DE BOERENJEUGD ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND AGENDA. ONTWIKKELINGSMIDDAG STREEK W. ZEEUWS-VLAANDEREN. VOOR DE Z. P. M. „WONING EN HAAR INRICHTING" VERSLAG VERSLAG Redactie: Ad. Doeleman, N. Filius, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe, M. Poissonnier en j j de putter. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Dinsdag 15 Januari, 7.30 uur, in de Bogaardzaal te Middelburg. Afdeling Middelburg der L. J. G. Lezing met lichtbeelden over Cen traal Afrika. Zaterdag 19 Januari, 7.30 uur, in het Verenigings gebouw. Ontspanningsavond L. J. G. en Z. P. M., Afdeling Oostkapelle—Serooskerke. VERSLAG VAN DE ST. NICOLAASAVOND VAN DE L. J. G. EN Z. P. M. .AFDELING 's-HEER ABTSKERKE EN NISSE Evenals vorig jaar organiseerde onze Afdeling ook nu weer een St. Nicolaasavond, die in alle op zichten geslaagd mag worden genoemd. Alle leden waren tegenwoordig. Allereerst werden de cadeautjes, uitgedeeld, waarbij overal een bijpassend gedicht was gevoegd, meestal betrekking hebbende op de persoon. Het was natuurlijk een heel uitgepak en het voor- lezen der gedichten, wat nogal wat tijd vergde. Daarna werd gezellig thee gedronken, verzorgd door de Z. P. M. Ondertussen zorgde vriend Lokerse, onze accor deonist, voor een nummertje muziek, wat de stem ming ook veel ten goede kwam. Daarna werden dan nog enige binnenspelen gedaan. Maar onder tussen stond de klok ook op half twaalf De voorzitter sloot deze zeer geslaagde avond en we keerden allen voldaan huiswaarts. J. P. N. ONTWIKKELINGSMIDDAG VAN DE STREEK WALCHEREN, gehouden op Zaterdag 8 Dec. 1951 in de Bogardzaal. Om enkele minuten over twee opende de Voor zitter W. van Liere de vergadering en kon hij de 200 jongeren, w-o. ook enige ouderen, het wel kom toeroepen. Gezien het stormachtige weer viel ons de opkomst niet tegen. In zijn openingswoord wees de Voorzitter erop, dat v/e ons af moeten vragen met welk doel we naar hier kwamen en waarschuwde ons voor het vele verderfelijke dat in deze tijd wordt geboden. Een daverend applaus volgde op dit vlotte ope ningswoord. We zongen nu eerst het Zeeuws Volkslied. Ver volgens gaf het L.J.G.-orkest uit Zuid-Beveland enkele nummers ten beste, o.a. „Om kwart vóór acht" en „Als de spotvogel fluit". Daarna sprak de heer Pieters, Archivaris van de Provinciale Bibliotheek, over het onderwerp: „Mens en Massa". Niet iedere grote groep betite len we als „massa", dit gebeurt alleen dan, wan neer die groep zich willoos, doelloos en ideaalloos in alle opgedrongen richtingen laat leiden. Hij wees erop hoe jammer het is, dat het lezen van een goed boek, wat goed op iemand zijn karakter kan werken steeds meer verdrongen wordt door radio en film. Ook wees spreker op de gevaren der moderne reclame, die de massa drijft waar hij de mensen hebben wil. Hij riep ons allen op, met ons karakter vast te houden aan de Hogere beginselen die ons in het leven zijn meegegeven. We moeten als landbouw-jongeren vast houden aan de band, die ons in Zeeland bindt, aldus besloot de heer Pieters. Van de afd. Serooskerke declameerde C. Mal- jaars nu twee gedichtjes, n.l. „De Mussen" en „De Merelaar". Het applaus, dat volgde, was zeer zeker verdiend. Daarna hielden we pauze, waarin verschillende dames lootjes verkochten. Na de pauze deed het Orkest weer enkele num mers horen. Vervolgens deden de Afd. der L.J.G. en Z.P.M. van Koudekerke en Zoutelande een toneelstukje „De ongepoetste schoen". Ook dit ver liep vlot; de rollen zaten er goed in. Ook de zang stukjes van Z.P.M. (Koudekerke) werden prima uitgevoerd. Hierna volgde nog een zangnummer van L.J.G. (Middelburg) en hiermee