De POTERBEWAARPLAATS &fcspin«|'s Z. L. M.-Almanak T ussen .LncKtiiN en ZUID-BEVELAND VAN HET P. Z. V. B. TE BAFLO (Gr.). KONINKLIJKE VERENIGING Het Nederlandsche Trekpaard AFDELING ZEELAND. takken binnen «ik bedrijf vergelijke» ea daarvan aamen een harmonisch technisch en economleeh verantwoord bedrijfsplan maken. Er zitten aan bedrijfsvergelijking een paar be langrijke gevaren. Immers wanneer men een aan tal bedrijven gaat vergelijken, worden daarbij ge makkelijk gemiddelden getrokken met alle gevaren van dien. Men loopt daarbij ook het gevaar zich door de netto-winsten per ha de deelnemende bedrijven te laten leiden. Van een gemiddeld bedrijfstype kan men niet spreken, want die bestaan er in Zeeland niet; nu nog maar niet te spreken van een boer met een gemiddelde ontwikkeling en zakenkennis. 3e. Zal het L.E.I. op de duur alle aanvragen niet baas kunnen, omdat ze daarvoor het apparaat en de financiën vermoedelijk niet kan opbrengen. Daarbij is het L.E.I. een centraal orgaan, dat daardoor te weinig rekening kan houden met spe ciale streek- of bedrijfswensen. Maar in de toekomst zal het Boekhoudbureau der Z. L. M. en andere boekhoudbureaux in onze streek ook dit werk ter hand moeten nemen voor de afzonderlijke boeren op de door mij geschetste basis. De Boekhoudbureaux zullen moeten zien in hoe verre de belastingboekhouding ook voor dit werk is te gebruiken, of omgekeerd. Naast het economische werk van de boekhoud bureaux dient een landbouwdeskundige die de be drijven kent, gewapend met de cijfers, samen met elk der boeren trachten om te komen tot een betere bedrijfsorganisatie van elk bedrijf. Wil de Nederlandse landbouw werkelijk laten uit komen, wat ze potentieel reeds bezit, dan zullen we in deze richting moeten werken. De Staring's Z.L.M.-almanakken zijn ver schenen en inmiddels reeds aan degenen, die een bestelbiljet hadden ingestuurd, verzonden. Een aantal van deze almanakken is echter nog beschikbaar. Men kan, zo lang de voorraad strekt, exemplaren afhalen aan het Landbouwhuis te Goes. Indien toezending per post wordt verlangd, ge lieve men ƒ2.per exemplaar te storten op giro 172503 der ZX.M. We waren onlangs in de gelegenheid dit nieuwe bedrijf te bezichtigen en constateerden daarbij de toepassing van een aantal nieuwe beginselen, die voor onze provincie de moeite waard geacht moeten worden er kennis van te nemen. Het Groningse Pootaardappel en Zaaizaad Ver koop Bureau stichtte ongeveer anderhalf jaar ge- leden te Baflo een nieuwe centrale sorteerloods. Daarnevens zat men met het probleem van de be waring van het pootgoed, dat niet in het najaar afgeleverd kon worden, hetzij omdat de partijen nog niet waren verkocht, hetzij omdat de afnemers gedeeltelijke levering in het voorjaar bedongen. Dit leidde tot het stichten van een luchtgekoelde bewaarplaats, welke begin November j.l. werd geopend en welke in het huidige stadium, wat het transportsysteem betreft, enig is in zijn soort in Nederland moet worden genoemd. Als bijzonder heid kan worden vermeld, dat de bewaarplaats te St. Philipsland voor het gebouw als voorbeeld heeft gediend. Deze dubbele bewaarplaats bestaat uit twee aan elkander gebouwde loodsen van ongeveer 21 bij 38 meter. Het totale grondoppervlak is 1650 m2; er is plaats voor 2250 2300 ton aardappelen. De storthoogte is dan berekend op 3 meter; de vakken zijn 2 meter breed en 8 meter diep, door schotten weer te verdelen in vakken van 2X2 meter. Van lengtegevel tot lengtegevel heeft men dus respec tievelijk 8 m opslag, 3,75 m gang, 8 m opslag, tus senmuur, weer 8 m opslag, dito gang en nog eens 8 m opslag. Onder elke