Wij lazen voor U LONEN EN SOCIALE VOORZIENINGEN ZX.M.-agenda ZITDAGEN JOL BQEKHOUDBUREAÜ f ZITDAGEN SECRETARIAAT Z.L.M. Volgens een mededeling voorkomende in „De Landbode" van 26 Januari j.l. staat Nederland aan de spits wat het kunstmestverbruik betreft. Tegenover een stikstofproductie van 189.000 ton in het afgelopen seizoen stond een ver bruik van -163.000 ton, terwijl van kali en fosfor- zuur resp. 155.000 ton en 130.000 ton werden ver bruikt. In vergelijking met enige andere West-Europese landen krijgen we het volgende beeld over het ver bruik per ha (in kg zuivere N, P2O5 en K20) in het afgelopen seizoen: België Frankrijk W. Duitsland Engeland Italië Denemarken Nederland De conclusie van de redactie van de Landbode is dan aldus: „Men ziet hieruit dat Nederland, hoewel ook de andere landen steeds meer kunstmeststof fen gaan gebruiken, wat een intensieve „bemesting betreft nog altijd verre aan de top staat". Een conclusie waar we nog gaarne enkele kant tekeningen bij willen maken, omdat ons onbetwist kampioenschap in dezen ook weer niet geheel zon der schaduwzijde is. Een intensieve bemesting is immers alleen dan rendabel wanneer de meerdere, bij de bemesting gemaakte kosten ook vergoed worden door een hogere opbrengst en tevens nog een zekere winst opleveren voor de ondernemer. Wanneer we nu onze opbrengsten gaan verge lijken met b.v. die van Denemarken, krijgen we wel een geheel andere verhouding dan bij de bovenge noemde omtrent het kunstmestverbruik. N P K 46,4 52,2 66,7 9,7 16,6 13,9 26,1 29,0 47,2 16,9 36,4 17,1 8,0 14,1 1,2 22,5 25,8 29,0 68,3 53,8 66,3 1950 Tarwe Gerst Haver Aardappelen (cons.) Suikerbieten Opbrengsten in kg per ha Denemarken Nederland 3500 3270 2920 17800 37000 3300 3320 2660 23200 38000 Bij het geven van een dergelijke vergelijking be geven we ons op glad ijs omdat we hier een zeer globaal gemiddelde geven van vele bedrijven op andere grond en onder andere omstandigheden. Nederland met 47 bouwland is immers niet zon der meer te vergelijken met Denemarken waar het areaal bouwland met inbegrip van de veel toege paste kunstweide de 85 haalt. Toch tonen ons deze cijfers wel aan dat het ren dement van de gebruikte meststoffen veel lager ligt. We denken hierbij aan de hoeveelheid stik stof die aan de bieten wordt gegeven en die vaak dichter bij de 200 kg zuivere N ligt dan bij de 100— 120 kg. Terwijl toch de proeven duidelijk hebben uitge wezen dat met deze grote hoeveelheden alleen de bladproductie opgevoerd wordt en de wortel- en suikerproductie zelfs op den duur afneemt. We denken hierbij tevens aan het grondmonster- onderzoek dat speciaal regelend kan optreden t. a. v. het verbruik van kalium en fosforzuur en dat in Zeeland reeds aanzienlijke verschuivingen in dit verbruik teweeg heeft gebracht. We vragen ons tenslotte af of niet ook een slech te structuur het rendement van de gegeven bemes- sting sterk kan verlagen, en zodoende op den duur tot oneconomische hoeveelheden kan leiden. In het blad „Landbouwdocumentatie" van 12 Mei 1951 staan nog de volgende interessante gegevens omtrent de Deense productie. „Terwijl sinds 1939 de Deense productie van dier lijke producten met steeg kon de hoeveelheid krachtvoer die geïmporteerd moest worden ver minderd worden. Dit wordt geweten aan de uit breiding van de teelt van hooggehaltige voeder suikerbieten en suikerbieten waarvan het areaal zich uitbreidde van 43.900 ha tot 135.900 ha. Deze worden tot Juli aan het vee gegeven." Onze Minister van Landbouw zou ongetwijfeld minder krachtig op de verhoging van de veevoeder