Lonen - e ©fociale voorzieningen INITIATIEF VAN HET K.N.L.C. EEN GOED Aangifte Wintergewassen Vertraging vervroegde afschrijvingen Weekend voor boeren doende duidaüjk g«bl»ken dat hier niat gewerkt kan worden met „recepten" die in iedere omstan digheid toegepast kunnen worden. De instructies worden mondeling verstrekt door een „fieldman" die de bedrijven minstens 3 x per jaar bezoekt. Het uitwerken van de gegevens vindt op goedkope wijze plaats op het kantoor van de universiteit, waar de meeste krachten voor dit werk slechts voor een half jaar worden aangesteld. De boekhoudingen die per 1 Januari worden afge sloten. zijn omstreeks 1 Juni geheel verwerkt, waarbij het maken van de analyse met het verslag gemiddeld slechts 8 uur werk vraagt. In het begin van het nieuwe boekjaar wordt de boekhouding van iedere deelnemer door de „field man" op een centraal punt gecontroleerd. Het verslag van de resultaten wordt dan later nog eens besproken op het bedrijf bij één van de vaste bezoeken van de fieldman. Hoewel de boekhouding het belangrijkste onder deel van dit werk vormt, wordt ook aan de ver schillen in techniek de nodige aandacht besteed, o.a. door het vergelijken van uitkomsten van be drijven die een verschillende werkwijze toepassen. Doordat vrij veel eigenaren door de deelpacht geïnteresseerd is in de financiële uitkomsten van het bedrijf en door onbekendheid met de landbouw of de te grote afstand niet in staat is om deze uit komsten zelf te beoordelen, zijn ook vele particu liere bureaux op dit terrein opgericht. Deze bureaux bestrijken een zeer ruim terrein en hou den zich zowel bezig met bedrijfseconomie als met onderzoek en taxaties. In de staat Missouri heeft het „balanced farming system" nog al wat opgang gemaakt. Er is systeem gebracht in al datgene wat de voorlichting aan de boer voorlegt, en de mogelijk heden om het bedrijfsbeheer te verbeteren worden in samenhang met elkaar gepropageerd, waarbij een ruim gebruik wordt gemaakt van nieuwe reclame-methoden. Men stelt zich dus ten doel het bereiken van een zeker evenwicht tussen de bedrijfsonderdelen. Deze verenigingen die met de verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting in Nederland te vergelijken zijn hebben toch ook weer punten van onderaoiieid, omdat niet alleen het bedrijfsbelang aan de orde komt doch ook dat van het gezin. De deelnemers krijgen de beschikking over een handboek en een werkboek waarin ze vele gegevens op kunnen tekenen. De contributie voor deze verenigingen bedraagt 2575 dollar. Daar op vele bedrijven echter nog een goede boekhouding ontbreekt, zijn de gegevens waarop de plannen moeten worden opgebouwd veelal te beperkt. Ondanks dat acht de studiegroep deze vorm van voorlichting navolgenswaardig. Nog beter acht zij echter het nog maar sedert korte tijd opgezette werk in Iowa en New England, dat van meer details uitgaat, en dan ook meer aan dacht besteedt aan ieder bedrijf afzonderlijk. De studiegroep acht daarom deze methode zeer geschikt om een goed inzicht te verkrijgen in de verschillen in ontwikkelings- en concurrentie- mogelijkheid. Deze gegevens zouden dan zowel gebruikt kunnen worden bij het vaststellen van een landbouwpolitiek als bij West Europese integratie plannen. Eén der afdelingen van het Ministerie publiceert regelmatig de bedrijfsuitkomsten van de landbouw bedrijven in de verschillende streken, en geeft twee maal per jaar een uitgave waarin de verwachtin gen over het verloop van de prijzen tengevolge van aanvoer en vraag en de algemene situatie op het gebied van lonen, werktuigen, bedrijfsbenodigd- heden, pacht, belastingen en verzekeringen worden besproken. Het onderwijs wordt gegeven in de vorm van vele cursussen. Vermeldenswaardig is het contact met de praktijk dat men de student geeft. Het College of Agriculture in Ames beschikt b.v. over een bedrijf van 80 ha, dat steeds geduren de een periode van 3 maanden onder leiding staat van een nieuw groepje studenten. Dit practische onderwijs heeft zeer bevredigende resultaten geleverd, evenals de speciale cursussen voor bankiers die hierdoor beter kunnen beoor delen of credietverstrekking al dan niet verant woord is. (Wordt vervolgd.) B. Het wordt zo langzamerhand algemeen erkend, dat de administratieve beslommeringen, verbonden aan de sociale verzekerings- en fiscale wetgeving, de werkgevers voor onoverkomelijke moeilijkheden plaatsen. Een stipte nakoming van de verplichtin gen vergt van hen een ingewikkelde loonadministra tie en het invullen van een respectabel aantal for mulieren. Het gaat