Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw ZITDAG BOEKHOUDBUREAU. UIT DE AFDELINGEN. KRING WEST-BRABANT. LANDBOUWCOÖPERATIE CENTRUM. JONGE LAND- EN TUINBOUWERS TE SPRANG—CAPELLE EN OMSTR. ARBEIDSAANBOD IN DE LANDBOUW. Onderzoek Zuid-Hollandse eilanden en W.-Brabant. VERSLAG OVER HET JAAR 1951 Uitgebracht op de Algemene Vergadering gehouden op Dinsdag 29 Januari 1952 te Breda ZEVENBERGEN: Donderdag 7 Februari, 11—12% uur, Hotel Tholenaar. AFDELING WILLEMSTAD. Ledenvergadering op Dinsdag 5 Februari a.s. om 3 uur nam., in de „Oranje-Sociëteit". Des avonds zullen enkele films worden vertoond, o.a. het Koninklijk bezoek aan Noord-Brabant, de hongerwinter, het geld van de boer, volksdansen en een emigratiefilm (Canada). AFDELING FIJNAART. Ledenvergadering op Donderdag 7 Februari a.s„ des n.m. 3 uur, in Café Van Baren. Des avonds zul len enkele films worden vertoond o.a.: de werking van benzine- en dieselmotor, mechanisatie van het landbouwbedrijf en boeren vechten voor de toe: komst. De Secretaris van de Noord-Brabantse Mij van Landbouw zal een causerie houden over actuele vraagstukken. Op 22 Januari j.l. kwamen de bestuursleden van de afdelingen der N. B. M. L. te Fijnaart in ver gadering bijeen, teneinde te komen tot oprichting van een Kring West-Brabant. Voorlopig nam de heer M. P. van Nieuwenhuijzen het voorzitterschap van deze kring op zich. Besloten werd in de e. v. vergadering het Bestuur te vormen. Op deze eerste kringvergadering werden behandeld het vraagstuk van de arbeidsvoorziening en het Moerdijkkanaal. Laatstgenoemd onderwerp zal door "een deskundige in de e.v. vergadering worden toegelicht. Uit de besprekingen bleek, dat dit kringverband in een behoefte voorziet, zodat besloten werd om eind Februari opnieuw bijeen te komen. De e. v. lezing voor West-Brabant zal door het Landbouw Coöperatie Centrum worden gehouden op Woensdag 6 Februari a.s., in hotel „Tholenaar" te Zevenbergen, aanvang half drie. Spreker: de heer J. H. Vroom, verbonden aan de Raiffeisen- bank over: „Het coöperatieve landbouw-crediet- wezen". Alle belangstellenden worden opgewekt deze ver gadering bij te wonen. Er zal ruimschoots gelegen heid zijn tot gedachtenwisseling. In tegenstelling met een voorgaand bericht, is het niét nodig zich vooraf voor deelname aan deze lezingen op te geven. Op Maandag 4 Februari, des avonds om 7.30 uur, zal in de zaal van de heer Baggerman, Café „Het Bruggetje" te Vrijhoeve, een film vertoond worden van de Shell Nederland N.V., Den Haag, georgani seerd door de Jonge Landbouwers te Sprang Capelle. Deze film zal handelen over onkruidbestrijding in bieten, dus wel een onderwerp dat zeer in de be langstelling staat van de boeren. De diverse resultaten van proefvelden, welke in het afgelopen jaar werden aangelegd, zullen tevens besproken worden. Landbouwers van Sprang Capelle, houdt U op de hoogte van nieuwigheden in de landbouwtechniek. Daarom nodigen wij de leden der Coöp. Aankoopvereniging en belangstel lenden uit tot het bijwonen van deze leerzame avond. Het Bestuur van de Jonge Land- en Tuinbouwers, Sprang—Capelle e.o. Het eerste deel van het onderzoek van het Land bouw Economisch Instituut naar het arbeidsaanbod in de landbouw nu en in de toekomst is thans af gesloten. De gegevens zijn verzameld en zij wor den thans op het L. E. I. verwerkt. Het volgend deel van 't onderzoek zal plaats heb ben in het Zuid-Westelijk zeekleigebied, n.l. de Zuid- Hollandse eilanden, West-Brabant en de provincie Zeeland. Allereerst zullen hier de Zuid-Hollandse eilanden en West-Brabant in beschouwing genomen worden. Het program voor de gemeenten in deze gebieden ziet er als volgt uit: Klaaswaal, 31 Januari t/m 2 Februari 1952. Dinteloord en Prinsenland, 5 Februari t/m 8 Fe bruari 1952. Zuidland, 5 en Februari 1952. Nieuwenhoven, 7 en 8 Februari 1952. Melissant, 4 Februari t/m 6 Februari 1952. Ooltgensplaat, 6 Februari t/m 9 Februari 1952. Fijnaart en Heiningen, 11 Februari t/m 15 Februari 1952. In de week van 11 Februari hoopt het L. E. I. met de provincie Zeeland te beginnen. Het onderzoek in het Zuid-Westelijk zeekleigebied zal hetzelfde karakter dragen als dat in de beide Hollanden en Utrecht doch om technische redenen zal het enigszins