Koord-Brabantsche Mij van Landbouw BIJ DE JAARWISSELING. BEKNOPT VERSLAG Rondom de Boerderij Bij de wisseling des jaars is het mij een behoefte, de leden der Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw met hun gezinnen een gelukkig en voor spoedig 1952 toe te wensen. Het afgelopen jaar heeft, hoewel de weersom standigheden zich niet gunstig lieten aanzien voor de b: drijfswerkzaamheden, toch in het algemeen bevredigende resultaten opgeleverd. Het jaar 1951 was voor de Organisatie een jaar van betekenis, doordat we het voorrecht hadden op waardige wijze het honderdjarig bestaan te mogen vieren, terwijl van de nodige vitaliteit op dien dag werd blijk gegeven. Veel werk werd door het Dagelijks Bestuur en het Hoofdbestuur verricht en belangrijke beslis singen werden genomen en adviezen gegeven. Moge het jaar 1952 voor onze Maatschappij een voorspoedig jaar zijn, waarin veel activiteit kar worden ontwikkeld in het belang van de Neder landse Land- en Tuinbouw in het algemeen en van de Noord-Brabantse Land- en Tuinbouw in het bij zonder. Gaarne wil ik de Hoofdbestuursleden en de Besturen der afdelingen verzoeken, de belang stelling der leden te activeren en alle pogingen in het werk te stellen het lédental nog verder uit te breiden. Bezoekt trouw de vergaderingen, leest goed Uw Landbouwblad; kortom, doet alles om de Organisa tie ook in 1952 nog verder uit te bouwen. De Voorzitter der Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw, W. G. DE WAARD. van de vergadering van het Hoofdbestuur der Noord-B-abantse Mij van Landbouw, gehoudén op Woensdag 19 December 1951, in Café „De Graanbeurs" te Breda. Vertegenwoordigd waren de Afdelingen: Steen bergen, Valkenswaard, Zevenbergen, Almkerk, Raamsdonk, Meeuwen, Hilvarenbeek, Dussen, Klundert, Dinteloord, Lage-Zwaluwe, Nieuwen- dijk, Nuenen, Fijnaart, Sprang-Capelle, Willem stad, alsmede de leden-verenigingen Coöp. Boeren leenbank Almkerk, Coöp. Boerenleenbank Dintel oord, Coöp. Boerenleenbank Fijnaart en de Coöp. Suikerfabriek Puttershoek. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom. Spreker memoreerde in zijn openingsrede verschillende actuele landbouwvraag stukken, welke in de afgelopen maanden de aan- dacht van de landbouw-o^ganisaties ■■/ragen. Na goedkeuring van de notulen en voorlezing van de berichten van verhindering, werd aan de orde gesteld de Begroting voor het jaar 1952. Deze begroting met een totaal in ontvangsten en uitgaven van 21.900 werd onveranderd goedgekeurd. De contributie-regeling voor 1952. Besloten werd deze ongewijzigd te handhaven en wel op 1,10 per ha met een minimum van 6 per lid. Voor klei- bedrijven met een oppervlakte groter dan 50 ha zal voor de oppervlakte boven 50 ha 60 ets. per ha in rekening worden gebracht. Voor zandbedrijven met een oppervlakte groter dan 25 ha, zal voor de oppervlakte boven 25 ha 60 ets. per ha in rekening w<f-den gebracht. Voor tuindersleden 7,50 grond- bfdrag, terwijl voor de oppervlakte boven 1 ha 12 ets. per are wordt berekend. Voor leden-niet- grondgebruikers werd de contributie vastgesteld op f 6 voor hen die deelnemen aan de afdeling verzekeringen op minimaal 7,50 per jaar. Benoeming leden Hoofdbestuur. Herbenoemd werden de aftredende leden van het Hoofdbestuur de heren Adr. Breure te Dinteloord, A. Z. Snoek te Niruwendijk, G. v. d. Beek te Genderen, W. A. Sneep te Oss^ndrecht, J. Thomassen te Asten, M. de Jager te Werkendam, G. N. de Lint te Willem stad, H. de Lorm te Woudrichem, J. P. Dekkers te Wouw, W. Snoek te Nieuwendijk, D. Janse te Wer kendam. P. M. Sneeo te Dinteloord. Benoeming leden Dagelijks Bestuur. Herbenoemd werden de aftredende leien van het Dag. Bestuur de heren J. J. van NieuwenhuijzenJas te