MAISMIDDAG Uit een geheim weekboek van Bram uit da Slikhoek Korte berichten. Dit de Kringen en Afdelingen KRING SCHOUWEN EN DUIVELAND DER Z. L. M. Donderdag 31 Januari om 13.30 uur, in Hotel „Huis van Nassau" te Zierikzee. Spreker Ir. C. Koopman: „Enkele actuele maiskwesties". VERSLAG MARKTBERICHTEN VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH. VEEMARKT ROTTERDAM. GRAANBEURS ROTTERDAM. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. AARDAPPELBEURS GOES. STROVLAS. 22 Jan. Wanneer het vee zo rustig staat te herkauwen in de stal. Is de baas reeds tijden bezig Waar in '52 't voedsel groeien zal. In het zaaiplan '52 moet volgens de Minister een grote plaats ingeruimd worden voor het vee voeder. Het is n.l. zo, dat er in '52 weinig harde dollars aanwezig zullen zijn om hiervoor in Ame rika veevoeder te gaan kopen. Het Marshallgeld raakt cp, dus moeten we zelf zorgen voor het eten onzer dieren. Dus veel gerst en maïs zullen'gezaaid moeten worden met veel aardappels en suikerbieten. Uit zoek genoeg, doch het moet ook in het bouwplan verantwoord kunnen worden. We mogen maar cm ce d.rie jaar met aardappelen terugkomen cn met suikerbieten komen vele telers al in kwestie met de bietenmoeheid; zo e-g is het zelfs, dat er in de buurt van vele genomen monsters maar 20 dus 1/5 bekwaam was om met suikerbieten bezaaid te worden. We weten niet precies hoe lang we daar op zulke erge percelen moeten wegblijven, doch zeker 10 jaar. Dus wanneer we van plan zijn om suikerbieten te zaaien en we weten nog van geen cystenaantal, dan direct laten onderzoeken en geen grotere fou ten gaan maken. Dus suikerbieten zaaien op de bonnefooi niet proberen, want straks zitten we met een bouwplan zo vast als een muur. Nog steeds rekent de Minister aan de suike^bie- tenprijs; hij schijnt er niet best mee klaar te kun nen komen. Doch laat hij er op rekenen, dat de prijs korter bij de 50 dan bij de ƒ40 %o moet liggen wil hij een voldoende groot bic ten-areaal kdjgen, dat kunnen we hem wel voorrekenen. Het is een gewas dat veel arbeidsuren vraagt en daar om moet het ook een rendabele teelt zijn. Gerst kunnen we gemakkelijker zaaien ook al hangt deze wat aan de tarwe-oppervlakte vast; met inlevering kon men in 1951 nog verder komen dan met.de tarwe. Maïs is nog een nieuw gewas en van dit graan is nog alles niet bekend, al moeten we zeggen clat we hier in 't Zuiden voordeliger kunnen kwe ken dan in 't Noorden, wat ook wat waard is. Natuurlijk moet ook met de droogcapaciteit in de omtrek rekening worden gehouden of anders woeden gerend. Zo ziet je dat het bouwplan '52 de boer vele puzzles voorlegt. Wanneer we bij het opstellen van ons bouwplan in het bouwboek snuffelen en we van sommige percelen, die ons de laatste jaren niet meevielen, de laatste 15 jaar eens nazien, dan blijkt dot we zelf nogal eens gezondiod hebben met de vruchtopvolging en dat dit de slechte resultaten nu te voorschijn roept. Te veel graan kort achter elkaar cf te veel bieten, ja, we mogen dit alles nog wel eens terdege bezien en de 'fouten niet meer maken. Natuurlijk speelt het weer ook een grote rel, doch de vruchtopvolging vraagt onzer aller aandacht. In Engeland gaat het in de schatkist wat ram melen en alle hens moeten aan dek komen om het spook devaluatie van het Britse eiland te houden. En het is de grote vraag of ze -dat zullen winnen. Voor ons land is Engeland nooit geen prettige koopman geweest. Hij betaalde niet "raag veel en wanneer hij soms had gekocht en hij kon op 'n ande" goedkoper uitkomen dan sloot hij plots de grenzen en we zaten met de gebakken peren. Vorig jaar heeft hij plots de peren geweigerd. Neeïi, we kunnen niet op hem boffen maar we hebben weinig andere en betere en dan is het moeilijk, doch we kunnen beter zaken doen met iemand die flink in de duiten zit dan met een die in alles bezuinigt. In Utrec'ft zal het Jaarbeursschip dit jaar een geheel andere koers volgen. Er worden n.m. tenminste 5 beurzen georgani seerd en v/el: 48 Februari: Meubelen en Woningtextiel. 25 Maart3 April: Voorjaarsbeurs (algemeen). 