RONDOM HET MOND- EN KLAUWZEER Marktberichten NIEUWE UITGAVEN Dit de Kringen en Afdelingen Ui* een gehöim weekboek van Bram uit dé Slikhoek KORT BERICHT KRING WALCHEREN DER Z. L. M. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH. VEEMARKT ROTTERDAM. GRAANBEURS ROTTERDAM. AARDAPPELBEURS GOES. STROVLAS. Engeland. Ter bestrijding van het mond- en klauwzeer wordt in Engeland, zoals bekend, het systeem van het afslachten toegepast. De uitvoe ring van dit systeem geschiedt zeer serieus, zoals uit het volgende wel blijkt. Zodra een fokker een geval van mond- en klauw zeer op zijn bedrijf meent te kunnen constateren, is hij verplicht de politie hiervan op de hoogte te stellen. De politie zorgt voor doorzending van dit bericht naar het betreffende Ministerie in Londen en naar de plaatselijke autoriteiten. Direct wordt een deskundige naar het betreffende bedrijf ge zonden, en indien deze de mening van de eigenaar bevestigt, worden direct maatregelen getroffen voor het taxeren van de gehele veestapel en het doen afslachten daarvan. Door de politie is ondertussen de wacht voor het bedrijf betrokken, want ieder verkeer met de bui tenwereld is verboden, althans tot het uiterste be perkt. Voorts worden rondom het bedrijf twee zónes getrokken, één van 2 mijl en één van 15 mijl. In de 2 mijlszóne worden alle herkauwers en de varkens nauwkeurig op de ziekte onderzocht, ter wijl in de 15 mijlszóne alle vervoer van vee ver boden is. Zodra het besmette vee is afgemaakt en tenminste 6 voet diep is begraven en het bedrijf is ontsmet, wordt de politiepost, welke dag en nacht de wacht betrokken houdt, weer opgeheven. Nadat de besmettingskansen geweken worden geacht, worden de beperkingen ten aanzien van het vee- vervoer in de 15 mijlszóne opgeheven. Friesch Landbouwblad. België. Vrijdag van vorige week werd in de kabinetsraad over de zware epidemie van mond- en klauwzeer, die onze veehouders treft, van gedach ten gewisseld. In het officieel communiqué dat na afloop aan de pers werd verstrekt lezen wij het volgende „De Raad machtigde de Minister van Landbouw over de nodige credieten te beschikken ter bestrij ding van het mond- en klauwzeer. De bevoegde Minister zal aan de raad maatregelen voorstellen tot steun van degenen wier toestand buitengewoon ongelukkig moet worden genoemd. Met hoop op begrip voor de toestand vanwege de regering, steunen wij in principe ieder voorstel I 7 Januari. Het is weer klaar met 't feesten, Het wordt nu weer normaal. We maken volop plannen. In 't gewassen-areaal. Het is weer rustig geworden, alles wordt weer gewoon en alles loopt weer in 't gareel. In het laatst van 't jaar kunnen we geen grote dingen meer op gaan zetten, en laten we ze liggen tot na nieuwjaar. Toch is het weer eens prettig om andere gezichten te zien en zouden we deze dagen niet graag missen. We zijn nu bezig om ons land- bouwbestek '52 op te maken. Het bouwplan moet nu voor elkaar komen en we rekenen en tellen en op den duur is het voor elkaar, het kan ook niet aanhouden, we moeten nu gaan bestellen zaaizaad wanneer we het zelf niet hebben en kunstmest wan neer we het nog niet ontvangen hebben; het moet eens gebeuren en nu is het de tijd hiervoor. We hebben alle nieuwigheden gelezen, de proefveld verslagen er nog eens op nagelezen en toen ge kozen. We zitten nu volop aan de aardappel leverantie afd. buitenland. Nu daar is vooral van 't jaar veel werk aan orn ze in orde te krijgen en de controle is zeer streng. Wanneer we aan 't buiten land willen blijven verkopen dan moet de kwaliteit ook prima zijn, één keer leveren en dan eruit lig gen is fout en dat moet worden voorkomen. We zouden deze aardappelen wel eens willen volgen op hun verre reis naar Br.