was deze middag weer ten einde. We zongen nog het Wilhelmus. De Voorzitter besloot deze goed geslaagde mid dag en zeide dat het ons als jongeren goed deed dat ook enkele ouderen in ons midden geweest waren. We konden onder de aanwezigen opmer ken de heren A. W. Cevaal en M. Kleinepier, als voorzitter en secretaris van de Kring Walcheren der Z. L. M.; alsmede de Directeuren van de Zui velfabriek en de Coöp. Ver. „Eiland Walcheren". Hiermee behoorde de ontwikkelingsmiddag weer tot het verleden en tornden we tegen de wind en buien in toch voldaan huiswaarts. De Secretaris van de Streek Walcheren der L.J.G., S. VAN DE BROEKE. Hierbij delen wij U mede, dat de mogelijk heid openstaat om ten behoeve van de studie lerares bij het Landbouwhuishoudonderwijs aan de Rijkslandbouwhuishoudschool „Nieuw- Rollecate" voor het studiejaar 19511952 een renteloos studievoorschot aan te vragen bij het Bureau voor Rijksstudietoelagen van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, Prinsessegracht 21, Den Haag. Indiening van een desbetreffende aanvrage dient vóór 1 Februari 1952 plaats te vinden. U wordt verzocht dit aan belangstellenden door te geven. Inlichtingen zullen gaarne verstrekt worden door mej. C. Boogerd waarnemend Con sulente Landbouwhuis Goes, bij wie tevens de aanvraagformulieren verkrijgbaar zijn. ONTSPANNINGSAVONDEN VAN L.J.G-Z.P.M. AFD. IJZENDIJKE. Deze avonden werden gehouden op 13 December in het Arbeiderslogeerkamp „Prins Willem" te Schoondijke. Beide keren hadden we een volle zaal. De Voorzitter der L.J.G., M. C. Risseeuw, sprak het openingswoord en heette allen hartelijk wel kom. Het verheugde hem zeer, dat de ouderen ook belang stellen in het jongerenwerk. Spreker gaf in het kort een uiteenzetting van hetgeen door de jongeren beoogd wordt. Daarna speelde het orkest, bestaande uit vijf dames, achtereenvolgens voor ons Succesmars, Succeswals en Accordeonbetovering. Door de dames Suus Dieleman en Laura Roelse werd ge declameerd „Kerstwens van een boerendochter en Kerstwens van een boerenzoon". Hierop volgde een volksdansje door de dames Magda Dhondt en Marie de Regt. Vervolgens kwam het toneelstuk aan de beurt: „De nieuwe veearts", een blijspel in 3 bedrijven door P. L. van ProerjenBogaerds. De spelers van dit toneelstuk komt alle lof toe. Het werd gespeeld door 7 heren en 4 dames. Daarna volgde de pauze met verloting, waarna het orkest nog enkele nummertjes ten gehore bracht! Nu volgde het door de Z.P.M. opgevoerde „De Maïsmeisjes", dat ook veel succes mocht oog sten. Ondergetekende had nog voor een declama tie gezorgd, getiteld „Daar schijnt licht" door Clinge Doorenbos. De klucht in één bedrijf, welke nu volgde: „Er ligt een zwarte vrouw op Uw huis" werd zeer verdienstelijk gespeeld. De presidente der Z.P.M., mej. Corrie van Hoeve, sloot de avond- In Biervliet liet het orkest zich na de sluiting nog eens horen. S. J. DIELEMAN, Secretaresse. Zaterdag 12 Jan. heeft het bestuur der L. J. G. van W. Zeeuws-Vlaanderen een ontwikkelings middag georganiseerd bij de heer Ph. de Vuijst te Oostburg, om 3 uur precies. Alle leden en dona teurs hebben vrij toegang. De laatsten hebben geen aparte uitnodiging ontvangen, maar ik. hoop, dat zij dit bericht als uitnodiging willen beschou wen. Hoofdpunten van deze middag zijn een lezing met film over het jongerenwerk in Amerika door Ir. Bouman en een lezing met film over excursies en uitwisseling door Ir. Bos. Velen van de ouderen zullen deze sprekers wel al eens gehoord hebben op hun Z. L. M.