Tempor isering vervroegde afschrijving UIT DE PROVINCIE Van boerderij en organisatie OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. De laatste gehouden veemarkten brachten In ons gewest nog een levendige handel; vooral vet vee was gevraagd voor beste prijzen. De komende Kerstdagen hebben op de prijzen zeer zeker stimu lerend gewerkt, maar vooral ook het vee van de bietenkoppen wordt toch altijd graag gekocht. Zo spoedt het jaar 1951 ook voor ons ten einde; wij kunnen het merken aan de stilte op onze bedrij ven. Ook het geratel van de vele vrachtwagens, die over de wegen rolden, om de laatst geoogste pro ducten: de bieten, naar de fabriek te vervoeren, is verstomd. Een rustiger winterse periode breekt nu aan. De meeste aandacht concentreert zich nu over de stallen, waar het vee voor de winterdagen een plaats heeft gekregen. De stallen staan vol; er is op sommige bedrijven veel vee, dat ook op zijn beurt weer om goede ver zorging vraagt. Onze akkers laten we nu rusten en leven nu meer bij de stallen bij het vee, en on willekeurig gaan straks onze gedachten dan ook met de komende Kerstdagen naar de kribbe in de stal van Bethlehem. Waar de kersttonen door het donkere luchtruim hebben geruist en waar werd gezongen „Ere zij God in de hoogste hemelen en vrede op aarde in de mensen een welbehagen". De sombere naaktheid van onze dorre bomen en ook de v/arme rode gloed der feestelijke étalages hebben het ons al verteld, 't Wordt Kerstfeest. Laat het nu ook echt Kerstfeest zijn op onze be drijven bij familie of bij vrienden. Grauw liggen onze akkers, en donker zijn de dagen van Kerstmis, maar laat ons ook getuigen dat Hij ook is het Licht der wereld. In deze wonderlijke sfeer, in de miezerige regen van de avond, in de kille vochtigheid van ons klimaat, vieren wfó Kerstfeest. Kerstzangen zijn al hoorbaar, toegewijder zullen ze kl'nken. Kerst klokken zullen over onze bedrijven beieren „Vrede op Aarde". WALCHEREN. Onwillekeurig gaan onze gedachten nog eens terug naar het jaar dat straks voorbij is. Het was een zeer bijzonder jaar in vele opzichten en we zul len het niet licht vergeten. Het voorjaar wilde als maar niet doorzetten, de vele regens hadden de veelal kalkarme gronden van Walcheren totaal dichtgeslagen en de structuur was werkelijk hope loos. Toen men eindelijk omstreeks 18 April met de uitzaai kon beginnen was de verwachting werke lijk niet hoog gespannen en de meeste collega's vreesden voor een misgewas. Wat kon men eigen lijk anders verwachten wanneer men gewassen als erwten, paardebonen en haver omstreeks eind April en zelfs nog in Mei uitzaait. De opkomst was bevredigend en dank zij de regen die steeds op tijd viel en niet op zich liet wachten, groeiden de gewassen goed. Het donkere weer was uitstekend voor cle late bloei van de vele percelen met erwten. De tegenslagen bleven ons echter ook niet be spaard. Denken we bijvoorbeeld eens aan de aard- rp^-nekte die op de bekende „rode gronden" wel 0 zieke knollen gaf in het gevoelige ras lintje. Ook de bonenluis richtte grote schade aan in de eldbonen en enkele percelen leverden vrijwel liets op. De geweldige regenval, zoals in Zuid-Beveland bijv., bleef in Walcheren achterwege. De opbrengsten der gewassen vielen niet tegen, de grasgroei was zeer goed. Haver en erwten, beide gewassen die bij voorkeur vroeg worden ge zaaid, gaven dit jaar bij late inzaai een zeer goede opbrengst. Wanneer we nog eens even terugdenken aan dit voorjaar, hoe slecht het er alles voorstond in April en we zien deze opbrengsten ondanks dat alles, dan moeten we het toch wel eerlijk bekennen dat we dit niet hadden verwacht. Hoe klein was eigenlijk ons eigen aandeel in dit oogstjaar 1951 en hoe groot de wasdom die God ons gaf. Collega's ik wens U allen een prettig Kerstfeest en een goede oogst in 1952. N OORD-BEVELAND. Nog slechts korte tijd en het jaar 1951 behoort ook weer tot het verleden. Veel is er gebeurd, maar de spanningen in de wereld zijn nog steeds groot. En wat het nieuwe jaar ons brengen zal weten we riiet en dat is maar gelukkig ook. Als we alles uit het bijna afgelopen jaar eens aan ons oog voorbij laten trekken dan mogen we over de resultaten in de landbouw zeker niet on tevreden zijn. Ieder kan zich immers nog herinne ren hoe de natuur steeds maar verhinderde om tijdig het zaad aan de aarde toe te