IS EEN VAST („IJZEREN") BOUWPLAN VERANTWOORD E>i. 8.70 ka. ZITDAGEN 3L«! K BOEKHOUDBUREAU Zaaizaadvoorziening van Zomertarwe en Schokkers Naar aanleiding van een opmerking over het ijzeren bouwplan in het Landbouwblad in de ru briek „Van Boerderij en Organisatie" uit Oost Zeeuws-Vlaanderen, kan het nuttig zijn hierover enige opheldering te verschaffen. De correspondent schrijft hierover het volgende: „Er wordt nog al eens over een ijzeren bouwplan gesproken. Maar, zeer weinig boeren zullen hier aan regelmatig gevolg kunnen geven. Teveel fac toren spelen hierin een rol om regelmatig ieder jaar een zaaiplan op te stellen, dat precies past bij de vruchtwisseling. En of zo'n perceel ervoor ge schikt ligt om er een goede opbrengst van te ver wachten? Men zaait toch gaarne die producten waar men de beste financiële verwachtingen van geen éénheidssysteem kan zijn. Verschillende fac toren spelen hier een rol. Zo kan b.v. de grond soort aanleiding zijn, dat bepaalde vruchten niet en andere weer wel in aanmerking komen. Om U een indruk van een in de praktijk toege past systeem te geven diene onderstaande schets met schema. Het is om met een oude term te spre ken een 6-slag stelsel. Voor zover mij bekend volgen een viertal bedrij ven op Zuid- en Noord-Beveland thans deze me thode, waarvan 2 een 6-slagstelsel, 1 een 7-slagstel- sel en 1 een 8-slagstelsel. Het bedrijf is dus in 6 delen verdeeld. Deze moeten ongeveer even groot zijn en zoveel moge lijk een aanééngesloten ligging hebben. Niet altijd Tenslotte hoop ik te hebben aangetoond, dat de opmerkingen in de vetgedrukte zinnen uit het be toog van de Vlaamse correspondent, beter benaderd worden door een vruchtopvolging gebaseerd op een vaste lijn. Samenvattend kom ik tot de conclusie, dat door toepassing van een vaste vruchtopvolging de na delen zijn gereduceerd en meer voordelen zijn ver kregen. Het geheel is gebaseerd op de wetten, die de na tuur stelt en is slechts een aangepaste voortzetting van een door onze voorouders beproefde methode, die door onze ouders met schadelijke gevolgen was prijsgegeven. G. M. F. BOM. PERCEEL 1946 1947 1948 1949 1950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 A 11.86 H.A. Vlas Bieten Graan Aardapp. Diversen Graan Vlas Bieten Graan Aardapp. Diversen B 11.13 H.A. Graan Vlas Bieten Graan Aardapp. Diversen Graan Vlas Bieten Graan Aardapp. Cj C2 11.13 H.A. Diversen Graan Vlas Bieten Graan Aardapp. Diversen Graan Vlas Bieten Graan Dj 4- D2 11.40 H A. Aardapp. Diversen Graaji Vlas Bieten Graan Aardapp. Diversen Graan Vlas Bieten Ei E2 14 H.A. Graan Aardapp. Diversen Graan Vlas Bieten Graan Aardapp. Diversen Graan Vlas Fi F2 10.35 H.A. Bieten Bieten Aardapp. Diversen Graan Vlas Bieten Graan Aardapp. Diversen Graan heeft, natuurlijk rekening houdende met de vrucht opvolging. We hebben ons dan ook te richten naar de practische en economische kant van het bedrijf. Hoe zal de grondbewerking zijn dit voorjaar? Zal een bepaald perceel zich voor inzaai van een reeds eerder vastgesteld product gebruikt kunnen wor den?" Tot zover de Vlaamse correspondent. De bezwa ren die hij aanvoert zijn practisch en logisch te noemen. Het blijkt echter, dat hij zich een onjuiste voorstelling heeft gemaakt van het z.g.n. „ijzeren" bouwplan. De aanduiding „ijzeren" heeft hier wel enige schuld, want onvervormbaar, zoals men aan (koud) ijzer denkt, is het bedoelde bouwplan niet. Er zit nog voldoende souplesse in om aan speciale eisen of verlangens mogelijkheid te bieden. Niet voor ieder bedrijf zal het even gemakkelijk zijn een systematische vruchtopvolging te ontwer pen. Het is echter wel mogelijk. En zeer beslist is het niet zo, dat het maar enkelen zijn, die hiervan gebruik zouden kunnen maken. Voor elk bedrijf kan een vast vruchtopvolgingssysteem worden ge volgd, waarbij dient te worden opgemerkt dat dit TERNEUZEN: Woensdag 13 Februari, in Hotel „Des Pays-Bas". ZIERIKZEE: Iedere Donderdag in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Iedere Donderdag in Café „De Eendracht". zal men hierin volledig slagen. Ook op het voor beeld valt nog wel wat aan te merken. 