opslag lopen 2 ventilatie kanalen in de lengte met onder elk vak (2 m breed) een dwarskanaal. De vloer van de opslag ligt ongeveer een halve meter hoger dan de vloer van de gangen. Midden onder elk vak is een open kanaal, waarin transportbanden geschoven kunnen worden. Dit kanaal is afgedekt door klein lat werk, welke latjes bij het ledigen van de vakken van vooraf weggetrokken kunnen worden. De aardappelen lopen dan vanzelf op de transport band. Deze bandjes voeren de aardappelen in de richting van de middengang. De doorrit door de gang is 2,75 m, daarnaast bevindt zich een afge dekte goot van pl.m. 8,5 om breedte. Wil men nu b.v. één van de 8 m vakken tegen de buitenmuur ledigen, dan worden 2 transportbandjes van 4 m lengte onder het vak geschoven, waarop een korter bandje aansluit, dat de doorrit overbrugt. Van dit bandje vallen de aardappelen in de goot, die over de gehele lengte van de gang loopt en verlengd is tot in de voor de poterbewaarplaats staande sor teerloods. De verbinding tussen deze gebouwen bestaat dus uit een ondergrondse rechthoekige be tonnen koker. Onder in deze goot of koker loopt een eindeloze band, die de aardappelen van de bewaarloods naar de sorteerloods op de sorteer- machine brengt. Omgekeerd kan ook. Ledigt men één der middenvakken, dan brengen één bandje van 4 meter en het kortste bandje de aardappels in de transportgoot. Een probleem was, dat de ruimte onder de band niet verstopt zou raken door de grond, die van de droge aardappels valt. De band is wel uitneembaar, maar dat is door de grote lengte en de vele rollen geen een voudig karwei. Men heeft hier een zeer ingenieuze oplossing voor gevonden. In de goot bevindt zich een verrijdbaar apparaat, dat de aardappelen uit het vak eerst moeten passeren, eer zij op de band in de goot vallen. Dit apparaat bestaat uit een draaiende korf van met rubber beklede lijsten, waarin de aardappels worden gezuiverd. Uit deze korf vallen ze dan schoon en in ieder geval vrij van losse grond in de goot. De door de korf doorval- lende grond wordt door een lattenschuifketting in tegengestelde richting omhoog- en afgevoerd. Behalve dit vernuftige en weinig handenarbeid vragende systeem van leeghalen^van de vakken, heeft men ook een dito systeem gevonden voor 't inbrengen. De zakken worden van de wagens ge stort in de bak van de elevator, die de aardappels opvoert op een horizontale dwarse band, welke zich op ongeveer 3Y2 meter hoogte bevindt. Deze horizontale band maakt deel uit van een verrijd bare stellage, welke voor ieder vak geplaatst kan worden. Deze band loopt tot ongeveer half in het vak en is dus eigenlijk zo lang of liever zo kort, dat ze, gezien de breedte van de gang, nog uit het vak kan draaien. Onder deze band bevindt zich echter een dito, die uitschuifbaar is, zodat de aard appels tot achter in het 8 m diepe vak gebracht kunnen worden. Bovendien is de kop van deze installatie draaibaar en kan men dus geregeld met de band manoeuvreren. Wij zagen dit systeem zeer vlot in werking. Een vak van 8 X 2 m kan ongeveer 32.000 kg bevatten. Voor het vullen da .rvan is bij aanvoer per trailer, waarbij de expediteur twee man stelt, ongeveer 6 uur nodig. Eén man van de bewaar, plaats bedient dan het apparaat. Hoewel nog niet alles precies te berekenen viel, is de indruk dat dit lossen niet meer kost dan 5 cent per 100 kg. We achten deze methode van inbrengen de moeite van een nader onderzoek waard voor onze Zeeuwse consumptiebewaarplaatsen. De prijs van de inbreng-machine is nog niet bekend; er worden nog verbeteringen aangebracht, het apparaat was nog niet voldoende