productie behoeven aan te dringen, indien het Ne derlandse bouwplan ook een dergelijk beeld zou vertonen. We hebben echter in de afgelopen jaren gezien dat zijn veevoederpolitiek, speciaal op de lichtere gronden, een mislukking is geworden. Een mislukking die hem tot dwangmaatregelen over heeft doen hellen, getuige de plannen voor de kuikentoewijzingen en de geruchten over de toe wijzing van varkensvoer. Dat echter deze beperking van de krachtvoer- import niet alleen in een areaalwijziging behoeft te worden gezocht tonen ons o.a. de cijfers gepu bliceerd door de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst te Sneek in „De Plattelandspost" van 3 Jan. j.l., waar de verspilling van veevoeder door ondoelmatige voeding aan de hand van voor beelden wordt aangetoond. Genoemd consulentschap nam het initiatief om na te gaan in hoeverre van een ondoelmatige en overvloedige voeding sprake kon zijn. Om het be drijf economisch te voeren moet men immers een zo hoog mogelijke productie nastreven met zo wei nig mogelijk voer. Alles wat wordt gegeven boven hetgeen nodig is voor productie en onderhoud, kan immers als verspilling worden aangemerkt. In het onderzoek werden ruim 400 koeien betrok ken die in de categorieën droogstaande koeien, oud- melkse koeien, koeien met minder dan 20 kg melk per dag en koeien met meer dan 20 kg melk per dag werden ingedeeld. Vooral de oudmelkse en droogstaande koeien kregen veel meer dan nodig was, en wel 86 der oud-melkse koeien en 80 der droogstaande koeien. Hierbij werd nog gesproken van een goede voe ding indien het verstrekte rantsoen 5 boven of onder de norm lag. De droogstaande koeien kregen per dag gemid- meld te veel 1 kg zetmeelwaarde en kg eiwit. Indien deze droogstand 40 dagen duurt, komt dit, berekend op een eiwitprijs van 1,50 per kg en 0,35 per kg zetmeelwaarde op een totaal van 30. Bij de oudmelkse koeien komt men zo op een nog hoger bedrag n.m. op 116 over een periode van 100 dagen. Vermenigvuldiging van deze bedragen met het aantal dieren dat men op stal heeft voert zo tot niet te verwaarlozen bedragen. En het be rekenen van de voederrantsoenen, al dan niet in samenwerking met een assistent, zou hier in vele gevallen een aanzienlijke besparing, zowel voor de betrokkene als voor onze krachtvoerimport, kun nen betekenen. Want bezuiniging op kunstmest en krachtvoer is mogelijk als we niet alleen de advie zen van deskundigen op deze terreinen inwinnen, doch ze ook opvolgen. Hetgeen nog niet altijd het geval is. B. UT w VAISCK l OOSTBURG: Woensdag 6 Februari, in Café „De Windt". ZIERIKEEIedere Donderdag, in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Iedere Donderdag, in Café „De Landbouw". Het ligt in ons voornemen de zitdag van 7 Februari met twee personen te houden. ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 7 Februari, in Hotel „Hof van Holland". KORTGENE: Donderdag 7 Februari, in Hotel „De Korenbeurs". ST. PHILIPSLANDZaterdag 9 Februari, in Hotel „De Druiventros". THOLEN: Zaterdag 2 Februari van 10%12% uur in Hotel „Hof van Holland". AXEL: Zaterdag 7 Februari van 2%4% uur, in Hotel „De Lozanne". ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 7 Februari van 10%12% uur, in Hotel „Hof van Holland". ZIERIKZEE: Donderdag 7 Februari van 1112% uur in Hotel „Huis van Nassau". Komt hier met uw vragen op pacht-, juridisch-, economisch-, sociaal- en technisch gebied. Ter voorkoming van misverstand. Wanneer men de Tuinbouwgids 1952 openslaat treft men op blz. 156 een loonberekening aan. Het is niet onmogelijk, dat deze berekening aan leiding kan geven tot misverstand, omdat hierbij geen rekening gehouden is met het feit, dat van het contractloon ook ƒ1,25 (halve pensioenpremie arbeider) afgetrokken moet worden. Voor de goede orde laten wij hieronder de loon berekening volgen voor bedoelde vaste-, gehuwde arbeider met 2 kinderen, werkzaam in een fruit- teeltbedrijf in Zeeland: Contractloon (1 Dec. t/m 29 Febr.) af 1 Ziektewet 0,42 af halve Pensioenpremie ƒ1,25 Bedrag, waarover ver. heffing te betalen bij: Kinderbijslag 6 x (46 51 ct.) Bedrag, waarover loonbel. te betalen af: geen loonbelasting af: 1.9 Ziekenfondspremie ƒ0,80 af: Kinderbijslag (zie boven) 5,82 42,20 1,67 40,53 5,82 46,35 6,62 Uit te betalen loon 39,73 Indien men nu bovenstaande volgorde van bere kening maar toepast, is er geen kans op misver stand. Verder willen wij er opwijzen, dat de Ziekenfondspremieën met ingang van 1 Januari 1952 verhoogt! is, n.l. van 3.6 tot 3.8 Dit betekent, dat de werkgever nu op het loon 1.9 Ziekenfondspremie moet in houden. Arbeidsovereenkomsten. Het blijkt tenslotte geen overbodige luxe er op te wijzen, dat volgens de C.A.O. de arbeidsovereen komsten met vaste- en los-vaste arbeiders schrifte lijk moeten worden vastgelegd. Voor losse arbeiders bestaat deze verplichting niet, doch het is evengoed mogelijk ook het los dienstverband schriftelijk vast te leggen. De hiervoor benodigde contracten zijn steeds op het Secretariaat der Z. L. M., Landbouwhuis, Goes, verkrijgbaar. Óp deze contracten behoeft slechts het dienstverband ingevuld en van een handteke ning van werkgever en werknemer voorzien te worden. DE L. Omwisseling premiekaarten 1951/1952 van het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw. Aangezien zeer binnenkort door de Sociale Ver zekeringscommissie een aanvang zal worden ge maakt met de zittingen ter omwisseling van de pre miekaarten 1951/1952, waarvoor de arbeiders een schriftelijke oproep ontvangen, worden de werk gevers, die zulks tot nog toe nalieten, met klem verzocht de zegelbladen over het 4e kwartaal 1951 met spoed gereed te maken en de strookjes aan de arbeiders ter hand te stellen. De arbeiders wordt in hun eigen belang aange raden erop toe te zien, dat alle strookjes over 1951 in hun bezit komen en voorts deze op de premie- kaart te plakken. Een volledige verificatie op het Hoofdkantoor van de door de werkgevers betaalde premie aan de hand van de premiekaart is anders niet mogelijk. Voorts worden de arbeiders er nog op gewezen, dat op de zittingen ter omwisseling van de premie- kaarten, voorzover mogelijk, tevens de mededelin gen van premietegoedschrijving over het tijdvak 1 Mei 1947 t/m 31 December 1949 zullen worden uit gereikt. Men verzuime dus vooral niet op de zitting, waar- voor men wordt opgeroepen, te verschijnen. Maandag 4 Februari: 7.30 uur: Afdeling Zoutelande. Café „De Rode Leeuw". Propaganda-avond met vertoning van enige films. 2 uur: Afdeling Nieuw, en St. Joosland, Café „De Rode Leeuw". Dinsdag 5 Februari: 5 uur: Afdeling Biervliet. Lezing door Mr. J. F. G. Schlingemann met filmvertoning. 2.30 uur: Afdeling Schoondijke. Mr. J. F. G. Schlingemann. Lezing plus film. Woensdag 6 Februari: 7.30 uur: Afdeling Biggekerke, Café Simpe laar. Lezing door Ir. J. Bos. 7 uur: Afdeling Brouwershaven. Lezing door Ir A. Franke en Mr J, F. G. Schlingemann. Film. 2.30 uur: Afdeling Borssele. Lezing door Mr. J, F. G. Schlingemann. Café Slikker. Donderdag 7 Februari: 7 uur: Afdeling Kats, in Café Blok. Lezin gen en filmvertoning.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 2