Noord Brabanische Maatschappij van Landbouw Bezoekt de Algemene Vergadering der Noord-Brabantsche Mij van Landbouw op Dinsdag 29 Januari a.s. te Breda. UIT DE AFDELINGEN AANVANG HALF TWEE N. M. ZITDAG BOEKHOUDBUREAU. AFDELING LAGE-ZWALUWE. AFDELING SPRANG—CAPELLE. AFDELING WOUDRICHEM. AFDELING ZEVENBERGEN. ALGEMENE VERGADERING. VOORLICHTINGSDAGEN LANDB. COÖPERATIE CENTRUM. LANDBOUWGIDS 1952. SPANNING ROND HET VEEVOEDER. DINTELOORD: Woensdag 30 Januari, 11%—1 uur, Hotel Korf. Filmavond van de afdeling Lage-Zwaluwe op Maandag 28 Januari a.s., des avonds 7 uur, in Café „Centraal" aldaar. Vertoond zullen o.a. worden films over het herstel van Walcheren, de winning van aardolie, de benzinemotor, herstel van de Moer- dijkbruggen, de Biesbosch en een Canadafilm. Door de Secretaris der N.B.M.L. zal een causerie worden gehouden. Ledenvergadering van de afdeling Sprang Capelle op Donderdag 31 Januari a.s., des avonds 7 uur, in Café Baggerman, aldaar. Agenda. 1. Opening. 2. Notulen. 3. Bestuursverkiezing (aftredend zijn de heren B. H. Maijers en J. Oerlemans). 4. Verkiezing van een lid voor de Commissie van Toezicht (aftredend de heer A. van Baardwijk). 5. Sprc ker de Weled. Gestr. heer Ir. C. S. Knott- nerus, voorzitter van het Landbouwboekhoud- bureau over: „Waarom Landbouwboekhou ding." 6. Films. Vertoond zullen o.a. worden films over de Marshall-hulp, de bestrijding van de aard appelmoeheid,, de pootgoedteelt, melkhygiëne en de Winning van hooi en kuilvoeder. 7. Rondvraag. 8. Sluiting. N.B. Niemand verzuime deze leerzame avond bij te wonen. Namens het Bestuur, J. DEN HOLLANDER, Administrateur. Op 16 Januari j.l. hield de afd. Woudrichem van de Noord-Brabantse Mij van Landbouw in gebouw „O. V. O." te Oudendijk een filmavond die zeer druk bezocht werd. De heer C. M. Schaap opende als voorzitter deze avond met een woord van wel kom tot alle aanwezigen. In het bijzonder heette hij welkom de Burge meester dezer gemeente, de heer A. B. Snoek, lid van het Dag. Bestuur der N.BM.L., de heer H. van Arkel, sscretaris van de afd. Sleeuwijk en de heer Korteweg, secretaris der N.B.M.L., die zo wel willend was om deze avond het programma te verzorgen. Daarna als eerste film. „Eerste Koninginnedag -1949", een film die nog niets van zijn fleur ver loren heeft. Verder een gevarieerd programma, teveel on: op te noemen. De heer Korteweg zeide dan ook in zijn cause rie, dat deze avond nu eens meer bedoeld was als ontspanningsavond. Niettemin had de samensteller van dit program ma ook voldoende aandacht geschonken aan de ontwikkeling van zijn bedrijfsgenoten, zodat het nuttige hier met het aangename werd verenigd. Ook de voorzitter wees hier nog op in zijn slot woord en riep de heer Korteweg nog gaarne een tot weerziens toe. DE LORM, Secretaris. De afdeling Zevenbergen van de N.B.M.L. hield op 17 Januari j.l. een ledenvergadering in Café Tholenaar, aldaar. Als spreker trad op Ir. L. J .P. Kupers, Rijks- landbouwconsulent voor Westelijk Noord-Brabant, die het bouwplan voor 1952 behandelde. Spreker behandelde achtereenvolgens de vier punten waar mee bij de opstelling van het bouwplan vooral rekening moet worden gehouden n.l. de vrucht opvolging, de rentabiliteit, de arbeidsbezetting en de veevoeding op eigen bedrijf. Een voldoende ruime vruchtopvolging is aller eerst zeer belangrijk, daar anders allerlei ziekten en plagen kunnen optreden. Men vertrouwe daarbij niet teveel alleen op kunstmestzak en loon- sproeier. Men stare zich bij de keuze van de ge wassen niet teveel blind uitsluitend op de renta biliteit Het bedrijf is een economisch geheel. Men moet daarom niet teveel öp een kaart zetten en niet gaan gokken. Normaal bestaat het bouwplan in West-Brabant uit 1/3 granen, 1/3 hakvruchten en 1/3 andere ge wassen. Van deze richtlijn dient niet teveel te worden De algemene vergadering van de Noord- Brabantse Maatschappij van Landbouw zal worden gehouden op: DINSDAG 29 JANUARI a.s., aanvang half twee n.m., in de zaal van Café- Restaurant „De Graanbeurs", Reigerstraat te Breda. Agenda. 