hier om moeilijkheden, welke in het bijzonder in de landbouw en middenstand sterk worden gevoeld; hetgeen o.i. komt, omdat het in deze bedrijfstakken ln het algemeen de werkgevers zelf zijn, die deze verplichtingen moeten nakomen. Gelukkig is geleidelijk de mening gerijpt, dat vereenvoudiging van de voorschriften noodzakelijk is. Bovendien wint het inzicht steeds meer veld, dat hierdoor grote bezuinigingen mogelijk zijn. Be zuinigingen, welke bijzonder welkom zijn nu de omstandigheden ons dwingen tot het benutten van alle mogelijkheden, welke tot een zo effectief moge lijke productie kunnen bijdragen. Bij al het ge- administreer dienen wij ons toch te realiseren, dat hierdoor een groot aantal productieve arbeidskrach ten wordt bezig gehouden, die, wanneer zij andere werkzaamheden zouden verrichten, een grotere bij drage tot ons nationaal productievermogen zouden kunnen leveren. Het voorgaande zal duidelijk hebben gemaakt, dat de noodzaak dringt om bij voortduring aan het onderhavige probleem aandacht te schenken en stappen te doen, opdat de gewenste vereenvoudi ging ook wordt verkregen. Dit standpunt is in de afgelopen jaren door de Provinciale Landbouw Maatschappijen bij herhaling naar voren gebracht, met als gevolg, dat het K. N. L. C. besloot een commissie in te stellen, welke werd verzocht de oorzaak van de moeilijkheden op te sporen en concreet aan te geven hoe hierin ver betering is te brengen. De taak van de commissie was verre van een voudig. Desniettemin is zij er in geslaagd een ge degen rapport uit te brengen. Zij heeft zich bij haar werkzaamheden beperkt tot de specifieke proble men, welke zich in de landbouw voordoen. Het zou ons te ver voeren uitvoerig op het rap port in te gaan. De zeer technische materie, waar het hier om gaat, leent zich er bovendien niet toe om in enkele woorden te worden behandeld. Ook moet worden bedacht, dat het nog niet zo ver is, dat de voorstellen van de commissie kunnen wor den verwezenlijkt. De mogelijkheid bestaat zelfs, dat niet alle voorstellen door de Regering en het overige bedrijfsleven worden aanvaard. De kern van de moeilijkheden, welke zich met betrekking tot de loonadministratie voordoen, ligt in de histo rische ontwikkeling van de sociale verzekerings- en belasting wetgeving. Nemen wij de sociale verzekerings-wetgevlng als voorbeeld, dan moet worden vastgesteld, dat deze een broksgewijze ontwikkeling heeft doorgemaakt. De verschillende wetten zijn elkaar met vaak grote perioden van onderbreking opgevolgd, zonder dat de nieuwere wetten, voor wat de voorschriften be treft, aan de vroegere wetten werden aangepast. Dit bracht met zich, dat uiteenlopende regelingen werden Ingevoerd, waarvan de uitvoering boven dien nog werd opgedragen aan verschillende or ganen. De K. N. L. C.-commissie heeft baanbrekend werk verricht. Dit is inmiddels gebleken uit de inhoud van een concept-rapport over hetzelfde vraagstuk, uitgebracht door een commissie, ingesteld door de Ministers van Financiën en van Sociale Zaken en V olksgezondheid. Deze commissie heeft n.l. dezelfde werkwijze ge volgd als de K. N. L. C.-commissie. Dit betekent echter nog niet, dat beide rapporten elkaar, wat inhoud betreft, volledig dekken. Er bestaan wel degelijk verschillen, doch gebrek aan plaatsruimte belet ons thans hierop in te gaan. Het rapport van de ministeriële-commissie staat thans open voor een discussie in het bedrijfsleven. Wij hopen, dat dit niet te veel tijd zal vergen en dat de centrale organisaties van werkgevers en werknemers gezamenlijk zullen gaan streven naar verwezenlijking van een vereenvoudigde loonadmi nistratie. Daar over deze, hoofdzakelijk technische, kwestie reeds genoeg is gedacht en gesproken, is er alles voor te zeggen, dat de nodige voorstellen tot wets wijzigingen op korte termijn bij de Staten-Generaal aanhangig worden gemaakt. Eerst als het zóver is, en er in 's landsvergaderzaal van af wordt gezien over deze materie allerlei politieke stokpaardjes te berijden, zijn de voorwaarden vervuld voor een spoedige invoering van een aanzienlijke vereenvou diging van de loonverantwoording voor de sociale verzekeringen en belastingen. N. A. V. Nogmaals willen wij er op wijzen, dat de aan gifte voor wintergewassen sluit op 15 Januari a.s. De controleurs houden zitting op de verschillen de marktdagen voor het innemen van de aangifte formulieren. Denkt aan de certificaten, welke bij de aangifte moeten worden overgelegd. Aangifte kan ook rechtstreeks geschieden aan het Kantoor van de Keuringsdienst Zeeland, Grote Markt 