Nieuwe indeling MAISRASSEN Plattelandsvrouwen EMIGRATIE NATIONALE Ven goede huismoeder zorgt vooruit. Doet U dat? Ja zeker, als U er voor zorgt, dat Uw man en Uw kinderen verzekerd zijn bij de LEVENSVERZEKERING-BANK N.V., in de rassenlijst voor Landbouwgewassen 1952 C.L?., Rotterdam; C.T.V, 1, C.LV, 3 en Wiietm- PROVINCIALE COMMISSIE TER BEVORDERING VAN RIJKSWEGE VAN DE VEEFOKKERIJ IN ZEELAND VOOR DE PLATTELANDSVROUW Hebt U al gelezen „ROBERT" van Mevrouw van Nijnatten-Dofegnies? Zoo nietlees het dan spoedig Hst kind verwaarloosd door rijn vader en v®*. FRANKRIJK* De belangstelling uit agrarische kringen voor vestiging in dit nog vrij ruime land begint weer op te leven. Bij het zoeken naar een bedrijf begint men ook tot de overtuiging te komen dat het ver standiger en veiliger is op een vertrouwd kompas te varen dan in zee te gaan met totaal onbekende lieden. De Centrale Stichting Landbouw Emigratie krijgt van haar vertegenwoordiger in Frankrijk regelmatig gegevens over vrijkomende bedrijven. Over de mogelijkheden tot pachten kan men ver dere inlichtingen verkrijgen. Verder is er plaatsingsmogelijkheid voor jonge mensen op goede boerderijen om een leertijd door te maken. Momenteel kan een stagiaire geplaatst worden op een Frans bedrijf. Hij moet volledig bekend zijn met de veeverzorging. Het bedrijf is zeer modern en gespecialiseerd in veeteelt en pro ductie van consumptiemelk. De stagiaire moet alle werkzaamheden kunnen verrichten. Hij moet ook bekend zijn met tractoren en landbouwmachines. Serieuze candidaten kunnen zich schriftelijk dan wel mondeling wenden tot de Centrale Stichting Landbouw Emigratie, Raamweg 28. 's-Gravenhage. (K 1700 -r- 183510 toestel 41). NATIONALE UVCHSVEtlEIEffHG - a*m NV SCHIEKADE 130 - ROTTERDAM - TELEFOON 82700 Vraagt trebly vend advies Dit gewas neemt wat de zaaizaadvoorziening be treft nog een bijzondere plaats in, daar van de in de Rassenlijst opgenomen rassen slechts een be perkte hoeveelheid zaaizaad ter beschikking is. Hierdoor is het noodzakelijk van de meeste der in beproeving zijnde rassen een ruime afgifte van zaaizaad toe te staan, dat dan normaal onder N.A.K.-plombe in het verkeer kan worden gebracht, evenals het zaad van de opgenomen rassen. In de Rassenlijst 1952 zijn de rassen naar de tijd van rijping in vier groepen ingedeeld. Men houde er echter rekening mede, dat deze indeling slechts zeer globaal is, daar de rijpingsverschillen tussen de rassen niet ieder jaar gelijk zijn gebleken; dit is een gevolg van uitwendige omstandigheden. Evenzo bestaan er ook geen scherpe grenzen tus sen de groepen; deze gaan geleidelijk in elkaar over. Er zijn onderscheiden: Vroegrijpe rassen (Komen voor verbouw in het gehete Tand in aanmerking). Dit zijn de in de Ras senlijst opgenomen rassen: Vroege gele ronde C. B., Baanbreker en Unicum en het in beproeving zijnde ras Kuhn. De genoemde rassen zijn alle vrij slap van stro en sterk vatbaar voor stengelrot; ze zijn ongeschikt voor machinaal oogsten. Midden vroegrijpe rassen (Zijn nog juist vroeg genoeg om ook in het noorden van het land rijp te worden). Hiertoe behoort de voor het eerst in de Rassenlijst opgenomen Goudster. Verder de in beproeving zijnde hybriden Canbred 150, Canbred 250, C.I.V. I en Amtwee. De Canbred rassen zijn vrij slap van stro en ta melijk vatbaar voor stengelrot. Ze kunnen daar door minder geschikt zijn voor machinaal oogsten. Middenlaatrijpe rassen (Deze nemen een tussen positie in. Alleen de vroegst rijpende rassen uit deze groep kunnen, mits onder gunstige omstan digheden, nog verbouwd worden in de noordelijke gebieden: N.