vertrouwen. Hoe was het gesteld met de structuur van het zaai- bed? En hoe was de eerste ontwikkeling van de gewassen? Het was allemaal niet erg bemoedi gend. En als we dan uiteindelijk de opbrengsten eens nagaan dan moet men toch eerbied hebben voor de grote krachten van de natuur. Waar komt in zo'n korte tijd nog een dergelijke oogst vandaan? Zeker hij was minder dan in 1950, maar dat was een topjaar ook, waar men wel. ieder jaar op hopen, maar toch niet op rekenen mag. Ook de najaars werkzaamheden zijn vlot verlopen. Het bieten-men nen ging een tijd lang vanzelf en in korte tijd werd er veel werk gedaan. En het is dan ook een groot verschil of men nu door de polders trekt of vorig jaar om dezelfde tijd. Nu is ongeveer alles ge ploegd en is het wachten op de nuttige werking van de vorst. Laten we hiermede dit jaar maar besluiten en hopen dat 1952 ons in alle opzichten voorspoed mag brengen. ZUID-BEVELAND. De maïs is, vooral in Oost Zuid-Beveland, in en kele jaren tijds een gewas geworden, dat een vaste plaats heeft gekregen in het bouwplan. De Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting daar ter plaatse heeft hiertoe veel bijgedragen. Is zij het niet ge weest die vorig jaar de maïsteelt in georganiseerd verband begonnen is? Dit jaar was er in Oost Zuid-Beveland reeds een oppervlakte van ongeveer 150 ha, en gaan we over de schreef wanneer we voor volgend jaar een areaal van 200 ha of mis schien wel van 250 ha voorspellen? Velen zien er n.l. een prachtige vervanger in van de suikerbieten, waarvan de teelt moeilijk wordt vanwege het bietenaaltje. Ook de prijs van de suiker speelt een rol. Deze uitbreiding brengt echter consequenties met zich mee. Dit jaar hebben we ervaren, dat bij een wat vochtig product de droogcapaciteit ten enenmale onvoldoende is. Elke uitbreiding is dus overbelasting. Hieruit volgt dat we genoodzaakt worden om droogrennen te bouwen. Een mogelijke subsidieregeling zou deze bouw zeer zeker bevor deren. Enkele pioniers op dit gebied zijn hiertoe reeds overgegaan en de besparing op droogkosten is zodanig, dat ze hun geplaatste droogruimte in 2 jaar vrij kunnen hebben. Wanneer we dan de pes simistische geluiden t.a.v. de veevoederpositie van minister Mansholt horen, dan kunnen we voor ons zelf uitmaken of de bouw van droogrennen ver antwoord is. Inmiddels heeft de winter zijn intrede gedaan en in deze wintermaanden maken we ons eigenlijk reeds klaar voor het volgende seizoen. Ik wil nog even de aandacht vestigen op een plaag, die de laatste jaren steeds ernstiger vormen aanneemt en die we tijdens de winter moeten bestrijden en dat is de beschadiging door vogels. De mussen- bestrijding is vorige winter behoorlijk effectief gebleken, maar het resultaat met de duiven was slecht. Hiervoor zullen andere wegen gezocht wor den. Voor eventuele bestrijding kunt U zich rich ten tot de R. L. V. D.-assistent in uw omgeving. Dit is dan het laatste overzicht voor deze rubriek in 1951. We zijn overtuigd dat het niet altijd met evenveel belangstelling gelezen is. Het is onmoge lijk om het iedereen naar de zin te maken. Toch hopen we af en toe een flits te hebben laten zien van wat er in dit, op allerlei gebied veelbewogen jaar, op boerderij en in organisatie voorgevallen is. Vertrouwende op Uw volle belangstelling voor deze veelgelezen rubriek in 1952, wensen we U pret tige Kerstdagen en een goed agrarisch 1952 toe. 10 December 1951/Af deling Wetgeving Directe Belastingen/No. 229. De Minister van Financiën: In overleg met de Minister van Economische Zaken; Gelet op artikel 4 van de Wet van 16 Augustus 1951 Staatsblad No. 378); Besluit: Artikel 1. (1) Met betrekking tot bedrijfsmiddelen, als hierna zijn genoemd, welke na het in werking tre den van deze beschikking zijn verworven, ver beterd, besteld of aanbesteed, bedraagt de ver vroegde afschrijving op de voet van artikel 8, derde lid, van het Besluit op de Inkomstenbelasting 1941 per jaar ten hoogste tien ten honderd van de aan- schaffings- of voortbrengingskosten: a. gebouwde eigendommen; b. automobielen, welke niet uitsluitend of nage noeg uitsluitend worden gebruikt voor .het beroepsvervoer over de weg; c. kantoorinventarissen d. andere dan lichamelijke zaken; SCHOUWEN EN DUIVELAND, Maandag j.l. de algemene vergadering van onze Z. L. M. bijgewoond. De belangstelling was zeer