ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU - ii-Têchno! ogisah Insutuut J ZATERDAG 12 JANUARI 1952. WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen ZITDAGEN SECRETARIAAT Z. L. M. D. J. VAN DER HAVE Sesltsjvee SutlsevhteScva *j£iS&L yt No. 3004. Frankering bij abonnement: Terneuzen 40e Jaargang ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van artike len slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L. M. en N.-Br. Mij van Landbouw ont vangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor niet-leden van deze orga- saties bedraagt 10,per jaar. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis, Goes - Tel. 2345. ADVERTENTIETARIEF: Per mm 13 cent; minimum per advertentie 2,Incassokosten 0,15. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen of aan het Landbouwhuis te Goes. @verzicfit Het nieuwe jaar is ingezet met een algemeen offensief inzake de suikerprijs om in militaire termen te spreken. Nadat in de laatste maanden van 1951 reeds van verschillende kanten was gewezen op het gevaar van een aan zienlijke inkrimping van het suikerbietenareaal, hebben thans de belanghebbenden, te weten de sui kerindustrie en de telers officieel hun stem aan de Minister doen horen. De verschillende kanten van deze kwestie werden door ons reeds in November uitvoerig in deze rubriek besproken, zodat wij thans menen te kunnen volstaan met te berichten, dat de Hoofdafdeling Akkerbouw van de Stichting voor de Landbouw in haar laatst gehouden vérga- dering tot dezelfde conclusie is gekomen, namelijk, dat wil men in Nederland een grote oppervlakte suikerbieten behouden en wil men aldus de voor delen hiervan plukken, zoals de opvoering van de totale productie, die wij uit de grond halen, het be sparen van dollars en het benutten van de in de suikerfabrieken tot stand gekomen investeringen, de prijs, die de boer voor zijn bieten krijgt behoor lijk verhoogd zal dienen te worden. Wanneer wij ons oor in onze provincie te luiste ren leggen, dan hoort men inderdaad, dat de gel delijke opbrengst van de bieten van oogst 1951 aan de zeer lage kant is geweest en dat hierdoor de lust om ook volgend jaar weer veel bieten uit te zaaien ernstig is verflauwd. Het is te hopen, dat Minister Mansholt in dezen een ruime beslissing zal nemen, al zal de kwestie van de financiën zeker een voorname rol spelen. Tenslotte willen wij hier nogmaals wijzen, al vrezen wij vervelend te worden, op de rol, die de arbeidsvoorziening en de administratieve rompslomp speelt in deze en in andere zaken. Beide genoemde punten vormen een belemme ring voor de uitbreiding en zelfs voor de instand houding van de teelt van arbeidsintensieve gewas sen. Om met het laatste te beginnen, het kan niet genoeg herhaald worden, dat hoe langer hoe meer boeren het beu worden elke week enige uren te ver doen aan een zinloze administratie. Voor dit vak zijn zij niet in de wieg gelegd, doch de Nederlandse zucht naar perfectionisme, naar het volmaakte, tot in de puntjes kloppende, dwingt hen hele be rekeningen te maken, die er uiteindelijk allemaal op neer komen, dat een zeker percentage van het loon als belasting en een zeker percentage van het loon als sociale lasten afgedragen moet worden. Dit laatste percentage, dat bijv. 30 zou kunnen be dragen, kan niet als één bedrag bij een centrale in stantie worden geplaatst, doch moet op de cent nauwkeurig verdeeld worden in zegeltjes zus, zegeltjes zo, voorschotjes, eindafrekeningetjes, in houdingen, uitbetalingen en doorberekeningen. Gaat er één cent van de ene kas per ongeluk naar de andere, dan krijgt de geplaagde werkgever brie ven, ambtenaren en controleurs op zijn erf, boete's en naheffingen. Zoals men elders in dit blad kan lezen heeft de algemene landbouworganisatie, het Kon. Ned. Landbouw Comité niet alleen reeds jaren tegen deze waanzin geprotesteerd, doch tevens ook als positieve daad een rapport opgesteld, waarin een plan is uitgewerkt dit alles te vereenvoudigen. Ook de voorzitter van de Commisie Werkgevers der Z. L. M., de heer W. Koster, heeft zijn steentje als commissielid aan dit plan bijgedragen. Dit plan is, naar de secretaris van de Afd. Werkgeversbelan- gen van het K.N.L.C., de heer Vaandrager in boven genoemd artikeltje betoogt, in de bevoegde krin gen gunstig ontvangen. Er schijnt dus wel enige vereenvoudiging op komst te zijn. Doch wij zouden vanaf deze plaats er bij Minis ter Mansholt op willen aandringen, zijn ambtge noot van Sociale Zaken onder ogen te brengen, dat productieverhoging op de bedrijven, die arbeids krachten moeten aantrekken en deze beslaan toch een belangrijk deel van de oppervlakte cul tuurgrond in Nederland ernstig te lijden heeft van deze administratieve rompslomp. Afgezien nog van de vele onnodige en dus onproductieve arbeid, die op de vele kantoren, die deze sociale voorzieningen moeten behandelen en regelen, wordt verricht. Arbeidsvoorziening' en