Tuinbouw „ONZE WONING" UIT EN VOOR DE POLDER. TER BEVORDERING VAN RIJKSWEGE VAN DEJ/EEFOKKERIJ IN ZEELAND DECADESOMMEN en de middelen voor de che mische bestrijding zijn verkrijgbaar by: Fa. P. J. DE PUNDER, Kwadendarame, telf. K. 1194233. VOOR DE PLATTELANDSVROUW Provinciale Commissie Nu het organiseren van de verplichte voorjaars- stierenkeuringen weer aan de orde is, komt het ons gewenst voor enige toelichting te geven om trent de verplichtingen voor de stierhouder. Verplichte aangifte van aanwezigheid van een stier. Iedere stierhouder is verplicht elk jaar op nieuw in de maand Januari en voorts binnen 8 dagen nadat een stier de leeftijd van acht maanden heeft bereikt, of een borstomvang van 145 om of meer, gemeten met de maatband, heeft verkregen aan gifte te doen bij het hoofd van de plaatselijke politie van de bij hem aanwezige stier (en). Hiervan ontvangt de stierhouder een bewijs, dat hij goed dient te bewaren om bij eventuële politie controle te kunnen tonen. Het bewijs van „Aangifte van aanwezigheid" moet dus niet aan ons worden opgezonden. Dit wordt nog vaak gedaan, waarbij men dan van de veronderstelling uitgaat, dat men de stier voor keuring heeft opgegeven. Als aangifteformulier voor keuring kan dit dus niet gelden en kan dus niet als zodanig in behan deling worden genomen! Verplichte voorjaarskeuringen. Aangiften voor de verplichte voorjaarskeuringen kunnen vanaf heden worden ingezonden door ge bruikmaking van de formulieren voor aangifte voor keuring. Deze formulieren zijn verkrijgbaar op Uw gemeentehuis of bij het Secretariaat der Prov. Commissie, Landbouwhuis te Goes. Keuring moet worden aangevraagd voor alle stieren van 8 maanden of ouder dan 8 maanden, die in een jongvee-register van een erkende stam boek-vereniging of in enig register van een erkende fokvereniging zijn ingeschreven. Alleen toegelaten stieren, dit zijn stieren die definitief of voorlopig zijn ingeschreven in een door onze Commissie erkend Rundveestamboek ofwel in eigendom behoren aan een door onze Commissie erkende stieren- of fokvereniging zijn vrij 'van keu ring met dien verstande, dat een voorlopig inge schreven stier niet langer toegelaten stier is, wan neer deze bij keuring voor de definitieve opname mocht worden afgekeurd. Ook stieren, die tijdens twee achtereenvolgende voorjaarskeuringen zijn goedgekeurd zijn vrij van keuring. Niet volbloedstieren worden niet meer gekeurd en mogen niet meer voor de publieke dekdienst worden gebezigd. In de maanden Januari, Februari en Maart wor den geen stalkeuringen uitgevoerd, dan in zeer bij- zonde re gevallen, zulks ter beoordeling van de Commissie. Iedere volbloedstier, die dus niet is een toege laten stier (zie hiervoor) moet dus voor de voor jaarskeuring worden opgegeven, ook al is een der- Reeds eerder werd in dit blad geschreven over het werk van de Bond van Plattelandsvrouwen op het gebied van de bouw en inrichting van de wo ning. Sedertdien is de landelijke Woningcommissie verder gegaan met plannen te maken op welke wijze een goede voorlichting gegeven kan worden. En in verband hiermede zijn voorbereidingen ge troffen om op de Agrarische jaarbeurs, die van 17 Mei te Utrecht gehouden wordt, enkele gebou wen in te richten. De bedoeling is dat alle excursies dit jaar in Mei naar Utrecht zullen gaan. Teneinde dit bezoek te kunnen voorbereiden be sloot het Provinciaal Bestuur om in eigen provin cie reeds op dit terrein te gaan werken. En het is erg prettig te kunnen meedelen dat wij er in ge slaagd zijn een dag te organiseren, die gericht zal zijn op „DE WONING EN HAAR INRICHTING." Er zullen deze dag twee belangrijke lezingen ge houden worden door Ir. P. 