NOTULEN K BOEKHODDBUREAÜ ZITDAGEN VAN DE VERGADERING VAN HET HOOFDBESTUUR DER Z. L. M- De leden van het Hoofdbestuur zullen dan even eens worden uitgenodigd-. Begroting 1952. De ontwerp-begroting 1952 wordt besproken en zal thans met een enkele wijziging aan de Afdelin gen worden gestuurd ter behandeling op de Alge mene Vergadering op 17 December a.s. Zomervergadering. De heer Haak, Voorzitter van de Kring Axel, doet enige mededelingen over de plannen, die de Kring heeft voor de zomervergadering der Z. L. M. Als data zijn vastgesteld Woensdag 25 en Donderdag 26 Juni. Getracht zal wofden in een aantrekkelijke tentoonstelling aan de Zeeuwen te tonen, wat het land van Axel op landbouwgebied presteert. Filmtoestel. Het Dagelijks Bestuur besluit ten behoeve van de Afdelingen een geluidsfilmtoestel aan te schaf fen, waardoor de vertoning van vele mooie en leer zame films binnen het bereik zal komen. Rente uitbetaling vee door landbouwherstel. Door de kring Walcheren wordt gevraagd te wil len bevorderen, dat over de uitbetalingen van vee door de Rijksdienst voor Landbouwherstel ook rente vanaf herfst 1944 vergoed wordt. Uit de kringen van deze Dienst is echter bericht gekomen, dat dit niet mogelijk is volgens het be paalde in artikel 17 sub 2 van de Wet Militaire Oorlogsschade. UT OP U SAECK. f,0 TERNEUZEN: Woensdag 19 December in Hotel „Des Pays Bas". KORTGENE: Donderdag 20 December in Hotel „De Korenbeurs". ZIERIKZEE: Iedere Donderdag in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Iedere Donderdag in Café „De Eendracht". Het ligt in het voornemen de zitdag van Donderdag 20 December met 2 personen te houden. ZITDAGEN SECRETARIAAT Z. L. M. THOLEN: Zaterdag 15 Dec. van 10%—12% uur in Hotel „Hof van Holland". ST. PHILIPSLANDZaterdag 22 Dec. van 10%— 12% uur in Hotel „De Druiventros". ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 27 Dec. van 10%12% uur in Hotel „Hof van Holland". MIDDELBURG: Donderdag 27 Dec. van 2%—4% uur in Café „De Vriendschap". gehouden op Vrijdag 7 December 1951 te 1.30 uur, in Hotel „Centraal" te Goes. Opening. De Voorzitter opent de vergadering en heet allen hartelijk welkom. In het bijzonder begroet hij de heren J. S. Sybrandy en O. H. Wegner van de „Olveh" met welke maatschappij de Z. L. M. tot een accoord is gekomen over de samenwerking op het terrein der levensverzekering. De Voorzitter spreekt de hoop uit dat de samenwerking voor beide lichamen vruchtbaar mag zijn. Notulen. De notulen van de vergadering van 15 October 1951 worden ongewijzigd goedgekeurd en vastge steld. Mededelingen voergraanpositie en betreffende de positie van erwten en bonen en aardappelen. De mededelingen over dit punt kunt U aantref fen in het ook in dit nummer opgenomen Kort Ver slag van de vergadering van het Dagelijks Bestuur. Suikerbieten. Dc Voorzitter zegt dat de suikeroogst is tegen gevallen; naar schatting zullen ongeveer 2370 mil- lioen kg bieten afgeleverd zijn. Ook het suikerge halte, hoewel dit in de Octobermaand nog iets is gestegen, valt niet mee en zal niet ver boven de 15 liggen. Deze cijfers houden in, dat ons land voor 19 millioen dollar aan suiker moet impor teren wil de binnenlandse behoefte gedekt zijn. De heer Kostense vraagt of er, gezien de te ver wachten uitbreiding van het maïsareaal in 1952 voldoende zaaimaïs beschikbaar zal zijn. De Voorzitter antwoordt, dat het voor de impor teurs zeer moeilijk is de te verwachten vraag naar zaaimaïs te schatten. Er mag echter gerekend worden op een hoeveelheid zaad voor 15.000 ha. Spr. vraagt wat men in de verschillende kringen denkt over de omvang van de uitbreiding van het maïsareaal. De heer Kostense schat de toename voor O.-Z.