1951 ormmgscursussen ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND eigen o»a AGENDA. 'pening Redactie: Ad. Doeleman, N. Filius, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe, M. Poissonnier en J. J. de Putter. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Zaterdag 12 Januari, 3 uur, Streekmiddag L. J. G., in Café De Vuijst te Oostburg. December kent bij uitstek donkere dagen. Meer dere malen gebeurt het dat moeder zegt, ik moest vanmiddag de lamp om 4 uur al aansteken. Ja overal begint die vroege duisternis, in de stallen, op de kantoren, in de straten, en het is alles be halve prettig. Sommige mensen kunnen er heel niet tegen, anderen vinden het een mooie tijd. Ik heb wel eens gedacht dat die donkerte in de natuur in deze laatste maand van het jaar, juist uitermate goed is. Door deze donkere dagen worden we te meer getroffen door het licht dat God ontsteekt, en dat met de komst van Jezus Christus aan de wereld gegeven is. De komst van Jezus Christus in deze wereld, is een komst in een donkere wereld. Er zijn veel mensen die lijden en die verdriet heb ben. Als er geen oorlog is, dan ziin er natuur rampen, denkt aan de overstroming in de Po- vlakte) die duizenden mensenlevens vragen. Zo zouden we nog door kunnen gaan, maar nu de tegenstelling. Kerstfeest is de grote tegenstelling met dit alles. Kerstfeest is het feest van het Licht in deze wereld. Het grote Licht dat God ontstoken heeft toen Hij Zijn Zoon deed geboren worden. Hij troost en roept deze wereld toe: gelooft in Mij en al Uw droefheid en zorg zal veranderd worden in blijdschap. Straks vieren we het Kerstfeest 1951. Het vrese lijke van dit Kerstfeest vieren is echter de verblind heid, waarmede tallozen aan het eigenlijke Kerst gebeuren voorbijzien. Ieder heeft er zo zijn eigen kerstfeest van gemaakt. Het is voor velen een blij spel geworden. Ik geloof de spijker op de kop te slaan, indien ik zeg, dat we met dit blijspel de boodschap van het Evangelie op dood spoor hebben gerangeerd. Zeker, wij willen ons eigen plezierige kerstfeest niet meer missen, neen we laten liever Jezus Christus buiten staan in de kou van deze wereld, die in het boze ligt. Als we het zelf maar goed hebben met onze hulsttakjes en brandende kaarsjes. En zo sollen we ons eigen kerstfeest door met het hulploze Kind van Bethlehem. We eten en drinken en we zijn vrolijk, en we vinden het als plattelands jongeren misschien nog erg dat er in café's en dancings kerstliederenpotpourri's worden gespeeld, maar is het niet duizendmaal erger, dat in kerken en in genoegelijke huiskamers „plezierig Kerstfeest" wordt gevierd door de mensen, die zich Christenen noemen, die tot de Gemeente van Chris tus behoren? Ons eigen plezierig Kerstfeestmaar wat in de kerstnacht gebeurt van Godswege is hoogst on plezierig. Ons eigen plezierige Kerstfeestmaar het k ontzettend, dat God Zijn eigen Zoon moest zenden om een reddeloos verloren wereld te redden. Kerstfeest 1951. Het is goed dat wij jongeren en ouderen in deze dagen rond Kerstmis onze aan dacht niet al te zeer verdelen, maar dat wij allen te samen ons in „nederigheid en stilheid" neerzet ten om te gedenken wat God ons vanuit de kribbe te zeggen heeft in deze laatste dagen van het jaar 1951. Allen te samen. Ja laten wij ons dan verbonder weten met allen. Verbonden door het besef: w.. dwaalden allen als schapen en keerden ons eei ieder naar zijnen weg. Om te horen: doch de Heere heeft ons aller on gerechtigheid op Hem doen aanlopen! En te ontvangen: een nieuw begin met de be geerte tot een nieuwe, levende gehoorzaamheid aa deze Heer en Meester. Zo kan het voor ons allen jong en oud, nog een goed Kerstfeest 1951 worden. Komt, laten wij Z. P. M.-sters en L. J. G.-ers dar in dien geest samen naar Bethlehem gaan! Js. CEVAAL. DE OPRICHTING DER Z. P. M. OP SCHOUWEN EN DUIVELAND. Zaterdagmiddag kwamen in het „Huis van Nassau" te Zierikzee het Afdelingsbestuur der L. J. G. (dat, omdat Schouwen maar één Af deling heeft, tevens streekbestuur is), te samen met een aantal van de vele uitgeno digde Schouwse Plattelandsmeisjes bijeen voor het oprichten van een afdeling der Z.P.M. op Schouwen en Duiveland. De voorzitter Marco Romeijn opende de vergadering, met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen. In 't bijzonder aan mej. L. de Jager uit Wolf aartsdijk, die deze middag zou spreken over het Z.P.M.