Elfectenregistratie IE REDACTIE WENST ALLE LEZERS GEZEGENDE KERSTDAGEN EN EEN VOORSPOEDIG 1952 5J ZITDAGEN l BOEKROUDBUREAÜ D. J. VAN DER HAVE CONTRACT VAN ZAAIMAfS Minister geenszins uitgeput is en dat er zolang aan die kant geen enkel moreel recht bestaat geboden en verboden uit te breiden. Of de veehouderij zich met dit standpunt accoord kan verklaren, dient zij zelve uit te spreken; dat de consequentie van het officiële systeem tot nog toe ontbroken heeft, zal ook zij erkennen. Het suikerbiet emir eaal loopt gevaar. Ook wil ik nog met U spreken over de suikerbie tenteelt voor 1952. Zoals in de vorige eeuw Zeeland ondenkbaar was zonder meekrapteelt, zo is Zeeland thans ondenkbaar zonder suikerbieten. De Minister heeft meermalen uitgesproken, dat een oppervlakte van 7580.000 ha moet worden nagestreefd i.v.m een zo voordelig mogelijke zelfvoorziening. Dit jaar is de oogst tegengevallen in kg-opbrengst en voor het derde jaar achtereen ook in suikergehalte. Er zal voor 19 mill, dollar aan suiker geïmporteerd moeten worden. Doch wie zijn oor te luisteren legt, moet verontrust zijn over het suikerbietenareaal voor de komende oogst. Zo er niet een aanzienlijk hogere suikerprijs uit de bus komt, dreigt de opper vlakte belangrijk terug te lopen. De slechte op brengst heb ik reeds genoemd. Daar komt bij, dat de uitbreiding van de teelt mede moet komen van streken en gronden die vroeger niet voor die teelt geschikt genoeg geacht werden en die een hogere kostprijs hebben. Dit geldt niet alleen voor diverse zandstreken, maar ook voor oude weidegronden in onze eigen provincie, die tot bouwland omgezet zijn. Deze gronden dragen tegenwoordig een be hoorlijke bietenoogst, echter veelal met een onaan trekkelijk gehalte; evenwel moeten zij in productie gehouden worden, gezien ook de ontlasting voor oudere met bietenmoeheid besmette percelen. Ar- beidsmoeilijkheden hebben in diverse streken nog steeds een remmende invloed op de bietenteelt. Doch daarnaast is er een veel groter gevaar, dat de suikerproductie bedreigt, een gevaar dat niet zozeer in Zeeland merkbaar is geworden, doch dat in het Westen van ons land een grote rol is gaan spelen en wat de industrie grondstof onttrekt op zodanige schaal, dat ook het rendement van onze Zeeuwse bietenteelt verlaagd zou kunnen worden. Dat is het aanwenden van suikerbieten als veevoeder. Tienduizenden tonnen suikerbieten zijn dit jaar naar de rundvee-magen verdwenen met kop en vaste tarra van 10 tegen prijzen, die blijkbaar de fabrieksprijs volledige concur rentie aandeden. Hoezeer onze nationale eco nomie daardoor geschaad wordt, heb ik onlangs in een artikel, waarin de onwenselijkheid van de uitbreiding van de verbouw van voederbieten werd aangetoond, reeds beschreven. We vertrouwen, dat straks in Den Haag met forse lijnen de uitgestip pelde suikerpolitiek zal worden voortgezet, en dat een zodanige suikerprijs zal worden vastgesteld, dat bovengenoemde bezwaren zullen kunnen worden overwonnen en een areaal bereikt, waarbij de op instignatie van overheidszijde in de suikerindustrie ondernomen investeringen, rendement zullen af werpen. Verontrustend arbeidsverloop ten plattelande. Tenslotte, mijne heren, een kort verontrust woord nog over het arbeidsverloop ten plattelande. Ik behoor tot de groep, die op het standpunt staat: Tracht onder alle omstandigheden een zo groot mogelijke vaste kern op Uw bedrijf te handhaven. Op deze manier koopt ge een groot goed en liggen het dichtst voor de hand arbeidsvrede, arbeidsrust en goede sociale verhoudingen. Waarmede ge an ders arbeidszekerheid voor U zelf, voor Uw arbei ders en voor Uw bedrijf schept, brengt menigeen onder ons en zelfs in toenemende mate, naar het schijnt liever naar de ontvanger. Is dit geen kort zichtigheid? Daarom verontrust mij ook zozeer de gang van zaken met de Wachtgeld, en Werkloos heidsverzekering en met de D.U.W. De Wachtgeld en Werkloosheidsverzekering zal, zoals het nu lijkt te komen, vele werkgevers, gezien de lage premies voor vaste arbeiders, wel dringen in de richting van een vaste kern, maar