cJiori Verslag ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU ZATERDAG 19 JANUARI 1952. waarin opgenomen het NOORD-BRAB ANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen d. j. van der have tu^ IV5». -1* No. 3005. Frankering bij abonnement: Terneuzen - 40e Jaargang ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van artike len slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L. M. en N.-Br. Mij van Landbouw ont vangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor niet-leden van deze orga- saties bedraagt 10,per jaar. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis, Goes - Tel. 2345. ADVERTENTIETARIEF: Per mm 13 cent; minimum per advertentie 2,Incassokosten 0,15. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen of aan het Landbouwhuis te Goes. van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M., gehouden op Maandag 14 Januari 1952 te Goes. Opening. De Voorzitter Ir M. A. Geuze opent de vergade ring en heet de aanwezigen van harte welkom. Spreker zegt, dat hij op deze eerste vergadering in het nieuwe jaar gaarne de hoop uit wil spreken, dat de spanning in de wereld in 1952 zal afnemen en dat het een goed jaar voor de landbouwsector mag zijn. Hij wenst alle aanwezigen het beste voor 1952 toe. Mededelingen: Voorlopige resultaten inventarisatie. De Voorzitter deelt mede, dat de oppervlakte tarwe in Zeeland uitgezaaid ten opzichte van het vorig jaar met 1640 ha is gestegen, n.l. van 12500 tot ruim 14.000 ha. In het gehele land verwacht men, dat er wanneer er een normale uitzaai van zomer tarwe zal plaats vinden een oppervlakte van ongeveer 90.000 ha tarwe zal zijn. Tevens is er ongeveer 5000 ha meer wintergerst uitgezaaid en 15.000 ha meer rogge. Het koolzaadareaal liep terug van 11000 ha tot 4000 ha. In Zeeland is er nog slechts 460 ha koolzaad uitgezaaid, die wel voornamelijk in de Sloepolder te vinden zullen zijn. Schokkers en groene erwten. De Peulvruchtenstudie. Combinatie heeft in een bericht aan haar leden o.a. medegedeeld, dat in het Engelse vaktijdschrift „The Grower" is vermeld, dat de import van schokkers in Engeland tussen 1 Juli en 31 December van dit jaar 5000 ton zal mo gen bedragen. Indien de uitzaai en de opbrengst van schokkers in Engeland beneden de verwach tingen blijft zal dit kwantum in begin 1953 ver hoogd worden. De Peulvruchten Studie Combinatie concludeert uit dit bericht, dat er geen garantieprijs door de Engelse Regering zal worden gesteld. Zij meent, dat er dus waarschijnlijk niet veel veranderen zal t.o.v. 1951. Door de hoge prijzen zal het Engelse areaal mogelijk iets worden uitgebreid. De P.S.C. neemt aan, dat Nederland uit de schokkeroogst 1952 vlot naar Engeland zal kunnen exporteren. In tegenstelling met dit bericht meent het Bedrijf schap, dat Nederland waarschijnlijk aanmerkelijk minder consumptie-erwten en -schokkers naar En geland zal kunnen uitvoeren, althans in het tweede halfjaar 1952. Onze uitvoer zal door genoemde maatregelen wellicht tenminste worden gehalveerd. Alleen als de oppervlakte en de opbrengst in Enge land verder dalen en de prijzen sterk zouden stij gen, zou de invoermogelijkheid wel weer toenemen, afhankelijk echter van door Engeland dan alsnog te nemen maatregelen. Uit deze tegenstrijdige be richten meent het Dagelijks Bestuur, dat de on zekerheid tot de nodige voorzichtigheid dient te manen. De gunstige prijzen van de groene erwten zijn een gevolg van de vraag in West-Duitsland, en doordat dit land de erwten op de geliberaliseerde lijst heeft geplaatst. Voor bruine bonen zien de exportmogelijkheden er niet zeer gunstig uit. Zaaimaïs. De zaaimaïsimport levert moeilijkheden op. Wer den er in 1951 ongeveer 11.000 ha met dit voor ons land nieuwe gewas beteeld, thans schat men dat er 15.000 ha zal worden uitgezaaid. De meest ge vraagde Amerikaanse hybride Wisconsin 240 is- echter niet te krijgen in het buitenland; slechts in het binnenland is een niet voor de vraag voldoend quantum vermeerderd. Lijnzaadkeuring. De Hoofdafdeling Akkerbouw en de N.A.K. heb ben zich uitgesproken voor een algehele verplich te keuring van vezelvlas. Op het ogenblik heeft men drie categorieën: gekeurd zaad (te velde en partij), handelszaad (gekeurd op partij) en slag zaad (ongekeurd en afgekeurd). Het is de bedoe ling dus de categorie handelszaad te doen verval len. Alles wat voor zaaizaad bestemd moet wor den, moet ook te velde worden gekeurd. De rest is slagzaad. Momenteel bestaat van het totaal ge- exporteerde nog 30 uit handelszaad. Voor komende vermenging doet in 't buitenland veel kwaad. De regeling zou moeten ingaan voor 1953. 