TUINBOUW Uit en voor de polder Noordoostpolder UIT OÊ PROVINCIE N 'fan boerderij en organisatie WALCHEREN. Wanneer men het humusgehalte van het bouw land op Walcheren vergelijkt met het humusge halte van het bouwland op Noord-Baveland dan valt het direct op, dat dit in Walcheren belangrijk gunstiger is. Het verschil wordt in hoofdzaak veroorzaakt door hét feit, dat men op Walcheren het gemengde bedrijf aantreft, waar elk jaar een behoorlijke hoe veelheid stalmest vrij komt. Daarnaast is cr nog de gmenbemesting, doch op Noord-Beveland is de groenbemesting en de teelt van lucerne de enige bron voor de voorziening van organische stof. Het ■goéde humusgehalte is dus te danken aan de stal mest, die om de 3 tot 5 jaar op het land komt. Stalmest is buitengewoon gunstig voor de struc tuur en de bodemvruchtbaarheid. In vele gevallen echter wordt er maar erg slordig met dit waarde volle product omgesprongen. De mestvaalt heeft vaak veel weg van een grote modderpoel waar de mest nog wat ligt te rotten. Het water kan meestal niet afvloeien wat een groot bezwaar is. Een ander euvel is dat de oppervlakte vaak 4 5 maal te groot is, waardoor er maar een dunne laag mest komt. Bij een doelmatige stalmestbewa- ring wordt de mest ongeveer tot 1,50 m hoogte gelijkmatig opgestapeld; men zorgt, dat het over tollig regenwater voldoende kan afvloeien en de mest van tijd tot tijd goed vast aangetrapt. De mestvaalt krijgt maar al te vaak een stief moederlijke behandeling, tot grote schade van het gehele bedrijf. Collega's, de wintermaanden geven ons volop de tijd om er voor te zorgen, dat we straks de be schikking krijgen over prima stalmest; laten we die kans dan ook volledig benutten. ADVIESBUREAU VOOR OORLOGSSCHADE. Het Adviesbureau voor Oorlogsschade van de Stichting voor de Landbouw maakt hiermede be kend, dat de eerstvolgende zittingen in de provincie Zeeland als volgt zijn vastgesteld: Op Woensdag 6 Februari 1952 van 13.30 tot 17.— uur te Oostburg, in Café „De Vuijst" (Markt). Op Donderdag 7 Februari 1952 van 13.30 tot 17. uur te Middelburg, Dam 43 en van 10.tot 16. uur te Zierikzee, in het „Huis van Nassau". Degenen, die van de diensten van het Advies bureau gebruik wensen te maken, worden nog maals dringend verzocht om alle in hun bezit zijn de bescheiden, die op de te bespreken onderwerpen betrekking hebben, naar de zitting mede te bren gen. OPENING NIEUWE VLEUGEL BEDRIJFS- LABORATORIUM VOOR GRONDONDERZOEK. Vrijdag 15 Februari zal de nieuwe vleugel van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewas- onderzoek, Mariëndaal te Oosterbeek officieel wor den geopend. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft zich bereid verklaard de openingsplechtigheid te verrichten en een inlei ding te houden over de betekenis van het grond en gewas onderzoek voor de Nederlandse landbouw. Verleden week hebben wê het gehad, hoewel zeer terloops, over de snoei van vruchtbomen. Over dit onderwerp zou men weken achtereen een ge heel artikel kunnen wijden. We moeten echter onszelf beperken, daar er anders geen gelegenheid komt om alle werkzaamheden te laten passeren. Waarschijnlijk komen we op dergelijke onderwer pen nog wel eens terug en kunnen er dan wat die per op ingaan. Deze week zullen we onze aandacht besteden aan de bloementuin. Vele lezers zullen wellicht nu het artikel verder maar laten rusten en laten voor wat het is en zeggen: „dat is niets voor mij". Ik weet, dat er ook anderen zijn, die er wèl be langstelling in hebben. Voor hen is dit artikel in de eerste plaats. Ik hoop echter, dat ook de eerst- genoemden, de hand over hun hart zullen strijken en even een oog zullen wagen aan deze enkele regels. Wellicht komen er enkele bloemenlief hebbers bij. Onze boerenhofsteden, hetzij klein of groot, zijn over het algemeen zeer arm aan bloe men. In deze artikelen is daar al eens meer op ge wezen. Met weinig kosten en een beetje goede wil, is er al veel te bereiken. Denk nu niet, dat de uitgaven voor de bloementuin, of een klein bloe- menhoekje, weggegooid geld is. Neen, het levert zijn rente dubbel op. Men kan er echt van genie ten en zich te goed doen aan de onderscheidene mooie