omgekeerd de werk nemers, gezien het hoge uitkeringspercentage, naar een los verband. De D.U.W. dreigt zich steeds meer te ontwikkelen tot een volwaardig Staatswerk- manshuis voor ongeregelde zaken met onbeperkt crediet en concurrent van alle plattelandsbedrijven in tijden, dat rechtens qua loonregeling in die be drijven geen accoord- of tariefwerk mogelijk is. Wanneer men dit in Den Haag niet snel inziet, wanneer men in de politiek van partij of vakver bond liever materieel groepsbelang laat prevaleren dan nationaal belang, wanneer men de D.U.W. niet aanvullend houdt in plaats van haar op deze wijze te bakeren, dan is een evenwichtige arbeidsvoorzie ning ten plattelande ten dode opgeschreven. Dan zul len zij, die naar men soms zou denken, in de D.U.W. de redder zien van de onderlaag van arbeidend Nederland, in feite de oorzaak zijn van een omlaag halen van die gemeenschapszin op ons platteland, die er nog is, en zal de Staat buiten enkel oogststop- pen om over jaren de extensieve cultuursteppe platteland mogen exploiteren. Dat is nu eens een hele grote kreet, maar de D.U.W. is dan ook al een Groot-Moloch, waarvan ik, men begrijpe mij goed, niet stel dat zij haar bevoegdheden in enige bijzon dere mate overschrijdt, alleen men had haar nooit zover in het zadel mogen helpen. De praktijk zal ongetwijfeld de blinden met enkele jaren laten zien, tenzij wij er in slagen ons en die mogelijkheden zijn er nog toegestaan of minder toegestaan, fei telijk te verdedigen. Daarom boeren van Zeeland, gelooft mijn raad, houdt Uw vaste kern onder alle omstandigheden vast, zoekt winterwerk, repelt vlas, egaliseert in eigen beheer, kortom laat U niet door een kortzichtige Staatspolitiek van Uw arbei ders, wier eigen belang ook vaste arbeid is, be roven. INHOUD: Kerstmis 1951 Openingsrede van de Algemene Voorzitter der Z. L. M. Ir. M. A. Geuze Effectenregistratie Agenda Afdelin gen Zitdagen Boekhoudbureau en Secretariaat der Z. L. M. Sluiting kantoor Z. L. M. Mede deling verschijningsdatum Zeeuwsch Landbouw blad Contract van zaaimaïs De Terugkeer De Boerenjeugd Van Boerderij en Organisatie Temporisering vervroegde afschrijving Leu en Jan gaen onder zeil Het bewaren, afleveren en uitplanten van S- en E-pootgoed Voor de Plattelandsvrouw Belangrijk rapport over de landbouwvoorlichtingsdienst Korte bericht Tuinbouw: Kerstoverdenking bij het einde van het jaar 1951 Deelnemers aan Z. L. M.-excursies Weekend voor de boeren Bram uit de Slikhoek Omzetbelasting ingaande 1 Januari en 1 Septem ber 1951 Marktberichten Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw. Van verschillende zijde toereikte ons de vraag, wat momenteel inzake de Effectenregistratie moet worden gedaan. In het kort komt dit op het volgende neer: 1. Indien men tot nu toe zijn effectenbezit niet ter registratie heeft aangemeld dient dit nog te gebeuren vóór 31 December 1951. 2. Indien men zijn effecten wel ter registratie heeft aangemeld, maar mogelijk één of meer effecten heeft vergeten, dient men vóór 31 December 1951 de gemaakte fout te ver beteren. 3. De aanmelding betreft alleen effecten welke men reeds per 31 December 1945 in zijn bezit had. 4. Van de aanmelding zijn o.a. vrij gesteld: a. Binnenlandse en buitenlandse obligaties, voor zover hun nominale waarde een bedrag van 50 niet te boven gaat. b. Binnenlandse aandelen in Coöp. Verenigingen, voorzover het daarop gestorte bedrag ƒ50 of minder bedraagt. c. Binnenlandse aandelen in andere uitgevende instellingen dan Coöp. Verenigingen en Cer tificaten van zodanige aandelen, voorzover de nominale waarde van die aandelen een bedrag van 25 niet te boven gaat. (Hierop zijn enkele uitzonderingen.) Wij herhalen dus: De in bovenstaande bedoelde aanmelding is geen nieuwe, maar bedoelt alleen de mogelijkheid te openen voor hen, die niet of niet volledig aan hun verplichtingen voldeden, daar alsnog aan te vol doen. In twijfelgevallen wende men zich tot zijn ban kier. Ook wij zijn gaarne en voor zover mogelijk tot nadere inlichtingen bereid. BOEKHOUDBUREAU DER Z. L. M. AGENDA. Afdeling Waarde, 