9, Goes. KEURINGSDIENST ZEELAND. In ons nummer van 22 December namen wij op de beschikking van de Minister van Financiën in zake de temporisatie der vervroegde afschrijvin gen. Wij willen hierop thans enige toelichting geven. De wet Belasting Herziening 1950 opent de mo gelijkheid om op bedrijfsmiddelen, welke n& 31 December 1949 doch vóór 1 Januari 1953 zijn ver worven, verbeterd, besteld of aanbesteed van de aanschaffings- of voortbrengingskosten, welke nA 31 December 1949 zijn gemaakt, willekeurig, mits vervroegd, af te schrijven. De bedoeling van deze maatregel was, het be drijfsleven, dat gebukt ging onder de zware belas tingdruk, enige verlichting te bezorgen door de belastingschroef (tijdelijk) wat los te draaien. Men wilde hierdoor de zozeer noodzakelijke investerin gen ter verbetering van ons nationale productie apparaat stimuleren. Deze belastingverlichting is echter geen lang leven beschoren, althans niet in ongewijzigde vorm. De Minister, die nog zo kort geleden de in vesteringen meenden te moeten stimuleren, heeft nu reeds de rem in de hand en gaat dus de ver vroegde afschrijvingen vertragen. Blijkens de aanhef van artikel 1 wordt de ver vroegde afschrijving teruggebracht tot maximaal 10 per jaar, ingaande 1 Januari 1952. Het komt dus hierop neer, dat de mogelijkheid tot vervroegde afschrijving blijft, maar verdeeld moet worden over tenminste 4 jaren (b.v. 10 10 10 3% Bovenstaande geldt voor de onder artikel 1 lid 1 onder a tot en met d genoemde bedrijfsmiddelen. Hiervoor kan dus nè. 31 December 1951 niet meer ineens 33% vervroegd worden afgeschreven, maar slechts 10 Voor de onder e genoemde bedrijfsmiddelen blijft de mogelijkheid van vervroegde afschrij ving nog een jaar langer duren, dus tot en met 31 December 1952, mits de aanschaffings- of Voort brengingskosten voldaan zijn vóór 1 Jan. 1953. Het besluit houdt dus in, dat men b.v. op ge bouwen, welke men in 1952 sticht of koopt, maxi maal 10 vervroegd mag afschrijven en op andere bedrijfsmiddelen, uitgezonderd de onder a tot en met d genoemde, 33% mits de betaling plaats heeft vóór 1 Jan. 1953. Ten aanzien van gebouwen geldt nog weer een uitzondering, in dien zin namelijk, dat voor nieuwe fabrieksgebouwen, voorzover de stichting leidt tot verhoogde productiecapaciteit, de beperking niet zal gelden en dus een vervroegde afschrijving van 33% mogelijk blijft. De vraag wat onder fabrieksgebouwen moet worden verstaan, kan daarbij nog wel eens een twistpunt vormen. Men raadplege bij de lezing van bovenstaande de tekst van het Besluit, dat we publiceerden in ons blad van 22 December 1951. BOEKHOUDBUREAU Z. L. M. Als vervolg op de conferentie van vorig jaar, die zich in zulk een grote belangstelling mocht ver heugen, stellen wij ons voor op 2 en 3 Februari 1952 in het Eijkmanhuis te Driebergen ons tweede weekend voor boeren te houden. Ook nu willen wij samen spreken over de betekenis van ons ge loof voor het leven van elke dag. Vanuit de gees telijke achtergrond van ons bestaan zullen wij in een onpartijdig gesprek zoeken naar een ant woord op de vragen, waarvoor wij in deze tijd in ons kerkelijk, maatschappelijk en persoonlijk le ven worden geplaatst. De leiding berust bij Ds. J. A. Bakker uit Oos- terhesselen en Mr. J. J. R. Schmal uit Driebergen. Om de gesprekken in te leiden zullen verschil lende personen in het kort iets vertellen over dat, wat typerend en karakteristiek is, ook in het godsdienstig leven, voor het boerenleven van de streek, waar zij wonen en werken, over wat er in hun omgeving de laatste jaren veranderde en bleef. De heer H. D. Louwes uit Ulrum en de heer J. Homan uit Assen zullen hieraan hun medewer king geven. Ook de heer Ir. M. A. Geuze uit Poort vliet e.a. ziin gevraagd hierin een aandeel te ne men. Voorts zal Ds. J. A. Bakker uit Oosterhesselen, aan de hand van de hierboven bedoelde overzich ten en de daarop volgende discussie, de gedach- tenwisseling inleiden over het onderwerp: Naar een nieuwe levensstijl van het platteland. Gaarne nodigen wij U uit aan dit weekend deel te nemen. Ook Uw echtgenote is hartelijk welkom. De deelnemingskosten bedragen 8,50 per per soon, terwijl lakens, sloop en handdoek naar keuze zelf kunnen worden medegebracht, dan wel ter plaatse tegen betaling van 1,25 worden ge huurd. De gasten zullen worden ondergebracht in ver warmde één- en tweepersoons-kamers, die alle van stromend water zijn voorzien. Namens het Directorium van Kerk en Wereld MR. J. J. R. SCHMAL, Secretaris v. h. Conferentlawerk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 4