NIEUWJAARSDAG! Het jaar 1951 als richtsnoer Cedetiwerfaclie 1951**52 ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND 4- AGENDA. ONTWIKKELINGSAVOND STREEK OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. die van stapel liep ergens in O.- Z.-VLA ANDEREN met als motto: GEEN HANDJE MAAR„EEN SCHIP VCL" DE CURSUS IN VERENIGINGSTECHNIEK 1 GD Redactie: Ad. Doeleman, N. Filius, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe, M. Poissonnler en j j de putter. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Zaterdag 12 Januari, 7 uur, Verenigingsgebouw te 's-Heer Abtskerke. Ontspanningsavond der L. J. G.—Z. P. M., afd. 's-Heer Abtskerke—Nisse. Nieuwjaarsdagwat een rare dag eigenlijk. Waarom moeten nu op deze dag ineens de mensen elkaar gaan feliciteren? Is er zoveel veranderd sinds 31 December? Op Nieuwjaarsdag heeft de postbode het drukker dan ooit, en stapels visite kaartjes komen er bij vele mensen de brievenbus inrollen. En dan in de krant, hele ritsen adverten ties, vooral van zakenmensen die hun klanten veel goeds toewensen, maar hetgeen eigenlijk betekent blijft ook dit jaar a.u.b. klant van mijn zaak. Wij wensen al onze vrienden en familieleden een voor spoedig jaar, en zo heeft ook de Nieuwjaarsdag zijn bekoring. Zou deze Nieuwjaarsdag misschien kunnen bete kenen, dat wij met het oudejaar eens allerlei dingen moesten veranderen en vernieuwen als het nieuwe jaar komt. De jaren gaan door en er is veel wat altijd doorgaat en niet onderbroken kan worden. En voorts: een mens heeft altijd tijd tekort om alles te doen wat hij wil en moet doen. Toch betekent Oudejaarsavond een terugblik en het maken van een plan, om datgene waarin we tekort geschoten zijn het volgend jaar beter te doen. Wat bracht onze jongerenorganisatie in 1951? Hebt U de balans al opgemaakt en zo ja, naar welke zijde slaat deze door? Debet of Credit? Aan U per soonlijk het antwoord. Indien dit antwoord negatief moet zijn, schaart U zich dan in de gelederen van hen, die het zich deze dagen hebben voorgenomen het in het komende jaar beter te doen. Het is voor mij niet gemakkelijk het jaar 1951 voor wat betreft de Z.P.M. en L.J.G. te karakteriseren. Vorig jaar mocht ik in mijn nieuwjaarsoverdenking er op wij zen, dat er het afgelopen jaar 1950 goede vorderin gen waren gemaakt, maar dat we ondanks dat toch niet tevreden konden zijn. Na deze ontevreden woorden zijn we weer een jaar werken verder, en ik wil 1951 dan noemen het jaar van het begin van de bewustwording in onze jongerenorganisatie. De gehele provincie door zijn er dit jaar krachten gekweekt, die blijk hebben ge geven, pal te staan voor de problemen van deze tijd en deze energiek aan te pakken. Zie ik het goed dan is er vooral in 1951 in sterke mate de bereid heid gegroeid om als jonge Zeeuwen de handen inéén te slaan en zich te bezinnen op de vragen welke èn individueel èn organisatorisch voor de naaste toekomst van het allergrootste belang zijn. Tal van initiatieven getuigen-daarvan. Bij deze grensovergang komt het er dan ook niet in de eer ste plaats op aan of wij als hoofdbestuursleden tevreden kunnen zijn, maar het komt er veel meer op aan, dat wij door samenwerking en bewustwor ding resultaten hebben bereikt. Laten wij 1951 aan nemen als richtsnoer en dan is er reden tot blijd schap. Op de drempel van 1952 wil ik dan alle Z.P.M.- sters en L.J.G.