Steen- baro-^v,. a. B Snoek te Almkerk, C. de Zeeuw te Valkenswaard. Versiering v^orritter wegens periodiek aftreden van de heer W. G. de Waard. Hiervoor werden door de afdelino^n gren andere candidaten gesteld, zodat de heer De Waard met algemene stemmen wp^i herkozen. Deze dankte voor het in hem gestelde ve-trou- wp*1 gaf te kannen ook in de toekomst zijn beste krachten in het belang van de organisatie te willen geven. De voorzitter werd met zijn herbenoeming namens het Bestum- gelukgewenst door de onder voorzitter hee~ M. P. van Nieuwenhuijzen. Verkoon tuingrond van bet landbouwhuis. Een deshet^pffpni, voorstel van het Dag. Bestuur werd gordgekeurd. Filmprojector. Voor afdelingen, die gebruik wensen te maken v^n de intussen aangeschafte filmproiector, werd de huur hiervoor vastgesteld op minimaal f 20. Algemene Vergadering. De datum werd vast- gestel-5 oo 29 .Tanua-i a.s. Als spreker is gevraagd Ir. C S Koettneros. voorzitter van het K.N.L.C. C^r. Tn'"honwseliool te Dussen. In de vacature A. B. Snoek werd als vertegenwoordiger der N.B.M.L. in het Bestuur dezer school benoemd de heer J. Raams te Dussen. De voorzitter bracht dank aan de heer Snoek voor alles wat hij voor de tot standkoming van deze school heeft gedaan. Ingekomen vraagpunten. 1. Afd. Werkendam betreffende de tot standkoming van de C.A.O.'s. Dit punt zal nader in de commissie werkgevers- belangen worden bezien. 2. Afd. Fijnaart betreffende naleving van de be palingen van het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw. Deze zaak is reeds aanhangig bij de bevoegde instanties. 3. Afd. Lage Zwaluwe betreffende vorming van een kring West-Brabant. Besloten werd hiertoe de besturen van de afdelingen in de Westhoek bijeen te roepen op 22 Januari a.s. te Fijnaart. 4. Afd. Willemstad. Besproken werden ver schillende vragen betreffende de tarwe-gerst-rege- ling, de aardappelregeling, de compensatietoeslag, de verhouding D.U.W.-lonen ten aanzien van de landbouwlonen en de afwerking van de oorlogs schadegevallen. Vrijwillige oudendagsverzorging. Door Prof. Frietema werd op verzoek van het Bestuur een beschouwing gegeven over dit vraagstuk. Besloten werd dat het Dag. Bestuur op korte termijn een bespreking zal voeren met het O.B.F. over de voor waarden, waarop ten behoeve van de leden der N.B.M.L. een overeenkomst kan worden getroffen. Rondvraag. Door de afd. Willemstad werd ge attendeerd op de van bepaalde zijde gevoerde pro paganda voor grondonderzoek, terwijl door de afd. Zevenbergen werd gewezen op het belang van het verstrekken van vergunningen voor het afschieten van schadelijk gevogelte als koolduiven. Hieraan zal de nodige aandacht worden geschon ken. Niets meer aan de orde zijnde werd hierna de vergadering met een woord van dank door de voor zitter gesloten. BRABANTSE BIESBOSCH. Nog maar enkele dagen en het jaar 1951 is ten einde. Vanzelfsprekend gaan onze gedachten nog eens terug over het achter ons liggende jaar. Uit klimatologisch oogpunt bekeken is 't een jaar geweest dat niet helemaal tot de normale gerekend kan worden. Wat dit betreft zijn er maar weinig jaren die een vrij normaal en regelmatig verloop hebben. Het is vaak te nat of te droog, te koud of te warm. Het voorjaar begon al met een over maat van vocht, waardoor met de werkzaamheden extra laat aangevangen kon worden. De structuur, toestand was bovendien vrij slecht te noemen, zodat de algemene verwachtingen wat ontwikkeling en groei der gewassen betrof niet te hoog gespannen waren. Ieder jaar heeft echter zijn bijzondere typische eigenschappen waaruit iets te leren valt, maar dik wijls is het toch zo dat men verwachtingen heeft, voortvloeiende uit ervaringen van voorgaande jaren, die een heel ander verloop