't Hooft uit Goes over: ,,Het wonen" en Mevrouw J. van Doorninck Japenga zal aan de hand van lantaarnplaatjes-een causerie houden over: ,,De inrichting van onze woning;". Verder zal een tentoonstelling ingericht worden waar o.m. getoond wordt: goed aardewerk, behang, nuttige gebruiksvoorwerpen, vloerbedekking, lam pen, meubel- en gordijnstoffen, en verschillende eenvoudige en practische meubelen. De bedoeling van deze tentoonstelling is om te laten zien welke weg we moeten gaan voor de in richting van de woning waarbij de doelmatigheid op de voorgrond staat. Wanneer elk van ons zich gelijke stier nog kortgeleden bij stalkeuring goed gekeurd. Alle goedkeuringen, behalve van stieren, die op twee achtereenvolgende voorjaarskeuringen wer den goedgekeurd, hebben thans hare geldigheid verloren. Voor deze keuringen, de voorjaarskeuringen dus, moet geen geld worden opgestuurd. Alleen wan neer de stier wordt goedgekeurd moet ƒ7,50 aan de jury worden betaald. Aangiften moeten geschieden uiterlijk 1 Februari 1952 bij de Secretaris Ir A. E. Bruijning, Landbouw huis te Goes. Aangifteformulieren zijn verkrijgbaar op het ge meentehuis of op het Landbouwhuis te Goes. Indien binnenkort wijzigingen in het Zeeuws Stierenreglement van kracht worden, vervalt deze mededeling en zullen de nieuwe richtlenen zo spoe dig mogelijk worden gepubliceerd. De Provinciale Commissie voornoemd, H. A. A. BARON COLLOT d'ESCURY, Voorz. Ir. A. E. BRUIJNING, Secretaris. Toen ik deze week het onderwerp voor dit arti kel moest kiezen, was ik even besluitloos, immers er zijn honderden onderwerpen die de aandacht vragen, doch ze zijn niet altijd urgent of geschikt voor het ogenblik. Als ik echter op mijn niet brommende fiets door de polders kom gereden, dan valt mij altijd op de wijze waarop verschillende tuinen worden onderhouden. Naast goed verzorgde en aangelegde tuinen, waar zelfs plaats is voor een gazon met bijpas sende omlijsting van heesters en vaste planten, treft men ook bedrijven aan, waar voor de tuin geen plaats is. De tuin is daar het kind van de rekening, er is geen tijd voor, men wordt zodanig door de werkzaamheden op het land in beslag ge nomen, dat er geen ogenblik voor de tuin over blijft. Het is immers een aaneenschakeling van drukte vanaf de graan- tot en met de bietenoogst. Stel U voor, dat er tijdens deze drukte eens een volledig betaalde kracht zich zou bezig houden met bewust gaat afvragen waarom geef ik aan een be paalde stoel of kopje de voorkeur, alvorens te kopen zult U het steeds weer met genoegen gebrui ken, maar bovendien wordt dan Uw huis een thuis. En is dit niet belangrijk? Wanneer U de tentoonstelling met eigen inzicht gaat bekijken zult U het hoogstwaarschijnlijk niet met alles eens zijn. En misschien wel eens zeggen „dat vind ik niet mooi". Geen bezwaar, maar gaat U dan zelf verder eens na wat U beter vindt en laat dan het „mooi vinden" vervallen, want dat is een hopeloos begrip. Tevens zullen we dan niet aldoor graag willen hebben, wat een goede kennis of buurvrouw ook heeft. Want: het past niet in mijn kamer of keuken! Op deze manier werken we allemaal mee aan een goed ingericht huis. Het programma voor deze dag is: 10 uur v.m.: Lezing over „Het wonen", door Ir. P. 't Hooft uit Goes. 12 uur: PAUZE. 2 uur n.m.: Lezing met lantaarnplaatjes over: „De inrichting van onze woning", door Mevrouw J. van DoorninckJapenga uit Havelte. Entrée 0,50 (als tegemoetkoming in de onkos ten); ook andere belangstellenden zijn van harte welkom. Houdt U dus 6 Februari vrij om naar Goes te komen? We rekenen op Uw aller belangstelling. J. J. M. van de neerslag In mm van de regenstations in Zeeland over de maand November 195L le 2e 3e Decade Decade Decade Tot. Haamstede (West. Vuur) 29.6 25.9 38.0 93.5 (De Blink) 23.2 22.9 26.7 72.8 Kerkwerve 26.3 26.3 34.5 87.1 Brouwershaven 27.4 35.3 43.0 95.7 Noordgouwe Anna Jacobap. 