-ers, maar ook onze organisatie, alle goeds toewensen voor het nieuwe jaar dat weer voor ons ligt met zijn verborgenheden. Wat zal 1952 ons jongeren brengen? Oorlog of vrede, wel vaart of versobering, spanning of ontspanning? Zullen wij als jonge boerenorganisatie voldoende gelegenheid krijgen om onze toekomstplannen ver der uit te werken. Indien dit laatste het geval is, wat zullen we er dan zelf van maken? Zullen we dan tonen dat we èn individueel èn gemeenschap pelijk een taak hebben te vervullen, een stuk ver antwoordelijkheid hebben te dragen. Denkt er aan, dat we in een wereld leven, waarin nog steeds de vrede gewonnen moet worden. De woorden van Montgommery „dat het winnen van de vrede gro ter inspanning zal vragen dan het winnen van de oorlog", kort na de bevrijding tot de Engelse jeugd gesproken, komen ons steeds duidelijker voor de geest te staan. In deze nog niet tot vrede gewonnen wereld staan wij plattelandsmeisjes en -jongens aan de drempel van 1952. Ook H.M. Koningin Juliana heeft er in haar troonrede 1951 op gewezen, dat we nog leven in een verwarde wereld, en wel met de volgende woorden: „Waar grote krachtsinspanning wordt gevraagd voor de verdediging van onze beschaving, zullen ook de geestelijke waarden zelf levend moe ten worden gehouden. Dit geldt In het bijzonder voor de jeugd, die ook in deze verwarde tijd haar vertrouwen in de toekomst niet mag verliezen". Landbouw jongeren, juist in deze ontredderde wereld hebben wij onze taak te vervullen, en het vertrouwen in de toekomst met Göds Hulp niét té verliezen. Het jaar 1951 ligt achter ons. Er zijn woelingen geweest en we hebben elkaar wel eens ongezouten de waarheid gezegd. Laten we onze harten hier niet in verharden, maar God smeken de vrede over ons, onze organisatie, ons land en de wereld in 1952 te bestendigen. Laten we aan het begin van dit nieuwre jaar voor ons zelf de belofte afleggen, in de komen de tijd via onze Landbouw-Jongeren-Gemeenschap, met als richtsnoer 1951, onze krachten daaraan spontaan te geven. Met deze wens sluit ik mijn Nieuwjaarswens 1952, in de hoop dat onze ver wachtingen niet beschaamd zullen worden. Js. CEVAAL. De L. J. G. hield haar jaarlijkse ontwikkellngs. avond op Vrijdag 21 December in Het Centrum te Axel. Het Streekbestuur heeft hier de kroon op haar werk gezien; een groot aantal aanwezigen, waaronder vele ouderen, die ditmaal ook aan de oproep gehoor hadden gegeven, een vlot verloop en een uitstekend programma. Slechts enkele minuten over tijd opende de voor zitter, de heer J. W. de Putter, deze avond, waarna hij het Zeeuws Volkslied liet zingen. Het eerste gedeelte van het programma werd gevuld door volksdans, zang, muziek, declamatie en een causerie door de heer S. van Harn, over: „Jeugd en toekomst". Een verloting in de pauze en daarna het blijspel „De nieuwe veearts", een spel dat vlot werd ge speeld en door de aanwezigen met grote aandacht werd gevolgd. Het was reeds na middernacht, toen de voorzit ter met een dankwoord aan allen, die hadden mee gewerkt aan het welslagen van deze ontwikkelings avond, de bijeenkomst sloot. Hij wenste allen een prettig Kerstfeest en een voorspoedig 1952. Na het zingen van het Wilhelmus behoorde deze gezellige avond weer tot het verleden. J. J. DE PUTTER. II Geachte vrienden, Het is reeds velen van U bekend dat er aan deze ledenwerfactie voorafging een voorstel om te komen tot het werven van leden voor de afdelin gen der Z. P. M. en L. J. G. in de Streek O. Z. Vlaanderen door middel van een actie op touw ge zet door de leden van het Streekbestuur. En we zijn er werkelijk verheugd over, dat deze leden werfactie door alle leden met verlangen werd tege moet gezien. Dat we rond Sinterklaas altijd een vol verwachting kloppend hart hebben is te begrijpen. Maar 5 Dec. was voorbij en men vroeg ons vaak: „Hoe staat het met de ledenwerfactie?" „Hoe ver zijn jullie al met de plannen van voorbereiding?" En deze vragen waren de aanleiding om van wal te steken. Dus om ons ledenwerfschip te water te laten, want we hebben ons iets moois voorgesteld. We spreken af dat we als leden in O. Z.