1. Opening en openingsrede door de Voorzitter. 2. Notulen van de algemene vergadering van 28 Juni te Hilvarenbeek (i.v.m. de jubileumvie ring werd in 1950 geen algemene vergadering gehouden). 3. Mededelingen en in gekomen stukken. 4. Verslag over het jaar 1951. 5. Rede door de Weled. Gestr. heer Ir. C. S. Knottne-us, voorzitter van het Kon. Ned. Land bouw Comité, over: „Actuele Landbouwvraag stukken". 6. Gedachtenwisseling. 7. Rondvraag. 8. Sluiting. Alle leden en belangstellenden worden bij dezen tot bijwoning van deze vergadering uitgenodigd, waar verschillende actuele vraagstukken aan de orde zullen worden gesteld. afgeweken, daar een eenzijdig opgesteld bouwplan allerlei risico's met zich meebrengt. Uit een oogpunt van een doelmatige arbeids bezetting moet voorkomen worden, dat in het drukke seizoen zich al te veel arbeidstoppen voor doen. In verband hiermee is het gewenst, dat op ieder bednjf een vaste kern aanwezig is, die het gehele jaar dan werk vindt op het bedrijf. Dit is in het belang van boer en arbeider. Men bedenke daarbij, dat niet alleen dé boer, maar ook de land arbeider zijn bestaan moet kunnen vinden op het landbouwbedrijf. Werkt men geheel of groten deels met losse arbeiders, dan is er geen band met het bedrijf en is vaak onverantwoorde loonopdrij- ving hét gevolg. Betreurd moet worden, dat onze bonafide landarbeidersstand te weinig door jonge krachten wordt aangevuld. De D.U.W. blijkt ook in West-Brabant op onze landarbeiders een grote aantrekkingskracht uit te oefenen. Voorts is ook de vakkennis van onze landarbei ders bij de verder gaande mechanisatie een be- langrijk punt. Aan de opvoering van deze vak kennis dient meer aandacht te worden besteed. De rede van Ir. Kupers werd met grote aan dacht gevolgd en gaf aanleiding tot het stellen van verschillende vragen. Hierna wedden ver schillende films vertoond, waarna deze bijeenkomst door de heer A. de Lint, als voorzitter met een woord van dank werd gesloten. Het Landbouw Coöperatie Centrum voor Zuid- Westelijk Nederland zal deze winter in haar werk gebied een aantal voorlichtingsdagen organiseren, waar een aantal van de belangrijkste vormen van Landbouwcoöperatie door deskundige sprekers zullen worden behandeld. Het Landbouwcoöperatie Centrum, waaraan practisch alle vormen van land- en tuinbouw- coöperatie in Z. W. Nederland medewerken, stelt zich onder meer ten doel, propaganda te voeren voor de versterking en de uitbouw van de land- en tuinbouwcoöperatie. Maar al te vaak blijken de boeren en tuinders onvoldoende op de hoogte te zijn met de vele problemen, waarvoor hun Coöpe raties zich vaak zien gesteld. Dit is soms een han dicap voor de besturen om het gestelde doel n.l. het verkrijgen van een zo groot mogelijk voordeel ten behoeve van de leden te bereiken. Mede om deze reden is dan ook besloten genoemde voorlich tingsbijeenkomsten te organiseren, waar achter eenvolgens door deskundige sprekers zullen worden behandeld: 1. De Coöperatieve suikerproductie. 2. De Coöperatieve aan- en verkoop. 3. Het Coöperatief landbouwcrediet. 4. De Coöperatieve aan- en verkoop van vee. 5. De Coöperatieve zuivelproductie. Bij elk van deze onderwerpen zal zo mogelijk een passende film worden vertoond. Voor de West hoek van Noord-Brabant zullen de lezingen worden gehouden op de Woensdagèn 30 Januari, 6, 13, 20 en 27 Februari a.s, in hotel Tholènaar te Zeven bergen, aanvang half drie n.m. Voor de eerste lezing op: WOENSDAG 30 JANUARI a.s., des n.m. half drie, zal als spreker optreden de heer J. M. van Bommel van Vloten, voorzitter van de V.C.S. over het onderwerp: DE COÖPERATIEVE SUIKERPRODUCTIE. Gaarne wekken wij onze leden op om al deze lezingen te volgen. Deze zullen iedere week