I Onze toekomst ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND EEN VOORWOORD BIJ DE KADERDAGEN EXCURSIE SPORTCLUB L.J.G. ONTSPANNINGSAVOND AGENDA. VAN DE PROEFVELDEN. Redactie: Ad. Doeleman, N. Filius, M. Kosten. L. de Jager, Z. Poppe, M. Poissonnier en J. J. de Putter. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Zaterdag 2 Februari, 6 uur, De Vuijst, Oostburg. Ontspanningsavond Z. P. M. en L. J. G., afd. Oostburg. Zaterdag 2 Februari, des avonds 7 uur in „De Korenbeurs" te Kruiningen: Ontspannings avond L. J. G., Afdeling KruiningenIerseke. Zaterdag 2 Februari, 6.80 uur, Gemeentelijke Gehoorzaal Hoek. Ontspanningsavond L. J. G. en Z. P. M., afd. Hoek en Terneuzen. Zaterdag 2 Februari, 7,30 uur, Verenigingsgebouw Serooskerke. Ontspanningsavond L. J. G. en Z. P. M., afd. SerooskerkeOostkapelle. Zoals u allen bekend zal zijn is er als onder werp voor de op 14, 15 en 16 Februari te houden kaderdagen gekozen: „De toekomst van de jonge boer en boerin". Voor zover we in de gelukkige omstandigheden verkeren reeds zelf een bedrijf te hebben, alleen thuis op 't bedrijf te zijn, of door een andere om standigheid er van verzekerd zijn een eigen bedrijf in de toekomst te krijgen, een onderwerp dat we wel belangrijk vinden. Ja, zelfs belangrijk moéten vinden wanneer we althans enig gemeenschapsge voel bezitten. Maar het zal toch niet zó tot ons spreken als tot die duizenden onder ons, die met meerdere broers thuis op 't bedrijf werken, of diegenen, die met weinig of misschien helemaal geen grond toch boer, fruitkweker of tuinder willen worden. Want ook deze beroepen kunnen wij daar wel bij noemen. En zij weten, dat de kansen op een eigen bedrijf voor hen met de dag minder worden; men zie slechts naar de nuchtere cijfers. Elk jaar komen er 100.000 Nederlanders bij. Een millioen per 10 jaar In die 10 jaar moet de landbouw 25.000 ha af staan ten behoeve van stadsuitbreiding, aanleg van wegen, kanalen, vliegvelden, enz. Daar staat dan tegenover de nieuwe inpolderin gen. Maar dit weegt toch niet op tegen de afname en de vraag. Ook zijn 'tniet alleen de jongeren, die van deze landaanwinning profiteren. Een factor die ook nog meetelt, is die van de verzorging voor de oude dag. Sommigen menen, dat de ouderen langer op hun bedrijf blijven, om dat zij niet zoveel kunnen spaien, dat zij, zoals vóór de oorlog, konden gaan rentenieren. Wanneer men vóór de oorlog 60.000 bijeen had, kon men rustig zijn zoon op het bedrijf zetten en zich terugtrekken. Tegenwoordig is de rente van dit kapitaal, zo men dit al heeft, niet voldoende hiervoor en ook niet de pachtopbrengst. Dus blijft men zo lang mogelijk zelf op 't bedrijf. Toch is dit m.i. niet geheel en al waar en ik geloof, dat de practijk ook wel enigs zins anders uitwijst. Hoevelen zullen er niet zijn, die, ondanks de fi nanciële zijde, zich teruggetrokken hebten uit het bedrijf ten behoeve van hun zoon, maar desondanks jaarlijks een gedeelte van de winst voor zichzelf moeten hebben? En komt men daar tegenwoordig, met zijn gans andere verhoudingen, ook tussen ouderen en jon geren, ja zelfs tussen vader en zoon, niet vlugger aan toe, dan vroeger? Voorop gesteld d ent natuurlijk te worden, dat de leiding en verantwoording voor 't bedrijf bij die gene is, die er op woont, al wil dit niet zeggen, dat men de adviezen van de ouderen nu maar naast zich moet leggen en z'n eigen weg moet gaan. Hierbij moeten we ook niet vergeten, dat vroe ger, wanneer de vader zich geheel teruggetrokken had en zich dus niet meer met de directe leiding bemoeide, deze toch nog wel indirect hierop invloed uitoefende. Hoeveel verbeteringen, nieuwere werkwijzen en machines, die in 't begin geld kosten voor aan schaf, moeten uiteindelijk niet door hem betaald worden? En 't lag er dan maar aan, wat voor kijk hij er zelf op had, of