MARKTBE RICHTEN VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH. VEEMARKT ROTTERDAM. GRAANBEURS ROTTERDAM. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. AARDAPPELBEURS GOES. STROVLAS. land hêtft Nederland hetzelfde systeem gevolgd als België en is de distributie op levensmiddelen niet langer in stand gehouden dan noodzakelijk ls, zodat deze klemmende maatregelen geheel zijn komen te vervallen. Toch is de noodzakelijke be. perking van consumptie en import bereikt en wel door de bekende indirecte maatregelen, zoals -net 5 achterblijven der lonen bij de stijging van het levensonderhoud en niet het minst door de zeer hoge weeldebelasting, waardoor de prijzen der goederen aanzienlijk worden verhoogd, wat ver- bruiksvermindering tengevolge heeft. Het verlagen van het disconto door de Neder- landsche Bank bewijst, dat men t. o. v. het crediet- wezen meer vrijheid 'wil betrachten en er schijnt minder behoefte te zijn dan voor enkele maanden om het crediet aan voorschriften te binden. Ook het intrekken van de marges in de handel bewijst, dat de vrije prijsvorming tussen producent en consument cp meer stabiele basis rust, omdat de schaarste-politiek is omgeslagen in een over schot-politiek in bepaalde branches. De laatst ge- houden uitverkopen wijzen erop, dat men tegen zeer lage prijzen wil verkopen om niet met res tanten te blijven zitten en om zijn geïnvesteerd kapitaal vrij te maken, desnoods met verlies. Een zware last vormen de hoge uitgaven voor de Europese defensie, waarvoor ons land ongeveer IVz milliard gulden per jaar zal moeten opbrengen. Deze uitgaven zijn echter nodig om onze vrijheid te kunr.en beschermen. Uit dc eigen organisatie memoreerde spreker de vorming van de Kring West-Brabant, die o.a. in kringveband aandacht besteedt aan de plannen voor het Moerdijkkanaal. Van landbouwzijde be staan tegen deze plannen grote bezwaren en zal hieraan volledige aandacht worden gewijd.' De veevoederpositie baart nog steeds grote zorg en de verbouw van eigen veevoeder zal verder moeten worden uitgebreid, terwijl het scheuren van grasland noodzakelijk zal zijn. Spreker wees voorts op dc noodzakelijkheid van verhoging van de suikerbietenprijs, daar anders het areaal zal worden ingekrompen en voorts de kans bestaat dat een gedeelte van de bieten in de veevoeder-s 2ctor verdwijnt. De uitvoering van de wet op de wachtgeld- cn werkloosheidsve"zekering zal ook voor de land bouw consekwenties met zich meebrengen. Daar naast vormt dc aantrekkingskracht, die de D. U. W. op onze landarbeiders uitoefent, oen bedreiging van een goede arbeidsvoorziening in de landbouw. Op de hieraan verbonden bezwaren zullen wij moeten blijven wijzen. Voorts memoreerde spreker de overeenkomst met het O. B. F. inzake oudendagsverzorging en sprak de hcop uit, dat velen van deze diensten ge bruik zullen maken. De organisaties en de Stich ting voor de Landbouw doen voor de boeren uiterst belangrijk werk. Wij zullen daarbij steeds moeten zorgen, dat wij kunnen blijven meespre ken bij alle besluiten, die genomen moeten worden, en die de landbouw raken. De groep ongeorgani seerden is nog veel te groot en ook dezen dienen bij het werk van en voor allen te worden betrok ken. Na deze openingsrede van de voorzitter werden de notulen van- de vorige algemene vergadering aan de orde gesteld, welke onveranderd werden goedgekeurd. De secretaris bracht hierna het jaarverslag uit over het jaar 1951. (Werd reeds vorige week in het Landbouwblad opgenomen.) Vervolgens gaf de voorzitter het woord aan de spreker voor aeze middag, ae heer Ir C. S. Knott- nerus, die in zijn rede velschillende actuële land bouwvraagstukken belichtte. Spreker behandelde allereerst de