LANDBOUWMECHANISATIE PRODUCTIE, AFZET EN PRIJSVORMING UIT DE PROVINCIE op Schouwen en Duiucland Van boerderij en organisatie OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. De najaarskeuringen van 18-maandse hengsten en merriën behoren weer tot het verleden. Overal viel een flinke belangstelling waar te nemen. De keuringsplaats Axel maakte dit jaar een uit zondering door haar feestelijk aanzien. Deze or ganiserende vereniging vierde n.l. haar 40-jarig jubileum. Een groot aantal hengsten en merriën waren voor deze bijzondere keuring aangegeven. Ook de publieke belangstelling was hier bijzonder groot. Axel is bekend als de bakermat van het trekpaard. De namen Van Dixhoorn, Dekker en nog anderen, hebben hier de grondslag gelegd. Pionierswerk is door mannen van deze naam ge daan, waar nu door velen de vruchten van worden geplukt. Geen wonder dan ook dat bij ieder paar- dengebeuren, hoe klein ook, deze namen over de lippen komen. Vele oude bekende fokkers waren dan ook hier aanwezig, terwijl uit de aanwezigheid van zoveel anderen bleek, dat de belangstelling voor het zware paard nog levendig is. In zeer vele andere streken van ons land is de paardenstapel geducht ingekrompen wegens de mechanisatie. Ook in Oost Zeeuws-Vlaanderen zijn de trekpaarden ver minderd, maar toch krijgt men nog steeds op elke keuring een behoorlijk aantal opgaven, terwijl het aanwezige materiaal steeds van goede kwaliteit is. Na afloop van de keuring volgde een feestver- gadering in „Het Centrum". Het hele gebeuren der vereniging werd hier natuurlijk gememoreerd, terwijl ieder de lof bezong van het trekpaard. 't Was een echte paardenvergadering met een „paardenhoofdstel aan de muur". „Houd Uw paar den in ere, zei nog een spreker, want zonder paar den wordt Uw bedrijf een fabriek". Dit is het overdenken waard. Het was een paardendag te Axel van unieke betekenis. Dat zij nog dor vele mag worden ge volgd. WALCHEREN. De laatste jaren is het meestal ver in December voordat het land op wintervoor geploegd is. Vroe ger waren de eerste bedrijven in de maand Novem ber al door hun ploegwerk en was het als het ware een wedstrijd wie het eerst klaar zou zijn. De grote oppervlakten met suikerbieten zijn hier zeer waarschijnlijk wel de oorzaak van; het blijft een ploeteren tot diep in het najaar en het ploegen op wintervoor blijft maar liggen. Een vastomlijnd bouwplan met wat meer granen en peulvruchten of handelsgewassen zou de werk verdeling zeker ten goede komen en het is nog de vraag of de netto-winst daardoor minder behoeft te worden; immers de onkosten van de suikerbie ten zijn ook niet te onderschatten. De wintertijd staat weer voor de deur met zijn lange avonden en zijn vele vergaderingen, de ver gaderingen van onze organisatie waar de belang rijke onderwerpen weer aan de orde worden geste1 d. Collega's bezoekt deze vergaderingen zoveel als ge maar kunt, daardoor kunnen we onze kennis vergroten en volgend jaar weer nieuwe inzichten en methoden op ons bedrijf in toepassing gaan brengen. Het boerenbedrijf is een ingewikkeld complex geworden en het stelt hoge eisen aan de leiding van het bedrijf, goede vakkennis en practische er varing zijn daarvoor nodig. Uw organisatie vecht voor Uw belangen en wil U helpen bij het bekwamen voor Uw taak, maar zij wil ook leden die meeleven met het geheel, en die trouw haar ergaderingen bezoeken. NOORD-BEVELAND. Over de silo's is er al heel wat te doen geweest. Eerst heeft het veel moeite gekost om een behoor lijk aantal bij elkaar te krijgen, om zodoende het bouwen zo voordelig mogelijk te maken. Later moest al het materiaal naar hier komen om er nog enkele te plaatsen. Toen het inkuilen begon hoorde men de klacht nogal eens dat er geen 4 gemet in geborgen kon worden, zoals gezegd was. Nu was de loofontwikkeling over het algemeen zwaar, soms zelfs zeer zwaar, en bij een opgave gaat men uit van een normale opbrengst, zodat dit wel ongeveer klopt. Het tweede punt was, dat men zo hoog optassen moet om de silo vol te krijgen. En inderdaad is dit zo, maar flink aantrappen en het blad wat laten verwelken op het land, scheelt ook veel. Er is ook wel duidelijk gebleken dat een opzet- stuk niet gemist kan worden. Tot slot