ZICHT OVE fccot^Voot T31 G ZATERDAG 9 FEBRUARI 1952. WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen D. J. VAN DER HAVE "te< vo°* No. 3008. Frankering bij abonnement: Terneuzen 40e Jaargang ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Bit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van artike len slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L. M. en N.-Br. Mij van Landbouw ont vangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor niet-leden van deze orga- saties bedraagt 10,per jaar. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis, Goes - Tel. 2345. ADVERTENTIETARIEF: Per mm 13 cent; minimum per advertentie 2,Incassokosten 0,15. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster N.V. v/k Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen of aan het Landbouwhuis te Goes. Minister Mansholt luidt sedert enkele maanden de alarmklok over de veevoedervoorziening van de veestapel in ons land. Wij kunnen vaststel len, dat de bewindsman reeds enige jaren getracht heeft zijn beleid te buigen in de richting van een grotere veevoederproductie van eigen bodem. Op verschillende manieren is dit geschied, o.a. door een zekere prijsstelling en door een grote propa- ganda-activiteit van de Voorlichtingsdienst. Het waren alle indirecte manieren, dus als het ware prikkels om de boeren over te halen mee veevoe der op eigen bedrijf voort te brengen. De rantsoe nering van het geïmporteerde veevoeder bleef ech ter op hetzelfde peil en de prijs van dit voer bleef laag. Re Regering getroostte zich hiervoor zware financiële offers, daar deze lage prijs alleen ge handhaafd kon worden door subsidies, die uit het Landbouw-Egalisatiefonds werden genomen. De prijzen van het geïmporteerde veevoeder stegen immers op de wereldmarkt in aanzienlijke mate. Nu moet men de financiële offers, die de Over heid bracht, weer niet al te zwaar opnemen, daar in de eerste plaats de inkomsten van het Landbouw- Egalisatiefonds voor een flink deel uit de landbouw voortkomen en bovendien deze gehele zaak ons land geen windeieren opbracht. Immers door deze politiek was het mogelijk een grote productie van veehouderij-artikelen op te brengen, die ten dele uitgevoerd werden en ons land de zo hoog nodige deviezen op brachten. Deze gehele gang van zaken liep vrij goed zo lang er op de wereldmarkt voldoende veevoeder te koop was. Vooruitzichten voor 1953 somber. Uit de redevoeringen, die Minister Mansholt de laatste weken in verschillende delen van ons land heeft gehouden blijkt, dat de hoeveelheid voeder- granen, die de grote graan-exporterende landen voor uitvoer beschikbaar hebben en waaruit dus ook ons land zijn behoefte moet trachten te dek ken, afneemt, zodat er een zekere schaarste in de wereld dreigt te ontstaan. En nu is natuurlijk Lei den in last. Want indien er werkelijk een tekort aan voedergranen in ons land ontstaat, dan blijft er slechts de keuze tussen twee dingen. Of te trachten de eigen veevoederproductie jjoger op te voeren en zodoende te trachten de bestaande, grote veestapel te voederen en tevens haar productie op peil te houden. Of de veestapel inkrimpen. Aan de laatstgenoemde oplossing kleven natuurlijk ern stige bezwaren. De bestaansmogelijkheid van vele boeren (veehouders, varkensfokkers en kippen- fokkers) zou een stuk kleiner worden en een voor ons land zeer belangrijke deviezenbron zou gedeel telijk opdrogen met alle gevolgen van dien. Het is begrijpelijk, dat de Regering aan de eerst genoemde mogelijkheid de voorkeur geeft. Indien het immers gelukken zou uit de eigen Nederlandse bodem een behoorlijke hoeveelheid voedsel voor de dieren meer te halen, dan thans het geval is, dan zouden wij voorlopig gered zijn. Het is duidelijk, dat Minister Mansholt, ingelicht als hij is op internationale conferenties en door zijn ambtenarencorps, op deze