NGEZONDEN Coöp. Melkinrichting en Zuivelfabriek „Walcheren" zorgd door Debora, een stugge boerenvrouw, groeit in eenzaamheid en diepe armoede op. Hij moet letterlijk alles zelf ontdekken. Als hij zijn eerste schooldag beleeft, komt hij pas te weten, dat er zoiets als moeders bestaan en dat je behalve je voornaam ook nog een achternaam bezit. Tien jaar oud zijnde ontdekt hij, dat hij eigenlijk twee vaders heeft in één persoon verenigd; de door de weekse, die zich niets aan hem gelegen laat liggen en de 's Zaterdagavondse, die als hij slechts half dronken is, iets van liefde voor zijn kind aan de dag legt, een liefde, waar heel dit jonge hart naar hunkert. Hij ontdekt tijdens de afwezigheid van zijn vader de familieportretten, waaronder het por tret van zijn moeder, die hij nooit, gekend heeft. Later, bij een bezoek aan het kasteel ziet hij meer dere portretten van zijn voorouders. De beeltenis van de stamvader van zijn geslacht, een kruisrid der, maakt grote indruk op hem. Weer later ontdekt hij waarom Debora, ondanks de moeilijkheden, die zij met zijn vader heeft, hen niet in de steek laat. Prachtig geschreven is de figuur van de onder wijzer Keurenaars, die zich het lot van de kleine baron op blote voeten aantrekt. Tezamen met de Burgemeester die reeds op de dag zijner installatie de kleine baron heeft opgemerkt, brengt de onder wijzer het zover, dat Robert op het lyceum komt. Deze heeft een helder verstand en behoort tot de beste leerlingen. Hij sluit vriendschap met Daniël, een boerenzoon uit een dogmatisch denkend gezin, die door zijn ouders voorbestemd is, dominé te worden. Hij bezit daartoe echter niet de minste lust. Rob, die als een kleine wilde is opgegroeid, staat zuiver in het leven en al vindt hij Daniëls manier van doen soms onnodig grof en ruw, toch begrijpt hij wel iets van diens uit de band springen. Als tenslote Debora door haar gekke zoon Gerrit vermoord wordt, komt Rob in huis bij de burge meester. Vader komt niet meer op de molen en op een keer doet de jongen de vreselijke ontdekking, dat deze als een gewone bedelaar door de stad zwerft. Hij overlaat zijn vader met bittere verwij ten als hij hem nog eenmaal terug ziet, maar een ogenblik daarna heeft hij er spijt van. Hij rent de verlopen dronkaard achterna, doch raakt hem in het stadsgewoel kwijt. Na een innerlijke strijd, staat hem helder voor de geest wat hij verder zal gaan doen. Hij wil theologie studeren, hij wil tot de mensen gaan, tot de minste der broeders, tot mensen els vader, die het zelf niet kunnen en hulp nodig hebben. Hij is de laatste van een aan lager wal geraakt geslacht, maar hij wil op zijn manier een kruisridder zijn van een nieuw geslacht. Dit is een zeer onvolledig korte inhoud van: „Robert", een boek, dat w^ warm aanbevelen en dat hoewel het pas valige herfst verscheen reeds zijn derde druk beleefde. Het werd uitgegey&nfbij C. A. J. van Dishoeck te Bussum. De prijs "is ƒ8,90 (gebonden). L. N. H.—G. Onder voorzitterschap van de heer S. Simonse te St. Laurens hield bovenvermelde coöperatie haar najaarsvergadering op Dinsdag 4 December in het Schuttershof te Middelburg. In zijn openingswoord herinnerde hij aan het groot aantal bezoekers het Provinciaal Bestuur, Burgemeesters en Secre tarissen der Gemeenten op Walcheren, de leveran ciers en hun vrouwen en vele onderwijsinstellingen dat deze zomer een bezoek bracht aan het be drijf. Terwijl de melkproductie in Nederland 3 lager is dan in 1950 ontving de „Walche ren" nog een half millioen meer, zodat dit jaar meer