3 Januari, des avonds 7 uur, in Café Kloet. „Mogelijkheden om de orga nische bemesting op peil xe houden" plus films. Afdeling Domburg en Aagtekerke, 9 Januari, des avonds 7 uur, in „Rehoboth" te Domburg. Film. Afdeling Biezelinge, Donderdag 10 Januari, des avonds 7 uur, in „Algemeen Belang". Grondonderzoek en het bemestingsadvies. Tevens film. KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF ZAADHANDEL K APELLE-BIEZELIN GE in Rassenlijst 1952 opgenomen. Bestelt ze heden! ZIERIKZEE: Iedere Donderdag in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Iedere Donderdag in Café „De Eendracht". De zitdag SEROOSKERKE (W.), tegen Vrijdag 28 December, wordt 1 week uitgesteld en hopen wij derhalve op Vrijdag 4 Januari 1952 te houden. ZITDAGEN SECRETARIAAT Z. L. M. ST. PHILIPSLANDZaterdag 22 December van 10%12% uur in Hotel „De Druiventros." ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 27 December van 10%12% uur in Hotel „Hof van Hol land." MIDDELBURG: Donderdag 27 December van 2% 4% uur in Café „De Vriehdschap." Komt hier met uw vragen op pacht-, juridisch-, economisch-, sociaal- en technisch gebied. SLUITING KANTOOR. In verband met de kolenschaarste zal het kantoor van de Z. L. M. gesloten zijn op Maandag 24 December en Maandag 31 December. MEDELING VERSCHIJNINGSDATUM ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. Wij maken onze lezers er opmerkzaam op, dat, in verband met de feestdagen, het Landbouwblad niet zal verschijnen op Zaterdag 29 December. Het volgende num mer verschijnt dus Zaterdag 5 Januari. De copy voor dit nummer moet 31 Decem ber in het bezit van de Redactie zijn. De Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat door het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed bij verordening aan de teelt op con tract van zaaimaïs, andere dan nabouw van rassen- maïs, voorrang is verleend ten opzichte van andere maïs. Hierdoor is het voortaan niet meer toege staan maïs te telen op een afstand van minder dan 200 m van zaaimaïs. Deze bescherming is nodig omdat het telen van zaaimaïs een zeer kostbare onderneming is. Het uitgangsmateriaal is zeer duur, terwijl door de telers veel extra werk moet worden verricht, waar- docr de totale waarde per ha van een perceel zaai maïs een veelvoud is van de waarde van gewone maïs. Vooral bij de teelt van hybriden speelt de bestuigving 'n zeer grote rol, zodat met 't oog hier op voorkomen moet worden dat de bestuiving met vreemd stuifmeel plaats vindt. In verband hier mede heeft de N.A.K. bepaald, dat goedkeuring van zaaimaïs alleen kan plaats vinden, indien geen andere maïs op een afstand van minder dan 200 m werd geteeld. De telers van zaaimaïs kunnen via de contrac terende kweker vóór 15 Januari opgave doen van de percelen zaaimaïs welke zullen worden geteeld. Dit geldt echter alleen voor percelen welke min stens 50 are groot zijn, alleen voor speciale kwe- kersmaïs (bijv. inteeltstammen) kan dit op 10 are worden gesteld. Van .de ligging van deze percelen zal zo spoedig mogelijk publicatie plaats vinden in de landbouwbladen en bij de P.B.H.'s. Tct 1 Maart daaraanvolgend bestaat de moge lijkheid voor de telers van maïs om bezwaren te maken indien zij van mening zijn, dat hun norma le bedrijfsvoering belemmerd wordt door de zaai- maïsteelt. Dit bezwaar dient schriftelijk te wor den ingediend bij de P.B.H. van het district waar in de maïs wordt geteeld. Zo spoedig mogelijk zal schriftelijk de beslissing, gehoord een daartoe in gestelde commissie, ter kennis van de betreffende telers worden gebracht. Aan de maïstelers wordt in verband hiermede dringend aangeraden aan de publicaties de nodige aandacht te besteden en na te gaan of het perceel dat zij met maïs denken te zaaien op voldoende afstand ligt van een perceel zaaimaïs dat inge volge deze regeling voorrang geniet. Indien naderhand een afwijking wordt geconsta teerd, zal er geen andere mogelijkheid overblijven dan het in zijn geheel verwijderen van de in stnjd met deze voorschriften geteelde maïs.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 3