1/6 van het bouwland wordt dus ieder jaar met bieten beteeld, 1/6 met vlas, 1/6 met aardappels, 2/6 met graan, 1/6 met diversen. Het laatste zesde deel is dus het sluitstuk en kan naar believen nog onderverdeeld worden en met meerdere vruchten worden bezaaid. Erwten, bonen, maanzaad, uien, maïs enz., kunnen hiervoor dienen. Verschillende voordelen van een vast systeem zijn: Bieten: le. geen bietenmoeheid. Vlas: 2e. geen minder gewenste of ongeschikte voorvrucht. Aardappels: 3e. aanpassing op de wet aardappel moeheid. Graan: 4e. nooit wit in wit. Erwten: 5e. staan vlasverbouw niet in de weg (ook omgekeerd niet). Geheel: 6e. biologisch verantwoord vol te houden; geen oogstdepressies als gevolg van over drijvingen, zo min mogelijk ardbeidstoppen. Nadelen? Er is wel haast niets in deze wereld dat geen keerzijde zou hebben. Ook aan een vast vruchtopvolging-systeem kleven nadelen. Het is b.v. niet zo gemakkelijk om verandering in de opvolging te brengen als een gekozen systeem, om welke redenen dan ook, na enige tijd niet meer zou voldoen. Men zal dan, overgaande op een nieuw systeem, één keer (in het jaar van overgang) van de ge bruikelijke methode moeten afwijken om daarna weer verantwoord verder te gaan. Bij een willekeurige vruchtopvolging is deze overtreding echter schering en inslag. ZOMERTARWE. Evenals met de wintertarwe 't geval is geweest, geeft ook de zomertarwe in het algemeen een zo danige bezetting met kiemschimmels te zien, dat slechts indien de tarwe ontsmet wordt uitgezaaid, een goed resultaat kan worden verwacht. Op grond van het bepaalde in artikel 66 van het keuringsreglement van de Nederlandse Algemene Keuringsdienst, de N.A.K., moeten partijen, die blijkens het monsteronderzoek, sterk met kiem- schimmels zijn bezet, voor de plombering worden ontsmet. Aangezien het ontsmetten lang voor de zaaitijd soms risico's met zich brengt, heeft de !N.A.K. besloten de bovenbedoelde bepaling buiten werking te stellen. In plaats daarvan zal op de labels van de partijen, welke sterk zijn aangetast, worden vermeld „ontsmetten noodzakelijk, doch kort voor het zaaien." Omtrent de wijze van ontsmetting, de te gebrui ken middelen en hoeveelheden, wordt verwezen naar het desbetreffend bericht van de Planten- ziektenkundige Dienst. SCHOKKERS. In gebieden waar schokkers worden geteeld, blij ken veel partijen zaaizaad van schokkers reeds tijdens de oogst te hebben geleden, als gevolg waar van dikwijls lage kiemkrachten worden geconsta teerd, terwijl bovendien de partijen veelal sterk door ziekteschimmels zijn aangetast. In verband met deze ongunstige positie en uit gaande van de gedachte, dat het gebruik van zaai zaad, waarvan de gebruikswaarde is bepaald, de voorkeur verdient boven zaaizaad van eigen teelt, waarvan uiteraard niet bekend is, heeft de Neder landse Algemene Keuringsdienst, de N. A. K., be sloten een kiemkrachtsgroep III in te voeren, wel ke inhoudt, dat de kiemkracht tussen 80 en 90 ligt. Bovendien is hiervan door een vitaliteitson- derzoek vastgesteld, dat een redelijke opkomst mag worden verwacht. Aangezien echter aan de binnenlandse behoefte aan te velde goedgekeurde schokkers op deze wijze nog niet zal kunnen worden voldaan, is bij wijze van noodmaatregel besloten ook te velde goedge keurde schokkers met een kiemkracht tussen 70 en 80 in het binnenlands verkeer toe te laten. Op de labels aan de zak wordt dan vermeld: „Niet voor export", terwijl voorts de bij het onderzoek gevonden kiemkracht wordt aangegeven. De telers wordt derhalve aangeraden bij ont vangst van zaaischokkers te letten op de gegevens op de label, zodat hiermede bij de uitzaai rekening kan worden gehouden. Voor behandeling met beschermende middelen tegen schimmel-aantastingen wordt verwezen naar Bericht no. 980 van de Plantenziektenkundige Dienst. Nadere inlichtingen hieromtrent worden op aanvrage gaarne verstrekt door genoemde dienst en de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 2