dan 16 millioen kg ontvangen wordt. Met uitzondering van de nieuwe directeurs woning, waarvan met de bouw thans zal worden begonnen, zijn de gebouwen klaar. Het aantal nieuwe leden bedroeg dit jaar 56. Van de 740 leden waren slechts 76 ter vergadering. Evenals voorgaande jaren werd besloten in 1952 geen inleggeld van nieuwe leden te heffen. De om zet toont nog een sterke stijging van flessenpro- ducten. De omzetvermeerdering t.o.v. 1950 be draagt voor gesteriliseerde flessenmelk 33 voor papsoorten 33 voor room 5 voor melkyog- hurt 48 en voor boter en detail verpakking 14 Per 1 Dec. was het bedrag der omzet 3.291.000,—. Het gemiddelde vetgehalte der aangevoerde melk was 3.81 tegen 3.84 in 1950. Het saldo dei- balans laat, na de vereiste gelden voor afschrijving, een nabetaling van 1 cents per kg melk en 0.5 cents per kg melk voor bijschrijving op ledenkapi taal toe. De gemiddeld uitbetaalde melkprijs zal dan 0.8 cents per kg hoger liggen dan in 1950. Tot bestuurslid werd herkozen de heer P. Melis te Serooskerke en tot lid van de Commissie van Toezicht de heer A. J. Huijsman te Meliskerke. Na de vergadering werd de film: „In eigen han den" vertoond. Als gevolg daarvan waren ook vele vrouwen van de leden op de vergadering aanwezig, 's Avonds draaide deze film voor huisgenoten der leveranciers, personeel der fabriek en genodigden. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) WAT KOST VEEVOER EN WAT IS HET WAARD? In het Zeeuws Landbouwblad van 1 Dec. komt een artikel voer ender bovenstaand opschrift, het- geen ons aanleiding geeft tot enkele opmerkingen. Alhoewel dergelijke berekeningen nuttig kunnen zijn, omdat de praktijk er gewoonlijk niet toe komt om vergelijkende be-ekeningen te maken, lijkt het ons toch gevaarlijk om dergelijke cijfers te puibliceren in een opstelling als in het bewuste artikel is gedaan, waar verschillende objecten, zelfs in één groep naast elkaar gesteld worden die ten enenmale niet vergelijkbaar zijn. (Erwtenstro en ondermelk bv.) Bovendien wordt bonvrij voer vergeleken met voer op de bon. Dat dit laatste aanmerkelijk lager in prijs komt is logisch, daar het nog altijd gesubsidieerd wordt. Aangezien het echter beperkt wordt toegewezen, zal het prijsver schil weinig invloed kunnen hebben op de opname in het rantsoen. Maar ons grootste bezwaar is, dat geen rekening wordt gehouden met de bijzondere biologische waarden van bepaalde voeders, als vitamine- en mineralengehalte, etc. b.v. bij klaver/grasmeel. Deze bijzondere waarde is moeilijk in geld uit te drukken, zoals in de oorspronkelijke copie van d. E. ook werd aangegeven, maar juist was het dan o.i. geweest om bij de prijsverschillen van de betref fende voeders op deze bijzondere biologische waar de te attenderen. Wanneer b.v. in de opstelling als verschillen van twee nog enigszins vergelijkbare objecten worden genoemd voor rundveemeel C op de bon 1.47 en grasmeel 6,40 en lucernemeel zelfs 4-/11,47 d-n is d't scheefgetrokken. In de eerste plaats dient hier vergeleken te wor den bonvrij rundveemeel, daar ook het klaver/ grasmeel bonvrij is. We krijgen dan: Prijs rundvee C bonvij 46,60 Prijs klaver/grasmeel hoogste gehalte 4- 24 32,50 Verschil 14,10 Door D". Grashuis, de voederspecialist van het Instituut „De Schothorst" en Hoofd van de C.L.O.