groot. Ons eiland was jammer genoeg maar matig vertegenwoordigd. Dit no. zal weer het laatste zijn in het jaar 1951. Het is zo de gewoonte geworden aan het eind van het jaar de verschillende hoogtepunten nogeens in het kort te memoreren. Op 29 Aug. j.l. werd het proefbedrijf „De Schelde- monden" te Bruinisse officieel geopend. Het be zoek aan bedoeld bedrijf is afgelopen jaar zeer be vredigend geweest. Circa 1000 bezoekers uit alle streken van ons land, alsmede vele buitenlanders o.a. uit Engeland, Duitsland, België, Frankrijk, Denemarken, Ierland, enz., hebben van hun be langstelling blijk gegeven. Zeer interessante proeven waren te bezichtigen. Het zou mij te ver voeren deze alle te noemen. Bij de buitenlanders was zeer veel belangstelling voor de gerst-proef van het NaCoBrouw. Degenen die het bedrijf hebben bezocht, zullen het met mij eens zijn, dat het geheel er keurig verzorgd bij lag en de moeite van een reis meer dan beioond werd. Vanaf deze plaats wil ik dan niet nalaten nog maals een woord van dank te brengen aan degenen die het mogelijk hebben gemaakt, dat dit proef bedrijf juist op ons „vergeten" Eiland is onderge- bracb t. Vorige week is op hetzelfde bedrijf de eerste boom geplant én verdere beplanting aangebracht. De lezer zal zich nog kunnen herinneren, dat de voorzitter van de Proefboerderij Commissie, de heer Koopman, op de dag van de officiële opening heeft toegezegd de beplanting van het erf voor zijn reke ning te zullen nemen. Welnu hiermede is de be lofte ingelost. Naast deze bijzonderheden op Akkerbouwgebied nog een op die van de Veeteelt. Vorige week Woensdag was de vereniging C. M. M. C. (Coöp. Melk- en Melkproducten Centrale G.A.) in bijzondere vergadering bijeen. Op deze vergadering, die onder leiding stond van de voor zitter de heer Eveleens, werd doel, etc. van deze vereniging nog eens extra onderstreept. Het doel is, naast een goede prijs en regelmatige afzet, het verkrijgen van melk van goede kwaliteit en wel speciaal de hygiënische. Om dit te konden ver wezenlijken, heeft de C.M.M.C. eenhuwelijk aange gaan met een particuliere melkfabriek, n.l. met de V. Z. (Verenigde Zuivelfabrieken). Om na te paan of de melk aan de gestelde eisen voldoet, wordt zij daartoe regelmatig onderzocht op mogelijke afwij kingen, etc. Het is begrijpelijk, dat het een en an der gestimuleerd moet worden door het toepassen van kortingen en het geven van premies. Er wor den kortingen gegeven tot max. 7 x 0.2 cent/kg melk. Premies tot een totaal bedrag van Ya. cent/kg melk. Naast het winnen van hygiënische melk wordt alle aandacht geschonken aan de T.B.C. De bedrij ven worden in drie groepen gesplitst n.l.: A. Bedrijven die minstens twee jaar t.b.c.-vrij zijn (zgn. witte bedrijven). B. Reactie vrije bedrijven bij tuberculinatie. C. Bedrijven met niet meer dan 15 reactie bij tuberculinatie. Eerstgenoemde bedrijven ontvingen een premie van 7,50 per koe -f- een „Predicaat" „Hygiënisch melkbedrijf" (28 in totaal). De onder B en C een premie van resp. ƒ7,50 en 5,per koe. In het totaal werd aan premies uit gekeerd ƒ2742,50 (verdeeld over 80 bedrijven). De vereniging telt 440 leden, deze zijn vrijwel allen boer met meer dan één koe. Het bovengenoemde huwelijk is een unicum ge sloten tussen een coöp. vereniging en een particu lier bedrijf. Hetgeen op Schouwen en Duivelend od dit ge bied is bereikt, is enig in Zeeland. Wij feliciteren bestuur en leden van harte met het behaalde succes. Tot slot wensen wij al onze lezers een zalig Kerstfeest en een gezegend 1952. e. andere bedrijfsmiddelen, voor zover de aan- schaffings- of voortbrengingskosten niet zijn voldaan vóór 1 Januari 1953. l 2. Het in het eerste lid bepaalde geldt niet voor Inieuwe fabrieksgebouwen, voor zover de stichting leidt tot een verhoging van de productiecapaciteit! Artikel 2. Deze beschikking treedt in werking met ingang van 1 Januari 1952. 's-Gravenhage, 10 December 1951. De Minister van Financiën, 1». LIEFTINCK. Wegens plaatsgebrek moeten wij volstaan met het afdrukken van deze beschikking. In ons volgend nummer willen we hieraan een nadere beschouwing wijden. Mochten er onder onze lezers zijn die nog in 1951 van de vervroegde afschrijving gebruik willen maken en nog inlichtingen wensen dan geven wij die gaarne. BOEKHOUDBUREAU Z. U M.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 6