-Holland, Friesland, Groningen, Dren te en N.W. Overijssel). Tot deze groep behoren de in de Rassenlijst op genomen Wisconsin 240 en Arno, die voor het noor den van het land alleen geschikt zijn op die gron den, waar de omstandigheden voor de teelt van maïs gunstig zijn. Verder zijn in onderzoek de hy briden: C.I.V. 5, C.B. 41, C.B. 31, C.B. 32, Ameen, Amdrie en K.F. 1 en het gewone maïsras Ray- makers 777. De laatstgenoemde vier zijn iets later dan Wis consin 240; Raymakers 777 is bovendien matig stevig. Laatrijpe rassen (Worden alleen in de zuidelijke provincies, en op een enkele plaats in het oosten van het land, onder overigens gunstige omstandig heden, nog op tijd rijp). Hiertoe worden gerekend de in beproeving zijnde hybriden: K.E. 3, Nodak 301, Wisconsin 255 en Funk G 185. De K.E. 3 is van deze de vroegste en slechts enkele dagen na Wisconsin 240 rijp. Funk G 185, is voor ons land te laat gebleken. Alle geven zeer stevige gewassen. De kwekers (eventueel de vertegenwoordiger van de kweker, importeur, of vermeerderaar van origineel zaaizaad) van de in beproeving zijnde, niet in de Rassenlijst opgenomen rassen, zijn: 't Ame rikaanse Maïshuis, Apeldoorn: Amtwee, Ameen, Amdrie en Wisconsin 255. Barenbrug's Zaadhandel N.V., Arnhem: Hay makers 777. Centraal Bureau, Rotterdam: Canbred 150, Can bred 250. C.B. 41, C.B, 32, C.B. 31, K.F. 1, K.E. 3 en Wisconsin 255. «m m Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. van der Have, Kapeile-Biezelinge: Nodak 301 en Wiscon sin 255. N.V Kuhn Co., Naarden: Sel. Kuhn. Verder zij verwezen naar de Rassenlijst 1952, die eind December bij N.V. Leiter Nypels te Maastricht verschijnt. De Rijkscommissie voor de samenstelling van de Rassenlijst voor Landbouwgewassen, Prof. Dr Ir J. C. DORST, Voorzitter. Ir J. WIND, wnd Onder-Voorzitter. Ir J. K. GROENEWOLT, Secretaris. Nu het organiseren van de verplichte voorjaars- stierenkeuringen weer aan de orde is, komt het ons gewenst voor enige toelichting te geven om trent de verplichtingen voor de stierhouder. Verplichte aangifte van aanwezigheid van een stier. Iedere stierhouder is verplicht elk jaar op nieuw in de maand Januari en voorts binnen 8 dagen nadat een stier de leeftijd van acht maanden heeft bereikt, of een borstomvang van 145 cm of meer, gemeten met de maatband, heeft verkregen, aan gifte te doen bij het hoofd van de plaatselijke politie van de bij hem aanwezige stier (en). Hiervan ontvangt de stierhouder een bewijs, dat hij goed dient te bewaren om bij eventuële politie controle te kunnen tonen. Het bewijs van „Aangifte van aanwezigheid" moet dus niet aan ons worden opgezonden. Dit wordt nog vaak gedaan, waarbij men dan van de veronderstelling uitgaat, dat men de stier voor keuring heeft opgegeven. Als aangifteformulier voor keuring kan dit dus niet gelden en kan dus niet als zodanig in behan deling worden genomen! Verplichte voorjaarskeuringen! Aangiften voor de verplichte voorjaarskeuringen kunnen vanaf heden worden ingezonden door ge bruikmaking van de formulieren voor aangifte voor keuring. Deze formulieren zijn verkrijgbaar op Uw gemeentehuis of bij het Secretariaat der Prov. Commissie, Landbouwhuis te Goes. Keuring moet worden aangevraagd voor alle stieren van 8 maanden of ouder dan 8 maanden, die in een jongvee-register van een erkende stam boek-vereniging of in enig register van een erkende fokvereniging zijn ingeschreven. Alleen toegelaten stieren, dit zijn stieren die definitief of voorlopig zijn ingeschreven in een door onze Commissie erkend Rundveestamboek ofwel in eigendom