TWEE DAGEN AL Di friUUitois> bit die LjG GREPEN ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND interprogramma S uit het Redactie: Ad. Doeleman, N. Filius, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe, M. Poissonnier en J. J. de Putter. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., LandbouwhuLs, Goes. AGENDA. Zaterdag 22 December, 18,30 uur: Ontsoanninösavond L. J. G. en Z. P. M., Afd. Zuidzande in zaal De Witte. W HET is op zichzelf verheugend, dat het winterprogramina in al zijn onder delen niet zonder meer geaccepteerd wordt door de leden en dat in een vorig nummer opbouwende critiek op het vraagpunt geleverd is. Daar echter verschillende kanten van het vraagstuk nog niet belicht zijn, willen we hieronder een lans breken voor de betekenis van het vraagpunt. Indien we het winterprogramma bekijken zien we, dat hierin de wedstrijdvorm goed vertegenwoor digd is. Op het toneelconcours zullen de streken- een sportieve strijd met elkaar aanbinden, terwijl de afzonderlijke leden dit kunnen doen in de opstel wedstrijd. Is het nu niet gewenst, dat ook de afdelingen in provinciaal verband iets hebben om zich te meten? Men moet toch ook als afdeling samen aan een werkstuk zijn krachten kunnen geven, en daardoor laten zien dat het woord „Gemeenschap" dat de naam van de vereniging siert ook hierin betekenis kan hebben. Vandaar ook dat we welbewust deze richting uit hebben gestuurd door te adviseren voor dit doel een commissie uit de afdeling te benoemen, en deze commissie een rapport te laten maken dat in een afdelingsvergadering besproken en eventueel veranderd kan worden. Het voorstel van M. C. J. Kosten zet in dezen in zekere zin de klok terug omdat hij voorstelt de in- divuele bijdragen door de afdeling te laten schif ten, om daarna de beste oplossing (en) door te zen den naar de provincie. Wat is de beste bijdrage? We kunnen ons zeer goed voorstellen dat deze vraag onopgelost zou moeten blijven omdat de verschillende rapporten ieder afzonderlijk weer cp verschillende punten uit zouden blinken, en een keuze hieruit maken zou dan ook onherroepelijk betekenen dat waarde volle gegevens verloren gingen. Wat niet het geval zou zijn bij een rapport van de afdeling. De oplossing van het vraagpunt is daarom niet de taak voor de afzonderlijke leden doch, voor de gehele afdeling. Wanneer wij nu meer tot de kern van de vraag doordringen zullen wij ons af moeten vragen, of het onderwerp van het vraagpunt aan de eisen voldoet, die we hieraan moeten en mogen stellen. Dus wel in de eerste plaats dat dit vraagpunt van algemeen belang is en dus practisch alle leden er interesse voor zullen hebben. Het argument van Kosten dat een bepaalde categorie van perso nen, te weten zoons van kleine boeren, landarbei dersjongeren, tuinbouw jongeren en fruitkwekers, hierdoor uitgesloten wordt, kunnen we hela?s n'et als ^en doorslaggevend argument van practische betekenis beschouwen, doch veeleer als één van theoretische betekenis. We zouden eigenlijk niets liever willen dan dat we hier ter dege rekening mee zouden moeten houden, en hebben dit b.v. uit voerig besproken op onze laatste kaderdagen. Doch de praktijk hiervan is helaas nog wel anders. Bij de keuze van een onderwerp voor een vraagpunt zal men zich moeten laten leiden door de gedachte dat dit vraagpunt enerzijds van algemeen belang moet zijn, doch dat er anderzijds toch ook voor gewaakt moet worden dat niet door het zoeken van een compromis een onderwerp wordt gekozen dat niet actueel is. Ook moet er voor gewaakt worden dit vraagpunt te gaan zien als een soort examen in reeds ver worven kennis. Dat een vraagpunt ook wel degelijk een stimu lans kan zijn om nieuwe kennis te verwerven, en om zich voor het eerst of bij herhaling te gaan ver diepen in een actueel onderwerp, is in de praktijk al gebleken, daar verschillende afdelingen deskun dige personen gevraagd hebben hen op dit punt voor te lichten in de algemene richtlijnen die dan een dergelijke berekening ten grondslag liggen. En is dit vraagpunt nu werkelijk te ingewikkeld? Indien dit zo zou zijn zou de aanschaf van een trekker steeds min of meer een slag in de lucht Elin wat dt rentabiliteit betreft. Want evenais de Ideltafcn d|# hst vraagpunt motttn beantwoor den, zal ieder boer die op verantwoorde wijze een trekker aanschaft toch ook een oplossing moeten geven op de vraag: ,,Wat gaat me dit kosten en is het voordeliger dan mijn paardentractie". Een berekening die volledig op de feiten geb? seerd is kan eerst gegeven worden nadat de trek ker versleten is, en dus de afschrijvingsduur en d reparatiekosten uit de praktijk bekend zijn. Iedere tussentijdse berekening bevat schattingen met alle onzekerheden daaraan verbonden. Die onzekerheden zijn natuurlijk weer veel groter wanneer we een berekening van de kosten gaan maken vóór de aanschaf. Vanuit één bedrijf beredeneerd is dus het vraag punt in geen geval op te lossen. Er moeten ge gevens gecombineerd worden, er moeten schattin gen worden gemaakt, en er moet gediscussieerd worden om tot een goed resultaat te komen. Bij de beantwoording zullen we er dan ook wel- bewust van uit moeten gaan dat we een begroting aan het maken zijn. Maar ook in een begroting lig gen gelegenheden voldoende om verworven kennis en inzicht