vertrouwen in zijn zoon, en of hij dit geld hiervoor verschafte. Na dit alles wil ik nu aan de hand van de „Leidraad voor 't houden van inleidingen" van de P. J. G. N. eens wat schrijven over de „Beroeps mogelijkheden van plattelandsjongeren buiten het bedrijf." Al zijn dit dan geen vrije beroepen, zoals landbouwer of fruitkweker, en al voelt de jonge boer zich in een functie buiten het eigenlijke land bouwbedrijf vaak enigszins als ren ambtenaar, het geen de meesten in de eerste tijd niet zo gemakke lijk ligt, toch zijn hieraan ook voordelen verbonden. Nemen we allereerst slechts het pensioen dat men na volbrachte diensttijd ontvangt. Wanneer dit ƒ2000 bedraagt is dit meer dan dat van een boer die ƒ60.000 overgelegd heeft, voor de oude dag, aan inkomen hiervan trekt. Verder heeft men doorbetaling bij ziekte of ongeval, en wekelijks een vast salaris waarop men kan rekenen, cn zijn levenswijze naar kan richten. Nu dan iets over die beroepen zelf, waarvoor een agrarische ontwikkeling min of meer een aan beveling is. Allereerst assistent bij de Landbouw voorlichtingsdien st. Diploma R.L.W.S. is een ver eiste en een vrij behoorlijke algemene ontwikke ling en interesse voor de landbouwwetenschappen, liefst met speciale belangstelling voor enkele on derdelen. Assistent bij de Tuinbouwvoorlichtingsdienst. Dezelfde opleiding maar dan in de richting tuin bouw of fruitteelt, dus bijv. in Zeeland de fruit teeltvakschool in Wilhelminadorp. Mijn persoon lijke mening is, dat voor assistent bij de Tuinbouw- voorlichtingsdienst meer de nadruk op practijk- ervaring dan op algemene ontwikkeling gelegd wordt, en dit bij de landbouw andersom is. Enige beroepen in de sector veehouderij, waar voor men dus in de eerste plaats belangstelling dient te hebben, allereerst melkcontroleur, assistent op een zuivelfabriek en dan een nog jong beroep dat van inseminator, dat bij verdere uitbreiding van 't systeem der K. I. steeds^ meer gegadigden zal vragen. Vooropleiding lagere landbouwschool, doch nog beter R.L.W.S. en een behoorlijke alge mene ontwikkeling. Kantoorbediende b:j een Landbouw-cooperatie. Allereerst U.L.O.-diploma en daarna R.L.W.S. Wil men verder dan is een eerste vereiste het z.g. zaakvoerderdiploma. De leerstof hiervoor is vrij moeilijk en vereist nog al wat studielust. Uit gaande van 't Centraal Bureau is er thans een af zonderlijke opleiding hiervoor in Dieren, waar de theoretische studie afgewisseld wordt met prac- tisch werk op een kantoor ener coöperatie. Heeft men dit diploma dan kan men 't brengen tot direc teur ener coöperatie. Een functie waar men een grote verantwoording bij heeft, maar missch'en soms wel net zo mooi en voordelig is, als bij tijden 't boer zijn is. Verder zijn er nog enkele minder algemeen voor komende beroepen, waarvoor naast een behoorlijke algemene ontwikkeling, het een aanbeveling kan zijn dat men uit een agrarisch milieu komt, en een agrarische vooropleiding genoten heeft. Bijv. een functie op één der laboratoria of klinieken der vee- artsenijkundige dienst, melk-contrólestation, op het kantoor van de Prov. Voedselcommissaris of bij de in wording zijnde P. B. O., opzichter bij de Heide Mij enz. Dan zijn er tenslotte nog beroepen die n'ets met de landbouw te maken hebben, voor zover het de opleiding betreft, maar die voor velen onzer met diploma H.B.S. of M.U.L.O. in hun bezit toch ook bereikbaar zijn. Het voornaamste is, dat zij voor wie nu éénmaal geen landbouwbedrijf beschikbaar komt, dat zij dit zich zo vlug mogelijk realiseren, en aan de oplei ding voor een ander beroep beginnen. En niet de beste jaren op een bedrijf blijven hangen, hoe hard dit ook mag zijn, om dit door velen als ideaal be schouwde doel op te moeten geven. Tenslotte laten zij, die menen de zekerheid te hebben van een eigen bedrijf in de toekomst, nu niet menen dat ze zich met hun ontwikkeling niet zo druk behoeven te maken. Want laten we niet vergeten dat in dit leven niets zeker is, dan alleen de dood. Daarom laten wij zoveel mogelijk pro beren te leren, niet alleen op scholen en cursussen, maar ook door 't lezen van veel en goede boeken en ten slotte van 't leven zelf. N. FILIUS. STREEK O. ZEEUWS-VLAANDEREN De L. J. G. en Z. P. M. Streek O. Z.