt men echter teveel gebruik van een fijne eg hetgeen wel eens voorkomt na een strenge winter dan is vooral op lichte zand- en zavel gronden het gevaar voor verstuiving groot. Voor elke omstandigheid moet men dus de juiste grond bewerkingsmethode kiezen. Hieruit blijkt wel, dat gebruik van het juiste type eg gewenst is en dat een eg, die in een nat voor jaar niet zwaar genoeg is in een ander voorjaar wel eens te zwaar kan zijn. Enige variatie in de eggen- inventaris is daarom aan te bevelen. Bij het nagaan van de egg§n, die in aanmerking komen, merkt men op, dat de zgn. Zeeuwse of Groningse eg een type is, dat veel wordt gebruikt. Het raam van deze eg wordt thans algemeen van ijzer gemaakt. Alleen op zandgrond treft men nog wel het houten raam aan. Meestal is deze, zgn. kweek- of kromtandeg, zo gemaakt, dat twee paarden hem kunnen trekken. Het aanspanningspunt is in de hoek en de tanden gijn zodanig over het frame verdeeld, dat elke tand zijn eigen voort je trekt. Een goed werkende eg van dit type moet een schommelende gang hebben, wat wordt verkregen door de middelste tanden iets langer te maken dan de buitenste. Om overal hetzelfde werk te maken moet men deze eg regelmatig oversporen. De voortjes zijn uiteraard in het midden dichter bij elkaar dan aan de kant. Dit oversporen heeft tot gevolg dat de ca paciteit vrij gering is. Dit soort eggen wordt ook op bedrijven met een trekker nog wel gebruikt. T\vee eggen worden dan iets achter elkaar aange spannen. De wielsporen van de trekker worden door de middelste tanden van elke eg losgemaakt. Dit is dus een goede methode. Achter een trekker worden ook vaak zware of middelzware zigzag-eggen gebruikt. Deze bestaan uit meerdere afzonderlijke veldjes met een werk- breedte van 80 cm1 mtr. Ook bij deze eg zijn de tanden zodanig geplaatst, dat elke tand zijn eigen voortje trekt. Ze zijn samen met haken en kettin gen aan een trekbalk bevestigd. De lichtere typen bestaan uit vier of meer eggen aan een trekbalk. De zware zigzag-eggen hebben meestal twee of drie velden, elk in de regel voor zien van 5x3 of 5x4 tanden. De tandvorm is dik wijls ongeveer gelijk aan die van de zware Gro ningse eggen. De voorste tanden van deze zigzag eggen staan in de regel rechter dan de achterste. Er komen zowel vierkante als beitelvormige tanden voor. Een bijzondere vorm van een zigzag-egge is de zgn. scharnieregge. Ook deze bestaat uit een aantal afzonderlijk aan een trekbalk bevestigde egvelden. Elke eg bestaat uit een aantal achter elkaar lig gende dwarsbalkjes, die scharnierend aan de voor gaande dwarsbalk zijn verbonden. Aan elk dwars balkje zijn drie of vier tanden bevestigd, die dus enigermate bewegelijk zijn. De tanden van deze eg zijn vaak ruitvorming of rond. Ook hier staan de achterste tanden meer naar voren dan de voorste, waardoor de eg achter beter in de grond blijft. Toch laat dit op stugge grond nog wel eens te wensen over; daarom worden vooral de zwaardere typen aan de achterzijde wel verzwaard met een ijzeren balkje. Deze drie typen eggen zijn wel de belangrijkste. In elk type is varitatie mogelijk, zowel in breedte en lengte als in tandlengte en gewicht. Voor elk bedrijf zal men afzonderlijk voor de daar heersende omstandigheden een keuze moeten maken daarbij rekening houdend met grondsoort, het te verbou wen gewas en de beschikbare trekkracht. Meestal is het zo, dat men op bedrijven met een trekker graag speciale zigzag, of scharniereggen gebruikt; op bedrijven met paardentractie komen naast de zgn. vierkante eggen meer en meer ook WILFRIED K 2320, Eigenaar: A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat. Kampioen Centrale Hengstenkeuring Goes 1952. KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF en ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE Aankoop van Uw ROOD KLAVERZAAD is een vertrouwenszaak.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 1