landbouwpoli tiek, zoals die in de laatste jaren wordt gevoerd. We moeten allereerst vaststellen, dat bemoeienis van Rege ing en Overheid met de landbouw niet gemist kan worden. In de landen rondom ons zien we trouwens hetzelfde gebeuren en worden vaak maatregelen getroffen om de eigen landbouw te beschermen. Wat betreft andere bedrijfstakken, moeten we vaststellen, dat ook daar de Ove'hcid vaak beschermend optreedt (b.v. werktuigenindu strie). Een goede landbouwpolitiek is dus noodza kelijk. De organisaties zullen de Overheid daarbij moeten voorlichten en adviseren. Tot nu toe gold als maatstaf, dat een redelijke beloning moest gelden voor de avbeid in het goed geleide en sociaal en economisch verantwoorde be drijf. In dc laatste Memorie van Toelichting bij de begroting wordt gesproken van aanspraak op een redelijke beloning, wanneer de landbouw zijn taak economisch op de juiste wijze vervult. Ove~ de begrippen redelijk en economisch juist is verschil van inzicht mogelijk. Niettemin zullen de kostprijsberekeningen van het L. E. I. bij het vaststellen van productieprijzen steeds als basis moeten cnenen. 'lot voor kort gold als axioma, ("at voor ondernemerswinst 20 op de kostprijs diént te worden gezet. De te m „ondernemerswinst" kan aanleiding geven tot misvattingen. Daarom is het beter te spreken van ondornemersloon. Thans :'s er een discussie gaande, of zonder meer aan de bekende 20 moet wor.'en vastgc houden, dan wel of h'ervoor oen m 'e" systeem d:ent te worden in gevoerd. Bij inzakken van het prijspeil van bepaal de producten heeft de Overheid de neiging zich meer terug te trekken. Denk aan de aardappelen, de tuinbouw en de vertrouwenscrisis rondom de melkprijs van vorig jaar. Daarnaast kan men ook koppelregelingen tref fen om de bedrijfsvoering in een bepaalde richting te stuwen, b.v. de tarwege stre' jling en de kui kentoewijzingen. Dit hangt samen met onze moei lijke veevoederpositie. Zo zal ook overwogen moe ten worden of. en in hoeverre, grasland zal moe ten worden gescheurd, waardoor dan meer vee- voede»" zal kunnen worden verbouwd. Spreker ls daarbij vooratander van een premie- stelsel, daar een scheurplicht tot ongewenste re sultaten zou kunnen leiden. Bovendien moet niet méér dan dringend nodig is met dwangmaatrege len worden opgetreden. Velen wachten thans met scheuren tot de Overheid haar standpunt heeft be kend gemaakt. Een spoedige beslissing in dezen is daarom zeer gewenst. Voor de melk o.a. is het systeem van de kost prijs plus 20 losgelaten. We zullen ons er over moeten bezinnen, welke basis en welk systeem voor de berekening van de onderneme"sbeloning wij voor c"e toekomst voor staan. Wij komen dan bij het uitgangspunt terug, dat de ondernemer in de landbouw recht heeft op een redelijke beloning en op dezelfde sociale voor zieningen als andere bevolkingsgroepen. Een grote moeilijkheid vormt ons tekort aan deviezen en de, tengevolge daarvan, moeilijke vee- vocderpositie. De vraag kan daarbij gesteld wor den, wat we beter kunnen importeren: broodgraan of veevoeder. De voergranen zijn op de we-eld- markt zeer duur. Niettemin is het uit deviezen- oogpunt voor ons land voordeliger om suikerbieten te telen dan voergranen. Met al deze facto-en heeft de Overheid rekening te houden. Zij dient caarbij een zodanige politiek te voeren, dat de belangen van de ondernemers parallel lopen met het lands belang. Spreker wees voorts op het rapport van de com- missie-Minderhoud. Deze acht minimumprijzen voor de producten nodig. Deze minimumprijzen die- ïen boven ce kostprijs te liggen. Deze marge voor onderneme'sloon kan e.t. wisselend zijn, b.v. met een rekening-courant-systeem over een bepaald aantal jaren. Een bezwaar is dan echter, dat dit tot een zeer wisselende politiek zou leiden, terwijl we in dezen behoefte hebben aan een meer vaste lijn. Het gehele vraagstuk is niet gemakkelijk cn verkeert nog in het stadium van onderhandelingen. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 4570 stuks vee, zijn Je: 1518 runderen, 301 vette kalveren, 724 nuchtere kalveren, 145 zeugen, 226 lopers, 1507 biggen, 108 schapen, 39 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van ƒ700 tot ƒ925; Guiste koeien ƒ500 tot 725; Kalfvaarzen ƒ650 tot ƒ900; Klamvaarzen 550 tot 650; Guiste vaarzen ƒ500 tot 625; Pinken 350 tot 450; Graskalveren 190 tot 300; Fokkalveren 90 tot 140; Drach tige zeugen 260 tot ƒ330; Lopers 75 tot ƒ110; Biggen 40 tot ƒ62; Schapen ƒ70 tot ƒ90; Vette schapen liepen tot ƒ120; Vette lammeren ƒ90 tot 110, alles per stuk. Aanvoer van slachtvee 776 stuks. Prijzen le kw. 2,35 tot 2,45; vette stieren ƒ2,40 tot 2,60; worst- 2,35 tot 2,45; vette stieren ƒ2,40 tot 2,60; worst koeien 2,10 tot 2,35, alles per kg, gesl. gew. Vette kalveren, lichte van ƒ1,90 tot 2,20; Vette kalve en, zware ƒ2,30 tot 3,10, prima boven note ring; Nuchtere slachtkalveren ƒ1,20 tot 1,30; Zware soorten ƒ1,40 tot ƒ1,60; Slachtzeugen ƒ1,76 tot ƒ1,86, per kg lev. gew.; met 4 kg tarra, prima boven notering. Op de veemarkt te Rotterdam werden Maandag in totaal 1734 stuks vee aangevoerd. De aanvoer van vette koeien was iets minder groot en de prij zen liepen naar gelang van kwaliteit van 2,25 tot 2,90 per kg geslacht gewicht. Voor varkens wa ren de prijzen 2,02 tot ƒ2,10 per kg leven :1 ge wicht. Schapen brachten 105 tot 145 op, lam meren 110 tot 130. De binnenlandse graanmarkt was in de afgelo pen week flauw gestemd, met een kleine omzet. Een uitzondering vormde de tarwe, waarvoor flinke belangstelling bestond. Hoewel het aanbod van tarwe vrij rroot was, werd dit kwantum vlot door de fabrieken opgenomen. Ook van de zijde der vitamolenaars was een goede belangstelling voor de betere kwaliteiten, waarvoor een goede premie gemaakt kon worden. Rogge had weinig attentie waardoor dit artikel regelmatig lager gelaten werd, temeer nu de laatste dagen enige aangediende Feoiua'i-ievenngen, cue nog niet door de consump tie waren opgenomen, een groter aanbod in de markt brachten. De zomergerstmarkt was de af gelopen week vrijwel verlaten. Voor dit artikel bestond practisch geen belangstelling, terwijl ook het aanbod zeer gering was. In de productiegebie den is men n.l. moeilijk te bewegen tegen lagere prijzen af te geven. Het aanbod wintergerst was niet g"oot, doch ook de vraag naar dit artikel was gering, zodat steeds lager geoffreerd werd. De flauwe stemming op de binnenlandse graanmarkt kon men het b'ste constateren bij de haver. Hoe wel in dit artikel regelmatig wat omging, was de consumptie-vaag gering, zodat de meeste contrac ten tussen de speculanten verhandeld werden tegen snel wisselende Drijzen. In het midden der week lag -een iets vastere tendenz in de markt, doch deze kon zich onder de druk der aangediende Febr.-leveringen niet handhaven. Dit was het ge- De problemen liggen daarbij zeer verschillend; voor de veehouders, en vooral voor de pluimvee teelt, is het zelfs zeer moeilijk. Ook voor üe tuin bouw is geen algemene richting mogelijk. Als basis-producten voor de landbouw gelden tarwe, suikerbieten, melk, vlees en eieren. Of en in hoeverre het huidige systeem nog moet worden uitgebouwd, is thans nog in studie. Vervolgens behandelde spreker de arbeidsvoor ziening in de landbouw en wel achtereenvolgens de wet op de wachtgeld, en werkloosheidsverzekering, de D. U. W.