vormen en kleuren, welke sommige soorten bloemen ons bieden. Voor we dus verder gaan, spreken we af, dat we een klein hoekje of een rabat langs een pad of iets dergelijks vrijhouden voor wat eenvoudig te telen planten of bloemen. Willen we een mooi hoekje maken, dan is het nu nog tijd om enkele bloeiheesters te planten. Wacht er echter niet te lang meer mee. We onderscheiden tweeërlei bloemheesters: le die, welke bloeien op twijgen, die het vorig jaar gevormd zijn. Zij bloeien dus op tweejarig hout; 2e die, welke bloeien op twijgen, die in dezelfde zomer worden gevormd. Het is te begrijpen, dat deze twee soorten hees ters niet kunnen volstaan met één en dezelfde snoei. De wintersnoei van de eerstgenoemde kan nu of in Februari bij vorstvrij weer plaats vinden. Men verwijdert dan -de overtollige takken, alsmede het dode hout. Lange waterloten knipt of snijdt men tot op gedeelte in. Dit om ze te doen ver takken. De zomersnoei, waar we later nog eens op terug komen, geschiedt nè de bloei. Hieronder volgen enkele van deze heesters. Het is een kleine greep uit de grote verscheidenheid, die er van bestaat. In de eerste plaats dan de Forsythia, ook wel Goudklokje genoemd. Vóór het blad verschijnt, komen in het vroege voorjaar de mooie gele bloemen te voorschijn. Wanneer we begin December enkele takken afsnij den, kan <men in de dagen rondom Kerstdag en Nieuwjaar genieten van de prachtige bloemen. Men kan ze op iedere grond planten. De onder scheidene variëteiten kunnen dienen als gewone struikheester, tegen muren of in een hoekje, ver enigd als groep. De Forsythia spectabilis is, volgens mijn me ning, wel de mooiste. Ze pronkt met zeer grote goudgele bloemen. Om langs muren of schuttingen te leh'en is de Forsythia suspensa wel het meest geschikt. Als tweede wil ik noemen de Amelanchier of Krentenboom. Dit is wel een bijzondere heester. Ze geeft n.l. eetbare bessen. Ze geeft in het voorjaar etn bloe menpracht, die er zijn mag. Ongeveer AprilMei is deze heester bedekt met een overvloed van witte trossen bloemen. Ook door hun prachtige herfst tinten is dit een zeer geliefde heester. Ze groeit het best op een niet te natte, liefst kalkhoudende zandgrond en kan best tegen een plaats met niet te veel zon. Als derde komt zeer zeker in aanmerking de Ribes, door velen ook wel gewoon Bes genoemd. Voor het planten van deze heester is het al vrij laat geworden, hoewel het nog kan. Ze behoort n.l. tót de vroegst-bloeiende houtgewassen. Er be staan vele variëteiten van. Men kan ze kiezen met bloemen donkerrood, lichtrood, bleekrose. De variëteit Ribes splendens is zeer rijkbloeiend don kerrood. Een wat later bloeiende heester, en ook bijzon der mooi, is de Deutria. Deze bloeit ongeveer Juni. Het is een zeer gemakkelijk te kweken heester, welke zeer rijk bloeit. Er bestaan zeer veel va riëteiten $an. Ze houden van een zonnige stand plaats en eisen weinig onderhoud. Na de bloei moet men de oude en dode takken tot op de grond Op 11 Januari vergaderde de Noordoostpolder- commissie der Stichting voor de Landbouw met de directie van de Wieringermeer (Noordoostpol- derwe^ken). Onder meer werd gesproken over de jongste uit gifte van bedrijven waarbij 129 nieuwe pachters in de polder kwamen. Hieronder zijn 53 pioniers, 2 „bijna-pioniers", 40 personen die korter of langer in de polder gewerkt hebben zonder pionier of bijna-piorier te zijn en 34 boegen van het oude land. Over het feit, dat bij deze uitgifte zozeer rekening is ge houden met de belangen van hen, die aan de op bouw van de polder hebben medegewerkt, bestaat in de polder alsook bij de N.O.P.