15.8 26.1 37.8 79.7 Kortgene 18.8 25.4 49.7 93.9 St. Annaland 15.7 28.8 49.9 94.4 Stavenisse 13.7 30.2 41.7 85.6 Tholen 13.1 29.8 52.2 95.1 Oranjezon 25.2 26.5 43.2 94.9 Nw. en St. Joosland 22.7 32.1 61.4 116.2 Westkapelle 24.4 31.8 40.0 96.2 Vlissingen 32.8 31.1 55.6 119.5 Middelburg 32.2 29.3 51.8 113.3 Kraaiertpolder 23.8 29.6 60.5 113.9 Krabbendijke 17.3 33.6 70.7 121.6 Rilland 15.5 30.0 58.4 103.9 Groede 21.9 27.1 55.9 104.9 Ovezande 22.2 31.8 63.4 117.4 Wolf aartsdijk 35.2 26.4 62.3 123.9 Wilhelminadorp 17.5 31.1 56.0 104.6 Kapelle 23.2 33.4 61.7 118.3 Cadzand Cadzand-Haven 32.1 26.8 48.9 107.8 Biervliet 24.5 34.5 68.6 127.6 St. Kruis 38.8 47.8 53.0 139.6 Philippine 25.4 42.0 57.3 124.7 Terne uzen 20.2 34.6 58.4 113.2 Axel 23.7 32.5 52.2 108.4 St. Jansteen 21.7 32.0 55.3 109.0 dat miezerige werk in de tuin, daar komt niets van in. Ja, een enkele keer, dat is dan wanneer moeder de vrouw haar gezag laat gelden en het dan ge daan krijgt, dat er dan met de vliegende slag het één of ander wordt geplant of gezaaid. Er zijn zelfs wel bedrijven, waar de tuin onder het onkruid zit en de groenteman een regelmatige bezoeker is. Dit laatste is in het geheel niet erg; ook deze mensen moeten bestaan, doch het is niet voordelig. Nu wil het mij voorkomen, dat het niet altijd de drukke werkzaamheden zijn, die een beletsel vor men en die dus zodoende aanleiding zijn van de „stiefmoederlijke" behandeling van de tuin. Is er ook geen ondeskundigheid bij? Hiervan ben ik over tuigd. Bij het kiezen van mijn onderwerp schoot me dat te binnen en dacht ik „zou dat iets zijn om van maand tot maand in'dit artikel te bespreken". Wat staat er dan nog in de weg om met de maand December te beginnen. Laten we eerst de groentetuin eens bekijken. Wanneer deze bestaat uit zware klei, dan moet men deze zo vlug mogelijk omspitten, wacht men hiermee tot in het voorjaar, dan is de grond onbe- werkbaar. Wil men goed groenten telen, dan moet men zorg dragen, dat de grond vruchtbaar ligt. In dien de tuin niet te laag ligt en geen overlast van water heeft, spit men stalmest onder. Indien er gevaar bestaat, dat de tuin onder water komt, heeft het spitten geen zin. lyien gaat dan na of de waterafvoer in orde is. Een tuin, die in de winter voor een groot gedeelte wateroverlast heeft, is on geschikt voor de groenteteelt en nog minder voor bloementeelt. Dergelijke grond blijft te koud, daar bij te stug en onbewerkbaar. De kool is geborgen, men controleert zo nu en dan de voorraad kroten, wortelen, rammenas enz. op rotte of zieke exemplaren. Bij velen is het de gewoonte om laatstgenoemde producten in kistjes weg te zetten. Deze opslagmethode is fout; men doet beter ze onder stro en grond te bewaren, ze blijven dan verser. In kistjes worden ze meestal taai en verdrogen, wat de kwaliteit niet ten goede komt. De paden tussen de aardbeienbedden worden ge spit, de aardbeien zelf kunnen met ruige mest worden afgedekt. Maak voor de groentetuin ook een teeltplan op, dit om het optreden van ziekten zoveel 'mogelijk te beperken. We denken b.v. aan de aardappel moeheid. Men past ook teeltwisseling toe om zoveel mogelijk te profiteren van de bemesting. Voordat we aan het zaaien zijn, zullen we het nog wel eens hebben over de teeltwisseling. Wat de fruittuin betreft, hier kan men een be gin maken met de snoei. Indien we van het voor jaar enthout nodig hebben, dan kan dit nu worden gesneden en vorstvrij ingekuild worden. In ons volgend artikel zullen we zien wat ons te doen staat in de siertuin en wat we daar bij vorstvrij weer kunnen uitvoeren, ook denken we dan aan de kas, waarin onze druif op onze zorgen wacht. R. A. AD GEVER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 7