-Indië om te zien hoe ze daar aankomen en wat de prijs daar wel zal zijn. Dat zai niet laag zijn, doch dit is hun zaak, onze zaak is, ze gereed te maken om uit te voeren. Nu wordt het meerdere werk goed betaald, en daarom vinden we het niet zo erg in de winter hieraan wat extra werk te hebben. Aardappels kosten veel doch er zijn er altijd nodig en je kunt ze geen jaar overhouden. Gelezen dat er nieuwe rassen komen, die onvatbaar zijn voor de aardappelziekte, dat is een mooi werk en geeft ons minder werk; wanneer nu de smaak, houdbaarheid en opbrengst hiervan goed zijn dan zijn we al een goed eind op weg. Vorige week nog nieuwjaar gewenst op ,,Late Lente". We hebben daar nog eens op z'n ouderwets gespeeld n.l. „slabberjan", doch het meest „klok en hamer". Dat was erg gezellig en het is laat voor je er erg in hebt. Dat laatste spel is erg leuk en Willem was met de herberg nog als eens er direct uit en ik zou niet graag de eerste koper bij hem zijn geweest de andere dag, want die zal zeker zijn verlies van de vorige avond wel betaald hebben. We hebben allen nog eens geklonken op het wel zijn der Z. L. M. voor Willem en op de Bond van Plattelandsvrouwen voor Plone, met de wens dat het voor ons allen een goed, gelukkig jaar 1952 mag zijn. dat de Minister van Landbouw aan de Minister raad zal voorleggen om al te zwaar getroffen vee houders ter hulp te komen. Bij een nationale ramp past het, dat de gemeenschap in de mate van het mogelijke de nood helpe lenigen. (Orgaan Belgische Boerenbond.) A. DEN HERTOG. „Vluchtige verkenningen." Uitg. A. W. Sijthoff's Uitg. Mij, Leiden. Dit in opdracht van de K. L. M. geschreven boekje geeft op originele wijze voorlichting ever de verschillende emigratielanden. Het verhaal speelt in verschillende milieu's af, en de ondertitel geeft U verder uitsluitsel, waar deze luidt: „Van mogelijke emigratie-landen, alsook van de menselijke motieven, welke voor de aanstaande emigrant het besluit en de keuze bepalen, een en ander aan de hand van velerlei aarzelingen en over peinzingen van een jonkman, die zijn vragenlijst nog moet invullen en daarmee niet wil beginnen vóórdat hij terdege met zichzelf tot klaarheid is gekomen". Het boekje is voor leerlingen van lagere scho len, ulo-scholen, lagere technische scholen en nijverheidsscholen gratis te verkrijgen. Ir. A. G. VERHOEVEN. „Bevordering der land aanwinning en Inpoldering van een gedeelte van het Zuider-Sloe." Uitgave van het Koninklijk Instituut van Inge nieurs. No. 36. Deze uitgave bevat de tekst van een op 28 Sep tember 1950 te Middelburg gehouden lezing. De invoering van de Spartina vanuit Engeland, in het jaar 1924, heeft voor deze polder tot een vervroeging der inpolderings-mogelijkheden van zeker 10 jaar geleid. De verschillende bedijkingsplannen worden er in besproken en aan de hand van vele figuren en 19 foto's is de geschiedenis van de inpoldering, met zijn vele technische gegevens, op duidelijke wijze vastgelegd. Dr. Ir. I). A. VAN SCHREVEN. ,,De microbio logie van de Noordoost-polderbodcm." ,,Van Zee tot Land". No. 5. Uitgave Tjeenk Willink, Zwolle. Deze in 1948 gehouden lezing is met enkele nieuwere gegevens aangevuld. Bij het droogvallen der gronden is het aantal bacteriën zeer gering, doch 6 èt 8 jaar nadien is het normale aantal reeds bereikt. Vooral de zwavel-bacteriën blijken van groot belang te zijn daar ze van sulfiden gips moeten maken, dat dezelfde functie kan vervullen als het gips gebruikt na de inundatie. Verder worden in dit werkje nog behandeld de enting van vlinderbloemigen en de vraag van de stikstofbehoefte der nieuwe gronden. ,27ste Beschrijvende Rassenlijst voor landbouw gewassen 1952." Uitgave N. V. Leiter Nypels te Maastricht. Deze nieuwe uitgave bevat weer voldoende nieuwe rassen, die in nauw contact van onderzoek en bedrijfsleven zijn opgenomen om de aanschaf te rechtvaardigen. Bestellingen kunnen gedaan worden door stor ting van 1,75 op giro 37754, t. n. v. de Firma Leiter Nypels te Maastricht. Zoals enige tijd geleden is bekend gemaakt zijn door de Ondervakgroep Groothandel in Zaden voor Akker- en Weidebouw en de Stichting voor de