- werk. De voorzitter zette vervolgens in korte trekken uiteen het doel van deze vergadering, waarna hij het woord gaf aan mej. L. de Jager, die de taak en vele werkzaamheden der Z. P. M. op verschillende terreinen be sprak. Ze hoopte dat de anders nog op ver schillende Provinciale excursies, kaderdagen enz. gemiste Schouwse meisjes, er nu voortaan wel zouden wezen. Na de pauze volgde de discussie. Er werden nog verschillende vragen gesteld en be sproken. Na de discussie gaven de aanwezige meis jes, op één na, zich op als lid der Z. P. M., en werd ook een tijdelijk bestuur uit de aanwe zigen gekozen. In de rondvraag werd nog besproken, dat op 21 Dec. a.s., 's avonds half acht, in ,,'t Huis van Nassau", een algemene ledenvergadering der L. J. G. zal worden gehouden, waar alle leden, toekomstige leden, en belangstellenden der Z. P. M. verwacht worden. Op deze avond zal ook aanwezig zijn het Hoofdbestuur der Landbouw Jongeren Ge meenschap Zeeland. De middag werd gesloten door de pas ge kozen presidente, die hoopte dat het leden aantal nog sterk zal groeien, zodat de afde ling Schouwen der Z. P. M. een steun zal zijn en zal helpen bouwen aan de Z. P. M. Zeeland. Ouwerkerk. PIET HENDRIKSE. cgncsrsa&e&t Precies als andere nachten zal de nacht van 31 December verglijden in de dag van 1 Januari. Toch onderscheiden we die avond van andere want volgens onze berekeningen gaat dan het oude jaar in het .nieuwe over. Allemaal vieren we de Oudejaarsavond ieder op z'n eigen manier. Gezellig thuis of plechtig in de kerk, of vrolijk op het Oudejaarsavondbal. En als dan midder nacht de klokken 12 slagen laten horen, zal het niet stil zijn in de wereld. Er zullen ook nu in 1951 kanonnen bulderen, vliegtuigen ronken, er zal gelachen en geschreid, Mede door het succes welke de kadercursussen verleden jaar te Goes hebben opgeleverd, besloot de L. J. G. ook deze winter weer van deze avonden te organiseren en wel in 2 verschillende streken. Zo opende de algemeen adjunct van het hoofd bestuur Ad. Doeleman 4 Dec. in Tholen een reeks van acht avonden met als spreker op de eerste avond de heer H. d'Olivat over: „Wij maken ons bestek op". Jammer genoeg viel de deelname op de eerste avond wel wat tegen. Met name van Thoolse zijde, gezien het feit dat bijna van de deel nemers ook nog uit de streek Schouwen en Dui veland afkomstig was. Niettemin mocht deze eerste avond wel zeer geslaagd genoemd worden. Dit bleek vooral wel uit de zeer geanimeerde nabespreking, welke jammer genoeg door tijdgebrek, niet volledig be- eindigd kon worden. Laten wc hopen dat in Tholen ook de volgende avonden in dezelfde prettige geest zullen ver lopen, en dat voor later deze cursussen ook hun vruchten zullen afwerpen en onze L. J. G. hierdoor meer personen krijgt die een bestuursfunctie op zich durven te nemen. Op 7 Dec. werd de cursus te Zaamslag geopend door de vice-voorzitter van het Hoofdbestuur M. C. Risseeuw. Hier waren bij de opening een 20-tal personen aanwezig, welk aantal door het „nadrup- pelen" van de deelnemers nog tot een 30-tal aan groeide. In tegenstelling met de cursus in Tholen was de belangstelling uit de „naburige" streek W. Z. Vlaanderen practisch nihil. De eerste avond werd ook hier door de heer d'Olivat gevuld met hetzelfde, de algeméne grond slagen van de organisatie belichtende, onderwerp dat een levendige discussie in de groepen op wekte. Ook hier durven we het verdere verloop van de cursus mét vertrouwen tegemoet te zien. gedronken en gebeden worden. Toch zal op ons allen even een beklemming val len en in onze ogen zal zich weemoed en angst weerspiegelen. Weemoed om wat voorbij ging, angst om wat komen gaat. Ook bij ons jongeren zal dit het geval zijn, hoe wel we beweren nuchter te zijn, en feitelijk een hekel hebben aan het sentimenteel gedoe van Oudejaarsavond. Als we horen zingen of zelf zingen: „Uren, dagen, maanden jaren, Vliegen als een schaudw heen", zullen we een tikje wrevelig en spottend zeggen: kunnen ze nu zachtjes aan eens geen ander vers maken, dit wordt toch wel een beetje al te afge zaagd. Maar toch, de jaren, vliegen zegt ons de Oude jaarsavond en jaren worden tot eeuwen. Heel de Tijd is een vluchtigheid. Zouden we misschien niet beter kunnen zeggen dat wij kleine onbeduidende stipjes op de aardbol de vluchtigheid in eigen persoon zijn. We zijn nog jong maar missen we in onze gelederen ook niet vertrouwde jonge gezichten. Kom, we zijn zo graag nuchter! Is het dan niet zo, dat we zo gehecht zijn aan het leven met allen die we, liefhebben en met alles waarvoor we wer ken, en ons druk maken, onafwendbaar de dood tegemoet gevoerd worden. Niet de tijd maar wij En ik begrijp de Arabier, hoog, fier en volop levend op zijn paard gezeten, wanneer hij plotse ling in de woestijnrand onder hem de resten van een skelet ziet liggen en uit de grond van zijn hart zegt: „Ik veracht de dood, ik spuw op hem". Ik begrijp hem in zijn wanhopige grimmigheid. Het is goed dat we op de Oudejaarsavond even stil zijn en de rauwe werkelijkheid op ons in laten werken, dan zullen we zien, dat we ons zo vaak nodeloos druk en bezorgd maken om dingen die zo weinig betekenis hebben. En dan zullen we leren dankbaar te zijn en ge. lukkig met wat het leven ons geeft aan jeugd, aan frisse kracht, aan geluk en liefde.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 5