-Vlaanderen op één schip zitten. Dus U bent de bemanning. Toch is de bemanning niet geheel compleet. De stuurman moet ook nog de telefoon bedienen en heeft eigenlijk handen te kort. En honderden staan nog op de wal te wachten. Oh, maar ik weet goede raad zegt de stuurman: „We lopen overal even binnen. Meerdere handen maken het werk wat lichter". Maar luistert even naar de stuurman: „We hou den volle zee, anders bestaat de kans aan de grond te lopen. We houden moed dus! Met een flinke bries in de bolle zeilen stevenen we veilig de thuis haven weer binnen, waar we opgewacht worden door het Streekbestuur der L. J. G. in 't clubkwar tier te Zaamslag. Zo stevenen wij door dorp en steden En werven aan: „Een schip vol leden!" Om deze ledenwerfactie tot een noemenswaar dig festijn te maken hebben we gemeend hieraan 2e prijs: 3e prijs: 5e prijs: 'n Boekwerk. 'n Gratis Afd.-Lidmaatschap voor één jaar. 4e prijs: 'n Gratis abonnement „Boerenjeugd" voor één jaar. 'n Gratis jaarabonnement ,,De Vrije Vaart" Kaderblad der N. J. G. Neemt U het volgende goed in acht: De rebus die U hierboven afgebeeld ziet staan lost U op. De oplossing der rebus plaatst U met duidelijke letters op een vel papier. U bewaart dit vel papier goed en U zet onder de oplossing de naam, voorna am (en), adres en woonplaats van de één of meerdere leden die U aangeworven hebt. Nu laat U achter de wooplaats het nieuwe lid of leden huil handtekening plaatsen als bewijs dat ze zich rekenen tot de L. J. G. Onderaan zet U Uw eigen handtekening. Doe zo alles in een gesloten enveloppe (frankeert met 10 cent) en plaats op de linkerbovenhoek der enveloppe: L. J. G. '51'52! en stuurt alles voor Zaterdag 8 Februari 1952 aan Cathr. Haak, B 1, Zaamslag. Opgave na bovenstaande datum komen niet meer in behandeling. De nieuwe leden worden verwel komd en In de gelederen der L. J. G. opgenomen, in een vergadering belegd door het Streekbestuur in O. Z.-Vl. op 14 Februari 1952 te Zaamslag, waar hun het insigne wordt opgespeld en de lidmaat- schapkaart wordt overhandigd. Deelname tot deze ledenwerfactie is alleen toe gestaan voor de leden der Afd. der Z. P. M. en L. J. G. in Oost Zeeuws-Vlaanderen. Wij wensen U een goede vaart en veel succes toe. Waar U komt? Op welk terrein! Ieder wil lid der Z. P. M. of L. J. G. zijn! Namens L. J. G. Oost Zeeuws-Vlaanderen, HET BESTUUR. K H H - M Z L K .V een rebus te verbinden die U bij de opgave van Uw 'nieuwe leden opgelost mee dient in te sturen. En doordat U ook de laatste van de bemanning wist te vinden, hebben we in de stuurhut onder elkaar gezegd: Dat is wat waard. De waarde wil len we laten blijken in een aantal prjjzen die we beschikbaar stellen. Ie prtfs: EEN GRATIS PR.-EXCURSIE 1952 of dit bedrag in geld. voor degene die de meeste léden in deze actie wefft. op de Volkshogeschool te Roekan je (Z.-H.) van 1419 Januari is nog niet bezet. Grijp deze kans om U te bekwamen in alles wat nauw betrokken is op het landbouwjongerenwerk en geef U dus vandaag nog ep! Er is werk aan de winkel; niet thuis maar ln Èockanjö!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 5