tot uitdrukking te brengen. Tenslotte nog iets over de berekening van een paardenuur. Deze is aan het vraagpunt toege voegd, omdat diverse leden meenden dat ook deze zijde van het vraagstuk moest worden aangesne den, speciaal voor die afdelingen en streken waar practisch geen trekkers aanwezig zijn, en dus de beantwoording van de kosten per trekkeruur bui tengewone moeilijkheden met zich mee zou brengen. Persoonlijk acht ik dit onderdeel moeilijker om dat hier steeds met een aantal z.g. onweegbare factoren gerekend moet worden. Hoe zal men b.v. de hoeveelheid en de kwaliteit van het verstrekte voer in geld uit moeten druk ken. Moet hier gewerkt worden met de handels waarde of met de waarde die het voer gezien zijn samenstelling heeft. Het karakter van begroting zal deze berekening dus zeker ook moeten dragen. Zo geeft dus het vraagpunt van dit jaar moeilijk heden genoeg om er direct van af te zien er mee te beginnen. Het vraagpunt van het vorige jaar over de lectuurvoorziening op het platteland is er niet zonder meer mee te vergelijken, omdat die ge legen was op het culturele vlak en de belangstel ling voor deze lectuurvoorziening nog gewekt moet worden. Dit bewijst ook wel het geringe aantal inzendin gen. Belangstelling voor al dan niet mechaniseren s er voldoende, men leze hiervoor de landbouw- pers of legge zijn oor te luisteren in de praktijk. Het vraagpunt van dit jaar wil meewerken aan de bewustwording dat mechanisatie meer dan in het verleden ook economisch verantwoord moet zijn. En waar het afzonderlijk lid hierin weinig kan presteren zal de afdeling dit werk aan moeten pakken om te tonen dat ze ook hierin een gemeen schap kan en wil zijn. BOS. (2. Slot.) BIJ HET CONCOURS DER P. G. R. V Enkele kamers speelden met beroepsregie, die voor de beoordeling ook in een andere klasse ston den. Dat de keuze van een regisseur wel van groot belang is bleek wel uit het feit, dat een kamer heel vlot een goed gekozen stukje speelde, doch verschillende bewegingen, duidelijk zichtbaar aan genomen van de regisseur geheel uit de toon vie len, wat in dit geval ook wel heel jammer was. Terwijl een andere kamer, juist tot in de kleinste details alles perfect afwerkten, zodat zij ook te recht met een glansrijke overwinning gingen strij ken. Wat verder opviel was de keurige toneelaan kleding bij de verschillende kamers. Eén kamer trad daarbij wel heel sterk op de voorgrond met hun inrichting van een middel eeuwse huiskamer. Hier was b.v. een grote antieke boekenkast, met een prachtige collectie boeken en open haard, antieke deur als ingang enz., aanwezig. Als aardige éénakters wil ik noemen: „Dc Schoonheidskoningin", „Zijn rechterhand", „Ge meubileerd te huur" en „Dilemma". De gedichten waren over het algemeen tamelijk hoog gegrepen. De le avond had men 3 verschillen de gedichten één voor dames <8 deelnemers) één voor heren (7) en één voor dames en heren (8). Ook al waren dan de gedichten misschien wat hoog gegrepen, toch wisten velen er zoiets heel behoor lijks van te maken. Ook de uitspraak viel me erg mee. Want al spreekt de Groninger gewoon in het dagelijks leven veel meer Hollands dan de Zeeuw, toch heeft hij ook erg met zijn accent te kampen. Het gedicht gekozen voor de prijs bij uitnemend heid was zeer moeilijk, zodat al waren dit allen le prijs winnaars, er veel wat moeite mee hadden. Dit dan over het gebodene op de avonden. Zoals reeds opgemerkt waren er lange pauzes, waarbij de meesten de zaal verlieten en een praatje in de bar of eetzaal gingen maken. Waarbij natuurlijk het versterken van de inwendige mens niet werd vergeten. Het programma was om 1 uur aflopen, waarna de meesten naar huis gingen, vooral omdat er de volgende dag nog een druk programma was. Zo begon om 10.30 uur de algemene vergadering. Na afloop hiervan was er een improvisatie-wedstrijd, waarbij ook heel aardige dingen op de voorgrond kwamen. Deze vergadering werd weer gevolgd door ren diner. Hieraan konden alle ledên der verschillende kamér* deélnsmift Hét ifesfrveérde prftrm verzorgd te zijn. Zodoende kon men versterkt aan het 2e gedeelte van het eigenlijke concours deel nemen of van het gebodene genieten. Aan het slot van deze avond 2.30 uur) werd door de jury nog een eindconclusie gegeven, o.a. werd er opgemerkt, dat het gebodene voor ama teurs op hoog peil stond. Zo waren dan ook deze mooie dagen weer voo - bij en wil ik besluiten namens de L. J. O. P. G. Z. V. hartelijk dank te zeggen voor de uit nodiging, waardoor wij in de gelegenheid gestelei zijn met de organisatie van een dergelijk groot op gezet concours kermis te maken. Persoonlijk wil vooral ook mijn dank uitbrengen voor de wel zeer gastvrije ontyangst en goede zorgen mij in Usquert geboden. AD. DOELEMAN. L. J. G.» STREEK O. Z.-VLAANDEREN. Ontwikkeling- en Ontspanningsavond op Vrijdag 21 Dec. a.s„ in 't Centrum" te Axel, aanvang 7uur. Programma's verkrijgbaar k f 1,aan het loket. Deze geven na afstempeling recht op toegang. Volksdans, Zang en Declamatie. „Jeugd en Toekomst", causerie door de heer S. van Harn. L. J. G.-orkest en Toneel. Brengt vrienden en kennisen mee. Op een avond van de L. J .G. Namens het Bestuur, J. W. DE PUTTER. Voorzitter. CATHR, HAAK, Seeretaresse. f "*0rm

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 5