OVERZICHT ZITDAGEN 3U, M BOEKHOUDBUREAU Op de ere-galerij WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen j In memoriam S. VAN HOEVE PIETER G. HOEBEKE D. J. VAN DER HAVE .01 Tv" i D 1 No. 3009. Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 16 FEBRUARI 1952. 406 Jaargang ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van artike len slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L. M. en N.-Br. Mij van Landbouw ont vangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor niet-leden van deze orga- saties bedraagt 10,per jaar. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis, Goes - Tel. 2345. ADVERTENTIETARIEFPer mm 13 cent; minimum per advertentie 2,Incassokosten 0,15. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen of aan het Landbouwhuis te Goes. INHOUD: In memoriam S. van Hoeve Zit dagen Boekhoudbureau Op de ere-galerij Overzicht Agenda Z L.M.-afdelingen Samen werking tussen Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst en Landbouworganisaties Indien Uw arbeider omstreeks 1 Maart jubileert Verzekeringszaken Van boerderij en organisatie Lonen en Sociale voorzieningen Landbouwbedrijfsorganisatie en -onderzoek Garantiebepaling aan de witte en wit-groene t.b.c.-vrije verklaringen Rassenkeuze vlas Ontsmetten van zaaizaad zomergewassen De Boerenjeugd Uitslag Centrale Hengstenkeu- ring te Goes Tuinbouw: Uit- en voor de polder Bram uit de Slikhoek Algem. Landbouw Emi gratie Comité Uit de kringen en Afdelingen Noord-Brabantsche Mij. van Landbouw Markt berichten Korte berichten. Op Zaterdag 9 Februari overleed onverwachts te Vlissingen de heer S. van Hoeve, oud-burgemees- ter van Zaamslag. Met dit heengaan verliest de Zeeuws-Vlaamse landbouw een harer beste mensen. De heer Van Hoeve, die jarenlang lid van het Bestuur van de afdeling Zaamslag der Z.L.M. is geweest, vóórdat het ambt van burgemeester hem tot bedanken noopte, bekleedde verschillende andere belangrijke functies. Als vice-voorzitter van de Eerste Neder- landsche Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent verrichtte hij prachtig werk voor de Zeeuws-Vlaamse boerenstand. Onze deelname gaat in de eerste plaats uit naar zijn familie. Moge zij de kracht ontvangen dit ver lies te dragen. Voor allen, die met hem hebben mogen samenwerken, betekent zijn heengaan het ernstige verlies van een trouw verdediger der boe- renbelangen en van een goed vriend. Hij ging van ons heen midden in zijn werk. Dat hij moge rusten in vrede. OOSTBURG: Woensdag 20 Februari, in Café „De Windt". ZIERIKZEE: Iedere Donderdag, in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Iedere Donderdag, in Café „De Eendracht". Het ligt in het voornemen de zitdagen van Donderdag 21 Februari met 2 personen te houden. THOLEN: Zaterdag 23 Februari, in Hotel „Hol van Holland". Op 17 Februari a.s. hoopt de heer de dag te herdenken, waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad als landarbeider bij de heer M. A. Geelhoed, te 's-Heer Arendskerke. Terecht kan men door deze lange periode spre ken van trouwe dienst. De Redactie wenst de werknemer, zowel als de werkgever hiermede da* ook van harte geluk. Het spreekt vanzelf, dat de verhoging van de prijs van het geïmporteerde veevoeder met 7,per 100 kg de pennen der redacteuren van de verschillende landbouwbladen in beweging heeft gebracht, al was commentaar direct na een zo ingrijpende maatregel moeilijk. In de meeste bladen achtte men het afkondigen en in werking treden midden in een veevoederbonperiode niet juist, daar dit onbillijkheden met zich brengt ten aanzien van diegenen, die hun bonnen reeds in voer hadden omgezet tegenover hen, die dit nog doen moesten. Het „Overijssels Landbouwblad" meende, dat de besparing van de 40 k 45 millioen gulden voor de schatkist tengevolge van de lagere subsidie uit het Landbouw-Egalisatie Fonds een der belangrijkste hoofdmotieven was geweest, maar eindigde haar commentaar met het veelzeggende: „Maar sterker dan ooit geldt nu voor de Nederlandse boer: een bestaan uit eigen voer." Zoals wij de vorige week reeds uiteenzetten, me nen wij dat de maatregel als hoofddoel heeft een indirecte dwang tot verhoging van de verbouw van eigen veevoeder. Dat de minister van Financiën dat voordeel van 40 millioen gaarne op de koop toe neemt, is begrijpelijk. Inmiddels bereikte ons ook het officiële stand punt van de Stichting voor de Landbouw in Den Haag. Dit orgaan van samenwerking van de ver schillende landbouw- en landarbeidersorganisaties heeft op 7 Februari een schrijven gericht tot de le den van de Tweede Kamer, waarin tot uiting komt, dat de Stichting gezien de zwaarwichtige motieven van de regering, geen bezwaar maakt tegen de ver laging van de subsidie van het geïmporteerde vee voeder. Dat deze subsidie-verlaging gepaard gaat met het afschaffen van de export-heffing op eieren en het aanpassen van de garantieprijs voor bacon- varkens stemt tot voldoening. Wel meent de Stichting ernstig bezwaar te moe ten maken tegen het dnen ingaan van deze maatre gel midden in een bonperiode, daar dit, zoals wij boven reeds opmerKien, onoiilijKneden met zich brengt. Gehoopt werd dat de Overheid alsnog haar