- Beveland op 50 De heer Deïst meent dat de uitbreiding in Schou wen 30 zal zijn. De Voorzitter gaat hierna in op het probleem van de droogcapaciteit voor maïs, dit naar aanlei ding van een schrijven van de heer Alink van de Coëp. Aank. Veren. Wemeldinge. De te geringe droogcapaciteit der C. A. V. zal bij grotere maïs- teelt nog sterker tot uitdrukking komen en vraagt dringend om een oplossing. Voor een deel kunnen de moeilijkheden opgevangen worden door het ge bruik van z.g. droogrennen. De heer De Groene zegt, dat men de maïs ook moet ontvliezen; spreker meent echter, dat het in gebruik nemen van rennen wel aan te^bevelen is. De heer v. d. Werff vraagt naar de exportmoge lijkheden voor fijne zaden. De Voorzitter zegt, dat op dit gebied heel moei lijk een voorspelling is te doen, daar hier talloze factoren een ro! spelen. Van enige betekenis is het natuurlijk wel, hoe de opbrengsten van bijvoor beeld het blauwmaanzaad en het karwijzaad in het afgelopen jaar zijn geweest. Wat het blauwmaan zaad betreft, aldus de Voorzitter, de opbrengsten hiervan zijn laag geweest. Karwij daarentegen is goed geweest. Deze punten moet men altijd goed bedenken, al is er met zekerheid niets te zeggen. De Voorzitter zal trachten nog wat gegevens te verzapielen en dienaangaande een artikeltje in het Z. Landbouwblad publiceren. De heer Dorst merkt op, dat het Bedrijfschap over alle gegevens betreffende de fijne zaden be schikt. Als de handel op de hoogte is, moet toch ook de boer dit weten. De Voorzitter is van mening, dat ook de handel niet altijd over de juiste gegevens beschikt. De heer Le Clercq draagt of er oorzaken zijn aan te wijzen voor de steeds teruglopende opbrengsten per ha van het blauwmaanzaad De Voorzitter wijst op hetzelfde verschijnsel bij de bruine bonenteelt. Over het algemeen zaait men te vroeg en wordt blauwmaanzaad min of meer als noodgewas beschouwd. De heer Scheelede Putter komt nog terug op de maïsteelt, waarvan de uitbreiding ten koste van het bietenareaal zal gaan. Op grond hiervan meent spr. dat bij de Overheid moet worden aangedrongen op verhoging van de bietenprijs, daar hiermede een nationaal belang wordt gediend. De vergadering deelt het standpunt van de heer Scheele. De heer Groenewege is van mening, dat in Tho- len de vergroting van het maïsareaal niet ten koste van de bieten, doch van de aardappels zal gaan. De heer Haak verwacht ook in O. Z.-Vlaanderen minder bieten, vooral in verband met de bieten moeheid. De heer De Regt acht het gewenst ook de lage opbrengsten van dit jaar als motief te gebruiken. De heer Klompe wijst erop, dat de prijs der bie ten ook niet meer in juiste verhouding staat tot lonen en sociale lasten. De heer Verbrugge wijst op het gevaar van toe name der bietenmoeheid bij grotere verbouw. Besloten wordt aan te dringen op verhoging der bietenprijzen. De Voorzitter deelt verder mede, dat op de vol gende Hoofdbestuursvergadering de heer Schlinge- mann een inleiding zal houden over de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie. Voorts zal er nogmaals een publicatie in het Landbouwblad verschijnen over de voorschriften ten aanzien van de verlichting van tractoren en aanhangwagens. Tuinbouw. De Voorzitter deelt mede, dat op Maandag 10 December a.s. een Tuinbouwmiddag der Z. L. M. zal worden georganiseerd. Spreker zag hiervoor ook gaarne de nodige belangstelling van de zijde van het Hoofdbestuur der Z. L. M. Werkgeverszaken. De heer Koster deelt mede, dat de mantel van de C.A.O. voor de Landbouw 1952/1953 practisch on gewijzigd zal blijven. Over de bijzondere bepalin gen moet nog gesproken worden. Over de mantel C.A.O. voor de Landbouw 1952/1953 practisch on- eenstemming bereikt, hetgeen te wijten is aan het verschil van mening inzake de 2 vacantietoeslag. Mededelingen Onderwijszaken. Met het voorstel inzake benoemingen etc. van onderwijzend personeel gaat de vergadering ac coord. De Voorzitter constateert dat de onderwijszaken in alle opzichten een gunstig verloop hebben. Begroting 1952. In zijn toelichting op de begroting voor 1952 me moreert de Voorzitter de geweldige stijging der papierprijzen, de contributieverhoging aan het K.N.L.C., stijging van lonen en sociale lasten. Het voorstel voor de contributie is als volgt: Vaste contr. pachters en grondgebruikers 5, Bijdrage per ha 1,10 Vaste contributie verpachters 5, Bijdrage per ha 0,10 Overige leden 7,50 De vergadering kan zich volledig met het voor stel van het Dagelijks Bestuur verenigen en keurt de begroting 1952'goed. De Voorzitter dankt de vergadering voor deze beslissing en voor het vertrouwen. Agenda Algemene Vergadering. Over de