1952 wordt een overgangsjaar, waarin ook nog on gekeurd voor veldkeuring zal kunnen worden aan gemeld en goedgekeurd, indien raszuiver. Dus het slagzaad zou dan niet meer geëxporteerd kunnen worden. Het Dag. Bestuur spreekt zich vóór deze regeling uit. Suikerbietenprys. De Hoofdafdeling Akkerbouw acht een bieten- prijs 1952 noodzakelijk van minstens 45,om zo mogelijk inkrimping van de teelt te voorkomen. De suikerindustrie schijnt een suikerprijs van 50,te wensen. Sortering pootgoed. Van exporteurszijde wil men maatverandering. Het voorstel luidt in hoofdzaak: Eersteling, Bintje en de hoofdzakelijk voor bin nenlands gebruik bestemde rassen, dus alle overige (uitgezonderd Doré en andere vroege rassen). Kleine sortering 28/40, midden sortering 40/45, 45/50 en ook 40/50, grove sortering 50/opwaarts. De vergadering wenst geen wijziging en zou, wanneer de importlanden beslist onze maten niet meer zouden willen, verre de voorkeur geven aan 28/32 en 32/40 i. p. v. aan 28/40. Pootgoedheffing. Omdat de reserves van het Pootgoed Egalisatie Fonds langzamerhand zodanig zijn, dat grote risico's kunnen worden opgevangen, wordt voorge steld de heffing te verlagen tot 50,per ha. Zeeuwse Bonte en Blauwe. De Stichting voor de Landbouw heeft het Zeeuw se voorstel om tot verbod van de teelt te geraken, vanwege het gevaar als virusdrager van deze soor ten uitgaande, overgenomen. Curator Landbouwhogeschool. De Voorzitter deelt mede, dat de heer J. M. van Bommel van Vloten benoemd is tot curator van de Landbouwhogeschool te Wageningen. Besloten wordt de heer Van Vloten met deze eer volle benoeming schriftelijk geluk te wensen. Werkgeversaangelegenheden. Allereerst wordt uitvoerig gesproken over de ar beidsvoorziening in de Landbouw, mede in verband met de artikelen, die hierover in de Provinciale Zeeuwse Courant zijn verschenen. Besloten werd te trachten een dergelijke regeling tot stand te brengen voor het komende seizoen, dat de moeilijk heden, die zich in de afgelopen jaren hebben voor gedaan, kunnen worden vermeden. De heer Koster doet mededeling van een verga dering van een aantal werkgevers in de tuinbouw, die verschillende aangelegenheden, waaronder de Collectieve Arbeidsovereenkomst voor het seizoen 19521953, hebben besproken. Tenslotte worden er enkele mededelingen gedaan over het werk-classificatierapport, dat in opdracht van de Landelijke Stichting voor de Landbouw is INHOUD: Kort verslag vergadering Dagel. Be stuur der Z. L. M. Zitdagen Boekhoudbureau en Secretariaat der Z. L. M. Wij lazen voor U Toelichting op enkele bepalingen van de Wegen verkeerswet Ir. P. R. Bouman, Rijkslandbouw- consulent Van Boerderij en Organisatie Ent stof tegen nieuw type mond- en klauwzeer Agen da Z. L. M.-Afdelingen Rantsoenbeweiding in de V. S. A. De positie van Karwij- en Blauwmaan- zaad Verzekeringszaken Grondonderzoek Bestrijding Coloradokever Enquête arbeidsbezet- ting op Tholen en St. Philipsland De Boerenjeugd Rassenkeuze Zomergerst, Erwten en Karwij Voorbereidende cursus R. L. W. S. te Goes Platte landsvrouw „De Woning en haar inrichting" Voorlichtingsbijeenkomsten Boekbespreking Tuinbouw: Stemmen uit de practijk - Uit en voor de Polder Bram uit de Slikhoek Noord-Bra bantsche Mij. van Landbouw Korte Berichten Marktberichten Uit de Kringen en Afdelingen. OOSTBURG: Woensdag 23 Januari in Café „De Vuijst". ZIERIKZEE: Iedere. Donderdag in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Iedere Donderdag in Café „De Eèndracht". SEROOSKERKE (W.): Vrijdag 25 Januari in Café „Huysse", van 9,— tot 1.30 uur. THOLEN:. Zaterdag 26 Januari in Hotel „Hof van Holland". ZITDAGEN SECRETARIAAT Z.L.M. HULST: Maandag 21 Januari, van 2%4 uur in Hotel „Het Bonte Hert". TËRNEUZEN: Woensdag 30 Januari, van 2144% uur in Hotel „Des Pays-Bas". Komt hier met uw vragen op pacht-, juridisch-, economisch-, sociaal- en technisch gebied. samengesteld en dat thans in de verschillende or ganisaties een onderwerp van bespreking zal gaan uitmaken. Ingekomen stukken. Naar aanleiding van de ingekomen stukken wordt besloten om bij te dragen in de huldiging van de heer Sietema, die op 1 Februari 1952 zal worden gepensioneerd. Tevens wordt besloten, dat de Z.L.M.-vertegen- woordiging in Bestuur en Commissies der Stich ting, geen verandering zal ondergaan. Vervolgens wordt besloten om ais arbiter inzake pootaardappelen voor te dragen de heer Joh. Gle- rum te Kruiningen. Tenslotte wordt een schrijven voorgelezen van mej. G. G. Sikkens uit Amerika, waarin zij o.a. mededeelt, dat zij in Mei wederom haar werkzaam heden bij de Z. L. M. hoopt te hervatten. Vraagpunten. Besloten wordt, dat het Bureau de mogelijkheid onder het oog zal zien één of meerdere prijzen be schikbaar te stellen voor de beste beantwoording der vraagpunten. KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF ZAABHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE tgvcc 5u«l*e*'l»Q«>8en geven het hoogste rendement bij late levering.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 1