17 Mei: Landbouw, Zuivel en Techniek. Deze zal aanzienlijk groter zijn dan de tot nog toe gehouden Agrarische Jaarbeurs en 5000 m? meer ruimte in beslag nemen. Ook de Stichting „Het Landbouwwerktuig 1952" heeft besloten van haar oorspronkelijk voornemen zelf een Beurs te Rotterdam te organiseren af te zien en is tot samenwerking met de organisatoren van de Jaarbeurs gekomen. 211 September: Najaarsbeurs. October 1952: Beurs van machines en apparaten voor de chemische en voedings- en genotmiddelen industrie. Dr. I. Samkalden. raadsadviseur bij het Ministe rie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en tevens belast met de leiding van de juridische afdeling van dit Ministerie, is met ingang; van 1 Februari f952 benoemd t'ct .-bopgkjraar in rechts- en stv atswetenschap) aan - de Landbouwhogeschool/ te Wapeningen. Met -leze benoeming wordt voor zien in de vacature, ontstaan door het vertrek van Prof. Mr. C. H. F. Polak. In tegenstelling met berichten, welke de laatste dagen in enkele bladen hebben gecirculeerd, deelt het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening mede, dat het niet in de bedoeling ligt wijziging te brengen in de wijze van bestrijding van de pseudo-vogelpest. Met de gevolgde me thode, welke internationaal als de beste werdt be schouwd, zijn uitstekende resultaten bereikt: de pseudo-vogelpest is binnen de perken gehouden! Weliswaar kan een momentele uitbreiding van de ziekte in het centrum van het land niet ontkend worden, maar daar staat tegenover, dat buiten het centrum nog slechts sporadische gevallen van pseudo-vogelpest voorkomen. Vergeleken met voor de oorlog zijn de rundvee- rantsoenen wel heel sterk gewijzigd. Het blijkt dat men op uitsluitend ruwvoeder veel meer kan bereiken dan voo-heen mogelijk werd geacht. Door meer te bemesten, vroeger te maaien en beter te consorveren is het op vele bedrijven mogelijk 15 kg melk per dier per dag te bereiken zonder enig krachtvoer. Er zit echter één gevaarlijke kant aan deze zaak n.l. deze, dat men onvoldoende aandacht gaat schen ken aan mineralen. Treden er geb-eksverschijnsels aan het vee op, dan is er ook vóór dat deze zichtbaar werden reeds heel veel verlies geleden: minder melk, zwakke kalveren. Voorkomt dit dreigend gevaar door steeds voldoende mineralen te gebruiKen! van de Algemene Vergadering van de Afdeling Domburg der Z. L. M. Zaterdag 19 dezer hield de Afdeling Domburg der Z. L. M. haar gev/one Algem. Jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer J. de Visser Lz. ip „Rehaboth". Bij de opening heette hij allen welkom, in 't bij zonder de heer A. J. Francke, die nooit een ver gadering verzuimd heeft en op 80-jarige leeftijd nog blijk geeft met het wel en wee van de boeren stand mede te leven. Verder gaf hij een overzicht ovsr het afgelopen jaar en zeide, dat 1951 niettegenstaande er in het voorjaar niet de minste verwachting was, toch 'n zeer bevredigend jaar is geweest. Het is weer duidelijk gebleken, dat wij slechts kunnen zaaien cn planten cn nat maken, maar dat de wasdom van boven moet komen. De notulen werden voorgelezen cn goedgekeurd. Het batig saldo bedraagt ƒ73,41. De heer J. Provoost Jz. rapporteerde de boeken met de bescheiden vergeleken te hebben cn in orde be vonden. De penningmeester werd dank gezegd en ge dechargeerd. Tot bestuurslid werd herkozen de heer C. Louwerse. Hierna werden nog afgevaardigden cn hun plaatsvervangers gekozen naar de Algemene Ver gadering en de Kringvergadering alsook leden van de financiële commissie. De door het bestuur beantwoorde vraagpunten worden voorgelezen en na een paar aanvullingen te behben toegevoegd, goedgekeu-d. De gedistribueerde Gedenkboeken werden voor de kostende prijs door leden overgenomen. Bij de rondvraag werd de vraag gesteld of het ook gewenst is, bij de Z. L. M. een klacht in te dienen over de wijze waarop, naar ce mening van velen, de herverkavelingswerken worden uitge voerd, in 't bijzonder wat betreft het egaliseren en draineren. Een ander lid meende dat zulks nog niet op onze weg ligt, daa*- de bedoelde werkzaamheden niet in onze Afdeling plaats hebben, maar in een an 'ere Afdeling die daarover reeds ter bevoegde plaatse heeft geprotesteerd. Protesteren wij, dan is het alsof wij schreeuwen vóór wij geslagen wo den. Weer een ander beklaagde zich, dat aan hem