oplossing aanstuurt en wel op een krachtiger wijze dan tot nu toe is ge schied. Hij is begonnen de alarmklok te luiden! En dat vindt over het algemeen wel gehoor, indien het tenminste geen loos alarm is of daarop lijkt. Maatregelen. Met alarm slaan alleen is men er niet. Vandaar dus, dat verschillende maatregelen verwacht kun nen worden. De Minister heeft bij de behandeling van de Be groting van zijn departement reeds laten uitkomen, dat hij de voorkeur geeft aan indirecte maatrege len, waarbij dus een direct ingrijpen in de bedrijfs voering van de boer voorkomen wordt. Deze in directe maatregelen zou men om een door Prof. Thurlings in zijn voor het Landhuishoudkunde Congres in September j.l. gehouden lezing over de pacht gebruikte vergelijking aan te halen kun nen vergelijken met de peen, die men een ezel voor houdt, als men wil dat deze gaat lopen. De Minis ter heeft in de achter ons liggende jaren de boeren als het ware een peen voorgehouden. Door het ver bouwen van veevoeder via de prijs aantrekkelijk te maken hoopte hij vooral meer ruwvoeder te krijgen en de productie van het grasland op te voeren. Het laatste is vrij behoorlijk gelukt, het eerste niet. Indien de ezel echter niet wil lopen, omdat de peen niet groot of niet lekker genoeg is, dan blijft slechts de stok over! Zo ook in deze kwestie. Nog staat de stok achter de deur, doch Minister Mansholt stampt er op het ogenblik mee. Het is als wil hij zeggen: Denkt er om, nogmaals probeer ik het met de peen. Welis waar met een groteren, maar als ook nu een uit breiding van de voederteelt niet lukt, dan heb ik de stok als laatste reserve. In dit licht beschouwen wij tenminste de jongste maatregelen, die neerkomen op een aanzienlijke verhoging van de prijs dom- .en vermindering van de subsidie. In het officiële persbericht van het Ministerie van Landbouw heet het: „De prijzen van de geïmporteerde voedergranen zullen met ingang van 4 Februari worden verhoogd met ƒ7,per 100 kg. Tegelijkertijd zal de prijs voor zemelen stijgen met een bedrag van 4,75 per 100 kg. Een hiermede in overeenstemming zijn de verhoging van de garantieprijs voor baconvar- kens zal binnenkort worden bepaald. De export heffing op eieren zal met ingang van 4 Februari vervallen. Teneinde ongewenste manipulaties en een ver storing van een regelmatige voorziening te voor komen, was het noodzakelijk deze maatregelen af te kondigen, zonder vóór-overleg met vertegenwoor digers van het bedrijfsleven." Wij beschouwen deze maatregel dus in de eerste plaats als een extra stimulans tot de verbouw van veevoeder. Er zitten echter zóvele kanten aan deze zaak, dat het onmogelijk lijkt op het ogenblik, dat wij dit schrijven, de gevolgen te overzien, want met de verbouw van meer aardappelen en meer ruwvoeder is Nederland er niet. Het is immers onmogelijk de hoog opgevoerde productie van onze veestapel te handhaven zonder een behoorlijke hoeveelheid krachtvoer. Geen scheurplicht of scheurpremie? Als tweede maatregel wordt wel genoemd het in voeren van een scheurplicht of het uitloven van een scheurpremie. Minister Mansholt heeft reeds enige malen gewezen op het feit, dat er in Neder land nog wel 200.000 ha grasland zeer goed te scheu ren valt. Wanneer wij tevens ons zijn uitlating in de Tweede Kamer herinneren, waarbij hij dus aan gaf geen directe maatregelen te zullen treffen, dan zijn wij voorlopig van mening, dat het dus bij boven genoemde prikkel blijft. Met zulk duur veevoeder wordt het scheuren voordelig. Op de maandelijkse bespreking van het Dag. Be stuur van de Stichting voor de Landbouw met de Minister op 29 Januari is gebleken, dat verwach tingen ten aanzien van een scheurpremie niet ge rechtvaardigd zijn. Voor een scheurplicht bestaat inderdaad nog geen aanleiding. Tenslotte menen wij, dat de verhoging van de broodprijs geen invloed zal hebben op de