n HET MOND- EN KLAUWZEER Wij lazen voor U zitdagen k boekhoudbureaü ZATERDAG 26 JANUARI 1952. waarin opgenomen het NOORD-BRAB ANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen ZITDAGEN SECRETARIAAT Z.L.M. d. j. van der have No. 3006. Frankering bij abonnement: Terneuzen 40e Jaargang ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Redactie: Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van artike len slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L. M. en N.-Br. Mij van Landbouw ont vangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor niet-leden van deze orga- saties bedraagt 10,per jaar. Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis, Goes - Tel. 2345. ADVERTENTIETARIEF: Per mm 13 eent; minimum per advertentie 2,Incassokosten 0,15. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen of aan het Landbouwhuis te Goes. Iedereen weet tegenwoordig wel, dat bij de be naming van de vitaminen zo ongeveer het gehele alphabet nodig is. Ongetwijfeld zullen velen zich ten aanzien van het mond- en klauwzeer afvragen, of hier soms hetzelfde het geval is. Nu immers is het type C geconstateerd en enting met C-vaccin wordt aan geraden. Gelukkig zijn we hier met het mond. .en klauw zeer wel aan het einde. Er zijn 3 typen virus: het A-, het O- en het C- type. Tot nu toe zijn alleen het A type en het O type in ons land geconstateerd. Doelbewust is er daarom nooit vaccin tegen het C type gemaakt. Dit immers zou de productie van het Staats Veeartsenijkundig Onder zoekingsinstituut beperken, het zou de entstof duur der maken en bovendien zou er gewerkt moeten worden met de C-smetstof met alle risico van dien. Daarom is in Nederland altijd een vaccin ^een entstof dus) tegen het A en O type gemaakt. Deze entstof heeft de jaren na de oorlog uitstekend ge werkt en werkt nog goed. Doordat dit najaar een variatie van het A type, het zogenaamde A5 type, optrad, was er even ge vaar, een gevaar dat gelukkig bezworen kon wor den door het inenten, waarbij zelfs de gewone A- entstof uitstekend heeft gewerkt. Ten overvloede heeft het instituut toen ook nog het vaccin, gecom pleteerd door er het A5 type in te verwerken. Dat er dit najaar nog zo veel gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd zijn, ligt dan ook hoofdzakelijk aan het feit, dat de veestapel beslist onvoldoende ingeënt was. Meestal kwamen de gevallen dan ook voor op ongeënte bedrijven of op bedrijven, waar te lang geleden was geënt. De laatste maanden is er echter veel ingeënt en zag het er dan ook gunstig uit, totdat er ineens de C-stam werd geconstateerd. Hiertegen is de vee stapel uit de aard der zaak niet ongevoelig ge maakt. We lopen hierdoor dus risico. In Zeeland zijn er nog maar enkele geconstateer de gevallen, welke terug te voeren zijn naar aan kopen uit Holland. Volgens de mij bekende ge gevens lijkt het nogal mee te vallen met de uit breiding. Dit kan echter snel veranderen. Moeten wij nu het vee zo spoedig mogelijk laten inenten met C, ja of nee? Dit is niet makkelijk te zeggen. Het is niet te verwachten, dat er voor de gehele Nederlandse veestapel in de komende weken C- vaccin te leveren zal zijn. Bovendien moeten we ook aan het komende weideseizoen denken. Het is lang niet onmogelijk, dat er weer uitbreiding komt, als het vee de weide in gaat. Tegen die tijd is enten gewenst. Ik zou voorlopig de volgende richtlijnen willen geven: 1. Nog niet geënt vee dient ingeënt te worden en bij voorkeur met drievoudig vaccin, n.l. tegen de typen A, O en C. 2. De veehouders met bedrijven liggende in de omtrek van een bedrijf waar de C-stam is ge constateerd, doen verstandig zonodig alleen met C-vaccin na te laten enten. 3. Zo min mogelijk kopen, zeker niet via de grote markten. 4. De reeds met A en O geënte bedrijven kun nen waarschijnlijk voorlopig nog wel even wachten, maar dienen hun veestapel in het voorjaar te laten enten met A, O en C. Tenslotte dit: Er is de laatste paar jaar veel te weinig vee geënt tegen het mond- en klauwzeer. Dat er nu toevallig een nieuwe stam bij gekomen is, doet, wat dat betreft, niets ter zake. Vele veehouders hebben nagelaten hun veestapel in te enten en zij hebben daardoor de ziekte een goede kans geboden. De schade daardoor ontstaan aan zieke en dode dieren plus de sluiting van de grens, is enorm. Mond- en klauwzeer is geen ziekte om mee te spotten. Uiterste waakzaamheid is steeds vereist. Daarom is er maar één goede regel en dat is ieder voorjaar de gehele Nederlandse veestapel inenten tegen het mond- en klauwzeer. Iedere