uitgebalanceerd, zagen we on- der andere. De fabrikant is Joh. Alsema te Zee rijp (Gr.) Het uithalen stelt ons voor minder moeilijkheden, waar wij niet te maken hebben met de combinatie van poterbewaarplaats met sorteer loods. De kosten van bewaring zijn berekend, bij een nutting der ruimte in doorsnee van van het maximum, op tussen de 2 en 2,5 cent per 100 kg. Daarnaast heeft men inkomsten uit het in het na jaar drogen van natte en door Phytophtora aange taste partijen pootgoed. Twee ventilatoren zijn daartoe uitgerust met 5 pk-motoren en verzetten viermaal zoveel lucht als normaal. In ren dezer vakken treffen we een slechte partij maïskolven aan; ook dit opent de nodige perspectieven. Verder denkt men aan de bewaring van kool en ook neemt men een p^oef met stekbietjes. Proeven met deze bewaarmethode wijzen n.l. in de richting van een hogere bietenzaadopbrenest. Gezien onze goede ervaringen met de bewaring in luchtgekoelde be waarplaatsen van uien, valt er nog veel goeds op dit nieuwe gebied te verwachten. G. Hengstenkeuringen 1952. De keuringen van hengsten voor dekking zullen in Zeeland worden gehouden te Oostburg op Dins dag 29 Januari te 11 uur; te Axel en Hulst op Woensdag 30 Januari te resp. 10 en 14 uur en te Goes op Donderdag 31 Januari te 11 uur. De catalogus voor deze keuringen is verkrijg baar bij Iz. Ekkebus te Oostburg, J. van Drongelen te Axel, Hotel „Het Bonte Hert" te Hulst en bij ondergetekende 4 1,60. De Centrale Hengstenkeuring is vastgesteld op Donderdag 14 Februari te 10.30 uur te Goes. Aan giften voor deze keuring kunnen bij ondergetekende worden ingezonden tot direct na afloop van de keu ring voor dekking te Goes op 31 Januari. Heng sten, die voor meerdere jaren voor dekking zijn goedgekeurd en dit jaar daarvoor niet moeten ge keurd worden, kunnen reeds nu worden aange geven. Tegelijk met de aangifte moet het aangifte- geld éi 5,worden voldaan. Postgironummer 253392 ten name van Penningmeester Afd. Zeeland van de Kon. Vereniging „Het Nederlandsche Trek paard", Cornelis Eversdijkstraat 2 te Goes. De Snaratnrie. A. CAPPON. Daar ligt de 450 ha grote Zuid-Sloepolder, een polder van uitstekende kwaliteit, die de laatste jaren zo vaak in het middelpunt van de belangstel ling staat. Bij degenen die op een mooie zomerdag willen genieten van de prachtige goudgele kool zaadvelden. Doch in de eerste plaats bij de vele jonge boeren die naar een mogelijkheid om zelf aan de slag te komen zitten uit te kijken, en die nu met spanning op de definitieve verpachting wachten. In Augustus 1950 werd de polder met speciale toestemming van de Grondkamer voor 2 jaar verpacht, en deze pacht loopt dus af in het zo juist begonnen jaar. De nu zittende pachters heb ben, zoals reeds meerdere keren uitdrukkelijk werd vastgesteld, geen enkel voorkeursrecht bij de defi nitieve uitgifte. Dan zal er sprake zijn van definitieve pacht al hoewel nog niet de gehele polder hier direct onder zal vallen, omdat men deze definitieve uitgifte moet zien als een geleidelijk proces. Eerst komen 8 akkerbouwbedrijven van 30 tot 42 ha en 2 gemengde bedrijven van 20 ha, in ieder geval dit jaar, aan de beurt. De gebouwen voor deze bedrijven zullen dit jaar en het volgende jaar worden opgetrokken. Begonnen wordt met de schuren voor de akkerbouwbedrijven die men in Februari hoopt aan te besteden, terwijl dit jaar zo mogelijk nog 3 pachterswoningen aanbesteed zul len worden. Deze woningen komen geheel los van de bedrijfsgebouwen, terwijl op de akkerbouwbe drijven ook nog landarbeiderswoningen gebouwd zullen worden. Bij het bekijken van de tekeningen viel het ons op, dat het