Bureau Oogstvoorziening. De tweede belemmering voor een uitbreiding van de arbeids-intensieve gewassen ligt in de onzekere arbeidsvoorziening tijdens de periodes, waarin de gewassen verzorgd en geoogst moeten worden. In deze periodes zien wij in verschillende delen onzer provincie wantoestanden optreden. In die streken, waar een voldoende aantal arbeidskrachten aan wezig is, gaat het nog een beetje, hoewel ook daar nog lonen worden betaald, die liggen boven de door landbouw, en landarbeidersörganisaties via een col lectieve arbeidsovereenkomst overeengekomene. In die streken, waar een tekort heerst, zijn dan spoe dig alle hekken van alle dammen. De enige moge lijkheid voor de werkgever ligt dan nog bij het Bureau Oogstvoorziening. Voor en aleer hij hier van echter hulp ontvangt, moeten er opnieuw ver schillende formaliteiten worden vervuld, terwijl zijn uiteindelijke aanvraag dan beoordeeld wordt door een commissie, waarin vier partijen zitting hebben, die in wezen verschillende belangen heb ben te behartigen. Deze werkwijze, die de laatste jaren tot vele. strubbelingen aanleiding heeft gegeven, is zeker niet bevorderlijk voor een snelle en afdoende hulp. Was de boer in de bedreigde streek van dergelijke hulp overtuigd, dan zouden er heel wat excessen voorkomen kunnen worden, wat betreft de loon vorming. En daarmede zou het telen van arbeids intensieve gewassen heel wat aantrekkelijker wor den. Wij hebben gemeend dit tere onderwerp opnieuw en nu eens wat krasser te moeten aansnijden, om dat Minister Mansholt in zijn te Amsterdam voor de Algemene Vergadering van het Centraal Bureau gehouden rede, die voornamelijk aan de noodzake lijkheid van een productieverhoging was gewijd, heeft verklaard, dat de hulp, die het Bureau Oogst voorziening in 1952 zou kunnen verlenen, uitge breid zou worden. Wij zijn ervan overtuigd, dat zulks ook noodzakelijk is. Doch tevens, dat deze anders georganiseerd zal dienen te worden. De boeren zullen weer het vertrouwen dienen terug te krijgen, dat zij tegen de vastgestelde lonen, die zeker niet te laag zijn, geholpen kunnen worden. Eerst dan zullen zij aan de oproep van de Minister om alles uit de grond te halen wat maar kan, ge hoor kunnen geven. Tot welzijn van onze nationale economie en dus van ons volk. In de Provinciale Zeeuwse Courant heeft de „Kantlijn"-schrijver zich op - 3 Januari en op 9 Januari over Bureau Oogstvoorziening uitgelaten. Het blijkt wel, dat hij voor zijn artikel van 3 Jan. eenzijdig en dus'verkeerd is voorgelicht. Als werk gevers zijn wij ervan overtuigd, dat het Bureau Oogstvoorziening nog niet te missen valt bij de zware taak die de boeren door Minister Mansholt INHOUD: Overzicht Zitdagen Boekhoudbureau en Secretariaat der Z. L. M. Agenda Z. L. M.- Afdelingen; Productie, afzet en prijsvorming voor de melk op Walcheren Erkenning aan vragen op Tuinbouw- en fruitteeltgebied Van Boerderij en Organisatie Bijzondere Tuinbouw teeltvergunning Wij lazen voor U Lonen en Sociale voorzieningen „Een goed initiatief van het K. N. L. C." Aangifte wintergewassen Vertraging vervroegde afschrijvingen Weekend voor boeren De Boerenjeugd Belangrijk rap port over de Landbouwvoorlichtingsdienst Ma chinaal melken De bestrijding van abortus Bang Provinciale Commissie ter bevordering van Rijkswege van de veefokkerij in Zeeland Voor de Plattelandsvrouw „Onze Woning" Decadesom men neerslag in November Tuinbouw „Uit en voor de polder" Rondom het mond. en klauw zeer Bram uit de Slikhoek Nieuwe uitgaven Kort Bericht Uit de Kringen en Afdelingen Marktberichten Noord-Brabantsche Maat schappij van Landbouw. TERNEUZEN: Woensdag 16 Januari in Hotel „Des Pays-Bas". ZIERIKZEE: Iedere Donderdag in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Iedere Donderdag in Café „De Eendracht". De zitdag op 17 Januari hopen wij met twee personen te houden. KORTGENE: Donderdag 17 Januari in Hotel „De Korenbeurs". AXEL: Zaterdag 12 Jan. van 2%4% uur, in Hotel „De Lozanne". ZIERIKZEE: Donderdag 17 Jan. van 1112uur in Hotel „Huis van Nassau". THOLEN: Zaterdag 19 Jan. van'10%12% uur in Hotel „Hof van Holland". Komt hier met uw vragen op pacht-, juridisch-, economisch-, sociaal- en technisch gebied. ■is opgelegd. De Minister is dezelfde mening toe gedaan en wij mogen gerust aannemen, dat de be windsman zich van alle zijden heeft laten voorlich ten. Doch wij herhalen met klem, dat een andere werkwijze bij de beoordeling van de aanvragen dringend nodig is, wil de hulp van het B. O. ook werkelijk effect hebben. Productieverhoging aUerwege. Het is vooral de veevoederpositie, die de wereld zorgen baart. Minister Mansholt toonde zulks dui delijk aan in zijn boven reeds genoemde rede, waar op wij binnenkort nader hopen terug te. komen. KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELÏNGE geven het hoogste rendement bij late levering.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 1