krijgen. Zo is het ook in 1951 gegaan, gewassen waarvan men behoorlijke verwachtingen had, vielen soms tegen in opbrengst en omgekeerde gevallen vonden ook plaats. Ieder jaar komt er wel een ziekte of een parasitaire plaag bij wat steeds weer nieuwe moeilijkheden geeft. Gelukkig staan ons vele mo derne afweermiddelen ter beschikking, zodat het zelden tot een ware ramp komt. Al met al worden er steeds zwaardere eisen aan de kennis van de hedendaagse landbouwer gesteld en wat minstens zo belangrijk is een open oog voor alles wat rondom hem gebeurt. De winter nu biedt een pracht- gelegenheid voor zelfontwikkeling, voor het maken van nieuwe plannen, kortom de gehele bedrijfsvoe ring aan een volledige inspectie te onderwerpen. Bij dit laatste vooral komt de mechanisatie in ge drang. Veelal gaat het zo dat men over aanschaf of her stel van bepaalde werktuigen gaat denken als de werkzaamheden voor de deur staan. Het is niet moeilijk te bepleiten dat deze handelwijze verkeerd is, maar in de practijk komt dit nog veelvuldig voor met alle nadelige gevolgen van dien. Daarom ook in de wintermaanden paraat om straks als de werkzaamheden weer beginnen met zo weinig mo gelijk stoornissen te kunnen werken. Als we rondom ons heen zien dan moet het toch opvallen dat ieder jaargetijde zijn eigen stempel heeft. Wat gaat er nu van het anders zo levendige landschap een weldadige rust uit. De voor enkele weken nog scherp blinkende voren van het akker land zijn nu veranderd in een hoedanigheid die geheel past bij de vredige sfeer rondom Kerstmis en Nieuwjaar. Moeder Aarde vevzamelt nieuwe krachten om straks in het nieuwe jaar leven te doen uitspruiten. D°+ ook wij m°t nieuwe moed en frisse kracht 1952 tegemoet mogen treden, om onze mooie taak te vervullen. LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA. De werkzaamheden op het bouwland zijn onge veer beëindigd. De laatste loodjes wegen het zwaarst, dit werd ook nu weer bij de najaarswerkzaamheden bewaar heid. Waarschijnlijk zal in onzo streek iets meer winter tarwe gezaaid zijn dan vorig jaar, dit uitsluitend tengevolge van de betere weersomstandigheden. Dit voorjaar word op vale bedrijven nog w<t zomar- tarwe gezaaid, vanwege de tarwe-gerst-haver- regeling. Aangezien deze regeling thans weer gehand haafd wordt, zaait men liever wintertarwe dan zomertarwe. Over het algemeen is de opbrengst van zomertarwe lager dan van wintertarwe, wan neer deze laatste tenminste behoorlijk door de win ter komt. Tevens krijgt men daardoor een betere arbeids- en risico verdeling in voorjaar en zomer. Wanneer alles in 't voorjaar nog gezaaid moet worden kan dat soms een te grote opeenhoping van werkzaamheden geven, vooral in een nat voorjaar. Het gevolg is dan meestal dat verschillende ge wassen te laat worden gezaaid alhoewel deze zomer haver en erwten, die laat gezaaid waren, toch dik wijls een beste opbrengst gaven, wat wel een uit zonderling is. De vroegst gezaaide gerst b.v. gaf dit jaar, zoals vrijwel altijd, de beste opbrengst. Het nieuwe gewas in onze streek, de maïs, is nu zo ongeveer ook geoogst. Hat plukken is hier geheel in handwerk gebeurd. Dit is voor de loonwerker die daarvoor een dure machine aanschafte, wel 'n strop. Verschillende keren is getracht met de machine te plukken, maar steeds was de maïs nog te onrijp, waardoor dan veel verlies optrad. Bij de buien, gepaard met veel wind van enkele weken terug, zijn toen op vrijwel alle percelen maïs, veel stengels geknakt, waardoor machinaal plukken practisch niet meer mogelijk was. In de laatste November- en eerste Decemberweek is hier de maïs meestal geoogst. Doordat de bieten- oogst klaar was, waren voor dat werk volop arbeidskrachten beschikbaar. Op 