- controle werd indertijd bij veel lagere prijzen de bijzondere biologische waarde van klav°r/gv"asmeel reeds gewaardeerd op 5 h 6 boven de prijs van krachtveer, veer de eerste kilogram per dag om per dier. Wij zouden echter niet gaarne tot een éénzijdig voederen van een goedkoop voeder willen advi seren, daar mengvoeders door hun wetenschappe- lijke samenstelling, waarbij met alle factoren reke ning is gehouden, gewoonlijk economischer en veiliger is. Men ziet dus hoe gevaarlijk het is om éénzijdige theoretische cijfers te publiceren, ongeacht nog het naast elkaar noemen van onvergelijkbare groot heden. Hoe goed ook bedoeld, bewijst men de practijk hiermede geen dienst, daar dit licht bij hen, die niet voldoende bekend zijn met de bijzondere waarden, tot misleidende conclusies aanleiding geeft. I. (KKINK) Noot van de redactie. In de eerste plaats komt de heer Ikkink op tegen de indeling in verschillende groepen, waardoor verschillende objecten naast elkaar gesteld wor den die ten enenmale niet vergelijkbaar zijn. O.i. dient deze opstelling grotendeels om de verschil lende voedermiddelen enigszins te rubriceren. Het hoofddoel is echter om de prijs die het voer waard is, gezien de samenstelling en de prijs die de han del er voor vraagt te vergelijken. Dit is dus in zekere zin een horizontale vergelij king. Daarna kan men deze verschillen in oen verticale vergelijking nader onder de loupe nemen. Inderdaad mag bij deze vergelijking de waarde wegens bijzondere eigenschappen (mineralenge halte, vitaminen, b.v. carotine niet worden ver waarloosd. Deze bijzondere waarde zou dus bij de waardeprijs van het betreffende voer opgeteld moeten worden en zou dus een hogere handelsprijs moeten rechtvaardigen. In de zin: „Ook andere bijzondere eigenschappen kunnen het product -een waarde geven, die niet direct in de prijs tot uitdrukking komt" hebben we in het betreffende artikeltje hier dan ook op ge- wezen. Deze bijzondere waardering zal echter o.i. in de eerste plaats iets blijven wat sterk afhangt van ;le persoonlijke waardering dus een subjectieve waardering. Indien een product wo"-dt gesubsidieerd heeft dit geen invloed op de berekening, doch wel indien dit product daardoor in beperkte mate verkrijg baar is (op de bon). Op grond, van de verhouding wel/niet op de bon verstrekt meel zou men dus tot een zekere rri'ddfl- prtjs komen die tussen beide iniigt. Inditn we echter hier evw aan 4* prtfs van het rundveemeel vasthouden moet de bereke ning er o.i. als volgt uitzien: bonvrij 46,60 43,47 Lucernemeel Handelsprijs 31,80 Waardeprijs 20,33 3,13 Verschil f 11,47 Rundveem. C Handelsprijs Waardeprijs Verschil Beide verschillen zouden nu met elkaar verge- leken kunnen worden, waarbij, indien dit althans technisch mogelijk is, het lucernemeel de voor rang zal hebben indien de bijzondere eigenschap pen van dit meel door de gebruiker hoger ge taxeerd zullen worden dan 11,47 3,13 8,34. De door de heer I. weergegeven berekening houdt geen rekening met de verschillen in samen- stelling die tussen rundveemeel en klaver gras meel bestaan, en kan dus zeker niet als richtlijn bij de te nemen beslissing gevolgd worden. Inderdaad zijn we het met de heren Ikkink eens dat het in vele gevallen mengvoeders dde weten schappelijk zijn vastgesteld en ook gecontroleerd worden de voorkeur zullen verdienen. Dit houdt echter niet in dat een zekere voor lichting op dit gebied, met alle gevaren hieraan verbonden, nu maar achterwege zou moeten blij ven. Men zie hiervoor de publicaties uitgaande van de Provinciale Veevoederbureaux in andere bladen. De praktijk zal dus zeker wat aan deze dingen kunnen hebben indien een voederplan welover wogen, zo nodig in overleg met de voorlichtings dienst, wordt opgezet. Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek llDec. Zelden heb ik in mijn leven Zoveel Sinterklaas gezien 't Leek wel of ze van Franco franco Kwamen met een vliegmachien. Ja, St. Nicolaasfeest is weer voorbij en de mees te kinderen zijn, verzadigd van alle snoeperij, weer blij, dat het aan de kant is. Het viel ons op, dat er van 't jaar veel Sinterklazen waren. Dat kan toch niet wijzen op een harde winter of is er geen sta tistiek van het aantal St. Nicolazen opgemaakt? Dan konden we het misschien uitkienen, want de mensen tegenwoordig doen veel aan zulk soort dingen en hoewel wij ze <maar saai en droog vin- den, hebben ze toch hun nut in deze wereld. Nu kan je van het góede ook teveel krijgen en we zagen in Goes op een moment drie St. Nicolazen en vier Zwarte Pieten; ons dunkt ruim veel. Toch is het altijd een mooi feest. De kindeken zijn al dagen van te veren er druk over in de weer en vooral de kleine kunnen er flinke bomen over op zetten. Zo hoorden we van een 6-jarige peuter tegen z'n maat van 5 jaar zeggen: die kwaje Sinterklaas is er van 't jaar niet meer; die n u komt moet een goede wezen. Och wij groten vieren ook nog graag St. Nico- iaas en in het geven van kleine geschenken zit toch ook veel goeds en het is jammer, dat in Parijs op de grote bijeenkomst St. Nicolaas ook niet is ge weest om er een betere en gezelliger sfeer te ma ken. Wanneer ze elkaar, b.v. Truman aan Stalin, ever en weer eens wat aanboden, misschien von den ze dan elkaar veel vlugger Er is door de middenstand, die nu weer ruim in de spullen zet, heel wat reclame gemaakt; ze had van alles bedacht om de klanten te trekken. Ja, er is heel wat omgezet en verdiend de laatste week. Het ging de laatste tijd niet best; de centen zijn heel wat duurder geworden en er ^oest dus wat gebeuren. Toch valt het ons moeilijk te ge loven, dat we ons in een arm land bevinden, wan neer we alles zo eens goed aanzien. Zou het nog achteraan komen of zouden die Engelsen het bij het rechte eind hebben door hun versobering, die zelfs nog niet zeker zijn, dat zij met Kerstmis ■een snoepbon krijgen. Enfin, de tijd zal alles leren. De ploegerij is haast aan de kant en zodoende het laatste we^k op de akker. Nu, er is heel wat minder geploeterd dan vorig jaar en het land ligt er goed bij. Nu nog rond Kerstmis een veertien dagen vorst of een droge winter en de structuur komt weer in orde. Het aardappelwerk is al een heel eindgevorderd en de winter kan worden ver wacht. Het is altijd een grote geruststelling wan neer dat alles zo ver is en de boer, die een geheel jaar in de weer is geweest, daar zijn producten altijd buiten opgroeien en altijd bloot staan aan mogelijke natuurbeschadigingen, waartegen hij weinig of niets kan uitrichten, krijgt nu een rus tige tijd. Vorige week naar de 1%-jarigen keuring ge weest. Jammer, dat de regen spelbreker werd cn van de markt geen ideale monsterbaan maakte. Er waren veel paarden en er was veel belang, stelling. De kampioen de^ merries was een pracht- dier en hier kan zeer zeker een prachtige fokmer- rie uit groeien. De fokker verkocht haar naar Noord-Be veland aan een groot paardenliefhebber, die wij hiermee van harte feliciteren. Da kampioenhengst mag er ook zijn en is van goede bloede. Veel goede paaiden waren er. al kan or neg heel wat gebeuren eer deze jongeren de 3 jaar zullen hebben bereikt, en zeer reker gal dan da plaatsing ook wel eens anders kunnen rijn. Al mct al een mooi* keurlug tMt ïm trifttfriaaJ or bt),

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 8