prijs van de binnenlandse tarwe, die immers werd vast gesteld. Wèl achten wij de verlaging van de margarine- prijs een nieuwe slag voor het verbruik van boter. De Nederlander raakt het gebruik van dit kostelijke zuivelproduct geheel ontwend, hetgeen te betreuren valt. Suikerprijs. Zoals men heeft kunnen lezen is de prijs, die de fabrieken voor de suiker zullen ontvangen, vastge steld op 48,per 100 kg. Hierdoor zal een suiker- INHOUD: Overzicht Is een vast („ijzeren") bouwplan verantwoord? Zitdagen Boekhoudbu- reau Zaaizaadvoorziening van Zomertarwe en Schokkers Van Boerderij en Organisatie Agen da Z. L. M.-Afdelingen Lonen en Sociale voorzie ningen: Vacantiedagen en vacantietoeslag Wij lazen voor U De Boeren jeugd Ingezonden: „Enige actuele beschouwingen over de maïsproef- velden" Rassenkeuze maïs Ontsmetten van zaaizaad bij vlas Tuinbouw: Stemmen uit de practijk Voorkomt bij het knopbreken beschadi ging van uw zaailijnzaad Het begeleiden van die ren, door bestuurders van rijwielen Producenten prijs suiker oogst 1952 Pluimveehouderij: Eier- afzet in Zeeland Bezoekt de voorlichtingsbijeen komsten van het Landbouw Coöp. Centrum Onderwijs: De cursus in tractorenkennis te Dom burg liep ten einde Grondonderzoek Korte be richten Openbare bijeenkomst Algemeen Land bouw Emigratie Comité Uit de Kringen en Af delingen: Vergadering Afdeling Zaamslag der Z. L. M.; Vergadering Afdeling Axel der Z. L. M.; Ver gadering Kring Tholen en St. Philipsland der Z.L. M.; Vergadering Kring Oost Zuid-Beveland der Z. L. M.Maïsmiddag Kring Walcheren der Z. L. M. Vraag en Antwoord Noord-Brabantse Maatschap pij van Landbouw Marktberichten Bram uit de Shkhoek. bietenprijs kunnen worden uitbetaald, die 4, hoger zal liggen dan verleden jaar. Wij hebben reeds enige malen in deze kolommen de noodzaak trachten aan te tonen van een ver hoging van de prijs, die de boer voor zijn bieten zal ontvangen, daar anders een teruggang in het areaal zou plaats vinden. Het zal zelfs nu nog de vraag zijn of de uitzaai dezelfde zal zijn als vorig jaar. In ieder geval zijn wij verheugd, dat de Minister voor de argumenten van de akkerbouw en de indu strie een open oog heeft gehad. Des te meer valt het te betreuren, dat het Bestuur van de Stichting voor de Landbouw, hiertoe door de veehouderij sector gedwongen, een andere mening heeft trach ten te verdedigen. Het is begrijpelijk, dat de verschillende sectoren in de landbouw over sommige zaken een verschil lend oordeel hebben, doch onzes inziens mag dit nooit leiden tot een elkander afvallen. De heer Sietema met pensioen. Op 1 Februari ging de heer W. Sietema met pen sioen, nadat hij 33 jaar zijn beste krachten had ge wijd aan de Zeeuwse veeteelt en aan het Zeeuwse grasland. En de krachten van deze Fries in hart en nieren waren niet gering. Als zoon van een wei- boer had hij zijn hart verpand aan de verbetering van het weiland. Op dit gebied lag er zeker voor hem in Zeeland een moeilijke, doch schone taak. Maar ook andere zaken hadden zijn aandacht als de melkerscursussen en speciaal denken wij aan het kleinvee. Varkens-, schapen- en geitenfokkerij hadden in de heer Sietema een groot vriend. Als de „Weiboer" was de heer Sietema een zeer gewaardeerd medewerker van ons blad. Bij de huldiging, die de vorige week te Middel burg plaats vond, mocht de heer Sietema de gou den medaille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau ontvangen. Een welverdiende beloning voor deze eerlijke, hardwerkende Fries. Heer Sietema, de Zeeuwen hebben U vorige week gehuldigd. Wij danken U voor alles, wat U in het belang van de Zeeuwse veeteelt hebt gedaan. Het ga U verder goed en wij wensen U een ge zegende levensavond. S. KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE Vraagt onze PRIJSCOURANT 1952. Zojuist verschenen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 1