behoren aan een door onze Commissie erkende stieren- of fokvereniging zijn vrij van keu ring met dien verstande, dat een voorlopig inge schreven stier niet langer toegelaten stier is, wan neer deze bij keuring voor de definitieve opname mocht worden afgekeurd. Ook stieren, die tijdens twee achtereenvolgende voorjaarskeuringen zijn goedgekeurd zijn vrij van keuring. Niet volbloedstieren worden niet meer gekeurd en mogen niet meer voor de publieke dekdienst worden gebezigd. In de maanden Januari, Februari en Maart wor den geen stalkeuringen Uitgevoerd, dan in zeer bij zondere gevallen, zulks ter beoordeling van de Commissie. Iedere volbloedstier, die dus niet is een toege laten stier (zie hiervoor) moet dus voor de voor- jaarskeuring worden opgegeven, ook al is een der gelijke stier nog kortgèleden bij stalkeuring goed gekeurd. Alle goedkeuringen, behalve van stieren, die op twee achtereenvolgende voorjaarskeuringen wer den goedgekeurd, hebben thans hare geldigheid verloren. Voor deze keuringen, de voorjaarskeuringen dus, moet geen geld worden opgestuurd. Alleen wan neer de stier wordt goedgekeurd moet 7,50 aan de jury worden betaald. Aangiften moeten geschieden uiterlijk 1 Februari 1952 bij de Secretaris Ir A. E. Bruijning, Landbouw huis te Goes. Aangifteformulieren zijn verkrijgbaar op het ge meentehuis of op het Landbouwhuis te Goes. Indien binnenkort wijzigingen in het Zeeuws Stierenreglement van kracht worden, vervalt deze mededeling en zullen de nieuwe richtlijnen zo spoe dig mogelijk worden gepubliceerd. De Provinciale Commissie voornoemd, H. A. A. BARON COLLOT d'ESCURY, Voorz. Ir A. E. BRUIJNING, Secretaris. Boeken zijn duur en als je er één koopt, wil je waar voor je geld hebben en niet een exemplaar, wat je liefst zo gauw mogelijk in de boekenkast zet en er, als de band er tenminste naar is, een waar deloos pronkstuk van maakt. Je verlangt een boek, dat boeit, dat ontroert, dat je iets zegt, dat je begrijpen kunt, ja dit laatste ook. Er verschijnt helaas nogal het een en ander, waar we als we op het uiterste puntje van onze tenen gaan staan, nog net niet bij kunnen, romans, die misschien door heel knappe mensen geschre ven zijn, maar voor de gewone mens (en voor de overgrote meerderheid behoren wij tot dat soort), niet te begrijpen zijn; waarvan wij zeggen: „Wat heeft de auteyr nu eigenlijk bedoeld?" En daarna stoppen wij het vermoeid en onbevredigd in onze boekenkast en kijken er niet meer naar om. Aan de andere kant verschijnt er zoveel onbe duidends. dat wij ons verbaasd afvragen hoe het mogelijk is, dat ev soveel Inkt en papier verknoeid wordt. Het is dan ook een pleizierige verrassing een boek te ontdekken, dat aan de hierboven gestelde eisen voldoet, n.l. boeiend, ontroerend, helder en klaar. Zulk een boek is: „Robert", geschreven door Mevr. Van NijnattenDofegnies. Deze schrijfster is voor ons geen onbekende, ze is zelfs een der meest geliefde auteurs. Haar boek: „Het huis van licht en schaduw" en „Moeder Geerte", beleefden respectievelijk de 11e en 10e druk, iets wat in ons kleine land niet zo bar veel voor komt. Met „Robert" heeft zij ons een boek geschonken, dat wij in één adem uitlezen en ongetwijfeld zullen herlezen. De hoofdpersoon is Robert, zoon van de aan lager wal geraakte baron Rotardier van Sérotte. Te zamen met zijn altijd dronken vader, woont de jon gen in een oude, vervallen watermolen aan de rand van een moeras in de nabijheid van hun stamslot. Dit kasteel is deor monumentenzorg aangekocht •n als tnd|§um Ingelicht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 7