Tuinbouw STEMMEN UIT DE PRACTIJK NABESCHOUWINGEN. Land- en Tuinbouwcnderlinge RASZUIVERHEID VAN BROUWGERST GEWENST MELKCONTROLEVERENIGING OP ST. PHILIPSLAND. KORTE BERICHTEN Oaaèl ei*«i)sgs Het zou ondankbaar zijn om niet eens even terug te blikken op onze zo goed geslaagde Tuinbouw- middag op Maandag 10 Dec. j.l. Of heb ik het mis, is zij niet goed geslaagd? Laten we het even nuchter bekijken. Zij, die verwacht hebben dat het drietal sprekers al de problemen nu eens glashelder uitéén zouden zetten en ons de richtlijnen eens zouden meegeven waarlangs we maar te „wandelen" hebben, die is wel zeer teleurgesteld huiswaarts gekeerd. Want hoe men de problemen benadert hetzij pro of contra, de moeilijkheden zijn er op beide fron ten. De harde strijd om het bestaan in zijn nuch tere werkelijkheid. Allen hebben het gehoord: te weinig cultuurgrond en daartegenover te veel mensen; een onbeschermde tuinbouw met hoge be lastingen. Want men heeft het kunnen beluiste ren, hetzij pro of contra, hetzij teeltregeling of vrijheid, het gaat in de grond der zaak om zelf bescherming. Ook hij die voor vrijheid is hoopt het uitziekproces te overleven om aldus uitgeselecteerd, zijn bestaan verzekerd te zien. Ik gevoel me niet bevoegd deze materie te kunnen verwerken; nog minder te omlijnen. Ik heb dit ook niet gehoord op de Tuinbouwmiddag. Hoe groot ook onze ken nis moge zijn van al deze problemen die v/e be studeren, wij blijven mensen met een klein ge zichtsveld. We kunnen niet in de toekomst zien. Teveel factoren zijn er in deze wereld die onze prachtig in elkaar gezette theorieën als een kaar tenhuisje uit elkaar doen vallen. Zijn we dan 10 Dec. niets wijzer geworden? Zijn we dan allen teleurgesteld? M. i. z. is er al veel bereikt omdat we eens met elkaar hebben „gepraat". Ik bedoel niet kletsen maar „spreken" over eikaars moeilijkheden. En als dit dan kan gebeuren onder auspiciën van onze Moeder Stands-organisatie in samenwerking met de Voorlichtingsdienst en de Vak-technische orga nisaties, dan is er m.i. al heel wat bereikt. Er is op deze middag in een goede sfeer gespro ken en de drie sprekers hebben hun overtuigende mening op een rustige, waardige wijze naar voren gebracht. Dit is gelukkig nog mogelijk in een land zonder IJzeren Gordijnen en in een stands-organi satie, die de belangen van zijn leden behartigt. De tijd is gelukkig voorbij dat we ons in de Z. L. M. niet „thuis" voelden en onze belangen ver waarloosd werden. Het was dan ook goed gezien van de Tuinbouwcommissie om zulk een middag te houden. Op zulke bijeenkomsten wordt het „stands gevoel" in de standsorganisatie overbrugt en het gevoel van de noodzakelijke eenheidsgedachte voor allen die het van de „trouwe aarde" moeten heb ben, verstevigd. We hopen niet, dat het de laatste bijeenkomst van dit soort mag zijn. Op de inleidingen zelf komen we misschien op zeer bescheiden wijze nog eens terug. Laten we het gesprokene eerst eens bezinken en eens rustig bestuderen. Maar ik meende er toch goed aan te doen een korte nabeschouwing te geven. Thans zou ik nog een enkel woord willen zeg gen als vervolg op mijn artikeltje van 17 Nov. j.l., waar ik het „rooien" even aantipte. Want als men gerooid heeft gaat men ook meestal planten. Het komt niet dikwijls voor dat het uitgeroeide perceel blijvend bouwland wordt en alzo van bestemming verandert. Kan men het „uitzingen" dan zou ik zeggen wanneer men een heel perceel