agenda der Alg. Vergadering worden geen vragen gesteld. Verzekeringszaken. De Voorzitter verleent daarna het woord aan de heer Sybrandy, Chef van de Buitendienst van de O.L.V.E.H., om een korte inleiding te houden over het levensverzekeringswezen. De heer Sybrandy wil in de eerste plaats zijn dank uitspreken voor het feit, dat hij in de gelegen heid wordt gesteld over deze zaken met het Hoofd bestuur der Z. L. M. van gedachten te wisselen. Levensverzekering klinkt velen min of meer on aangenaam in de oren, daar het te maken heeft met het leven en sterven van de mens. Desondanks worden dagelijks polissen afgesloten, waarvan er een aantal op de juiste wijze, doch ook een aantal op onjuiste wijze wordt geplaatst De verzekerings nemer kan dit over het algémeen slecht beoordelen, omdat hij de kennis van zaken mist. Dit is aan leiding voor de Groninger Mij van Landbouw ge weest om na te gaan in hoeverre zij haar leden op dit terrein behulpzaam zou kunnen en moeten zijn. Uit dit onderzoek vloeide voort, dat in het voorjaar 1951 een stichting in het leven werd geroepen met als doel voorlichting te geven op verzekerings- gebied. Op dit moment blijkt reeds, dat bedoelde stichting in een behoefte voorziet. De Z. L. M. heeft thans hetzelfde besluit ge nomen en een stichting „Zeeuws Voorlichtingsinsti tuut op Verzekeringsgebied" ingesteld. Deze Stichting mag geen direct belang hebben bij het afsluiten van polissen. Zij dient deskundig advies te geven aan diegenen, die dit wensen, het geen met het oog op de fiscale en juridische mo gelijkheden van uitermate groot belang is. Na deze korte inleiding volgt een uitvoerige ge- dachtenwisseling, waarbij de verwachting wordt geopperd, dat zeer vele Z. L. M. leden van deze voorlichting gebruik zullen maken. De Voorzitter deelt tenslotte mede, dat de heer Wegner, die ais deskundige aan de stichting is toegevoegd, gaarne op de afdelingsvergadering één en ander zal toelichten. Rondvraag. De heer Le Clercq acht het gewenst dat men van de Dienst voor Landbouwherstel een specificatie overlegt bij de afrekening van oorlogsschade. De Voorzitter antwoordt dat men een overzicht kan verkrijgen, indien men dit wenst. De heer Becu zegt dat hij reeds 2 maal een der gelijk verzoek heeft gedaan doch nimmer antwoord heeft gekregen. De Voorzitter zegt dat hierover contact met het Hoofdkantoor zal worden opgenomen. De heer De Buck doet enkele mededelingen over de belangrijkste zaken welke op de vergadering der Gezondheidsdienst aan de orde zijn geweest. In de eerste plaats wordt het zeer gewenkt ge acht, dat op congressen, zoals er onlangs één te Madrid is gehouden een landbouwvertegenwoordi- ger aanwezig is, dit met het oog op de grote be langstelling welke men in Zuid-Amerika toont voor het Nederlandse vee. Voorts deelt de heer De Buck mede, dat de tarie ven voor het tuberculineren door de Mij van Dier geneeskunde zijn verhoogd, doch.deze verhoging geldt niet voor Zeeland. Tenslotte zegt spr., dat de afname van vee uit West Z.-Vlaanderen door de Zecova zal worden ver zorgd, in Oost Z.-Vlaanderen door de Coöp. te Veghel. De heer Deïst heeft vernomen, dat de Hoofd assistent der R. L. V. D. van Zierikzee naar Goes zal worden overgeplaatst. Hij acht het gewenst dat deze persoon in Schouwen blijft. Dit punt zal met de heer Van Beekom worden besproken. De heer Stols stelt enige vragen over de moge lijkheden van oogstverzekering. De Voorzitter is van mening, dat het zeer on waarschijnlijk geacht moet worden, dat bonafide Verzekeringsmaatschappijen zich hiermede bezig houden. De heer Wegner zegt, dat er in Den Haag een compagnie van assuradeuren is opgericht, die zich op terreinen beweegt waar de gewone maatschap pijen niet werkzaam zijn. De heer Polderdijk vraagt of de op te richten brandverzekeringsmaatschappij ook in Walcheren gaat werken. De Voorzitter antwoordt dat het een eigen on derlinge verzekeringsmij zal worden, die niet zal werken in de gebieden waar een dergelijke onder linge reeds gevestigd is. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering, onder dank voor de aangename besprekingen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 2