veehouder heeft de morele plicht èn tegen over zichzelf, èn tegenover de andere veehouders, om hieraan mee te doen. Dit zou misschien te be reiken zijn door een wet, maar wat hebben wij er aan, als de bestrijding van de ziekte niet leeft en gedragen wordt door de veehouders? Daarom is de eerste taak van de Standsorgani saties, van de Stichting voor de Landbouw en van de Gezondheidsdiensten, de veehouders te over tuigen van de noodzaak, dat ieder jaar geënt moet worden tegen het mond- en klauwzeer. Wanneer ieder zich achter deze opgave stelt, dan kunnen de veehouders zonder dwangmaatregelen komen tot een gezonde veestapel. Laten wij hieraan allen meewerken en dit voor jaar allen ons vee laten inenten. Dr. G. WAGENAAR. Het December-nummer van „De Suikerbiet" is geheel gewijd aan de Bassenkeuze by Suikerbieten en uit dit nummer nemen wij gaarne enige der be langrijkste gegevens over. Zoals bekend worden de rassen in drie groepen ingedeeld, al naar gelang hun groeiduur en het tijdstip van hun afrijping. De algemene indeling moet echter voor de ver schillende gebieden van ons land kleine variaties ondergaan. Zo komen voor de Zuid-Westelijke zee kleigebieden in aanmerking voor: Vroege levering: Kuhn P, Nemu, Maribo N, Hii- leshög. Middenvroege levering: Klein Wanzleben E, Mari bo N, Hilleshög R. Late levering: Klein Wanzleben E, Pedigree. WISSENKERKE: Woensdag 30 Januari in Hotel „De Kroon". TERNEUZEN: Woensdag 30 Januari in Hotel „Des Pays Bas". ZIERIKZEEIedere Donderdag in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Iedere Donderdag in Café „De Eendracht". TERNEUZEN: Woensdag 30 Januari van 2%4% uur in Hotel „Des Pays-Bas." THOLEN: Zaterdag 2 Februari van 10%12% uur in Hotel „Hof van Holland". ZIERIKZEE: Donderdag 7 Februari van 1112% uur in Hotel „Huis van Nassau". Komt hier met uw vragen op pacht-, juridisch-, economisch-, sociaal- en technisch gebied. INHOUD: Het mond- en klauwzeer Wij lazen voor U Zitdagen Boekhoudbureau en Secretari aat der Z. L. M. De bediening der ventilatie in mét buitenlucht gekoelde aardappelbewaarplaalsen Voorlopige resultaten van de maisrassen-proef- velden Van boerderij en organisatie Agenda Z. L. M. Afdelingen De positie van consumptie- en zaaipeulvruchten De Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Bank De Boerenjeugd Rondom het mond- en klauwzeer Onderwijs: Eindles cursus Landbouwwerktuigen te Aagtekerke; Eindles Alge mene Landbouwcursus te Kortgene Lonen en sociale voorzieningen Onderzoek naar het ar beidsaanbod Goed en goedkoop Decadesom men neerslag in December Tuinbouw: De Z.L.M. ook standsorganisatie voor de Tuinbouw Platte landsvrouw: „De woning en haar inrichting Nieuwe uitgaven Bram uit de Slikhoek Korte berichten Uit de Kringen en Afdelingen: Mais- middag Kring Schouwen en Duiveland der Z. L. M.; Verslag algem. vergadering Afdeling Domburg der Z. L. M. Marktberichten Noord-Brabantse Mij van Landbouw. (Waar echter in het vervolg sprake is van vroege, middenvroege of late rassen worden hier voor de landelijke normen bedoeld.) Bij de proefveldresultaten wordt naast suikerge halte en suikeropbrengst, wortel- en loofopbrengst ook rekening gehouden met de economische op brengst die meer dan de voorgaande grootheden een goede maat is voor de beoordeling van de fi nanciële resultaten die men met een ras kan be reiken. In deze economische opbrengst wordt de verge- lijkingswaarde van de rassen in kilogrammen per ha van gelijke geldelijke waarde gegeven. Indien dus 2 rassen 1000 kg in economische op brengst verschillen, betekent dit, dat het verschil gelijk is aan de geldelijke waarde van diezelfde hoeveelheid bieten van gemiddeld gehalte. De zuidelijke proefvelden voor rooien omstreeks half October geven over de jaren 1948 t/m 1951 het volgende gemiddelde te zien. De cijfers zijn alle uitgedrukt in procenten van het gemiddelde der drie standaardrassen. Wortel- Suiker- Loof- Econ. opbr. gehalte opbr. opbr. Kuhn P 94.7 102.3 89.9 38.490 Hilleshög 96.0 101.4 105.9 38.220 Zwaanesse I 96.8 98.8 108.5 36.670 Nemu 98.8 101.2 89.3 38.880 Maribo N 97.9 102.0 111.7 39.740 Svalöf Ster 99.0 98.6 104.8 37.640 Hilleshög R 101.6 97.7 106.9 38.300 Klein Wanzleben E 109.2 96.6 104.2 40.330 Pedigree 106.2 95.2 109.1 38.140 Uit een andere tabel zien we dat in deze groot heden variaties op kunnen treden door andere rooi- data. KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE ScJigrcc éuikcrbtdcn geven het hoogste rendement bij late levering.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 1