anders moeten worden uitgevoerd. De gemeenten immers waar tot nu toe het onder zoek heeft plaats gehad zijn veel kleiner dan de gemeenten welke thans nog moeten volgen. In de afgelopen weken is het L. E. I. gereed gekomen in verschillende gemeenten met een paar duizend in woners en met een 40 of 50 arbeiders. In deze kleine gemeenten kon het onderzoek vrijwel geheel in de avond plaats hebben. In het Zuid-westelijk kleigebied echter evenals in Groningen en Fries land zijn de gemeenten veel groter en heeft men met veel meer arbeiders te maken. Daarom kan in het vervolg het onderzoek niet beperkt blijven tot de avonduren, maar zal het ook overdag moeten plaats hebben. Dit betekent, dat van de werkgevers gevraagd wordt overdag hun arbeiders 1 2 uur in de ge legenheid te stellen het enquêteformulier te gaan bespreken met een vertegenwoordiger van het L. E. I. en in te vullen. Hiertegen zullen weinig bezwaren bestaan om dat het met de werkzaamheden nog niet zover is, dat de arbeiders overdag niet even gemist zouden kunnen worden. Het L. E. I. meent temeer hierop te mogen rekenen, omdat opzet en uitvoering be sproken zijn in de Hoofdafdeling Sociale Zaken van de Stichting voor de Landbouw en omdat de standsorganisaties en landarbeidersbonden zich hier volledig achter hebben gesteld. Het onderzoek in deze gemeenten is van zeer groot belang, want vooral in deze streken speelt het arbeidersvraagstuk een grote rol. De Zuid-Hol landse eilanden en West-Brabant immers liggen zeer dicht bij verschillende grote industrie-gebieden, die veel arbeiders aantrekken. Men denke hier b.v. aan Rotterdam, Dordrecht en Rosendaal. Daarenboven verbouwt men in deze streken zeer arbeidsintensieve gewassen met name suikerbieten, pootaardappelen en consumptie-aardappelen. In deze gebieden zullen zowel werkgevers als ar beiders overtuigd zijn van het grote belang van het onderzoek en het L. E. I. rekent er dan ook op, dat beiden hun medewerking zullen verlenen en dat om de snelheid van het onderzoek te bevorde ren de werkgevers geen bezwaar ertegen zullen maken, dat hun arbeiders hier overdag een paar uur aan moeten besteden. Zoals zo dikwijls voorkomt, heeft ook het jaar 1951 weer bewezen, dat de boer vaak voor onver wachte meevallers en tegenvallers kan komen te staan, voortvloeiend uit het bedrijfsrisico van de boer als ondernemer. Het weer, maar daarnaast ook de prijs, die voor de producten kan worden ge maakt, zijn twee factoren, die hierin een belang rijke rol spelen. De winter en hot voorjaar van 1951 waren buiten gewoon nat, zodat, behalve gedurende een korte droge periode in begin Maart, de inzaai van de voorjaarsgewassen over het algemeen onder on gunstige omstandigheden moest plaats vinden. De geweldige regenval in winter en voorjaar en na jaar van 1950 hadden een zeer ongunstige invloed op de structuur van de grond en de verwachtingen voor de oogst van 1951 waren dan ook over het algemeen niet hoog gespannen. De maanden Mei en Juni gaven echter groeizaam weer en uiteinde lijk is de opbrengst van de gewassen, ondanks de regenrijke oogstmaand Augustus, niet tegengeval len. Het najaar kenmerkte zich door droog weer, wat aan de oogst van suikerbieten en aardappelen en aan een goede najaarsgrondbewerking ten goede kwam. Viel de opbrengst van de granen, en vooral die van wintergranen mee, die van de suikerbieten bleef aanzienlijk beneden die van de voorafgaande jaren, terwijl ook het suikergehalte te wensen over liet. De prijzen van granen, zaden en peulvruchten bleven over het algemeen op het niveau van het vorige jaar. De veehouderij zag zich ook het afgelopen jaar, gezien de beperkte invoer van buitenlands vee voeder, voor de taak gesteld om zoveel mogelijk voeder uit eigen bedrijf te winnen. De grasgroei was over het algemeen bevredigend. Over de melk prijs was dit jaar zeer veel te doen. De loonsverho ging van Maart '51 werd, ondanks aandringen van de georganiseerde landbouw, niet in de melkprijs doorberekend, wat vooral voor onze zandbedrijven oen grote teleurstelling teweeg bracht. De nieuwe melkprijs werd vastgesteld op 20 cent, waarover overeenstemming werd verkregen tussen Regering en Stichting voor de Landbouw. Het jaar 1951 stond voorts in het teken van de bestrijding van de rundertuberculose, daar »^en aanvang werd gemaakt met de uitvoering van het t. b. c.