-lonen en de nieuwe regeling voor Bu reau Oogstvoorziening. Er is een tendenz, dat de landarbeiders streven naar een los dienst-verband. Dit is voor beide par tijen op den duur nadelig. Een behoorlijke vaste kern op onze bedrijven is zeer gewenst en hiernaar dient te wore en gestreefd. De huidige politiek gaat dit echter tegen. Het dient zó te zijn, dat een vaste arbeider beter af is dan een losse. Wanneer dit niet het geval is, dan hapert er iets. Vroeger was de a rbeidsve-deling op de bedrijven zó, dat er meer winterwerk was om een zekere vaste kern een geheel jaar door op het bedrijf te houden (sloten schonen, ontginnen, waterschaps- werken). Ook nu zullen we er naar moeten streven om de arbeiders meer aan onze bed" ij ven te binden. De Wet op de wachtgeld- en werkloosheidsverzeke ring dient zó te worden uitgevoerd, dat deze ook voor de landbouw als „moeilijke bedrijfstak" r.an- vaardbaar is. De termijn van 156 dagen is daarom tekort, daar anders de landbouw onevenredig zwaar wordt belast. Spreker wekte tenslotte nog op om in de hiertoe aangewezen gemeenten mee te werken aan de door het L.E.I. te houden enquête met betrekking tot de avbeidsvoorziening. We hebben in dezen gegevens en argumenten nodig, wat eveneens geldt voor de aantrekkingskracht, welke de D.U.W. door betere voorwaarden op onze landarbeiders blijkt uit te oefenen. (Wordt vervolgd.) val met vrijwel alle binnenlandse granen, zodat ook Zaterdag de gehele markt sloot met een flauwe stemming. In verband met de verlaging van de subsidie op de buitenlandse granen met 7 per 100 kg, was de situatie bij de voergranen zeer onoverzichtelijk. Men bezie de voedergraannotering dan ook met enige reserve. Tarwe. Onveranderd, ƒ24,95 franco fabriek, bekende condiites. Gerst. Weinig kopers in de markt voor prijzen tot 40. Haver. Maalhaver tot ƒ31. Maïs. Rustig, 40 tot 46,50. Groene Erwten. Onveranderd, 40 tot 64. Schokkers. Onveranderd, 45 tot 77. Bruine Bonen. Stil. 40 tot 49. Rozynerwten. Verlaten, 50 tot 58. Capucijners. Verlaten, 50 tot 65. Blauwmaanzaad. Zonder zaken, 90 tot 100. Karwijzaad. Hetzelfde beeld, ƒ68 tot 75. Op de aardappelbeurs te Rotterdam waren de noteringen voor klei-aardapüelen 35 mm opwaarts Maandag voor Bintjes 12,25 tot ƒ12,75; Alpha's 10,50 tot 11; Furore 14 tot 15 cn Bevelanders 15 tot 15.50. Voor Eigenheimers die vrijwel ge ruimd zijn kwam geen notering tot stand. De no teringen voor Zandaardappels 35 mm opwaarts waren voor Noordeling ƒ11; Voran ƒ8,25; Eigen heimers ƒ9,50 tot 9,75; Record 8,75; IJselster ƒ10 en Libertas ƒ10,50; Voer-aardappelen noteer den 5,50 tot 6,75. Alle noteringen luiden per 100 kg. Dc prijzen zijn berekend op de Handels- voorwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Zoals reeds is bekend gemaakt zijn de prijzen voor de gedist-ibueerde voecergranen met ingang van Maandag 4 Februari met 7 per 100 kg ver hoogd. Naar aanleiding van daaromtrent gestelde vragen, wordt van de zijde van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede gedeeld, dat c'e mengvoederfabrikanten het recht hebben reeds met ingang van dezelfde datum de prijzen van de mengvoeders dienovereenkomstig te verhogen. Alpha's ƒ10 tot ƒ10,50; Bintje ƒ11 tot ƒ11,50; Mcerlander ƒ12 tot ƒ13; Furo-e ƒ12 tot ƒ13; Vcer-aardappelen 4,50 tot 5, per 100 kg. De prijzen zijn berekend volgens de Algemene Handelsvoorwaarden, per wagon, schip, auto, franco sorteerinrichting. De ctrcvlasmarkt is flauw gestemd. Speciaal voor o-gerepeld vlas zijn de prijzen nog ve"der gedaald door de lusteloze gang van zaken op de markt voor zaailijnzaad voor export. Goed gerepeld vlas 38 tot 43 cent per ke; dezelfde kwaliteit ongerepeld 25 tot 30 cent per kg; Tweede soort gerepeld 30 tot 38 cent per kg; ongerepeld 20 tot 25 cent per kg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 10