1 December j.l. stonden op 't Arbeidsbureau voor deze streek reeds ruim 400 werklozen inge schreven. Waar moet dat heen? vraagt ieder weldenkend mens zich af. De gemiddeld bestede uren aan het maïsplukken zonder ontvliezen, variëren hier meestal van 66 tot 80 uren per ha gemiddeld 270 uren. Als men dan 1 per uur rekent plus 35 soc. lasten komt men vrijwel gelijk met de kosten van machinaal pluk ken. En dan is het toch weer beter dat dergelijk werk met handwerk gebeurt waardoor dan over ongeveer 30 ha toch weer 30 X 10 300 mandagen (werkbare dagen) door arbeiders kunnen worden benut, waarvan anders vele reeds waren ingeschre ven voor werklozensteun. Hierbij komt echter nog wel iets meer kijken! Wanneer een individuele werkgever aan 't ar beidsbureau om bijv. 10 arbeiders vraagt voor b.v. 2 dagen om IV2 ha maïs te plukken moeten die door het arbeidsbureau worden aangewezen. Wan neer nu deze arbeiders 2 dagen werken en 16 ver dienen en de andere dagen verder geen werk heb ben, zullen deze mensen toch vrijwel niets hoger komen met hun weekinkomsten dan hun collega's die de gehele week werkloos zijn geweest. Daarom diende voor dergelijk werk, wanneer dit in handwerk moet geschieden, een goede organisa tie van 't werk aanwezig te zijn, zodat bijv. een ploeg arbeiders van 10 of 15 man van de ene boer direct naar de andere kan gaan om daar dezelfde werkzaamheden te verrichten. Op dit probleem zullen we nog wel een nachtje moeten slapen, aleer dit opgelost zal zijn! Inmid dels vernam ik dat door een drietal boeren de maïs geheel met eigen personeel is geplukt. Deze drie hebben onderling elkaar geholpen met hun personeel, zodat daarvoor geen aparte arbei ders behoefden te worden aangenomen. Dit lijkt mij een zeer goede methode, die zeker navolging verdient. Door de vele regens zag ik reeds enkele percelen weiland naar de laagten reeds onder water staan; de oorzaak was duidelijk te zien, de greppels prac tisch geheel dicht. Hoe eerder daar een greppel- ploe-1 ingezet wo^dt Jioe beter. Naar ik vernam wordt dat werk door een loonwerker verricht voor IV2 cent per m, al naar gelang van de hoeveelheid meters welke bij elkaar kunnen bewerkt worden. Nu dat werk machinaal kan geschieden, is dat tegen deze prijs toch zeker verantwoord, om daar door te voorkomen dat dergelijke toestanden gaan ontstaan, waardoor men zure en slechte plekken in 't weiland krijgt. Op de intensivering der graslanden kan voor onze streek niet genoeg de aandacht gevestigd worden. De productiviteit hiervan kan nog aan merkelijk worden opgevoerd. Zoals uit een artikeltje in dit blad van vorige week blijkt, is ook ons nieuwe Consulentschap reeds bezig hier de nodige aandacht aan te schen ken. Reeds zijn in de Langstraat en West-Brabant deze zomer enkele graslandkeuringen georganiseerd. Ik zou zo zeggen, ligt ook hier voor de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting niet een terrein braak? Misschien een wel iets moeilijk, doch op den duur toch vrij zeke^ een vruchtbaar terrein, gezien wat in andere streken met een goede graslandbehande ling, bemesting en beweiding te berei-ken is! De moeilijkheden bij de maïsteelt en -oogst zul len vrij zeker nog wel verder behandeld en b°soro- ken worden op de vergaderingen van de Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting. Hoe dikwijls zal men deze a.s. winter vergade ren? Toch zeker 3 maal om deze winter diverse moei lijkheden en mogelijkheden eens goed door te praten! Op één jaarvergadering is dat onmogelijk OOST-BRABANT. We hebben een mooie herfst achter de rug. De boegen hebben volop tijd en gelegenheid gehad hun wintergranen te zaaien. Zelfs de laat gezaaide

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 10