geheel van woning en schuur eenvou dig en doelmatig zal worden ingericht. Afgezien van kleine variaties wat betreft de plaatsing van schuur en woonhuis, het al dan niet toepassen van wolfseinden, de grootte van het woonhuis en an dere ondergeschikte details, wordt op de akker bouwbedrijven een schuur van het Wieringermeer- type gebouwd, waardoor dus gebroken wordt met de onpractische dwarsdelen van de typisch Zeeuw- se schuur. De langsdeel grenst voor het grootste gedeelte aan de tasruimte die in verband met de hoge bouwkosten en het toenemend gebruik van de maaidorser, van de eertijds gebruikelijke maat van 60 m3 tasruimte per ha, is teruggebracht tot 25 m3 per ha. In de stallen is plaats voor 6 stuks rundvee en enige paarden, terwijl wat betreft het rundvee de mogelijkheden tot uitbreiding aanwezig zijn. Op het erf is verder nog de ruimte gelaten voor een wagenloods, die als uitbreiding van de reeds in de schuur aanwezige werktuigenberg plaats gezien kan worden. Ook de ruimte voor een mestplaats is uitgestippeld, doch hiervoor zal geen betonvloer of andere afschutting verrijzen, terwijl ook silo's en een eigen boomgaardje een plaats op het erf kunnen vinden. Solide, eenvoudig en ook zo laag mogelijk in prijs, wat ook wel noodzake lijk is als men bedenkt dat de stichting van de ge bouwen, het in orde maken van de erven en het aanleggen van waterleiding en electriciteit per be drijf alleen al op ongeveer 100.000 zal komen. Voor de beplantingen is de hulp van de afdeling landschapsverzorging van het Staatsbosbeheer in geroepen, die deze plannen in samenwerking met de land- en tuinbouwconsulent heeft opgemaakt voor zover het de erfbeplantingen betreft. Met de uitvoering van de waterleiding zal bin nenkort worden begonnen, waarbij zowel van de bekende eterniet als van de nog maar kort bekende plastic buizen gebruik gemaakt zal worden. Deze laatsten kunnen als een kabel zonder onderbreking uitgerold worden. Zijn dus al wat mededelingen te doen over de landbouwbedrijven, zulks is in veel geringere mate het geval met de fruitteeltbedrijven. Wel is hiervoor in het midden van de polder 75 ha gereserveerd, doch over het tijdstip van uitgifte is nog niets bekend, zodat het niet onmogelijk is dat deze gronden nog langere tijd voor een korte termijn verpacht zullen worden. Gedacht kan wor den aan een 10—12-tal fruitteeltbedrijven, variërend van 412 ha. Het is niet te verwachten dat de Staat al de ge bouwen op deze bedrijven zal kunnen financieren, zodat wellicht gedacht zal moeten worden aan de in de N.O.-polder gebruikelijke vorm, waarbij de pachter deze gebouwen voor eigen rekening neemt. De geruchten over een mogelijke verkoop van gronden in deze polder zijn naar ons gebleken is vooralsnog voorbarig te noemen. Evenmin valt iets definitiefs te zeggen over 45 ha gelegen aan de toegangswegen van de nieuwe polder die in beginsel gebruikt zou kunnen worden om kleine bedrijven, in de onmiddellijke nabijheid van de polder, uit te breiden. Zodat op deze gesaneerde bedrijfjes een betere bestaans mogelijkheid zou ontstaan. Zo langzamerhand moeten we met steeds minder concrete gegevens komen. Dit bereikt wel het hoogtepunt als we U moeten mededelen dat over de uitgifte alleen be kend is dat deze in het le halfjaar van 1952 zal vallen. En als U wilt weten welke normen zullen gelden bij de beoordeling van de gegadigden, dan wordt de mist rondom de Minister van Financiën die hiervoor de richtlijnen nog moet vaststellen, nog dikker. Wij wensen hem veel wijsheid toe bij deze zo uiterst moeilijke taak. B.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 4