reeds geruime tijd geleden een ander perceel is toegewezen en hij daarvan nooit enig bericht heeft ontvangen. Weer een anc'er zeide, dat je naar het kantoor van de Herverkaveling kunt gaan, maar evengoed thuis kan blijven. Je wordt er niet wijzer gemaakt. Weer een ander zeide in Aagtekerke een ver gadering bijgewoond te hebben, waar de heer Van der Werf aanwezig was om met de belanghebben den over de her vei kaveling te spreken en klachten in ontvangst te nemen en dat de heer v. d. Werf met een zo goed als lege actetas naar huis kon gaan. De voorzitter zeide, dat de herverkaveling voor de boeren ontegenzeggelijk, maar ook begrijpelijk grote moeilijkheden -meebrengt. Van het nut daar van zal door de nakomelingen van de bejaarde boeren ongetwijfeld worden gc profiteerd. Het is een zure appel, die wij moeten bijten en slikken. Daarna sloot hij met een woord van dank voor de rustige besprekingen, de vergadering. C. LOUWERSE, Secretaris. Domburg, 19 Januari 1952. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 5372 stuks vee, zijnde: 2203 runderen, 285 vette kalveren, 597 nucntere kalveren, 192 zeugen, 336 lopers, 1593 biggen, 133 schapen, 33 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van ƒ725 tot ƒ1000; Gulste koeien 500 tot 750; Kalf vaarzen 650 tot 985; Klam vaarzen 550 tot 650; Guiste vaarzen 525 tot 650; Pinken ƒ400 tot ƒ500; Graskalveren ƒ200 tot ƒ350; Fokkalveren 95'tot ƒ150; D.ach- tige zeugen ƒ270 tot ƒ390; Lopers ƒ70 tot 95; Biggen j 38 tot ƒ63; Schapen ƒ80 tot ƒ95; Vette Scliapen liepen tot ƒ125; Vette lammeren van 85 tot llo, alles per stuk. Aanvoer slachtvee: 896 stuks. Prijzen le kw. 2,85 tot 3, 2e kw. 2,60 tot 2,75, 3e kw. 2,oO tot ƒ2,40; vette stieren ƒ2,35 tot ƒ2,60; Worst- koeien 1,95 tot 2,20, alles per kg gesl. gew. Vette kalveren, lichte van 2,10 tot ƒ2,45; Vette kalveren, zware j 2,60 tot j 3,40, prima ooven note ring; Nuchtere slachtkalveren ƒ1,20 tot ƒ1,35; Zware soorten 1,45 tot 1,60; Slachtzeugen 1,76 tot 1,92 per kg lev. gew., met 4 kg tarra, prima boven notering. Op de veemarkt te Rotterdam werden Maandag in totaal 1556 stuks vee aangevoerd. De prijs van vette koeien was naar geiang van kvvaineu 2,io tot ƒ2,55 per kg geslacht gewicht. De handel was levendig. Voor varkens gold een prijs van 2,08 tot 2,16 per kg levend gewicht bij redelijke han del. Schapen brachten bij vlotte handel 105 tot 145 op, lammeren 100 tot 120. Tarwe. Kleinere aanvoer dan vorige week; doorsnee-kwaliteit franco fabrieken 24,90. Gerst. Bsslist flauw; geringe belangstelling van koperszijde. Tot 39. Haver. Zeer stil; prijzen brokkelden langzaam af. Maalhaver 28,50 tot 30. Maïs. Rustig bij geringe omzetten, ƒ40 tot 4b,50. Schokkers. Blijven gezocht, 45 tot 76. Erwten. Goede belangstelling. De betere soor ten werden iets beter betaald, 40 tot 64. Eozijnerwten. Geringe belangstelling, 50 tot 57. Capucyners. Blijven rustig gestemd. 50 tot 65. Bruine Bonen. Hier kan een kleine opleving ge- constateerd worden, 40 tot 52. Karwijzaad. Flauwer, 70 tot 79. Blauvvmaanzaad. Stil. 90 tot 110. Op de aardappel-beurs te Rotterdam wedden Maandag voor kiei-aardappelen C5 mm opwaarts de volgende prijzen genoieeid: Eigenneimers j 15 tot 15,50; Bintjes 12 tot 12,50; Alpha's 11 tot ƒ11,50; Furore ƒ14 tot ƒ14,56; voor zunuaaui- appelen 35 mm opwaarts waren de noteringen voor Noordeling ƒ11; voor Voran 8,25; voor Eigen heimers 9 tot ƒ9,50. De prijs van vociaard appelen was 5,50 tot 6,75, alles per 100 kg. De prijzen zijn berekend op de handelsvoorwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen per wagon, schip of auto. Alpha ƒ10 tot ƒ10,50; Bintje ƒ11 tot ƒ11,50; Meerlander ƒ12 tot ƒ13; Furore ƒ12 tot ƒ13; Vocraardappelen ƒ4 tot ƒ4,50. De prijzen zijn berekend volgens de Algemene handelsvoorwaarden per wagon, schip, auto, iranco sorteerinrichting. De.strovlasmarkt is kalm gestemd. Er is de laatste week vrij Veel vlas verkocht door telers die met een lagere prijs genoegen namen. Goed gerepeld vlas 40 tot 43 cent pér kg: dezelfde kwaliteit ongerepeld 30 tot 35 cent; Tweede kwali'r telt 33 tot 40 cent per kg, gerepelddezelfde onge repeld 26 tot 30 cent per kg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 8