-commissie grote waardering. De voorzitter der commissie zegde de directie dank voor haar beleid in deze. Er resteert thans nog een klein aantal pioniers, die in aa.nmerking komen voor een bedrijf. De directie deed enige mededelingen over de uit gifte van fruitteeltbcdrijven, waarover dezer da gen het prospectus met bijzon-'erheden en voor waarden is verschenen. Het ligt in de bedoeling in November 1952 en November 1953 telkens 24 bedrijven, variërend van 624 ha, uit te geven. De uitgifte zal reschielen in erfpacht tot een totaal van 480 ha. De canon is op ongeveer 190 per ha vastgesteld. De erfpachter zal woning en schuur moeten bouwen. Aan kapitaal zal hij moeren be schikken over 5000,voor het bedrijf, 5000, voor iedere ha en f 20,000,voor de gebouwen, zodat voor een bedrijf van 6 ha een .bedrag van 55.000,benodigd is. De helft van dit geld zal door de adspirant-erfpachter zelf, zijn vader of schoonvader verschaft moeten worden en de helft door de overige familieleden, kennissen of instel lingen. Voorts we-d een bespreking gewijd aan de even- tuële instelling van een commissie van vertrou wensmannen. Zulks naar aanleiding van de uit lating van de Minister van Waterstaat bij de be handeling van de begroting Zuiderzeefonds 1952 in cle Tweede Kamer, waarbij deze zich bereid verklaard heeft te bevorderen, dat een kleine com missie van vertrouwensmannen, vertegenwoordi- gende de drie landbouw- en de drie landarbeiders- organisaties, gemotiveerd mededeling wordt ge daan van de plannen, welke t.a.v. de uitgifte van boerderijen en de daaraan verbonden plaatsing wegnemen, de jonge twijgen komen in voldoende aantal uit de grond te voorschijn. In dezelfde tijd bloeit ook de Diervilla of Wei gelia. Deze is zeer rijkbloeiend en verkrijgbaar in mooie tinten. Zeer geschikt om als groep of in de voorste rijen van een groep te worden geplant. Ze houdt ook van een zonnige standplaats en heeft gaarne een goed humushoudende grond. Niet te vergeten de Syringa of Sering. Deze ken nen we allemaal. Een heester, die het bijna overal goed doet, doch de voorkeur geeft aan vruchtbare grond. Wanneer men Seringen plant, doet men het best om ze in een groepje te planten van één kleur bloem, dus nooit diverse kieuwen-bloemen door elkaar; dit vermindert het effect. Men kan kiezen uit variëteiten met enkele en dubbele bloemen in de kleuren wit, lila, paars en purperrood. Ze zijn prachtig. Nog tientallen zijn te noemen, doch de beschik bare ruimte is bijna overschreden. Volgende week verder. R. A. ADGEVER. en de middelen voor de che mische bestrijding ziin verkriigbaar bij: Fa. P. J. DE PUNDER, Kwadendamme, telf. K. 1194—235. van landarbeiders zijn gevormd, zodat genoemde vertrouwensmannen in kennis worden gesteld van de overwegingen, welke tot het opstellen van deze plannen hebben geleid en hun gevoelen daarover kenbaar kunnen maken. Het Hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw zal zich hierover eerst nog nader be raden. CHAMPIGNONS. De laatste tijd kwam de champignon in Zeeland in het middelpunt van de belangstelling te staan. De stichting van de eerste kwekerij, zij het dan van kleine omvang, is niet onopgemerkt gebleven. Door de mogelijkheid om champignons in verse toestand plaatselijk te kunnen betrekken, kwam dit product via de Zeeuwse groentezaken op de tafel van menig gezin. Dit heeft tot gevolg, dat velen zich thans afvra gen of de teelt van champignons misschien een be staansmogelijkheid of wel een aardige bijverdienste kan verschaffen. Velen hebben een zeer simpele voorstelling van deze teelt. De champignons schieten wel „als pad destoelen uit de grond", doch alleen dan in een vol doende hoeveelheid en van behoorlijke kwaliteit, indien men voor een goede teeltruimte heeft ge zorgd. Kippenhokken, onder bedsteden, koude kelders, lage kolenhokken of tochtige schuren zijn totaal ongeschikt. Om champignons te kunnen telen moet men in de teeltruimte de temperatuur en de vochtigheidsgraad evenals de ontluchting kunnen beheersen. Na de oogst moet het product zo snel mogelijk worden afgeleverd aan de consument. Ongetwijfeld is er in Zeeland wel een afzetgebied te vinden voor een 'klein kwantum, doch indien er een productie komt van enige betekenis moeten de champignons op een veiling buiten Zeeland worden aangevoerd of aan een conservenfabriek verkocht. Teneinde adspirant-telers nader op de hoogte te brengen met de teelt van champignons, zal de Rijks Tuinbouw Voorlichtingsdienst op die plaat sen waar voldoende belangstelling bestaat een korte cursus geven. Zij, die hiervoor belangstelling heb ben dienen zich vóór 5 Februari te wenden tot de Rijkstuinbouwconsulent te Goes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 4