-vergade- ringen, maar de onderwerpen zijn voor ons ver anderd, dus voor U nieuw. Als omlijsting is er muziek door de afd. IJzendijke en Oostburg zal een schetsje opvoeren. Wij hopen, dat het een leerzame en gezellige middag zal worden. M. P. Het Provinciaal Bestuur van de Bond van Plat telandsvrouwen nodigt bij dezen de leden van de Z. P. M. uit tot het bijwonen van de lezingen over de „Woning en haar Inrichting" op Woensdag 6 Februari a.s. in het „Schuttershof" te Goes. Tevens zal een tentoonstelling ingericht worden waar o.m. getoond zal worden: goed aardewerk, behang, nuttige gebruiksvoorwerpen, vloer bedekking, lampen, meubel- en gordijnstoffen en verschillende eenvoudige en practische meubelen. We hopen dat vele Z. P. M.'sters belangstelling zullen tonen, mede in verband met het te behan delen vraagpunt van deze winter over „Woning inrichting". Het programma is als volgt: 10 uur Lezing over „Het Wonen" door Ir. P. 't Hooft uit Goes. 12 uur Pauze. 2 uur Lezing met lantaarnplaatjes over „De in richting van onze woning" door Mevrouw J. van DoorninckJapenga uit Havelte. Entrée 0,50. Het Prov. Bestuur van de Bond van Plattelandsvrouwen. van de feestavond der L. J. G. en Z. P. M. afdeling St. Philipsland op Vrijdag 21 Dec. Deze feestavond werd gehouden bij de heer J. Wisse. Om half zes waren zestien leden aanwezig. De voorzitter opende deze gezellige bijeenkomst en gaf de verdere leiding over aan de presidente. We begonnen eerst met een uitgebreide koffie tafel, welke enige Z. P. M.'sters 's middags hadden klaargemaakt. Nadat alles was afgeruimd gingen we verder met het programma. Eerst de grabbel ton. Ieder lid had een cadeautje met een gedicht meegebracht. De Z.P.M. voor de L.J.G. en andersom, waarbij ook de familie Wisse niet ver geten was. Onder het drinken van warme wijn werd de avond nog gevuld door o.a. een vers „op ieder wat" door H. Geluk, het A.B.C. idem zo door J. Wisse en E. Moelker stelde enkele van ons enige vragen waarmede M. Stols en R. van Dijke de meeste punten haalden. Dit alles werd afgewisseld door verschillende spelen. Daarna sprak J. Moelker nog een woordje tot zijn zuster Ted, die, wegens vertrek naar elders, ons gaat verlaten. Voor het vele goede werk dat zij voor onze ver eniging deed, bood hij haar namens ons allen een boek aan, waarin we op haar verzoek allen onze naam schreven. Tenslotte sloot de voorzitter deze goed geslaagde ayond met een woord van dank aan mevrouw Wisse voor de gastvrijheid en aan de Z. P. M.'sters, die hiervoor hun medewerking verleenden. Hij wenste ons allen prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1952. H. GELUK. van de Kerstavond van de Z. P. M„ afdeling St. Maartensdijk, gehouden in hotel „Hof van Holland" te St. Maartensdijk. Om 7 uur opende de presidente deze avond en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Het zaaltje was stemmig versierd met kaarsen en hulst, en er was een Kerstboom. Begonnen werd met het zingen van enige Kerst liederen, met begeleiding van het orgel, welke voor deze avond was geleend van een vereniging hier ter plaatse. De presidente hield een Bijbelinleiding over Lucas 2. Corrie Mol declameerde „De herders van Bethlehem, waarna weer enkele Kerstliedjes wer den gezongen. Hierna pauze, waarin getracteerd werd op koffie met gebak. Mina de Wilde las een Kerstverhaal voof; ver volgens werden weer enkele gedichten voorge dragen; hierna weer zang. Verder werden nog wat gezelschapsspelen gedaan. Tot slot volgde een maaltijd, welke door de Z. P. M.'sters zelf was verzorgd. De presidente dankte hierna de leden voor hun medewerking en opkomst. De avond werd gesloten met het zingen van het lied „Stille Nacht". J. HOEK.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 5