-Vl. orga niseren op Zaterdag 23 Februari een busreis naar de Landbouwtentoonstelling te Brussel. Opgave tot 10 Februari met storting van ƒ5, bij C. Haak, Zaamslag, B 1. Ieder moet in het be zit zijn van een geldig paspoort of een bewijs van Nederlanderschap. Vertrek 7 uur Axel via SluiskilTerneuzen ZaamslagHulst. Vertrek uit JBrussql 8 uur nam. STREEK OOST ZEEUWS—VLAANDEREN. De door het sportbestuur georganiseerde Biljart competitie werd op Zaterdag 5 Januari ingezet bij de heer H. C. de Vrieze te Terneuzen. Te 6.15 uur opende de Sportvoorzitter de heer H. de Feijter deze competities met het voorlezen van het reglement. Gespeeld wordt: „In partijen van twee personen, elk 25 beurten en dat de uitspraak door de arbiter tijdens het spel bindend is e.a. Ieder speelt 14 partijen." Tegen 6.30 uur waren de 15 deelnemers gearri veerd, zodat de voorzitter hen allen veel succes toewenste in de te houden wedstrijden, terwijl hij verder nog meedeelde dat ook een wissel beker en boekwerken als prijzen beschikbaar zijn. Uitslag en stand le wedstrijd werd: C. DeesL. A. Nijssen 3129 L. DielemanW. J. de Putter Jz. 435 D. A. J. Haak Pz.A. Schieman 1929 M. MurreJ. V/. de Putter Jz. 1312 A. de FeijterJ. D. A. Haak Pz. 2011 A. de Putter Hz.D. Dekker 1218 H. de FeijterJac's de Kraker 6525 C. de KubberD. A. J. Haak Pz. 3530 le gedeelte 2e wedstrijd werd: A. de FeijterL. Dieleman 4532 C. Dees—-Jac's de Kraker 3425 A. de Puter Hz.L. A. Nijssen 2814 J. D. A. Haak Pz.—M. Murre 56—23 PI. de FeijterA. Schieman 4415 Het tweede gedeelte van deze wedstrijd wordt 19 Januari gespeeld, waardoor de competitie te half tien (9.30 uur) werd besloten. J. W. DE PUTTER Jz. VAN DE L. J. G. EN Z. P. M., AFD. 's-HEER ABTSKERKE EN NISSE. Deze avond werd gehouden op Zaterdag 12 Jan. in het verenigingsgebouw „Irene" te 's-Heer Abts- kerke. De voorzitter der L. J. G., J. Markusse, sprak het openingswoord en heette allen hartelijk wei- komt; in het bijzonder de Walcherense vriendinnen en vrienden die in grote getale aanwezig waren. Het verheugde hem zeer dat de zaal tot op de laat ste stoel gevuld was. Daarna werd het Zeeuwse Volkslied gezongen. Vervolgens speelde het L. J. G.-orkest Zuid-Beve land met solozang. Hierop volgde de wedstrijd: „Horen wij bij elkaar", wat uitgekiend werd door twee verloofde paren. Vervolgens kwam het toneelstuk: „De nieuwe veearts" aan de beurt. Een blijspel in 3 bedrijven, Jdoor 4 dames en 6 heren. De pauze met verloting had plaats tussen het >eerste en het tweede bedrijf. Na het derde bedrijf sprak de vice-voorzitter der L. J. G., C. L. Braamse, een woord van dank tot de spelers voor het veie werk en de uren die zij hier voor opgeofferd hadden. Vervolgens liet het orkest zich nog eens horen. De avond werd gesloten door de voorzitter, waar na het „Wilhelmus" werd gezongen. J. P. NIJSSE. Uitslag van het aardappelproefveld van de afdeling Serooskerke der L. J. G. Rassen Koopmans Blauwe Meerlander Bintje Blauwe Eigenheimer Bevelander Voran IJsselster Alpha Netto opbrengst in proc. van per vierk. roe 't ras Bintje 43,4 kg 45,6 kg 45.6 kg 39.7 kg 40,1 kg 51,9 kg 47.3 kg 57.4 kg 95 100 100 87 88 114 107 126 De gemiddelde opbrengst is 46,4 kg. Elk ras is gemeten op twee aparte veldjes. De vóór vrucht was bietenland. Vanwege het late voorjaar werd er eind April gepoot. De bemesting was 1 kg kalk- ammonsalpeter per roe.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 5