heeft ge rooid maak de grond weer vers en in goede con ditie door ze een paar jaar met akkerbouwproduc ten te betelen. Kan men dit niet of heel moeilijk, besteedt dan veel zorg aan de grondbewerking. Goed de wortels er uithalen, diep bewerken, op nieuw draineren, grondmonsters nemen, kortom een zo goed mogelijk „zaaibed" voor de bomen klaarmaken. Als ze er instaan krijgt men de kans niet meer. Probeer dit zelfs ook wanneer men maar één rij gerooid heeft al zal dit dan ook uiteraard op be scheidener schaal moeten gebeuren. Een pas geplant boompje is net als een baby. Ze hebben veel zorg nodig, later kunnen ze wel een stootje verdragen. Als dan het plangat klaar is, wat plant men dan Dit is niet zo eenvoudig te zeggen. Heeft men een geheel vrij perceel, kan men keuze maken, plant- schema's aanpassende op het eigen bedrijf maken en hiernaar een besluit nemen. Moeilijker is het wanneer men maar één rij uit- rooit en men toch planten moet. Men zal b.v. geen succes hebben met hier en daar een Coxs op een Dèlicious te planten al is het ras nog zo goed. Zoals het met rooien is zo is het ook met weer inplanten. Doe het met verstand en practisch inzicht. Maak studie van je bedrijf en probeer systeem in je bedrijf te brengen. Kijk 10 of 20 jaar vooruit hoe men zijn bedrijf er dan graag uit zou willen zien en handel hiernaar. Want men plant nu eenmaal geen koolplanten, die men het zelfde jaar weer onderspit of ploegt. De meeste mensen kunnen maar één bedrijf stichten. Daarom is, ook zelfs bij vernieuwing van onze boomgaarden, van groot belang hoe ons be- drijf er in de toekomst zal uitzien. Even zo goed als bij het rooien moet men zijn bedrijf goed kennen en practisch blijven. Voor i ieder ligt dit weer anders en is een vaste richtlijn moeilijk te geven. Doe de vernieuwing of verjon ging van uw bedrijf zo goed mogelijk. Laat geen kostbare grond onbenut liggen. Ook kleine tuin- bouwmachines kunnen U helpen bij klein fruit als onder- of tussenteelt. Veel meer zouden we hier over kunnen schrijven, maar het Landbouwblad is niet alleen bestemd voor „Stemmen uit de Prac- tijk". Tot de volgende keer. JAAP UIT 't BOGERDJE. Werkgevers in Zeeland, in 1951 aangesloten bij de Land- of Tuinbouw Onderlinge worden be leefd verzocht hun ingevulde en getekende loon- staten over 1951 vóór 10 Januari 1952 in te le veren bij de Districtsagent in hun rayon of op te zenden aan het kantoor Grote Markt 21, Goes. Eén van de eisen, welke steeds gesteld wordt aan brouwgerst, is: raszuiverheid van de betrokken partij. In voorgaande jaren werd aan deze eis als het ware automatisch voldaan. Ruim 70 van het met zomergerst bezaaide areaal was Kenia en ver menging met andere rassen als Balder en Saxonia kwam tot voor enkele jaren niet noemenswaardig voor. Het ras Balder heeft echter in de landbouwprak- tijk zo goed voldaan, dat steeds meer boeren tot de uitzaai daarvan overgingen, met het gevolg, dat thans volgens de rassenstatistiek 1951 50 van het zomergerstoppervlak bestaat uit Kenia en 50 uit Balder. Dit brengt de zeer onaangename consequentie mede van het toenemen van rasvermenging. Wor den deze gemengde partijen vermouten, dan treedt een zeer ongelijkmatige kieming op als gevolg van het verschil in ontkiemingssnelheid van de beide rassen. Balder ontkiemt nl. sneller dan Kenia. Hierdoor wordt een ongelijkmatig mout verkregen, dat bij de verwerking tot bier een lager rendement