-bestrijdingsplan. De niet-t. b. c.-vrije rundvee beslagen zullen volgens een bepaald schema binnen een bepaalde tijd t.b.c.-vrij dienen te zijn. Gelukkig wordt dit streven in onze provincie goed aangepakt, al is er nog zeer veel te doen, al vorens Noord-Brabant vrij van rundertuberculose zal zijn. De pessimistische verwachtingen voor de tuin bouw zijn gelukkig in 1951 niet ten volle bewaarheid geworden, al blijven vooral de export-mogelijk heden van deze producten zorgen baren. De sanering van de koudegrondteelten en de fondsvorming voor tuinbouwproducten zullen ook in de toekomst de aandacht van de organisaties vragen. Een voor de landbouw uiterst belangrijk vraag stuk vormt de toekomstige publiekrechtelijke be drijfsorganisatie voor de landbouw. De aanvaarding van de Wet op de P. B. O. door de volksvertegen woordiging wettigde de verwachting, dat de P. B. O. voor de landbouw mogelijk reeds per 1 Januari 1952 zou kunnen tot stand komen. De Sociaal Economische Raad heeft dit vraag stuk echter nog steeds in studie en het laat zich aanzien, dat hiermee nog enige tijd gemoeid zal zijn. Nu vast staat, dat het toekomstige landbouw schap zal worden opgebouwd op de organisaties, is het meer dan ooit nodig deze vrije organisatie zo veel mogelijk te versterken door opvoering van het ledental, door belangstelling en door mede leven. Ook in de toekomst zal de standsorganisatie een zeer belangrijke taak moeten vervullen bij het behartigen van de belangen van haar leden. Het jaar 1951 was voor de Noord-Brabantsche Mij van Landbouw als organisatie een zeer belang rijk jaar. Immers op 30 Mei 1951 werd onder zeer grote belangstelling te Breda het jubileum van onze organisatie gevierd. Ook Min. Mansholt gaf op die dag van zijn belangstelling blijk, waarbij ons o.a. trof hoe Z.Ex. wees op het grote belang van levenskrachtige en sterke standsorganisaties als zijnde ook voor de toekomst onmisbaar voor het voeren van een goed landbouwbeleid. We hebben meegeleefd met de uitreiking van de zo zeer verdiende onderscheiding, die onze oud voorzitter de heer P. M. Sneep te beurt viel, toen hij op die dag tot officier in de Orde van Oranje- Nassau werd bevorderd. We hebben met belang stelling geluisterd naar de jubileumrede van ónze voorzitter, de heer De Waard, en naar de vele:spre kers, die op hem volgden. Maar bovenal zijn we op die dag toch getroffen door de opvoering van de revue „En de boer ploegt voort", die zo zeer in de smaak viel, dat deze dag voor velen een onver getelijke dag zal blijven. Bovendien bleek daarbij, dat onze jongeren, die zoveel tot het slagen van deze revue hebben bijge dragen, ook op cultureel terrein iets kunnen pres teren, wat beloften inhoudt voor de toekomst. Dank zij de medewerking van de Z. L. M. kon van het landbouwblad een goed verzorgd speciaal jubileumnummer worden uitgegeven. Ter gelegen heid van dit jubileum kon ook worden uitgegeven een gedenkboek, waarin door de heer P. J. Van Loon te Wouw op verdienstelijke wijze de geschie denis van honderd jaren Mij. van Landbouw in Noord-Brabant is beschreven. Daarnaast werd op veler verzoek ook van de revue een fotoboek samengesteld en uitgegeven. Beide boekwerken wensen wij in de handen van al onze leden. De prijs werd zodanig gesteld, dat deze voor niemand een onoverkomelijk bezwaar behoeft te zijn. Ook hier geldt het oude devies van onze Maat schappij, dat sinds vorig jaar weer als embleem op het briefhoofd van onze organisatie prijkt: Tua res agitur het betreft Uw zaak. Wilt U van het leven en streven van Uw eigen zaak op de hoogte zijn, leest dan dit gedenkboek. Een volgend belangrijk feit voor onze organisa tie uit het afgelopen jaar is het eigen landbouw- huis te Zevenbergen, dat in November jl. kon wor den betrokken. Nadat dit pand in December 1950 door de N. B. M. L. werd gekocht, heeft het heel wat moeite en hoofdbrekens gekost het vrij te krij gen om het als landbouwhm's te kunnen betrekken. Maar ook deze moeilijkheden konden worden over wonnen en opgelost, wat aan een efficiënte wer king van het kantoor ten goede komt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 7