zijn er nog enkele volgehakseld en deze konden de geweldige druk, die hier het gevolg van is, niet weerstaan en zijn gebarsten. Nu kan men er lang over praten wat hiervan de oorzaak is, maar er is een garantie van 10 jaar, zodat de schade voor rekening van de bouwer komt, want we mogen toch wel aannemen dat dit in orde ge maakt zal worden. Eigenlijk is het jammer, dat ze niet allemaal volgehakseld zijn dan wist een ieder waar hij aan toe was. Zo zijn er dus het eerste seizoen nogal enkele moeilijkheden gerezen maar dit wil toch nog niet zeggen dat de silo's overbodig zijn. En wanneer men er aan gewend is, zal het best wat vlotter verlopen. Nu zijn er toch ook verschillende die in korte tijd volgereden en afgedekt zijn en netjes tot aan de rand vol zitten. SCHOUWEN EN DUTVELAND. Vorige week Donderdag gaf de firma Mosselman Vis te Sommelsdijk een demonstratie met de kleine „Movi" uienafstaartmachine. Zoals de lezer bekend zal zijn is men al enige jaren bezig een goede afstaartmachine te con strueren. Verschillende fabrikaten zijn op ons eiland in gebruik; tot op heden is geen van die machines af, de één beschadigt de uien te veel, de ander staart weer minder goed af, kortom het was nog niet af. De bovenbedoelde firma houdt zich ook al enige jaren bezig met het vervaardigen van een derge lijke machine, doch ook deze was nog niet naar wens. Thans menen zij een machine te hebben die j niet beschadigd en prima afstaart. Het is een zeer j eenvoudige machine, bestaande uit twee houten- i rollen die worden aangedreven door een electro- j motor, onder deze houten-rollen bevinden zich twee j ijzeren-rollen (zgn krukketrekkers). Deze laatsten doen eigenlijk het werk. Om het mogelijk te maken grote en kleine uien af te staarten is een verstel bare kap aangebracht. Hoe was het geleverde werk? Wanneer men de gesprekken beluisterde hoorde men pro en contra. Enkelen maakten de opmerking: niets waard, be schadigde de uien en heeft geen capaciteit. Laat ik U mijn persoonlijke mening weergeven. Het afstaarten was bevredigend, geen 100 doch wel 90 De beschadiging was uiterst gering, of liever gezegd vrijwel nihil. Een enkele ui werd de kop afgerukt, bij controle bleek dit dan meestal een bont-ui te zijn. De capaciteit was groot voor deze machine n.l. 15002000 kg/uur. Volgens de aanwezigen te klein voor hun bedrijf, doch de machine kan ook met 4 of 6 rollen geleverd worden. De eindconclusie kan zijn: een machine die aan redelijk gestélde eisen voldoet De bietenoogsf is vrijwel klaar, nog enkefe vrachten liggen op transport te wachten. Heel wat gunstiger verloop dan vorig jaar. Nu nog wat ploegen en de landman kan zich ge heel aan het winterprogramma wijden. DOOR C. ZWAGERMAN Op Schouwen en Duiveland was steeds een vrij belangrijke veestapel. Het meeste vee kwam altiid voor in het „lage van Schouwen", waar veel wei land was, rond Zierikzee en in het duingebied van Westen-Schouwen. Het weiland, dat voor enige jaren nog 23 van de cultuurgrond uitmaakte, zal als gevolg van de verkaveling en meer beheerst waterpeil, zeker nog wel wat teruggaan. In dit gebied werden in December 1950 op 790 veehoudersbedrijven 9800 runderen geteld of 12,4 per bedrijf. Op 686 bedrijven met melkvee waren 2900 melkkoeien of gemiddeld 4,2 per bedrijf. Er waren 136 bedrijven met 1 koe, 110 met 2 koeien, 59 met 3 koeien en 345 met 4 en meer (gemiddeld 6,5) koeien. Hier dus een flink aantal bedrijven, met 78 van de totale melkproductie, waar de melkerij een belangrijke inkomstenbron vormt. Op Schouwen en Duiveland zijn rt 970 bedrijven he neden 20 ha en 290 daar boven. De boeren op dit eiland, waarvan altijd een roep van grote vooruitstrevendheid uitging, hebben in de negentiger jaren natuurlijk meegedaan aan de ac ie tot oprichting van coöp. zuivelfabrieken. En zo kwamen al vroeg drie coöperatieve stoomzuivel- fabrieken tot stand, n.l.: 1891 „Lutor et Emergo" te Zonnemaire. Opge- heven in 1904. 1892 „De Duif" te Nieuwerkerk. Opgeheven 1910, na enige jaren weer in exploitatie door particulier en nu sedert enige jaren door de-V. Z. te Rotterdam. 