geeft. Daar een brouwerij evenals een boerderij een. bedrijf is, dat zo economisch mogelijk moet werken, moet aan zulk mout een lagere waarde worden toegekend. Men heeft dan ook besloten een lagere prijs te betalen aan de handelaar, indien een partij vermengd blijkt te zijn. Als gevolg van deze maatregel zal de handelaar alle moeite doen de partijen Kenia en Balder gescheiden te houden. Voorts zal hij zich bij aankoop van partijen zomer gerst van de 'boer van de raszuiverheid van de boerenpartij moeten overtuigen. Ofschoon wij allerminst de overtuiging zijn toe gedaan, dat de voornaamste oorzaak van het voor komen van rasvermenging in brouwgerstpartijen bij de boer ligt, leek het ons dienstig ook de gerst teler thans reeds te wijzen op maatregelen, welke kunnen worden genomen om rasvermenging te voorkomen. 1. Zaai uitsluitend zaaizaad door de N. A. K. goed gekeurd. 2. Zaai slechts één ras op Uw bedrijf. Balder heeft gemiddeld over 5 jaar op onze proefvel den 7 meer opgebracht dan Kenia. De keuze zal dus niet moeilijk zijn. 3. Indien het U beslist niet mogelijk is zich slechts tot één ras te beperken, wees dan zeer zorg vuldig bij de oogst. Combine ieder ras afzonderlijk. Houdt de zak ken streng gescheiden. Bij gebruik van de zelfbinder moeten de scho ven afzonderlijk worden gehouden. Bij optas sen in de schuur moeten de rassen afgeschei den worden door een dekzeil of door enkele ruiters. 4. Ook het dorsen van de rassen moet afzonder lijk plaats hebben. Gaat U over tot het dorsen van een ander ras, dan moet de dorskast eerst schoon gemaakt worden. In het kort gezegd: zaai door de N.A.K. goedge keurd Balderzaad en verzeker U daardoor van do brouwgerstpremie Dezer dagen werd op St. Philipsland een oprich tingsvergadering voor een melkcontrólevereniging, gehouden. De heer J. Stroo, hoofdcontroleur te Middelburg, gaf een uiteenzetting over het doel der controle en beantwoordde verschillende vragen. De kosten zu!- len ongeveer 7,per koe per jaar bedragen. Tot monsternemer werd benoemd de heer Dieselaar, die deze benoeming aannam. Zijn honorarium be draagt 3,per contróledag. Een viertal personen gaven zich op de matig be zochte vergadering als lid op. De heer W. v. d. Sluis werd gekozen tot voorzitter en de heer P. Voge laar—Hanse' tót secretaris-penningmeester. Op 27 Dec. werd het werk begonnen. We hopen dat deze tot nog toe kleine vereniging uit zal groeien en tot de verbetering van de veestapel bi) zal mogen dragen. „Het Adviesbureau voor Oorlogsschade van de Stichting voor de Landbouw maakt hiermede be kend, dat de eerstvolgende zittingen in de provin cie Zeeland als volgt zijn vastgesteld: Op Woensdag 9 Januari 1952 van 13.3017.00 uur te Oostburg in Café „De Vuijst" (Marktplein). Op Donderdag 10 Januari 1952 van 1116 uur te Zierikzee in het „Huis van Nassau" en van 13.3017.00 uur te Middelburg, Dam 43 (Bouw bureau van de Landbouw in Zeeland). Er wordt nogmaals op gewezen, dat het nood zakelijk is, dat degenen, die van de diensten van de adviseur gebruik willen maken, alle bescheiden die op de te bespreken onderwerpen betrekking hebben, naar de zitting medenemen". De Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening heeft de garantieprijs voor olievlas- zaad van de oogst 1952 van 65 per 100 kg ver hoogd tot 176 per 100 kg. De nieuwe prijs geldt eveneens voor olievlaszaad met een oliegehalte van 38 een zuiverheid van tenminste 95 en een vochtgehalte