voor af in het Landbouwblad worden aangekondigd. Aan de deelname zijn geen kosten verbonden. Wel is het gewenst, dat men zich vooraf als deelnemer opgeeft bij een van de coöperaties of bij het Secretariaat van het L.C.C., Landbouwhuis, Goes. Onder redactie van de Boeren- en Tuinders bibliotheek en met medewerking van het Ministe rie van Landbouw, Visserij cn Voedselvoorziening en de Centrale Landbouw- en Landarbeidersorgani saties is onlangs uitgekomen de Landbouwgids 1952. Deze gids, waarvan het Staatsdrukkerij- en uitgeverijbedrijf intussen de uitgifte ter hand heeft genomen biedt een schat van gegevens op het gebied van de landbouw. Letterlijk alles is hierin te vinden als: Belangrijkste markten, instellingen en vereni gingen. Overzicht van adressen en personalia. Weerkundige gegevens. Statistische gegevens. Bedrijfseconomie. Sociale gegevens. Werkkalen- der voor de landbouw. Bodem, bemesting en waterhuishouding. Akkerbouw. Weidebouw. Plan- tenziektenbestrijding. Veeteelt. Veevoeding. Pluim veeteelt. Veeziekten. Zuivel. Mechanisatie. Re gisters. Niet alleen voor bestuursleden van organisaties zal deze vraagbaak van 536 bladzijden in een be hoefte voorzien, maar ook iedere landbouwer zal voor het naslaan van allerlei gegevens hiervan veel gemak ondervinden. De prijs gebonden be draagt ƒ5. Bestellingen kunnen rechtstreeks via de boekhandel, dan wel via het secretariaat der N.B.M.L., Stationslaan 4 te Zevenbergen, worden opgenomen. De hoofdafdeling Veehouderij van de Stichting voor de Landbouw heeft Woensdag 9 Januari een speciale vergadering belegd om de verschillende vraagstukken te bespreken welke zich voordoen rondom de veevoedervoorziening in de naaste toe komst. Het is bekend, dat de overheid de laatste tijd herhaaldelijk heeft gewezen op de ernstige situatie en de verwachting heeft uitgesproken dat in 1953 de veevoedervoorziening ernstig gevaar loopt, indien de binnenlandse productie in Neder land niet wordt opgevoerd. Volgens alle berichten immers dreigt over de gehele wereld een tekort aan voergranen. Op de buitenlandse dag, welke de Stichting voor de Landbouw in November heeft belegd, heeft ook de Directeur-Generaal van de Voedselvoorziening, Dr. Ir. S. L. Louwes, aan de hand van een aantal concrete gegevens de ernst van dit situatie uiteengezet. Het is gewenst, dat de veestapel in Nederland een behoorlijke omvang blijft behouden. Immers de veehouderij producten zijn nodig voor de voor ziening van de binnenlandse markt; Nederl. heeft de verplichtingen op zich genomen ten aanzien van de baconuitvoer naar Engeland; en tenslotte is het voor de economische positie van Nederland noodzakelijk, dat ook de veehouderij een grote hoéveelheid producten levert voor de wereldmarkt waar de vraag op het ogenblik zeer groot is. In dien er dus spanning komt te bestaan tussen de veestapel en de beschikbare hoeveelheid veevoeder is het noodzakelijk dat Nederland zelf zoveel moge lijk bijdraagt om deze spanning te doen verminde ren en zoveel mogelijk veevoeder uit eigen bodem te halen. Het is niet de eerste maal, dat de overheid aan dringt op verhoging van de veevoederprodjuctie. Enige jaren terug heeft zij het z.g. groene boekje doen verschijnen, doch zij heeft toen de fout ge maakt dat zij enerzijds uitdrukkelijk heeft aange kondigd de plannen van dit boekje ter discussie te willen stellen, doch dat zij anderzijds een politiek heeft gevolgd alsof de plannen van dit boekje door het bedrijfsleven reeds waren aanvaar-* en uit gevoerd. Hierdoor zijn ook spanningen ontstaan tussen overheid en bedrijfsleven en dit is ook een van de redenen geweest waarom de boeren niet. met dezelfde ernst deze oproep van de overheid beantwoord hebben, waarmee zij wel aan andere oproepen gehoor verleenden. Om nu toch haar doel te bereiken vertoont de overheid de neiging

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 9