1895 „Luctor et Emergo" te Haamstede. Opge heven 1910. Ook hier konden de coöperatieve zuivelfabrieken Maandblad roor landbouwwerktuigen 7,per jaar Vraagt gratis procfnummet Bosrandweg 2 WAGENINGEN Bespreken en overdenken bouwplan en rassen- keuze 1952. Zal er meer maïs worden verbouwd in 1952? Wanneer men zo hoort dan krijgt men wel de in druk dat er een uitbreiding zal plaats vinden. De oogst van de mals op Schouwen behoort weer tot het verleden. De resultaten, wat opbrengst be treft, liggen wel aanzienlijk beneden die van het vorige jaar, toen was deze gemiddeld ruim 5000 kg/ha. Ik schat ze thans zeker niet hoger dan 43004500 kg/ha; misschien is dit nog te hoog. T.z.t. hopen wij nog wql eens te vertellen hoe het precies is geweest. THOLEN—ST. PHILIPS LAND. Op Dinsdag 11 December was er in het veilings gebouw te St. Maartensdijk een demonstratie met een uienafstaartmachine, gefabriceerd door de fir ma Mosselman Vis te Sommelsdijk. De machine leverde zeer goed werk en gaf wei nig beschadiging, vooral wanneer de allerkleinste uien vooraf verwijderd waren, was de beschadiging zeer eering. De capaciteit van de machine was 2000 kg per uur, doch er kunnen meerdere af- staartelementen in één machine geplaatst worden, zodat 4000 of 6000 kg verwerkt kunnen worden. We zien dat ook op dit terrein de techniek niet stil staat. Het zeer veel handenarbeid vragende uien- afstaarten kan dus nu desgewenst mechanisch ver richt worden. De „juön" is een gewas dat steeds minder mensenarbeid vraagt. Door grotere riien- afstand is machinaal wieden zeer goed mogeliik, terwijl ook de chemische onkruidbestrijdingsmidde len vrii veel toegepast worden. Wanneer er nog een pluk- en uitzoekmachine bijkomen, is de uien- teelt geheel gemechaniseerd. Naar mij meegedeeld werd ligt het in de bedoe ling, dat de Landbouwvoorlichtingsdienst zich deze winter intensief bezig zal houden met rationele veevoeding. Ieder die zijn vee goed en goedkoop wil voeren kan de hulp van de Assistent inroepen. Aan de hand van het aanwezige veevoeder zullen zo "oed mogelijke rantsoenen opgesteM worden. Het rationeel voederen van het vee laat op vele bedrijven nog wel wat te wensen over. Het is geen zeldzaamheid dat de paarden veel te weinig zet meel en een grote overmaat aan eiwit krijgen door een grote hoeveelheid Tucernehooi in het rantsoen, terwijl het bij het melkvee in de meeste gevallen juist omgekeerd is, veel te weinig eiwit en een overmaat.aan zetmeel. Op deze manier krijgt men zeer dure rantsoenen of geen voldoende productie. Een volgende keer zullen we het dan maar eens hebben over betere en goedkopere veevoedervoor ziening voor de volgende stalperiode. MELK zich niet handhaven. Gebrek aan vakmensen, voor 2 fabrieken wat te grootse opzet en vooral ook weer de te dunne melkveebezettin'T en te hoge onkosten, waren daarvoor de hoofdoorzaken. De fa brieken te Zonnemaire en Haamstede hebben met hun moeilijkheden aanleiding gegeven to1, veel strijd onder de boeren. Toen schrijver dezes in 1906 in dienst trad, kreeg hij de bijzondere op bracht deze historie op het eiland nooit ter sprake te brengen. Het zou zijn positie zeer hebben kun nen bemoeilijken, want de verwijdering was zó groot, dat op Donderdag de zeer verdeelde partijen in verschillende tramwagens ter markt gingen. De bestemming van de melk was dan ook, zolang geen fabriek mee1' melk ontving, als volgt: Een belangrijk deel voor de menselijke consump tie, óf direct van de (boer óf voor een veel kleiner gedeelte via een slijter. Heel wat melk bleef verder op de boerderijen voor eigen gezin en arbeiders en opkweek van jongvee. Van de rest maakten de boerinnen zelf boter. Die werd in de buurt ver kocht, ging naar winkels of naar de botermarkt (veilinri te Zierikzee. Een bijzonder product, dat moeilijk verkoopbaar was, was de z.g. lookboter die in Mei. en Juni nogal voorkwam. Ook hier werd de verkoop, van boerenboter zó moeilijk, dat her opening van de fabriek te Nieuwerkerk een uit- komst was. En hoe is de toestand hier thans? De jaarlijkse melkproductie van 2900 koeien bedraagt onge veer 11 mill. kg. De fabrieksmelkdichtheid is, met inbegrip van de consumptiemelk die niet via de fabriek gaat, 400 kg en zonder deze slechts 275 kg per ha cultuurland Weer met het gevolg duur melktransport.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 3