Landbouw „Algemene Voorwaarden voor de Ver koop van Zaaizaden van landbouwgewassen door telers aan handel" (A.V.Z.T.) vastgesteld. Deze A.V.Z.T.'s zijn verkrijgbaar bij de Provinciale Stich tingen van de Landbouw. Als arbiters voor Zeeland zijn namens de Stichting voor de Landbouw be noemd de heren: 1. Jos. Staal, Kruispolder, Lams- waarde; 2. D. A. van Nieuwenhuizen, Rijksweg 88, Nieuw- en St. Joosiand; 3. W. J. de Jager, B 16. Wilhelminadorp. Algemene Vergadering op Woensdag 23 Januari 1952, des namiddags V/z uur op de bovenzaal van Café ,,De Vriendschap" te Middelburg. Agenda 1. Opening. 2. Notulen Ingekomen stukken. 3. Jaarverslag Secretaris. 4. Verslag financiële commissie. 5. Verkiezing Hoofdbestuursleden. (Vacature Z. Maljaars en C. A. Polderdijk, herkiesbaar.) 6. Mr. Schlingemann zal spreken over: „Zijn de pachten te laag?" 7. Rondvraag Sluiting. Het Bestuur, A. W. CEVAAL, Voorzitter. M. KLEINEPIER, Secretaris. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 5781 stuks vee, zijnde: 2687 runderen, 456 vette kalveren, 729 nuchtere kalveren, 190 zeugen, 229 lopers, 1302 biggen, 165 schapen, 23 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van 750 tot ƒ1000; Guiste koeien ƒ525 tot 765; Kalf vaarzen 675 tot 975; Klam vaarzen 565 tot 675; Guiste vaarzen 550 tot ƒ650; Pinken ƒ425 tot 525; Graskalveren ƒ200 tot 350; Fokkalveren 95 tot ƒ150; Drach tige zeugen ƒ300 tot 375; Lopers 75 tot ƒ100; Biggen 40 tot ƒ68; Schapen 75 tot 95, Vette schapen liepen tot ƒ120; Vette lammeren van 85 tot 110, alles per stuk. Aanvoer slachtvee: 1067 stuks. Prijzen le kw. ƒ2.80 tot 2,90, 2e kw. ƒ2,45 tot ƒ2,65, 3e kw. 2,25 tot 2,35; vette stieren 2,40 tot ƒ2,55; worst koeien ƒ1,95 tot ƒ2,10, alles per kg geslacht ge wicht. Vette kalveren, lichte van ƒ1,90 tot 2,35; Vette kalveren, zware ƒ2,50 tot ƒ3; prima boven note ring; Nuchtere slachtkalveren ƒ1,15 tot ƒ1,30; Zware soorten 1,35 tot 1,50; Slachtzeugen 1,60 tot ƒ1,80 per kg lev. gew., met 4 kg tarra, prima boven notering. Op de Rotterdamse veemarkt werden Dinsdag in totaal 1958 stuks vee aangevoerd. Daarbij waren 1101 vette koeien en ossen. Voor vette koeien werd naar gelang van de kwaliteit 2,10 tot 2,80 per kg geslacht gewicht betaald en voor varkens 2,10 tot 2,20 per kg levend gewicht. Schapen brach ten 100 tot 140 op, Lammeren 90 tot 115. De eerste beurs in het nieuwe jaar had een rustig verloop met beperkte omzetten. Tarwe. Nu de winterdorsing in volle gang is i was ook de aanvoer belangrijk groter. Doorsnee kwaliteit werd op bekende condities gedaan voor ƒ24,85 franco fabriek. Gerst. Herstelde zich geheel en mede door het beheerste aanbod kon Maandag van 40 tot 40,50 worden gemaakt. Haver. Blijft rustig, hoewel een iets vastere stemming wel aanwezig is. Maalhaver van 31 tot 32. Maïs. Omzetten blijven zeer beperkt; de afzet gaat niet vlot. Enige kleine partijen verwisselden van eigenaar voor prijzen van 40 tot 46,75. Schokkers. Weer goed gevraagd, 45 tot 75. Groene Erwten. Idem. 40 tot 63. Bruine Bonen. Van verbetering is nog niets te bespeuren, 40 tot 51. Rozijnerwten en Capucijners lagen Maandag ge heel buiten de belangstelling. Karwijzaad. Met enige vraag, ƒ70 tot 79. Blauwmaanzaad. Stil. 100 tot ƒ117. Alpha 9,50 tot 10,50; Bintje 10,50 tot 11,50; Meerlander ƒ11,50 tot 12,50; Furore ƒ12 tot ƒ13; Voeraardappelen 5 tot 6. De prijzen zijn berekend volgens de algemene handelsvoorwaarden. Per wagon, schip, auto, franco sorteerinrichting. De stroviasmarkt is zeer kalm gestemd. Terwijl de kopers enkele centen per kg minder willen besteden willen de verkopers geen prijscon- sessies doen zodat zeer weinig zaken tot stand komen. De enkele zaken die tot stand komen liggen aan prijzen voor. Goed gerepeld vlas 40 tot 45 cent per kg; onge- repeld 30 tot 36 cent per kg. Tweede kwaliteit gerepeld 3040 cent per kg; ongerepeld 25 tct 30 cent per kg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 8