standpunt zou wijzigen ten opzichte van dit laatst genoemde feit Voorzitter Stichting aan het woord. Ook de voorzitter van de Stichting voor de Land bouw, de heer H. D. Louwes, gaf zijn mening en wel op een vergadering van het hoofdbestuur van dit lichaam met de vertegenwoordigers van de Pro vinciale Stichtingen op 14 Februari j.l. De heer Louwes zeide o.m., dat men zich vooral op het ge mengde bedrijf en op de zuivere weidebedrijven rekenschap zal moeten geven, dat de oogst 1952 het nodige veevoeder zal moeten opleveren voor een staltijd waarin, gezien de stellige uitspraken van de regering, de krachtvoedervoorziening uiterst zorge lijk zal moeten worden genoemd. De grootst moge lijke inspanning voor een zo doelmatig mogelijke productie is hier dus een eerste eis. De moeilijkheden, en ik zou haast willen zeggen de tweestrijd waarvoor de akkerbouwer staat, is van andere aard, zo meent de heer Louwes. Deze akkerbouwer zal aan de verzoeking weerstand moeten bieden zijn bouwplan in te richten op de grootst mogelijke winstmogelijkheden en zich voor al moeten houden aan een zodanig gebruik van zijn grond als uit een verantwoorde bedrijfsleiding zo wel ten aanzien van het behouden van de vrucht baarheid van zijn cultuurgrond als ten aanzien van het instandhouden van verantwoorde sociale ver houdingen nodig is. Wij staan voor het grote vraagstuk hoe wij een zekere eenheid in ons Nederlandse landbouwbeleid handhaven, nu in de akkerbouwsector de prijsont wikkeling een andere is dan in die van de veehou derij. Door allerlei omstandigheden, welke zich gro tendeels buiten de wil en de invloed èn van onze regering èn van onze georganiseerde landbouw voltrekken, is het klimaat voor de akkerbouw op het ogenblik gunstig. Het zal de eerste taak zijn van onze georganiseerde landbouw middelen te be ramen, welke een groter evenwicht in de toestand van de veehouderij en in de akkerbouw kan bevor deren. Daarnaast lijkt het mij evenwel nuttig thans een zeer bepaald beroep op de akkerbouwers te doen en dat wel omdat in de voorspoed enkele grote gevaren verscholen liggen. Deze voorspoed kan tijdelijk zijn en is dit naar alle waarschijnlijkheid. Men zal daarom goed doen zijn levenswijze te blijven instellen op een geringer inkomen dan men op dit ogenblik misschien geniet. Hierbij zal men vooral moeten bedenken, dat gun stige jaren hoge belastingaanslagen meebrengen en dat deze wel eens betaald kunnen moeten worden wanneer de omstandigheden reeds minder gunstig zijn. Ruim voldoende reservering voor nog uitstaan de belastingschulden is daarom eerste eis! In de tweede plaats zal de akkerbouwer een ver antwoord bouwplan moeten volgen. In de derde plaats wees de heer Louwes op de voordelen voor de toekomst, die er voor de akker bouwer liggen in investeringen, die verbeteringen voor het bedrijf betekenen, zoals grondverbetering, het graven van sloten en draineren, het goed on derhouden van gebouwen en het zich voorzien van een verantwoord werktuigenpark. Tenslotte deed de heer Louwes een beroep op werkgevers en op werknemers in de akkerbouw sector ernaar te streven, dat er aan de ene kant een verantwoorde werkgelegenheid in de landbouw wordt behouden en aan de andere kant deze ook wordt benut. Alleen een evenwichtig bouwplan en een goede verzorging der bedrijven bieden ook voor dé toekomst de beste kansen op een redelijke be staanszekerheid. Nog enkele opmerkingen. Met het betoog van de heer Louwes kunnen wij het eens zijn, al hadden wij gaarne gezien, dat hij het beroep op de gemengde- en op de zuivere weide bedrijven om meer veevoeder te verbouwen wat duidelijker en uitvoeriger had gedaan. Wij weten wel, dat de Rijkslandbouw-voorlichtingsdienst sterk in deze richting werkt, doch een gezaghebbend man als de voorzitter van de Stichting is, mag het ge rust ook nog eens zeggen. Voor de wijze raad, die hij aan de akkerbouwers geeft moet een ieder, die belanghebbende is, dankbaar zijn, doch uiteindelijk menen wij, dat de akkerbouwsector tot heden toe zijn plichten behoorlijk is nagekomen. Wie jaarlijks het bouwplan van een provincie als Zeeland beziet, kan opmerken, dat de Zeeuwse akkerbouwer met het telen van intensieve gewassen als b.v. de suiker bieten zo ver is gegaan, dat niet alleen uitbreiding practisch onmogelijk is, doch zeker een inkrimping moet volgen om de gronden weer wat rust te geven en zodoende de op vele plaatsen voorkomende bie tenmoeheid terug te dringen. Men stare zich ook niet blind op de uitkomsten van de akkerbouw van de laatste twee jaren, daar de opbrengsten van ver schillende, producten een stuk boven de gemiddelde lagen. Om dit gemiddelde dus weer te bereiken, dient rekening te worden gehouden met jaren van lage opbrengsten. De boerenstand weet over het algemeen maar al te goed, dat.de schommeling in opbrengst een hunner grote risico's is, waarnaast zij dan nog onderhevig is aan de schommeling der prijzen tengevolge van de economische conjunc tuur. Toevallig en slechts weinig voorkomend, heb- KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF en ZAADHANDEL KAPELLE-B3EZELINGE Bestelt Uw Hybride Maïs nu

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 1