van 12 bij levering franco pakhuis handelaar. Op 12 Dec. j.l. namen een aantal candidaten deel aan het examen tractoren en tractorwerktuigen te Lewedorp. De volgende in Zeeland woonachtige personen behaalden het diploma. We wensen hun hiermede van harte geluk. Joh. de Braai, Nieuwerkerk; P. Butler, Kapelle bij Goes; M. C. Geluk, Noordwelle; A. Scheele, Hoe- dekenskerke; C. H. Kesteloo, Kerkwerve; C. de Jonge, Heinkenszand; D. J. Kestelo, Gapinge. Nieuwe uitgaven Enige opmerkingen betreffende de vorming van pachtprijzen, in het bijzonder in Nederland. Open bare les door Ir. R. van Hees. Uitgave J. B. Wol- ters, Groningen, ƒ1,25. Deze uitgave is de tekst van de op 29 November 1951 door de voormalige Rijksconsulent vóór Grond- en Pachtzaken in de provincie Zeeland ge houden openbare les, bij diens aanvaarding van het ambt van lector in de economische vraagstukken van de landbouw aan de Rijks Universiteit te Gro ningen. In deze openbare les werd een uiteenzetting ge geven van de theorieën die aan de vorming van de pachtprijs ten grondslag liggen, terwijl ook de recente geschiedenis van de pachtprijsvorming aan leiding heeft gegeven tot het maken van een aantal opmerkingen. Moderne weide-exploitatie in Zeeuws-Vlaanderen, Uitgave Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. Door de matige financiële uitkomsten van het grasland in Zeeland wordt dit bedrijfsonderdeel veelal als bijzaak beschouwd. In dit boekje wordt terecht ten strijde getrokken tegen deze sterk ver breide mening, en worden de wegen aangegeven om tot een rationele graslandproductie te geraken. Het omweidingssysteem en de dagrantsoenbewel- ding worden uitvoerig en duidelijk behandeld, waarbij aan het specifieke Zeeuwse drinkwater probleem in de weide de nodige aandacht is ge schonken o.a. door het maken van enige eenvoudige schetsjes, ook voor percelen van een afwijkende vorm. Ook de mogelijkheid om het vee in verschillende koppels onder te brengen is hierbij onder het oog gezien. Het advies om over het gehele jaar ver deeld 120 kg zuivere stikstof te strooien zal wel een aanpassing van het grasbestand vergen. Overi gens vragen we ons af, of ondanks de enigszins andere bedrijfsstructuur in overig Zeeland, het niet wenselijk geweest zou zijn het bedoelde geschrift over een groter gebied te verspreiden, daar immers ook buiten Zeeuws-'Vlaanderen deze exploitatie nog veel te wensen overlaat. Ir. A. C. Bruggeman» NIenw Land. Overzicht van onze landaanwinning. Berichten van de Nederlandse Vereniging voor landaanwinning no. 2. Uitgave Daamen's Uitg. Mij., Den Haag, 1,60. Wie behoefte heeft aan een beknopte en duide lijke uiteenzetting over de landaanwinning in ver leden, heden en toekomst kunnen we aanraden dit boekje ter hand te nemen. Het nationale belang van deze aanwinning en de technische en landbouwkundige aspecten worden er systematisch in behandeld. De mogelijkheden op korte-en. die op lange termijn worden er in ge noemd, terwijl de eerste met schetskaartjes wor den verduidelijkt.. Uiteraard komen hierbij ook de mogelijkheden in Zeeland ter sprake (Noordersloe (600 ha), 2e gedeelte Zuidersloe (750 ha), Verdron ken lard van Saaftinge (2300 ha), schorren bij Os- sendrecht (750 ha), slikken van de Heene (250 ha). Plet 86 pagina's tellende boekje is verlucht met 16 mooie, hoofdzakelijk vanuit de lucht genomen, foto's. Tc.»-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 8